Παιχνίδια Ε.Π.Α.

πολύ ωραίες οι φωτό pardalotzatziki! Ευχαριστούμε! Και δεν μπορείς να το πάρεις τώρα έτσι; Σε καταλαβαίνουμε απόλυτα και να μην φοβάσαι, δεν είσαι μόνος σου να ξέρεις! ;)
 
nasospakos είπε:
πολύ ωραίες οι φωτό pardalotzatziki! Ευχαριστούμε! Και δεν μπορείς να το πάρεις τώρα έτσι; Σε καταλαβαίνουμε απόλυτα και να μην φοβάσαι, δεν είσαι μόνος σου να ξέρεις! ;)
Θα με κανετε συλλεκτη...και δεν ειμαι...
 
nasospakos είπε:
και αν θες τη γνώμη μου ποτέ να μην γίνεις!
Κρατιεμαι....μονο κατι ψιλα εχω μαζεψει...

Αλλα απο την αλλη θα ξαναπω οτι με τοσα που διαβαζω εδω για τις Ελληνικες εταιριες, το βλεπω ως κριμα

να μενουν τετοια κομματια ετσι και να τα παρει π.χ. ενα πιτσιρικι και να τα διαλυσει(οτι καναμε και εμεις)

ή διαφοροι αλλοι.
 
pardalotzatziki είπε:
Κρατιεμαι....μονο κατι ψιλα εχω μαζεψει...Αλλα απο την αλλη θα ξαναπω οτι με τοσα που διαβαζω εδω για τις Ελληνικες εταιριες, το βλεπω ως κριμα

να μενουν τετοια κομματια ετσι και να τα παρει π.χ. ενα πιτσιρικι και να τα διαλυσει(οτι καναμε και εμεις)

ή διαφοροι αλλοι.
ναι, συμφωνώ απολύτως σ 'αυτό! Είναι τέχνη και λατρεία το παιγνίδι, πως να το κάνουμε. Ωραία ασχολία. Θυμάμαι πάντως Ε.Π.Α. πολύ αμυδρά από τον μεγαλύτερο αδερφό μου. Εγώ δεν πρόλαβα να παίξω με αυτά. Πρέπει να τον ρωτήσω...
 
Τι ανακαλύψεις έκανες πάλι ρε τζατζίκιε....θα μας τρελάνεις!!! Μπράβο!
 
Σήμερα πέρασα από την ΕΠΑ και έμαθα τα εξής.

ΕΠΑ = Εταιρεία παιδικών αθυρμάτων (νομίζω το συγκράτησα σωστά)

Στην παρακάτω φωτογραφία εικονίζεται σε ηλικία 7 ετών ο ένας εκ των 2 συνεχιστών της εταιρίας.

greekeagle12 είπε:
Μεταλλικές κατασκευές Νο1
80145.jpg


Οι μεταλλικές κατασκευές που αναγράφουν νούμερο ανήκουν στα τελευταία κομμάτια της σειράς. Είχαν βγει αρκετά.

Το πρώτο εργοστάσιο της εταιρίας βρίσκονταν στην Μαυροκορδάτου με Λυσίμαχου (10) [ύψος στάσης Γεωργίου Β. Ολγας]

Περισσότερα στην συνέντευξη που θα δοθεί τη νέα χρονιά :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σ 'ευχαριστούμε για τις πληροφορίες Kambia! Αναμένουμε την συνέντευξη με λαχτάρα! :happyjump: :happyjump: :happyjump:
 
Χθες αναρτήθηκε στο ebay αγγελία (προφανώς από έμπορο) Μονόπολυ της ΕΠΑ στα 1000 ευρώ αγορά!!!! Σήμερα δεν υπάρχει πια η αγγελία. ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ από εμένα, απλά το αναφέρω σαν αξιοπερίεργο στον καιρό της χειρότερης οικονομικής κρίσης που περνάει η Ελλαδα.
 
greekeagle12 είπε:
Χθες αναρτήθηκε στο ebay αγγελία (προφανώς από έμπορο) Μονόπολυ της ΕΠΑ στα 1000 ευρώ αγορά!!!! Σήμερα δεν υπάρχει πια η αγγελία. ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ από εμένα, απλά το αναφέρω σαν αξιοπερίεργο στον καιρό της χειρότερης οικονομικής κρίσης που περνάει η Ελλαδα.
1080 Ε πουληθηκε!!!

Αλλα δε νομιζω πως λεει κατι για την κριση, η μονοπολυ ειναι διεθνες ονομα. Μπορει να εφυγε για οποιαδηποτε χωρα.

Αλλα αυτο που μας ενδιαφερει.....ειναι οταν βλεπουμε τετοια σπανια Ελληνικα παιχνιδια να κραταμε πληροφοριες και φωτογραφιες.

Ηδη το βρηκα και τις κρατησα ολες για να τις ανεβασω στο θεμα. :wave:
 
Τόσα πολλά λεφτά; Προς τι η σπανιότητα; Παρδαλέ περιμένουμε πως και πως το θέμα.
 
Για να προλάβω την κουβέντα (καθώς έχει γίνει πολλές φορές στο παρελθόν χωρίς καλή κατάληξη - κλειδώματα, διαγραφές ποστ κλπ) καλύτερα να αφήσουμε το θέμα "γιατί πουλήθηκε τόσα λεφτά" :)
 
Προσωπικά για εμένα είναι αξιοπερίεργο το ποσό γι' αυτό και το ανέφερα.

 

Με 1000 ευρώ αγοράζεις τουλάχιστον 500 σουβλάκια... δεν είναι και λίγα....

 

Τις επόμενες ημέρες pardalotzatziki πρώτα να είμαστε καλά, θα σας δείξε και εγώ ένα παιχνίδι που θεωρείται από τα παλαιότερα της ΕΠΑ και που μου κόστισε όσο εγώ νομίζω ότι τέτοια πράγματα θα έπρεπε να κοστίζουν... και προς θεού αυτό δεν είναι νύξη εναντίον του εμπόρου στο ebay με τον οποίο και μπορεί κάποια στιγμή να συναλαγώ κιόλας.

Να και το καινούργιο μου απόκτημα...

ΕΠΑ - Ρομπότ κατά Δορυφόρων

Κουτί

87596.jpg

Ταμπλό παιχνιδιού

87595.jpg

Περιεχόμενα (Λείπουν 4 δορυφόροι και το 1 ρομπότ)

87597.jpg

Οδηγίες χρήσης (είναι εκτυπωμένες πάνω στο κουτί και όχι σε ξεχωριστό φυλλάδιο)

87598.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρώτη φορά το βλέπω το παιχνίδι. Ενδιαφέρον φαίνεται και η αποστολή του παίκτη με το ρομπότ αρκετά δύσκολη θα έλεγα.

Χρονολογία ξέρουμε περίπου του παιχνιδιού?

BTW όσοι θέλουν ας κάνουν τις τελευταίες ερωτήσεις στο θέμα http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?27457-%D0%DC%F1%F4%E5-%F3%F5%ED%DD%ED%F4%E5%F5%EE%E7-%E1%F0%FC-%F4%EF%F5%F2 πριν κλείσει.
 
Από την σελίδα της EPA ΤΟΥS στο Facebook... oπότε μάλλον δεκαετία 50

yujtJKp.jpg
 
Ειδα σε μια βιτρινα ενα κουβαδακι με τουβλακια ΕΠΑ. Παρομοιο με αυτο των LYRA Playmobil(στα χρωματα της ΕΠΑ φυσικα).

Θα ξαναπαω να το βγαλω φωτογραφια.
 
Οριστε κατι που δεν ειχα ξαναδει....

Μαλλον δεκαετιας '90.

Αφησα τα παραμυθια να φαινονται για να καταλαβετε το μεγεθος.

P1120345.jpg

P1120347.jpg

P11203462.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα