Παιχνίδια Ε.Π.Α.

plintiriopiaton είπε:
σας υποσχεθηκα μερικες φωτο...οριστε καποιες...εχω και καποιες ακομα με τα παιχνιδια μου λογικα θα τις βαλω αυριο!!!

Προβολή συνημμένου 64865


Το Αναζητωντας Πετρελαιο το παιζαμε τα καλοκαιρια! Βλεπω και ενα κουτακι Lima! Σετ τρενακι?

stayros είπε:
Μερικα ακομα παιχνιδια απο ΕΠΑ. :)

69367.jpg

ολες οι φωτο ειναι απο e-bay


Αυτο το ειχα...μερικοι αριθμοι επιβιωσανε μεχρι πριν μερικα χρονια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα το "Γάτα και Ποντίκι". Το θυμάται κανείς?
 
Μεταλλικές κατασκευές Νο1

80145.jpg

80142.jpg

80143.jpg

80146.jpg80147.jpg

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΕΠΑ - Μικρός Ηλεκρολόγος

80148.jpg

80150.jpg

80149.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία είναι. Δικά σου αποκτήματα?
 
Προφανώς επιτρέπει ο "Μικρός ηλεκτρολόγος", και όχι το "παιχνίδι κατασκευών", γι αυτό και το "επιτρέπων" με ωμέγα και όχι με όμικρον. Προσέξτε πόσο καλά ελληνικά περνούσαν τότε ακόμα και μέσα από τα κουτιά των παιχνιδιών, ενώ σήμερα ένα μεγάλο μέρος έχει μόνο αγγλικά-να μην πω μόνο κινέζικα- γράμματα....
 
Μετά από μια επικοινωνία που είχαμε με την ΕΠΑ μου απέστειλαν κάποιες φωτό των παιχνιδιών που παρήγαγαν.

Οι περισσότερες είναι από το web αλλά οι 2-3 που θα προσθέσω παρακάτω αν δεν κάνω λάθος είναι από το αρχείο τους.

Το copyright προσθέθηκε από εμένα.

80762.jpg80759.jpg80755.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στις μεταλλικές κατασκευές είχε και ένα ελικοφόρο (μονού έλικα) αεροπλάνο!

Το είχα τότε και το έχασα αργότερα λόγω δράσης καθαριστικών συνεργείων παιδικού δωματίου...
 
Άμα έριχναν λίγο τις τιμές τους Σπύρο και οι εμπόροι παλαιοπώλες, αυτά τα ωραία παιχνίδια δεν θα καθόντουσαν σε σκοτεινές αποθήκες... και τα αεροπλανάκια θα ξαναπετούσαν.
 
Εδώ ανοίγεις μεγάλο θέμα....

Ο καθένας από δαύτους πουλάει ανάλογα με ποιον έχει απέναντι του. Ουσιαστικά σε "κόβουν" πόσο απελπισμένος-κολλημένος- είσαι για να αποκτήσεις αυτό που πουλάνε και τιμολογούν ανάλογα!

Στους ρετρό υπολογιστές ισχύει πάνω κάτω το ίδιο και προφανώς γενικεύεται σε όλα τις εκφάνσεις του εμπορίου!

Τώρα με την κρίση ίσως υπάρχουν ευκαιρίες αλλά σε πράγματα μεγαλύτερης αξίας...σε αυτά που αναζητούμε εμείς απλά εκείνοι αγόρασαν τσάμπα ή δεν αγόρασαν καθόλου και ψάχνουν να βγάλουν όχι απλά μεροκάματο αλλά βδομαδιάτικο!
 
Eυτυχώς Σπύρο που υπάρχουν ακόμα κάποιοι λογικοί πωλητές.... Σημερινό απόκτημα

EΠΑ - Μεταλλικές Κατασκευές - Combat

Κουτί

80902.jpg

80907.jpg

Περιεχόμενα

80906.jpg

Αυτοκόλλητα

80905.jpg

Βιβλίο Οδηγιών

80903.jpg80904.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο απόκτημα. Η σειρά μεταλλικές κατασκευές πόσα διαφορετικά κουτιά είχε βγάλει?
 
Δεν γνωρίζω Kambia και αν συνεχίσω να βλέπω στο ebay 100άρικο και κουτί και εν μέσω οικονομικής κρίσης κιόλας, δεν νομίζω ότι πρόκειται να μάθω...
 
Το όλο σχέδιο σε αυτές τις μεταλλικές κατασκευές θυμίζει Β παγκόσμιο πόλεμο;
 
greekeagle12 είπε:
Δεν γνωρίζω Kambia και αν συνεχίσω να βλέπω στο ebay 100άρικο και κουτί και εν μέσω οικονομικής κρίσης κιόλας, δεν νομίζω ότι πρόκειται να μάθω...
Πρέπει να πάω στην ΕΠΑ τελικά και σύντομα μάλιστα...
 
Καλά. πόσα τέτοια βιδάκια θα είχαν καταπιεί τα παιδιά... Πόσο από αυτό το χακί χρώμα θα είχαν φάει από ξεφτισμένα κομμάτια...

Αλλά και τι ωραίο που κάποτε κανείς δε νοιαζόταν για τέτοια...
 
Θα μας καταστρεψετε...

Τι βρηκα σε βιβλιοπωλειο? Δυο κουτια ΕΠΑ...

Δεν μπορω να τα παρω τωρα....ισως αργοτερα...ισως ποτέ;;;;.....

Αλλα ειναι αψογα στο κουτακι τους....και με αφησανε να βγαλω φωτο...

Μεταλλικες κατασκευες 2

MEKANO 5

Χρονολογιες δεν ξερω, μαλλον αρχες '90;;;;

Η kambia ισως βρει πληροφοριες...

EPA MEKANO 2 2.jpg

EPA MEKANO 2 3.jpg

EPA MEKANO 2 4.jpg

EPA MEKANO 2 5.jpg

EPA MEKANO 2.jpg

EPA MEKANO 5 2.jpg

EPA MEKANO 5 3.jpg

EPA MEKANO 5 4.jpg

EPA MEKANO 5.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο φίλε μου, είσαι τυχερός.

Δυστυχώς εδώ στον δήμο που μένω όλα τα παλιά ψιλικαντζίδικα/βιβλιοπωλεία έχουν κλείσει και είναι δύσκολο να βρεις παλιά παιχνίδια.

Αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω είναι ότι ακριβώς δίπλα στο παλιό μου σπίτι είχα ψιλικαντζίδικο-παιχνιδάδικο 30 χρόνια με πάμπολα παιχνίδια... αλλά τότε νόμιζα ότι θα υπάρχουν για πάντα.

Να μου πεις και τώρα βρίσκεις σε δημοπρασίες κτλ αλλά αντί να έχουν χαμηλώσει τις τιμές, οι πωλητές (οι περισσότεροι έμποροι και όχι ιδιώτες), πάνε να βγάλουν μηνιάτικο που λέει και ο φίλος spyros παραπάνω.

offtopic για παράδειγμα πέρυσι έβρισκα amstrad 6128 στα 50 ευρώ πλήρης στην χρυσή ευκαιρία και χθες που κοίταζα σε αγγελίες ζητάνε 200, 300, 400 ευρώ... πάνε να βγάλουν τα χαράτσια... αλλά δεν έχουν πάρει χαμπάρι ότι λεφτά δεν υπάρχουν...
 
Πίσω
Μπλουζα