Παιχνίδια Ε.Π.Α.

Kambia

Retired Admin
Joined
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
13.665
Αντιδράσεις
1.382
Εταιρεία: Ε.Π.Α.

Παιχνίδι: West Story

Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/573

Εταιρεία: Ε.Π.Α.

Παιχνίδι: Γάτα και Ποντίκι

Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/267

Εταιρεία: Ε.Π.Α.

Παιχνίδι: Παπουτσωμένος Γάτος

Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/1184

Εταιρεία: Ε.Π.Α.

Παιχνίδι: Κινεζάκια

Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/1233

Χθές πετάχτηκα μέχρι το εργοστάσιο της Ε.Π.Α για να πάρω κάτι δωράκια και με την ευκαιρία να κάνω κάποιες ερωτήσεις πάνω στα παιχνίδια και να τραβήξω και μερικές φωτογραφίες.

27871.jpg

Λίγο πολύ σε όλους μας είναι γνωστή, κυρίως από τα επιτραπέζια παιχνίδια.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?17402-2-%F0%E1%EB%E1%E9%DC-%E5%F0%E9%F4%F1%E1%F0%DD%E6%E9%E1-%F4%E7%F2-%C5%D0%C1-%C3%EA%EF%EB-%EC%E5-%D0%F1%EF%F0%EF-%EA%E1%E9-%D0%E5%F4%F1%EF%F0%E7%E3%DE

Δεν ήξερα όμως οτι κατασκεύαζε και παιχνίδια τύπου Meccano

0970sm.jpg


0970a-sm.jpg


(οι 2 παραπάνω φωτογραφίες είναι από το blog Greek toy museum

)

Μάλιστα υπάρχει ακόμα τμήμα της μηχανής που τα κατασκεύαζε

27870.jpg

Στην φωτογραφία φαίνονται 2 αεροπλάνα, ένας γερανός, ένα αμάξι και κάποια σχέδια. Δίπλα είναι τα καλούπια και τα εργαλεία με τα οποία έφτιαξαν τα πρώτα μολυβένια στρατιωτάκια. Ουσιαστικά με αυτά ξεκίνησε και η δραστηριότητα του Θωμά Ακουαρόνε στον χώρο του παιχνιδιού.

Παραδίπλα το μηχάνημα που έβαζε τις εικόνες από παραμύθια στα ξύλινα κυβάκια

27872.jpg

Έβγαζε ακόμα και τουβλάκια

27873.jpg

Ρώτησα αν υπάρχουν καθόλου παλιά παιχνίδια της εταιρίας στις αποθήκες του εργοστασίου. Δυστυχώς δεν υπάρχουν. Πλέον η εταιρία περιορίζεται στην κατασκευή επιτραπέζιων παιχνιδιών και σε εισαγωγές. Υπάρχει όμως μια συλλεκτική επανέκδοση της Πετρελαιοπηγής

Για περισσότερες πληροφορίες ιστορικές και μη μπορείτε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα της Ε.Π.Α.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο ΚΑΜΒΙΑ..!!! Κανονικό ρεπορτάζ..!! :D Κατά καιρούς έχω δει πολλά παιχνίδια ΕΠΑ και δεν τους είχα δώσει σημασία...!! Με μπρίζωσες τώρα...!! Δεν ήξερα ότι υπάρχει ακόμη..!! Φαντάζομαι και την οικονομικμή κρίση που θα περνάει σε τέςτοιους καιρούς με τα Κινεζικα να κυριαρχούν..!! Μήπως ρωτησες πόσους υπαλλήλους έχει? Από περιέργεια δηλαδή..!!

Αχ, πότε θα μας ανοίξει τις πόρτες του ο Mr El Greco..!! :(
 
Δε ρώτησα πολλά πράγματα. Αν σας ενδιαφέρει να κάνουμε μια λίστα με ερωτήσεις και να έρθουμε σε επαφή μαζί τους να μας δώσουν μια συνέντευξη :)
 
Μπραβο Kambia!!!!

Τα τουβλακια τα θυμαμαι πολυ καλα!!!

Θυμαμαι οτι τα εβλεπα πολυ σε ζαχαροπλαστεια οπου ειχαν και καποια δωρακια για μικρα παιδακια για να τα συνδιασεις με καποιο παιδικο γλυκο η' τουρτα...

Τα κοζαρα πολυ μικρος και για αυτο μου εχει μεινει αυτη η εικονα.... Ποτε ποτε δεν ειχα αγορασει δυστυχως.
 
Συγχαρητηρια!!!
 
Συγχαρητήρια κι από μένα! Τώρα θυμήθηκα την "Πετρελαιοπηγή", νομίζω την είχε ο αδερφός μου!

Πρόσφατα βρήκα μεταχειρισμένους κύβους ΕΠΑ με θέμα "Τομ και Τζέρυ", που τους είχα και μικρή!
 
Μπράβο Kambia. Το κουτί με τις κατασκευές το έχω φυλαγμένο για μετέπειτα χρήση από τους μαστροχαλαστές. Τα μεγάλα τουβλάκια για μικρά χεράκια νομίζω ότι το έχει πάρει το μάτι μου να πωλείται κάπου στο εξωτερικό. Για τα ζαχαροπλαστεία συμφωνώ με τον circleag.
 
Kambia είσαι καταπληκτική! Ευχαριστούμε :) Πιο πολύ απ΄ όλα μου αρέσει το μηχάνημα για τα κυβακια! Μπραβο Χ 1000 και αλλά τόσα ευχαριστω!
 
Σέτ απο την σειρά "μεταλλικές κατασκευές"της Ε.Π.Α

27896.jpg27901.jpg27903.jpg27910.jpg27913.jpg27924.jpg27928.jpg27930.jpg27932.jpg27933.jpg27934.jpg27936.jpg27937.jpg27942.jpg27943.jpg27938.jpg27939.jpg27940.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έντυπες διαφήμισεις απο τα επιτραπεζια παιχνίδια

"Αναζητώντας Πετρέλαιο"27948.jpg

"Μέγας Αλέξανδρος"

27960.jpg

"West Story"27894.jpg

"Οδύσσεια"

27962.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά, όλα αυτά που μας δείχνετε είναι απίστευτα!!!! Συγχαρητήρια!! :)
 
Μπράβο φοβερό θέμα Kambia!! :bow: :thanx2: !

Στην Αμερική κυκλοφορούσαν πολλές από αυτές της κατασκευές περίπου το 78 , θυμάμαι μερικές που είχα ..ένα γερανό , ένα καράβι , ένα ποδήλατο, ενα Jeep και θυμάμαι ένα ελικόπτερο αλλά δεν είμαι σίγουρος αν ήταν δικό μου η κάποιου αλλού παιδιού :eek:

Βλέποντα και τα κομμάτια του donkix2000 που είναι ΦΟΒΕΡΑ!!!!!!!!!! Συγχαρητήρια !!! :bow: :award: :clap:

Πάντως έχουν κάτι αυτά τα παιχνίδια που μου κέντρισαν την περίεργα άντε πάλι στο ψάξιμο μας βλέπω :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικα κομματια!
 
donkix2000 είσαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!!!! Σε ευχαριστούμε ΠΑΡΑ-ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!

Κάποιες από τις κατασκευές είχε κάποτε ο αδερφός μου!
 
Πωπωωω βλεπω την σιδερενια κατασκευη του ελικοπτερου με την Ελληνικη Σημαια και τρελαινομαι!!!
 
Εξαιρετικό thread! :thumbup: :thumbup:
 
Candy4ever αν μπορείς ανέβασε φωτογραφίες με τους κύβους :)

donkix2000 εξαιρετικά κομμάτια. Δεν είχαν σε τίποτα να ζηλέψουν τα Meccano
 
Kambia είπε:
Δε ρώτησα πολλά πράγματα. Αν σας ενδιαφέρει να κάνουμε μια λίστα με ερωτήσεις και να έρθουμε σε επαφή μαζί τους να μας δώσουν μια συνέντευξη :)
Εννοειται!!και πιστευω οτι επιβαλλεται!Δεν ηξερα οτι η ΕΠΑ υπαρχει ακομη!!
 
Πίσω
Μπλουζα