Παιχνίδια στο θρανίο

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.903
Αντιδράσεις
3.922
Τι παιζατε για να περασει η ωρα,εμουα κλασικα O-X τριλιζα και το προσφατως ανασυρμενο στην μνημη μου SOS που σταθηκε αιτια να ανοιξω τουτο εδω το νηματιο.

Σαν τριλιζα παιζοταν με πολλα πολλα τετραγωνα και γραφαμε τα τρια γραμματακια S-O-S και οποιος εκανε τα πιο πολλα SOS κερδιζε.

Πολλη θα γουσταρα μια ηλεκτρονικη μορφη στο site μας με GRM aντιπαλους.
 
ποδόσφαιρο πανω στο θρανίο!!!!

2 στυλό ήταν τα δοκάρια της εστίας και για μπάλα ένα κομμάτι χαρτί. Τα δάχτυλα είχαν το ρόλο των ποδιών. :D
 
Πρόσωπο, ζώο, πράγμα, χρώμα, κλπ. που ξεκινούσαν από ένα γράμμα της αλφαβήτου που διαλέγαμε.Είχε πολύ πλάκα. Επίσης ένα άλλο παιχνίδι ήταν να προσπαθήσουμε να μαντέψουμε ποιόν είχε ο άλλος στο μυαλό του, αν του άρεσε ένα χρώμα ποιό χρώμα θα ήταν, αν ήταν ηθοποιός ποιος θα ήταν κτλ. Τι ωραίο μάθημα κάναμε χαχαχα
 
Πω πω Κριος.... αύτο το λέγαμε εμείς "όνομα, ζώα, φυτά". Τέλειο παιχνίδι.

Ένα άλλο παιχνίδι που παίζαμε ήταν πόσους τίτλους τραγουδιών μπορούσαμε να βρούμε απο λέξεις που περιέχονταν στην παράδοση του μαθήματος απο τον καθηγητή.
 
Ααρντυ, στο μυαλό μου ήσουν... :D

Ότι σκεφτόμουν να το ανεβάσω και ρωτούσα το Τζιμ μου πως σκότωναν την σχολική ώρα στα χρόνια του... :p
 
παιζαμε πολυ SOS

Κατι αλλο που καναμε ειναι να μεταφερουμε μηνυματα..

Μας επιανε μια περιεργη "φλυαρια" στο μαθημα, και επικοινωνουσαμε μεταξυ μας με χαρτακια-σημειωματα. Τα χαρτακια πηγαιναν συννεφο.. :p
 
Ειδικά στην Γ'Λυκείου που οι περισσότεροι βλέπαμε το σχολείο σαν μια ευκαιρία για να ξεσκάσουμε από το διάβασμα του φροντιστηρίου και των Πανελληνίων, δεν νομίζω να υπήρχε στιγμή που να μην παίζαμε κάποιο παιχνίδι την ώρα του μαθήματος...

Τα περισσότερα βέβαια τα έχετε αναφέρει κι εσείς οι ίδιοι, οπότε δεν έχει νόημα να τα επαναλάβω (SOS, τρίλιζα, Όνομα-Ζώο-Πράγμα κ.λπ.).

Από εκεί και πέρα, τα παλιότερα χρόνια (Δημοτικό-Γυμνάσιο) θυμάμαι πως παίζαμε αρκετά και τις "Τελίτσες" όπως τις λέγαμε (turn-based παιχνίδι όπου συνδέοντας τις τελείες προσπαθείς να συμπληρώσεις περισσότερα τετράγωνα από τον αντίπαλο) ή την κλασική "Κρεμάλα" (όπου για κάποιο λόγο θυμάμαι πως όσες φορές είχα βάλει τη λέξη "ΟΥΖΟ" δεν την είχε βρει κανείς...)

Αυτό που θυμάμαι εντονότερα όμως, είναι όπως είπα η Γ'Λυκείου και τα 3 παιχνίδια που έπαιζα τότε: Τις 3 πρώτες ώρες που ήταν τα μαθήματα "Δέσμης" έπαιζα με το διπλανό μου Σκορ-4 στο θρανίο (που είχε πάρει μια μόνιμη... γαλάζια απόχρωση από το πολύ γράψε-σβήσε με το στυλό) και με τον από-πίσω Othello σε ένα χαρτάκι που έφτιαχνα ο ίδιος κάθε μέρα (δίπλωνα μια κόλλα τετραδίου σε μέγεθος περίπου όσο η παλάμη του χεριού, το κόλλαγα με σελοτέιπ ώστε να είναι πιο ανθεκτικό και σχεδίαζα με στυλό το "ταμπλό" - αν είχα όρεξη έκανα και σχεδιάκια ή έγραφα "OTHELLO" από πάνω με πιο εκλεπτυσμένα γράμματα), αφού λόγω φθοράς ήταν μιας χρήσης (τα πούλια τα σχεδιάζαμε με μολύβι -δυστυχώς είχαμε κάνει συμφωνία και είχα πάντα εγώ τα άσπρα, οπότε σε κάθε μου κίνηση έπρεπε να σβήνω με γόμα το "γέμισμα" από όσα πούλια κέρδιζα!!! :cry: ). Το δύσκολο της υπόθεσης ήταν ότι έπαιζα ταυτόχρονα και με τους δυο, με αποτέλεσμα πολλές φορές να ξεχνάω π.χ. τη στρατηγική που ήθελα να ακολουθήσω στο Othello, αφού σκεφτόμουν τη μεθεπόμενη κίνησή μου στο Σκορ-4. Φαίνεται πως στη δεκαετία του '90 υπήρχαν ακόμα κάποιοι υπολογιστές που δεν προσφέρονταν για multitasking... :p Ακόμα πάντως έχω κρατήσει ενθύμια από αυτά τα παιχνίδια (προφανώς εννοώ τα χαρτιά του Othello, το θρανίο μου -όσο και αν το ήθελα- δεν το πήρα σπίτι, αν και κάποιοι συμμαθητές μου το έκαναν!) και επειδή τυχαίνει να βρίσκομαι ακόμα με τα συγκεκριμένα παιδιά, είναι από τις στιγμές που θυμόμαστε πιο έντονα...

Άλλο ένα παιχνιδάκι που έπαιζα, ήταν κάτι σαν... ποδόσφαιρο με κέρματα , το οποίο πολλά χρόνια αργότερα έμαθα πως δεν ήταν δική μας πατέντα και πως ονομάζεται "Penny Football" (υπήρχαν τρία κέρματα και η γενική ιδέα είναι πως κάθε φορά για να συνεχίσεις έπρεπε να στείλεις το πιο πίσω κέρμα να περάσει ανάμεσα από τα άλλα δυο χωρίς να τα ακουμπήσει, αλλιώς η κατοχή πέρναγε στον αντίπαλο), Δυστυχώς όμως η ενασχόλησή μου με αυτό το άθλημα δεν μακροημέρευσε, αφού όσο κι αν προσπαθούσαν οι καθηγητές δεν άντεχαν να κάνουν τα στραβά μάτια κάθε φορά που εκσφενδονίζαμε 10-άρικα δυο σειρές παραδίπλα και σηκωνόμασταν να τα πάρουμε, όχι προφανώς για να μη χάσουμε τις 10 δρχ. (άλλωστε το πολύ-πολύ μια τσίχλα να αγόραζες τότε με αυτό το ποσό, δεν είμαι και τόσο παλιός...), αλλά γιατί χρειαζόμασταν την "μπάλα" για να συνεχιστεί ο αγώνας. Χάρηκα πάντως ιδιαίτερα όταν είδα μια εκδοχή αυτού του παιχνιδιού σε flash μορφή πέρσι με αφορμή το Euro 2008...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε μικροτερες ταξης ονομα,ζωο, πραγμα..., τριλιζα, sos και ποδοσφαιρακι

Στις μεγαλητερες τελιωσαν τα παιχνιδια... :p
 
Κλασικά αυτά που αναφέρθηκαν δηλαδή Τρίλιζα,SOS,Κρεμάλα και Όνομα,ζώο,φυτό

τα κορίτσια έπαιζαν ένα με 5 αντρικά ονόματα,5 χώρες,5 αριθμούς από το 1-5 και 5 φαγητά και την ηλικία που θέλουν να παντρευτούν!Μετρούσαν από το 1 ως τον αριθμό που είχαν δώσει και κάθε φορά σβηνόταν ένα.Στο τέλος έμενε ένα όνομα,μια χώρα,1 αριθμός και 1 φαγητό.Το όνομα δήλωνε αυτόν με τον οποίο θα παντρευόταν,η χώρα δήλωνε εκεί όπου θα γινόταν το γαμήλιο ταξίδι,ο αριθμός δήλωνε τον αριθμό των παιδιών που θα έκαναν και τέλος το φαγητό δήλωνε το φαγητό που θα τρώνε συνέχεια.Συνήθως πρόσθεταν και μία πέμπτη κατηγορία με 5 χρώματα,που δήλωνε το χρώμα του νυφικού που θα φορούσε η κοπέλα όταν παντρευόταν

Ένα άλλο ήταν με 10 αντρικά ονόματα και 10 καταστάσεις (πχ έρωτας,φιλία,φιλί κλπ) τα οποία έμπαιναν τυχαία...στο τέλος ρωτούσε η μία την άλλη κοπέλα αν συμφωνούσε με το όνομα δίπλα σε αυτή την κατάσταση...ανάλογα με τα περισσότερα "ναι" κάτι μετρούσαν και έβγαινε μία από αυτες τις καταστάσεις ότι θα συνέβαινε στο μέλλον
 
All time classics! Τρίλιζα, Κρεμάλα και SOS!!! :)

Στο θρανίο ζωγράφιζα κιόλας!!! :D
 
Θυμάμαι ότι εκτός από τα κλασικά τελίτσες, sos κλπ, σε σχολεία με διπλοβάρδιες το θρανίο γινόταν και μέσο ..γνωριμιών ;) Γράφαμε π.χ "Γεια σου είμαι ο/η Τάδε" και όποιος καθόταν στο θρανίο από το άλλο σχολείο - κι εκείνος τσακάλι και μέσα στο κόλπο - απαντούσε την άλλη μέρα και έτσι γινόταν ολόκληρος διάλογος.. τώρα κατά πόσο συναντιόμασταν ποτέ αυτό είναι άλλη ιστορία ;)
 
dandy245 είπε:
Θυμάμαι ότι εκτός από τα κλασικά τελίτσες, sos κλπ, σε σχολεία με διπλοβάρδιες το θρανίο γινόταν και μέσο ..γνωριμιών ;) Γράφαμε π.χ "Γεια σου είμαι ο/η Τάδε" και όποιος καθόταν στο θρανίο από το άλλο σχολείο - κι εκείνος τσακάλι και μέσα στο κόλπο - απαντούσε την άλλη μέρα και έτσι γινόταν ολόκληρος διάλογος.. τώρα κατά πόσο συναντιόμασταν ποτέ αυτό είναι άλλη ιστορία ;)
... ένα είδος "πρωτόγονου" chat δηλαδή! :D
 
Είχε γέλιο... καμιά φορά για να δούμε ποιος κάθεται στο θρανίο μας -και να ξέρουμε πού βαδίζουμε χωρίς να μας πάρουν και χαμπάρι, πςςςς τρελές πλεκτάνες - παριστάναμε τους επιμελητές και δήθεν πηγαίναμε νωρίτερα (όταν ήμασταν απογευματινοί στο σχολείο) για να δούμε στο σχόλασμα ποιος είναι ο άλλος chatter και αν αξίζει να συνεχίσουμε το μπίρι μπίρι ;)
 
Εκτός από αυτά που ήδη είπατε, εμείς παίζαμε και ναυμαχία. Συνήθως ήταν σε χαρτί αλλά πολλές φορές τη σχεδιάζαμε πάνω στο θρανίο και βάζαμε διάφορα "εμπόδια" για να μην μπορεί να κοιτάξει ο αντίπαλος...
 
dandy245 είπε:
Θυμάμαι ότι εκτός από τα κλασικά τελίτσες, sos κλπ, σε σχολεία με διπλοβάρδιες το θρανίο γινόταν και μέσο ..γνωριμιών ;) Γράφαμε π.χ "Γεια σου είμαι ο/η Τάδε" και όποιος καθόταν στο θρανίο από το άλλο σχολείο - κι εκείνος τσακάλι και μέσα στο κόλπο - απαντούσε την άλλη μέρα και έτσι γινόταν ολόκληρος διάλογος.. τώρα κατά πόσο συναντιόμασταν ποτέ αυτό είναι άλλη ιστορία ;)
Μια απο τα ιδια και εγω. Ηταν το chat box της εποχης!!
 
Σε εμάς τα κορίτσια έγραφαν στο θρανίο ΣΑΚΗΣ (για το Ρουβά) και στιχάκια από τα τραγούδια του

Ακόμα έπαιζαν πόσο % όμορφες ήταν γράφοντας το όνομα,και μετρώντας πόσα σύμφωνα και φωνήεντα έχει κλπ!
 
Έπαιζε κανείς το παιχνίδι που φυσούσαμε με το στυλό (bic κυρίως) στρογγυλά χαρτάκια?Συνήθως τα αγόρια πείραζαν έτσι τα κορίτσια
 
korinaki είπε:
Έπαιζε κανείς το παιχνίδι που φυσούσαμε με το στυλό (bic κυρίως) στρογγυλά χαρτάκια?Συνήθως τα αγόρια πείραζαν έτσι τα κορίτσια
Μα και βεβαια!! ;)
 
Αυτό αν δεν κάνω λάθος είναι εκείνο,με το οποίο ο Pablo πειράζει τη Laoura στους τίτλους έναρξης του Carrousel!
 
Θυμάμαι ένα άκρως διασκεδαστικό παιχνίδι, που μου χάρησε ανείπωτες ώρες γέλιου όλα τα σχολικά μου χρόνια!

Λεγόταν "ποιός" - "με ποιόν" και παιζόταν ως εξής:

Καθόμασταν ολόγυρα οι συμμετέχοντες, κρατώντας από μια κόλλα χαρτί. Αρχικά απαντούσαμε στην ερώτηση "ποιός;", και αφού γράφαμε ότι μας κατέβαινε , διπλώναμε το χαρτί καλύπτοντας τα γραφόμενα και παραδίδαμε στο διπλανό μας, εφόσον παίρναμε τη διπλωμένη κόλλα του προηγούμενου παίκτη.

Στη συνέχεια, απαντούσαμε διαδοχικά στις ερωτήσεις "με ποιόν;" , "πότε;" , "τί κάνανε;" ,"πού;" , "με τί;" ,"και ο κόσμος τί τους φώναζε;" τηρώντας πάντα τη διαδοχική καταγραφή.

Τα αποτελέσματα ήταν πάντοτε σπαρταριστές ασυναρτησίες, που μπορούσαν να έχουν την εξής μορφή:

Στο Δημοτικό.

Ο Διευθυντής, με τον Τοτό, το 1821, τηγανίζανε πατάτες, μέσα σ'ένα βαρέλι, με μια μυγοσκοτώστρα, και ο κόσμος τους φώναζε: αέραααα...

Στο Γυμνάσιο:

Η "ξινή" των Γαλλικών, με το Χομεϊνί, μόλις ήρθε ο Ντέταρι, παίζανε μακρυά γαιδούρα, πάνω σένα Datsun, με μια ντουζίνα μανταλάκια, και ο κόσμος τους φώναζε: μήπως ξέρεις από βέσπα;

Στο Λύκειο:

Του Βοτανικού ο μάγκας, με τη Dolly Parton, όταν είχαμε αποχή, ρουφούσανε φραπέδες, μέσα σε μια κουφάλα, με ένα Φλιπεράκι, και ο κόσμος τους φώναζε: Κούλα μ'ακούς; Πολύ κ@λόπαιδο ο Κυριάκος...

Σας διαβεβαιώ, πως αν το παίξετε ακόμη και σήμερα με καλούς φίλους, που έχετε κοινούς γνωστούς και εμπειρίες, θα περάσετε φίνα!
 
Πίσω
Μπλουζα