Παιχνίδια 80's

didie είπε:
Οπως και αυτά τα Mercedes λεωφορειάκια.Κάποιος από εμάς θα έπαιζε με τέτοια,δεν μου έχει απομείνει κανένα.

JoyToy_MBo302-1.jpg
Αυτα τα λεωφορεια ηταν τα απο τα πλεον αγαπημενα μου παιχνιδια!!!Παντα κατεληγαν βεβαια 4 κομματια(πανω και κατω μερος,τζαμια και καθισματα).

Θυμαμαι ποση χαρα εκανα οταν εφτανε στα χερια μου και καποιο μεταλλικο λεωφορειο.

Δυστυχως δε σωζεται κανενα... :(
 
Θυμαστε την εταιρία Joy-Toy ???

Εβγαζε πλαστικα αυτοκινητακια, νταλικες, φορτηγα, αντλίες βενζινης και στο πακετο μεσα ειχε φωτεινους σηματοδοτες και αλλα σήματα του ΚΟΚ.

http://www.toymuseum.gr/joytoy1.htm

Ειχα πολλα τετοια αλλα..... :(
 
Aardvark είπε:
Μεταλικο πιστολι που ριχναμε φωτοβολιδες,τις αποκριες,με μεταλικα καψουλια,ακρως επικινδυνο,μονο για τολμηρους. :D [/color][/size][/font]
lm0hz8qotouo1o2kx3o1.jpg
Eνα τετοιο μεταλλικο πιστολι σωζεται μεχρι σημερα,αν και δε λειτουργει πλεον.Εχω βγαλει λιγο τη θηκη για τις σφαιρες και το μονο που λειπει ειναι η μπροστινη θηκη-θεση για τις φωτοβολιδες.

picture.php
 
μήπως έχει κανείς σε φωτογραφία το τηλέφωνο των Στρούμφ???Απίστευτο παιχνίδι...Δυστυχώς βρίσκεται προ πολλού στα σκουπίδια...
 
αχ τώρα που τ ανέφερες το θυμήθηκα κι εγώ αυτό..!!

εχεισ κανεις φωτό????????

πο πο ρε mariaz που το θυμήθηκες????
 
Για το παρακατω λετε η για κανονικη συσκευη παιχνιδι. :xm:

[edit] Dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
Το παραπανω πιστολακι για φωτοβολιδες μπορει να μην το βρηκα αλλα βρηκα τις σφαιρες μου ,που επαιρνε απο τα 80ς.
Καψουλια......

picture.php
Τι λες τωρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Θα ψαξω να βρω και τις δικιες μου.....Θυμαμαι οτι καναμε αμαν και πως να βρουμε τις "χρυσες" που λεγαμε......

Που με γυρισες βρε φιλε!!!!! :) :D
 
gvvampire είπε:
Τι λες τωρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Θα ψαξω να βρω και τις δικιες μου.....Θυμαμαι οτι καναμε αμαν και πως να βρουμε τις "χρυσες" που λεγαμε......

Που με γυρισες βρε φιλε!!!!! :) :D
Εχω ενα τέτοιο νεροπίστολο αλλά δεν δουλεύει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάστε τα τσίμπι τσίμπι? Τα φοράγαμε πάνω μας ή στην τσάντα του σχολείου. Πιάνουν σαν μανταλάκια και επειδή "τσιμπάνε" τα λέγαμε τσίμπι τσίμπι!

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Που το ξέθαψες και σε τόση καλή κατάσταση mytinyworld ! Tα θυμάμαι υπήρχαν διάφορα set με κουζίνα(μάλλον αν θυμάμαι καλά :xm: ), κρεβάτια .Η ξαδέλφη μου τα συνδύαζε με τη bibi bo
 
Το αγόρασα πρόσφατα από ένα μαγαζί με παιχνίδια. Στο σετ είχε και κρεβάτι, λαμπατέρ, ντουλάπα, είχαν όμως λιώσει από τα χρόνια! Από τα δικά μου δυστυχώς δεν σώθηκε κάτι!
 
Ω ναι τα θυμαμαι καλά αυτά στα παζάρια..!!!!! Πάντα αυτά εκεί τα έβρισκε κανένας..!!!!!

ΌΠως και κλασικά ότι ποδοσφαιράκι υπήρχε πάντα από εκε;i τι αγοράζαμε..!!!!!

Νομίζω ότι μια μεγάλη συλλέκτρια γεννιέται σιγά σιγά..!!!! :) Ετσι ΜΥΤΙΝΥ???? ;)
 
Τι βρηκες MytinyWorld!!!!!!!!!!

Απο μικρη για μενα το πανηγυρι ηταν σαν να λεμε τωρα σε εσας το JUMBO!!!

Θυμαμαι πολυ χαρακτηριστικα το μπανιο αυτου του παιχνιδιου γιατι ηταν το μονο που ζηλευα!!!!! Ειχε μπανιερα, μπιντε, νιπτηρα και το θυμαμαι ροζ ή πρασινο ή γαλαζιο!!!

Μια μερα λοιπον που ημουνα με την μαμα μου σε ενα πανηγυρι, αρκετα μεγαλουτσικη πλεον, με ρωτησε στα αστεια τι δωρο να μου κανει και εγω πολυ σοβαρα της απαντησα οτι ηθελα το μπανιο με εκεινο το ανθρωπακι που ποσταρες!!!!

Και εκεινη κουφαθηκε και μου λεει "ρε συ Αναστασια εισαι ολοκληρη γαιδουρα, τι να το κανεις μαναρι μου;"

Και ντραπηκα τοτε και δεν το πηρα.... :cry: :cry:

Σε ευχαριστω MytinyWorld μου για την φοβερη αναμνηση που μου θυμησες!!!!
 
Γειά σας θυμάται κανείς ενα παιχνίδι που ηταν ενα κουτί που το γέμιζες νερό και είχε ενα καθιστό ψαρά με απόχη και ψαράκια πλαστικά στην βάση και με ενα κουμπί που πίεζες εστελνες αέρα στην βάση και τα ψαράκια ανέβαιναν και προσπαθουσες να τα βάλεις στην απόχη ?
 
Captain Nemo είπε:
Γειά σας θυμάται κανείς ενα παιχνίδι που ηταν ενα κουτί που το γέμιζες νερό και είχε ενα καθιστό ψαρά με απόχη και ψαράκια πλαστικά στην βάση και με ενα κουμπί που πίεζες εστελνες αέρα στην βάση και τα ψαράκια ανέβαιναν και προσπαθουσες να τα βάλεις στην απόχη ?
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=7774 Ρίξε μια ματιά εδώ ;)
 
Spartan_X είπε:
Είχα και εγώ τέτοια λεοφωρειάκια ! Δεν νομίζω να τους απέμεινε τίποτα.... Συνήθως κατέληγαν κομμάτια.
Τι υπέροχο λεωφορείο! Είχα ολόιδιο. ακόμα και το χρώμα!
 
Ειχαμε Mon Cicci στην Ελλαδα? Θυμαμαι οτι ειχα κατι καφε μαιμουδακια πανομοιοτυπα με αυτα της φωτογραφιας αλλα σε αυτα τα ματια κλεινανε οπως στις κουκλες της el greco ενω αυτα της φωτο οπως βλεπω τα ματια ειναι ζωγραφισμενα.

Ποιος θελει να υιοθετησει εναν σπιρτουλι με καφε σωματακι και σκουφι μπας και τον γλιτωσει απο την χωματερη? Αν θελει καποιος ας μου στειλει μηνυμα να του τον δωσω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Artemis είπε:
Ειχαμε Mon Cicci στην Ελλαδα? Θυμαμαι οτι ειχα κατι καφε μαιμουδακια πανομοιοτυπα με αυτα της φωτογραφιας αλλα σε αυτα τα ματια κλεινανε οπως στις κουκλες της el greco ενω αυτα της φωτο οπως βλεπω τα ματια ειναι ζωγραφισμενα.
Ποιος θελει να υιοθετησει εναν σπιρτουλι με καφε σωματακι και σκουφι μπας και τον γλιτωσει απο την χωματερη? Αν θελει καποιος ας μου στειλει μηνυμα να του τον δωσω.

Για σου Artemis ναι η el Greco είχε κάποια που έμοιαζαν στο MONCHHICHI :)

Τα original Monchhichi τα μάτια τους είναι ζωγραφιστά επίσης και της el Greco αλλά ένα από όλα της el Greco έχει μάτια σαν τους τυχερούληδες bibibo κτλ….. ;)

Για τον σπιρτούλη σου έγραψα στο μήνυμα #)
 
Πίσω
Μπλουζα