Παιχνίδια 80's

Αὐτοκινητάκια

didie είπε:
Παιδιά θυμάται κανείς την Ελληνική εταιρία Polfi Toys έβγαζε αυτοκινητάκια μικρά σε στυλ Matchbox.Λογικά πρέπει να έχει κλείσει τώρα...
polfi_label.jpg


Το μόνο που μου έχει απομείνει είναι ένα mini cooper κίτρινο.Θα ποστάρω φώτο.

Οπως και αυτά τα Mercedes λεωφορειάκια.Κάποιος από εμάς θα έπαιζε με τέτοια,δεν μου έχει απομείνει κανένα.

JoyToy_MBo302-1.jpg
Φίλε μου ἡ Polfi-toys ἔβγαζε ὡραῖα μεταλλικὰ αὐτοκινητάκια. Τὸ πουλμανάκι τὸ Mercedes 0302 τῆς φωτογραφίας ποὺ ἀνέβασες εἶναι προϊὸν τῆς ἑταιρεῖας Joy–Toy (ἐξ οὗ καὶ τὸ ὄνομα χρήστη ποὺ διάλεξα! ) ποὺ ἔφτιαχνε ὑπέροχα πλαστικὰ παιχνιδάκια, συνήθως αὐτοκινητάκια, φορτηγά, πούλμαντα, σήματα, φανάρια τῆς τροχαίας καὶ ἄλλα ὅμορφα! Μιλᾶμε γιὰ ἑποχὲς ποὺ ἡ ἑλληνικὴ βιοτεχνία καὶ βιομηχανία παιχνιδιοῦ ἔβγαζε πολὺ ὡραῖα, εὑρηματικὰ καὶ παιδαγωγικὰ παιχνίδια γιὰ ἀγόρια καὶ κορίτσια καὶ ποὺ κυττοῦσε κατάματα τὴν ἀντίστοιχη διεθνή.

Παιδιὰ σᾶς εὐχαριστῶ γιὰ ὅ,τι ἔχετε ἀνεβάσει μέχρι τώρα. Ἔχω χάσει τὸ τόπι μὲ αὐτὰ ποὺ διαβάζω καὶ βλέπω στὸ φόρουμ!

Ἀπὸ παιχνίδια ἔχω σώσει ὁλόκληρη σχεδὸν τὴ συλλογὴ Subbuteo. Στὸ πατάρι τοῦ πατρικοῦ μου ὑπάρχουν πολλὰ παιχνίδια, τὰ περισσότερα διαλύμενα… Ἂ ρὲ ἐποχές! Τί νὰ πρωτοθυμηθῶ, τὰ παιχνίδια τῆς El Greco (Κάστρα καὶ Πολιορκητές), τῆς Λύρα (playmobil), τὰ παιχνίδια τσέπης «Δούρειος», τὰ ἁπλὰ ἐπιτραπέζια μὲ ζάρια (φιδάκια,Γκρινιάρη), τὴν ἀθηναϊκὴ ἔκδοση τῆς Μονόπολυ (αὐτὴν τὴν σώσαμε! ), ἕνα φοβερὸ ἐπιτραπέζιο ποὺ λεγόταν «Ὀδύσσεια» ποὺ εἶχε πιόνια σὲ μορφὴ τριήρους- ὁ καλλίτερος τρόπος νὰ ἐμπεδώσεις τὴν Ὀδύσσεια δίχως ν' ἀνοίξεις βιβλίο!- τὰ αὐτοκινητάκια τῆς Matchbox, Majorette, τῆς Joy-Toy, τὰ lego, τὶς μινιατοῦρες τῶν στροῦμφ, ἀλλὰ καὶ τὰ τόσα ἄλλα ἀνώνυμα παιχνιδάκια ποὺ μποροῦσες ν' ἀγοράσεις ἀπὸ τὰ πανηγύρια ἢ τοὺς πλανόδιους τῆς Αἰόλου…

Βλέπω τὰ παιχνίδια τοῦ σήμερα καὶ μὲ πιάνει κατάθλιψη: ἀπουσία παιδαγωγικοῦ χαρακτήρα, ὠμὴ βία καὶ σεξισμός, ἐξηλεκτρονισμὸς μέχρι ἐκεῖ ποὺ δὲν πάει ἄλλο, πολτοποιημένη κουλτούρα παγκοσμιοποίησης. Παίζαμε καὶ 'μεῖς μὲ «οὖφο», ἀλλὰ πιστεύω ὅτι στὴν πορεία δὲν καταλήξαμε οὖφο, εἴτε τρυπώνοντας στὰ «οὐφάδικα», εἴτε παίζοντας σὲ κάποιον Spectrum, Amstrad, Commodore, macintosh ἢ Amiga. Βεβαίως καὶ σήμερα ὑπάρχουν καλὰ παιχνίδια, ἀλλὰ θέλει ψάξιμο γιὰ νὰ τὰ βρεῖς. Γι' αὐτό, περισώζουμε ὅ,τι καλὸ παιχνιδάκι μᾶς ἔχει ἀπομείνει ἀπὸ 'κεῖνα τὰ χρόνια γιὰ νὰ τὸ χαροῦν καὶ τὰ παιδιά μας!

Ἂν καὶ ἡ φίλη Κάμπια ἔκανε μιὰ ἀναφορὰ πιὸ πρίν, θεωρῶ σκόπιμο νὰ ξαναρίξω τὴν παρακάτω διεύθυνση γιὰ ὅσους δὲν ἔχουν τὴν ὑπομονὴ νὰ ξαναδιαβάσουν καὶ τὶς 24 σελίδες τοῦ θέματος.

http://www.toymuseum.gr/index-gr.htm

Εἶναι ἕνας ὑπέροχος ἱστότοπος ποὺ ἔχει νὰ μᾶς θυμίσει πολλά! Νά 'στε καλὰ ρὲ παιδιά!
 
Joy-toy είπε:
Μιλᾶμε γιὰ ἑποχὲς ποὺ ἡ ἑλληνικὴ βιοτεχνία καὶ βιομηχανία παιχνιδιοῦ ἔβγαζε πολὺ ὡραῖα, εὑρηματικὰ καὶ παιδαγωγικὰ παιχνίδια γιὰ ἀγόρια καὶ κορίτσια καὶ ποὺ κυττοῦσε κατάματα τὴν ἀντίστοιχη διεθνή.
Καλώς ήρθες joy toy στην παιχνιδοπαρέα μας :)

Μου άρεσε πάρα πολύ αυτό το σχόλιό σου!
 
candy είπε:
Αυτή την έκδοση με τα στρουμφάκια τη θυμάστε;Νομίζω μας είχαν μοιράσει σε ένα παιδικό πάρτι τέτοια φεύγοντας.Μέσα σε σακουλάκια,όπου είχε συνήθως μπαλόνια και ντουντούκες ή γιογιό.Έτσι,έφευγες από το πάρτι χαρούμενος... :)
PoseableGuayTrumpet.jpg
PoseableGuayPapaPotion.jpg
Αυτήν την έκδοση των Στρούμφ την είχε ο αδερφός μου :) Τώρα που τα είδα το θυμήθηκα !! super !
 
Γίνεται να ξαναβάλετε photo από τα έπιπλα που πουλούσαν στα πανηγύρια?Θέλω πολύ να δω!
 
Διαφήμιση Cluedo

[edit]This video is unavailable. Sorry about that. [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρήκα μερικές διαφημίσεις,αλλά δεν υπήρχαν σχετικά threads...Γι'αυτό τις βάζω εδώ

[edit]This video is unavailable. Sorry about that. [/edit]

[edit]This video is unavailable. Sorry about that. [/edit]

[edit]This video is unavailable. Sorry about that. [/edit]

[edit]This video is unavailable. Sorry about that. [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kostas είπε:
ΟΚ θα προσπεράσω τα κοριτσίστικα χνουδωτά και πόνυ που μου έχουν δημιουργήσει παιδικά τραύματα και θα πάω σε κάτι πιο unisex.
Θυμάται κανείς ένα επιτραπέζιο παιχνίδι που λεγόταν "Το 100 εν δράσει" ; (ναι έτσι σε καθαρεύουσα)

Μου το είχε φέρει η μάνα μου από την Αθήνα (για επαγγελματικούς και οικογενειακούς λόγους βρισκόμασταν συχνά στην Αθήνα, και οι γονείς μου φέρνανε κάτι πρωτοποριακά, για την επαρχία, παιχνίδια) γύρω στο 85.

Ήταν μια ελληνική εκδοχή του Cluedo όπου τα δωμάτια είχαν αντικατασταθεί από περιοχές/δήμους της Αθήνας (Παγκράτι, Σεπόλια, Κουκάκι) και τα ονόματα των υπόπτων είχαν ελληνοποιηθεί (κύριος Λαδόπουλος, κυρία Κοκκίνου). Όπως και στο Cluedo υπήρχαν μινιατούρες των δολοφονικών αντικειμένων (γαλλικό κλειδί, κηροπήγιο).

Όλα αυτά πολύ πριν έρθει το Cluedo στην ελληνική αγορά.
τι μου θυμιζεις !!!

το ειχα και εγω !!!

θελω πολυ να το ξαναβρώ !!

αυτο παιζαμε και το αλλο που ηταν εμπνευσμενο απο την τηλεοπτικη σειρα "Μαχη" (Combat) και λεγοταν ετσι.. !!! το "Μαχη" καπου το εχω νομιζω αλλα το 100 εν δρασει δεν θυμαμαι τι απεγινε :( ( (ξεχαστηκε σε καποιο παιδικο party ισως ...?)

ααα!! κατι αλλο !!

τευχη "ΤΑΡΖΑΝ" 1970 που μπορουμε να βρουμε??? (Αλλη φοβερη παιδικη αναμνηση !!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τι μου θυμιζεις !!!

το ειχα και εγω !!!

θελω πολυ να το ξαναβρώ !!

αυτο παιζαμε και το αλλο που ηταν εμπνευσμενο απο την τηλεοπτικη σειρα "Μαχη" (Combat) και λεγοταν ετσι.. !!! το "Μαχη" καπου το εχω νομιζω αλλα το 100 εν δρασει δεν θυμαμαι τι απεγινε :( ( (ξεχαστηκε σε καποιο παιδικο party ισως ...?)
 
kostas είπε:
ΟΚ θα προσπεράσω τα κοριτσίστικα χνουδωτά και πόνυ που μου έχουν δημιουργήσει παιδικά τραύματα και θα πάω σε κάτι πιο unisex.
Θυμάται κανείς ένα επιτραπέζιο παιχνίδι που λεγόταν "Το 100 εν δράσει" ; (ναι έτσι σε καθαρεύουσα)

Μου το είχε φέρει η μάνα μου από την Αθήνα (για επαγγελματικούς και οικογενειακούς λόγους βρισκόμασταν συχνά στην Αθήνα, και οι γονείς μου φέρνανε κάτι πρωτοποριακά, για την επαρχία, παιχνίδια) γύρω στο 85.

Ήταν μια ελληνική εκδοχή του Cluedo όπου τα δωμάτια είχαν αντικατασταθεί από περιοχές/δήμους της Αθήνας (Παγκράτι, Σεπόλια, Κουκάκι) και τα ονόματα των υπόπτων είχαν ελληνοποιηθεί (κύριος Λαδόπουλος, κυρία Κοκκίνου). Όπως και στο Cluedo υπήρχαν μινιατούρες των δολοφονικών αντικειμένων (γαλλικό κλειδί, κηροπήγιο).

Όλα αυτά πολύ πριν έρθει το Cluedo στην ελληνική αγορά.
τι μου θυμιζεις !!!

το ειχα και εγω !!!

θελω πολυ να το ξαναβρώ !!

αυτο παιζαμε και το αλλο που ηταν εμπνευσμενο απο την τηλεοπτικη σειρα "Μαχη" (Combat) και λεγοταν ετσι.. !!! το "Μαχη" καπου το εχω νομιζω αλλα το 100 εν δρασει δεν θυμαμαι τι απεγινε :( ( (ξεχαστηκε σε καποιο παιδικο party ισως ...?)
 
kostas είπε:
ΟΚ θα προσπεράσω τα κοριτσίστικα χνουδωτά και πόνυ που μου έχουν δημιουργήσει παιδικά τραύματα και θα πάω σε κάτι πιο unisex.
Θυμάται κανείς ένα επιτραπέζιο παιχνίδι που λεγόταν "Το 100 εν δράσει" ; (ναι έτσι σε καθαρεύουσα)

Μου το είχε φέρει η μάνα μου από την Αθήνα (για επαγγελματικούς και οικογενειακούς λόγους βρισκόμασταν συχνά στην Αθήνα, και οι γονείς μου φέρνανε κάτι πρωτοποριακά, για την επαρχία, παιχνίδια) γύρω στο 85.

Ήταν μια ελληνική εκδοχή του Cluedo όπου τα δωμάτια είχαν αντικατασταθεί από περιοχές/δήμους της Αθήνας (Παγκράτι, Σεπόλια, Κουκάκι) και τα ονόματα των υπόπτων είχαν ελληνοποιηθεί (κύριος Λαδόπουλος, κυρία Κοκκίνου). Όπως και στο Cluedo υπήρχαν μινιατούρες των δολοφονικών αντικειμένων (γαλλικό κλειδί, κηροπήγιο).

Όλα αυτά πολύ πριν έρθει το Cluedo στην ελληνική αγορά.
τι μου θυμιζεις !!!

το ειχα και εγω !!!

θελω πολυ να το ξαναβρώ !!

αυτο παιζαμε και το αλλο που ηταν εμπνευσμενο απο την τηλεοπτικη σειρα "Μαχη" (Combat) και λεγοταν ετσι.. !!! το "Μαχη" καπου το εχω νομιζω αλλα το 100 εν δρασει δεν θυμαμαι τι απεγινε :( ( (ξεχαστηκε σε καποιο παιδικο party ισως ...?)

[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ειχατε κι εσεις ενα τηλεφωνακι με ματια που ειχε ενα κιτρινο σκοινακι που οταν το τραβουσες,κυλουσαν οι ροδες και ανοιγοκλειναν τα ματια του;

βρηκα και φωτογραφια στο ιντερνετ και ειναι ολόιδιο με το δικο μου τηλεφωνακι imagesCA4M8ZGY.jpg

βεβαια το δικο μου ειναι αρκετα βαρυ γιατι απ τις υποδοχες που ειχε πισω απ το κοκκινο ακουστικο ειχα τη φαεινη ιδεα να το μετατρεψω σε ενα ειδος κουμπαρα,οποτε εχει σιγουρα κερματα/δραχμουλες μεσα αλλα θα χει και καμμια τρυπια δεκαρα,ειχα βαλει και χαρτακια απο ενα μικρο καταλογο απο στρουμφακια!!

Οταν ειδα οτι το τηλεφωνακι αυτο υπαρχει στο Toy Story 3 καταχαρηκα,οποτε σιγουρα ξαναβγηκε στη μοδα

να το σχετικο βιντεο στο 2.38 φαινεται

http://www.youtube.com/watch?v=BM0nD8kUpEM&feature=mfu_in_order&list=UL
 
ρε παιδια ποτε εγινε της μοδας η ολη αυτη φαση με τα "ρετρο παιχνιδια" και τους "συλλεκτες" και ξαφνικα εχουν αρχισει ολοι μανιωδως κ εχει γινει χαμος??
 
Aardvark, ευχαριστώ θερμά για 2:05 λεπτά απόλυτου "καψίματος"!.... :)

(πολλά από αυτά τα είχα, συμπεριλαμβανομένου και του δύσμοιρου Optimus Prime, που τον πάτησα κατά λάθος! :( )
 
2 παιχνίδια που λάτρεψα μικρός ήταν το studio4 της quickshot .. άπυρες ώρες διασκέδασης με ηχογραφήσεις κουμπάκια που πάταγες και έκαναν διάφορους ήχους όπως οβίδα που πέφτει, πολυβόλο, λέιζερ και άλλα, με οθόνη που σου έγραφε τι επιλέγεις κ.α φανταστικό μηχάνημαstudio 4.JPG

και το επιτραπέζιο "το παιχνίδι το γνώσεων" με ερωτήσεις και "ταξίδι στο διάστημα".. υπέροχο με τρομερή ποιότητα που τότε μου έκανε εντύπωση .. το είχαμε λιώσει με τους φίλους μου.. τα είχε κανένας; γιατί μέχρι σήμερα δεν έχω βρει κάποιον να τα είχε..

Game of knowledge 1984 MB Games 02.jpg

Game of knowledge 1984 MB Games 03.jpg
 
Amigos είπε:
2 παιχνίδια που λάτρεψα μικρός ήταν το studio4 της quickshot .. άπυρες ώρες διασκέδασης με ηχογραφήσεις κουμπάκια που πάταγες και έκαναν διάφορους ήχους όπως οβίδα που πέφτει, πολυβόλο, λέιζερ και άλλα, με οθόνη που σου έγραφε τι επιλέγεις κ.α φανταστικό μηχάνημαΠροβολή συνημμένου 39618
και το επιτραπέζιο "το παιχνίδι το γνώσεων" με ερωτήσεις και "ταξίδι στο διάστημα".. υπέροχο με τρομερή ποιότητα που τότε μου έκανε εντύπωση .. το είχαμε λιώσει με τους φίλους μου.. τα είχε κανένας; γιατί μέχρι σήμερα δεν έχω βρει κάποιον να τα είχε..

Προβολή συνημμένου 39619

Προβολή συνημμένου 39620


Amigos είπε:
2και το επιτραπέζιο "το παιχνίδι το γνώσεων" με ερωτήσεις και "ταξίδι στο διάστημα".. υπέροχο με τρομερή ποιότητα που τότε μου έκανε εντύπωση .. το είχαμε λιώσει με τους φίλους μου.. τα είχε κανένας; γιατί μέχρι σήμερα δεν έχω βρει κάποιον να τα είχε..

Προβολή συνημμένου 39619

Προβολή συνημμένου 39620
οχι ρε φίλε!! με έστειλες τώρα!!! Οχι μόνο το είχα και γω αλλά το είχαμε λιώσει με τους φίλους μου. Και μιλάμε για ήλικιες τώρα 18-20. Θυμάμαι καλοκαίρια μετά από βραδυνές εξόδους να μαζευόμαστε η παρέα αγόρια-κορίτσια σε ένα εξοχικό και να παίζουμε με τις ώρες μέχρι να ξημερώσει. Ήταν κάτι σαν trivial pursuit ερωτήσεις γενικών γνώσεων αλλά με φόντο το διάστημα. Θυμάμαι και κάποιες ερωτήσεις "πόσο ζυγίζει ο ανθρώπινος εγκέφαλος." Μου έρχεται στο μυαλό και μια αστεία φάση: σε μια ερώτηση "ποιος ηθοποιός έχει κερδίσει τα περισσότερα όσκαρ" ενα παιδί απάντησε "ξέρω γω?? ο Ζαν Πολ Μπλεμοντό"
 
φωτογραφία.jpg

[Edit] Τo πόσταρες και στο θρεντ με τις παταπούφες. Έβαλες και αγγελία. Δε χρειάζεται να αναπαράγεις το ποστ σου :) [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Omenforever είπε:
Εγώ είχα το «Aγρίμι»(lol) με τις ρόδες που από μέσα τους έβγαιναν νύχια αιλουροειδούς…(!) Σύμφωνα με την τηλεοπτική διαφήμιση μπορούσε να υπερβεί κάθε είδους εμπόδιο... :rolleyes:
Βέβαια στη δοκιμή που ακολούθησε στο σπίτι τα αποτελέσματα ήταν πολύ διαφορετικά, το αγρίμι έγινε τρομαγμένο θήραμα… :biglaugh:

AARDVARK: Respect, απλά Respect...
Aυτο ελεγα χτες στην γυναικα μου.οτι το επεστρεψα γρινιαζοντας οτι δεν μπορει να ανεβει τα μαξιλαρια του καναπε.χαχαχα.

telonio είπε:
Ιπποποταμάκια! Που το θυμηθήκατε αυτό; Kάποτε το είχα. Πίεζες προς τα κάτω τον μαύρο μοχλό και ο ιπποπόταμος πέταγε απότομα μπροστά το κεφάλι του ανοιγοκλείνωντας το στόμα του. Όποιος καταβρόχδιζε τις περισσότερες μπάλες ήταν νικητής. Είχε τέσσερις ιπποπόταμους για τέσσερις παίχτες. Θυμάμαι και ελάχιστα την τηλεοπτική διαφήμιση.
Ακου λοιπον την ατακα "ιιιιιποποταμακια παιαιαιζουν τα παιδακια" τραγουδιστα βεβαια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα