Παλιές Διαφημίσεις - Μέρος 5

...ε ναι, έλεος.

(παραδέξου όμως ότι γέλασες στην σκέψη των παραλλαγών για τις οποίες προσφερόνταν...)

(όπως χαμογελάω και 'γω με το "πάλι καλά"... :D

...Φαντάζομαι entry στο "ημερολόγιο ενός Admin" :

"Σάββατο 12-9, και αρχίσαμε καλά : γλιτώσαμε το πρωινό εγκεφαλικό..." )
 
Οποτε, Σαββατο 12/9 10.57, Επιζουμε για ακομα μια μερα.
 
saboter είπε:
10. Γνωρίζετε ότι το κοριτσάκι που έτρεχε στην παραλία και ένας σκυλάκος του κατέβαζε το μαγιώ -σε πολύ παλιά διαφήμηση του COPERTONE- ήταν η Jodie Foster;;;!!
Mάλλον άκυρο :

Κώδικας:
A popular belief that Jodie Foster was the original Coppertone girl is misleading. Foster did, however, get her start in showbiz for a Coppertone suntan-lotion ad in 1965. She was three years old at the time and appeared in the ad as a toddler on a boat accompanied by her family.
από

http://www.tvacres.com/admascots_coppertone.htm

και (μάλλον) για του λόγου το αληθές :

http://www.morethings.com/fan/jodie_foster/childhood_pictures/!-baby_jodie_foster-coppertone-ad.jpg
 
saboter είπε:
NATALY'S, NATALY'S ρούχα για μωρά.[/font][/color] Ρούχα για-παι-διά και απ'όλα τα καλά,

NATALY'S, NATALY'S, NATALY'S τα καλά μαγαζιά
...έχω την εντύπωση πως έλεγε "γαλλικά" μαγαζιά...

Δηλαδή την ίδια εντύπωση είχα και τότε...

Φοβερό τζιγκλάκι....
 
icon1.gif


Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο little_p1nk

πάει παει και που δεν παει η κρέμα γάλακτος ΦΑΓΕ...

 


και νουνού και light...


 


KAI TO ΑΠΟΛΥΤΟ...


 


φρέσκα φρεσκα και λαχταριστα



στην κονσερβα μεσα ειμαστε κλειστα



ο μεζες μας ειναι ολο νοστιμαδα



τετοια ψάρια δεν ξαναβγαλε η Ελλαδα..


 


εγω παλι γουσταρα του suflan..


 


μ αρεσει το πουλόβερ του μπαμπά



το πέρνω το φοραω στα κρυφα(αλλα ηταν το 90 αυτή...)


μ'αρεσει το πουλοβερ του μπαμπα

το παιρνω το φοραω στα κρυφα

γιατι θα ειναι δικο μου

το καλυτερο πλεκτο μου

η μαμα το πλενει με πουρλαν

Αυτό το τραγουδούσε ο Γιώργος Πολυχρονιάδης, γνωστός τραγουδιστής, που είχε βγάλει τη "Μαργαρίτα".
 
washcloud είπε:
Mάλλον άκυρο :

Κώδικας:
A popular belief that Jodie Foster was the original Coppertone girl is misleading. Foster did, however, get her start in showbiz for a Coppertone suntan-lotion ad in 1965. She was three years old at the time and appeared in the ad as a toddler on a boat accompanied by her family.
από

http://www.tvacres.com/admascots_coppertone.htm

και (μάλλον) για του λόγου το αληθές :

http://www.morethings.com/fan/jodie_foster/childhood_pictures/!-baby_jodie_foster-coppertone-ad.jpg
μαλλον η Jodie Foster έπαιζε στο τηλεοπτικο σποτ, όντως ως το διάσημο Coppertone Girl απλά λίγο αργότερα από την αρχική αφίσα... Δες εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Coppertone_girl
 
Ας θυμηθώ κι εγώ:

1. Ραγκουλέτο, δεκαετία ' 90.

Παραλλαγή από όπερα του Ριγκολέτο μάλλον του Βέρντι. Διαφήμιζε σάλτσα.

Και έλεγε:

Κάτι ιταλικό.... να φας τη νέα σάλτσα, με ένα ζευγάρι.

Ο άντρας στο τέλος έλεγε: Αχ δεν κρατιέμαι, θα σε φιλήσω

και η γυναίκα:Όχι εμπρός στα παιδιά!

πιο πλάκα είχε η παραλλαγή με τον νεαρό υπάλληλο και τη διευθύντρια και το σύζυγό της που τους είχε καλεσμένους σε γεύμα. Τρώνε μακαρόνια λοιπόν με σάλτσα και η σάλτσα είναι τόσο νόστιμη που λέει "ε, λα λα... ε, λαλα...

διευθυντής (τραγουδιστά): Τι ωραία βραδιά!

Προ-αγωγή! λέει η γυναικα του διευθυντή .

Όταν το ακούει ο νεαρός λέει: "Ευχαριστώ", πετάγεται από το τραπεζι και φιλάει σαν τρελός τους καλεσμένους του ή τους συγγενείς του (<δεν θυμάμαι>)

2. Παιχνίδι για παιδιά: Ο Φασουλέτος.

Το τραγούδι:

Φασουλέτο με φωνάζουν κι είμαι ωραίο κουκλί

είμαι ο νέος σας φίλος με καρδιά τρυφερή

....................................................<διάληψη>

κι όταν φτάσει η ώρα στο κρεβάτι να μπείτε

αγκαλιά πάρτε εμένα και γλυκά κοιμηθείιιιιτε (με πιο γλυκιά και τραγουδιστή φωνή)

3. Ο παπαγάλος και ο Μπόκ Μεκ. Διαφήμιζε αφρό ξυρίσματος.

Ένας άνδρας ξυρίζεται και έχει για συντροφιά τον φλύαρο παπαγάλο του, ο οποίος του επαναλαμβάνει το "Μποκ Μεκ, ξυρίζεσαι μαλακά?"

Ε, μέχρι το πέμπτο περίπου, αγανακτεί ο άντρας και σπλας του ρίχνει στη μούρη του πουλιού λίγο αφρό! Οπότε το πουλί λέει: μαλακά μαλακά! (που παραπέμπει βέβαια σε κάτι άλλο και κάνει πιο αστεία τη διαφήμιση).

4. Τόγκο - διαφήμιζε παγωτό. Το παγωτό ήταν ένα ανθρωπάκι, αφρικανάκι, με τη μύτη να είναι τσικλόφουσκα ροζ. Το παγωτό πρέπει να κυκλοφορεί ακόμα. Έλεγε το τραγούδι (μέσα δκαετίας 1980)¨Τόγκο, παγωτό βανίλια, με κρέμα και σοκολάτα..... και άλλα.

5. Ας τα λέμε Ριζογκάλο, μέσα προς τέλη δεκαετίας 1980, διαφήμιζε ρύζι.

Η Άννα Παναγιωτοπούλου εν είδει Μαντάμ Σουσού (?), αρχόντισσα και συνάμα σε ρόλο ψώνιου, συναντούσε στο σούπερ μάρκετ τη φιλενάδα της, τη Χρυσούλα Διαβάτη, και απαντούσε αλλάζοντας τις λέξεις "π.χ. αντί "ας τα λέμε καλά" έλεγε "ας τα λέμε ριζογκάλο" Οπς

Το φλασάκι στη μνήμη άναψε και θυμάμαι όλο το διάλογο. Στο ρόλο της Λουκίας η Παναγιωτοπούλου και στο ρόλο της Βέτας η Διαβάτη:

- Πολύ Ριζογκάλο σας κυρία Βέτα μου.

- Ριζογκάλο, κυρία Λουκία μου. Πώς είναι Ριζογκάλο ο σύζυγός σας?

- Ας τα λέμε Ριζογκάλο.

-Τι ώρα Ριζογκάλο στην κατσαρόλα σήμερα?

- Ριζογκάλο, τι άλλο?

6. Μπαταρίες Ντούρασελ. Το λαγουδάκι με το τύμπανο, που συνεχίζει να παίζει όταν τα άλλα πέφτουν στο γκρεμό, λόγω έλλειψης μπαταρίας. Ακόμα και σήμερα για να δείξουμε τη διάρκεια και κυρίως την αντοχή χρησιμοποιούμε την έκφραση "Ντούρασελ" (στην αργκό φυσικά).

7. Μπαηγκόν νέο σπρέι πράσινο. Διαφήμιση κατσαριδοκτόνου.

Ένας κρατούμενος, αξύριστος και με τα ριγέ ρούχα και καπέλο του φυλακισμένου, διοπτροφόρος, κάνει κινήσεις με τα χέρια του για να φύγουν οι... φίλες του οι κατσαρίδες και λέει:

- Μάκη, Τάκη, Σούλα, κατσαριδάκια μου γλυκά,

φύγετε γρήγορα, έρχονται να ψεκάσουν με μπαηγκόν νέο σπρέι πράσινο

(ακούγονται τα κατσαριδάκια με φωνές, όπως ακούγεται ο ήχος της ανθρώπινης φωνής στο γρήγορο στο κασετόφωνο)

μετά το "φύγετε", ένας αστυνομικός ψεκάζει\

και το σλόγκαν: Οι κατσαρίδες φεύγουν!

Νομίζω ότι αυτές οι επτά είναι αρκετές. Και ξανα ευχαριστώ για το άνοιγμα αυτού του θέματος, μας πήγε πίσω, χρόοοοοοοοοοοονια!
 
Penny είπε:
μαλλον η Jodie Foster έπαιζε στο τηλεοπτικο σποτ, όντως ως το διάσημο Coppertone Girl απλά λίγο αργότερα από την αρχική αφίσα... Δες εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Coppertone_girl
...μα κι αυτό που κουόταρα (λεξάρα όμως, ε) εγώ, τα ίδια λέει με το Wiki link.

Απλά αποσφηνίζει ότι δεν είναι το κοριτσάκι που του τράβαγε το βρακί ο σκύλος - ενώ σε πολλούς έχει περάσει ακριβώς έτσι. Ότι έχει υπάρξει ως πιτσιρίκι σε διαφημιστικό τηλεοπτικό σποτ της Coppertone, με "την οικογένειά της", μέσα σε μια βάρκα κτλ κτλ...ΕΧΕΙ υπάρξει... :flower:
 
stakovios είπε:
3. Ο παπαγάλος και ο Μπόκ Μεκ. Διαφήμιζε αφρό ξυρίσματος.

Ένας άνδρας ξυρίζεται και έχει για συντροφιά τον φλύαρο παπαγάλο του, ο οποίος του επαναλαμβάνει το "Μποκ Μεκ, ξυρίζεσαι μαλακά?"

Ε, μέχρι το πέμπτο περίπου, αγανακτεί ο άντρας και σπλας του ρίχνει στη μούρη του πουλιού λίγο αφρό! Οπότε το πουλί λέει: μαλακά μαλακά! (που παραπέμπει βέβαια σε κάτι άλλο και κάνει πιο αστεία τη διαφήμιση).
...για τις υπόλοιπες δεν ξέρω, αλλά η διαφήμιση του αφρού ξυρίσματος Beau Mec με τον ηθοποιό (και μετέπειτα και σκηνοθέτη) Νίκο Δαφνή, υπάρχει, και μιας και κάτι μου λέει πως δεν την έχεις πάρει μυρουδιά.......voila :

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=5_yqUHXZaTI]YouTube - Ξ*ΞΞΞΞΞ£ CULT ΞΞΞΞ¦ΞΞΞΞ£ΞΞΞ£ 6
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω αν το έχουμε αναφέρει..

Διαφήμιση παιχνιδιών el greco : Παιδακια που φοράν σωσίβια και μπρατσάκια και κρατούν φουσκωτές πολύχρωμες μπάλες, χορεύουν με μουσική υπόκρουση το "Καλοκαιρινές Διακοπές" του Καρβέλα, με μια μικρή παραλλαγή.. "Καλοκαιρινές Διακοπές el greeeccoooo...":D
 
washcloud είπε:
...για τις υπόλοιπες δεν ξέρω, αλλά η διαφήμιση του αφρού ξυρίσματος Beau Mec με τον ηθοποιό (και μετέπειτα και σκηνοθέτη) Νίκο Δαφνή, υπάρχει, και μιας και κάτι μου λέει πως δεν την έχεις πάρει μυρουδιά.......voila :

Ευχαριστώ, δεν την είχα πάρει χαμπάρι, ούτε το όνομα του αφρού δε θυμόμουν καλά: Μπο Μεκ και όχι Μποκ!
 
-Μόνος ή Μάνος (γραφείο για ταξίδια). Ο Χ. Κλυνν σατυρίζοντάς το έλεγε: Μόνος ή Πάνος; Μονόπανος.

-Μήπως θυμάται κάποιος τι διαφήμιση ήταν αυτή που στο τέλος ένας φώναζε: Ορνέλλα;

-Σαράφης στα Τρίκαλα, Ερμού 13, Σαράφης στην Αθήνα, Φωκίωνος Νέγρη 18...

-Πόσα πορτοκάλια φάγατε σήμερα;
 
Τί να πώ , με κάτι τέτοια video απλά ταξιδεύεις πίσω στα 80ς. Εμένα όλες αυτές οι διαφημίσεις - και πολλές άλλες- μου θυμίζουν πράγματα και γεγονοτα απο κείνη την περιοδο.

Όπως θα έχετε καταλάβει διαφέρουν οι τότε διαφημισεις σε σχέση με τις σημερινές ,διχως έμπνευση, με πραγματικά τυχάρπαστους ηθοποιούς και καθόλου αυθορμιτισμό.
 
Τα εκκατομύρια στήσανε χορό

απ' τα κέρδη τα πολλά

από το εθνικό

εκκατομύρια χιλιάδες..... (δεν θυμάμαι παρακάτω :) )
 
Τογκο παγωτο μπανανα, Τογκο, με σοκολατα

Τογκο παγωτο μπανανα, Τογκο, ξυλακι ΕΒΓΑ

Αφρόζο, αφρόζο, αφρό ο ζοοοοοο

ΑΝΑΣΑΝΑ :D :D:D:D:D

μονο που δεν θυμαμαι τι ηταν...8) κατι για την λεκανη;;;;;8)8)
 
Αναστασια είπε:
Αφρόζο, αφρόζο, αφρό ο ζοοοοοο

ΑΝΑΣΑΝΑ :D :D:D:D:D

μονο που δεν θυμαμαι τι ηταν...8) κατι για την λεκανη;;;;;8)8)
Ναι. Και αν θυμαμαι καλά ήταν ένας πιτσιρικάς που το έλεγε το "Ανασανα"
 
Kambia είπε:
Ναι. Και αν θυμαμαι καλά ήταν ένας πιτσιρικάς που το έλεγε το "Ανασανα"
...μήπως θυμάσαι (μια βλακεία...) εκείνο ένα το πιτσιρίκι έλεγε "πιφ-βρώμισε;"

Το Αfrozo παίζει να το διαφήμιζε γυναίκα (ενήλικας, anyway)
 
Τώρα που το λες washcloud... μάλλον τα έχω μπερδέψει :)
 
Το Αfrozo παίζει να το διαφήμιζε γυναίκα (ενήλικας, anyway)
Δεν παιζει μονο - ηταν γυναικα και μαλιστα γνωστη απο δευτερους ρολους σε ενα καρο ταινιες - σπαω το κεφαλι μου να θυμηθω ονομα.
 
Πίσω
Μπλουζα