Παλιές Διαφημίσεις - Μέρος 5

meriva είπε:
Για ποιο πράγμα; Εδώ δεν χρειάζονται "ευχαριστώ". Απλώς συζητάμε και μοιραζόμαστε εμπειρίες από το παρελθόν.
 
polaris είπε:
Καλησπέρα...ανέβασα και εγώ ένα μικρο "πακέτο" από διαφημίσεις του 1988.Δυστηχως κατι με τα συστηματα πρέπει να έχει σχέση και οι διαφημίσεις είναι ασπρόμαυρες.
Πολύ ωραίες αυτές οι διαφημίσεις από τον polaris - κάποιες από αυτές είχαμε χρόνια να τις δούμε...

Να ρωτήσω κάτι:

1) Ποιος είναι αυτός που τραγουδάει στο διαφημιστικό για το απορρυπαντικό Skot; (0:41) Είναι ο Λουκιανός Κηλαηδόνης;

2) Ποια είναι η φωνή της γουρουνίτσας στη διαφήμιση των αλλαντικών Ελβίκ; (4:17) Είναι η Χρυσούλα Διαβάτη;
 
Τέλη δεκαετίας του 70 ένα ζευγάρι βρισκόταν μέσα σ' ένα αεροπλάνο. Διαφήμιση του Campari (ακριβώς πριν εκείνη με τον Κλάους Νόμι). Μετά από τόσα χρόνια ανακάλυψα τη μουσική της επένδυση :)

[video=youtube;9qvaC-xcs5E]http://www.youtube.com/watch?v=9qvaC-xcs5E
 
μήπως έχει κανείς σύνδεσμο για μια παλιά διαφήμιση Ballantines (μέσα δεκαετίας '80) στην οποία φαίνονταν αρκετά οι δίδυμοι πύργοι φωτισμένοι? είχε μια μουσική απ΄την οποία θυμάμαι μόνο ένα ''you make me ...''
 
Είσαι Θεός, μπράβο ρε φίλε!!

Μόλις πάτησα το link στο youtube, έκανα εγγραφή στο forum για να σου γράψω!!

Τι μου θύμησες.. Δεν παίζεσαι.

Καλή Χρονιά σου εύχομαι, να' σαι καλά..

krios είπε:
Τέλη δεκαετίας του 70 ένα ζευγάρι βρισκόταν μέσα σ' ένα αεροπλάνο. Διαφήμιση του Campari (ακριβώς πριν εκείνη με τον Κλάους Νόμι). Μετά από τόσα χρόνια ανακάλυψα τη μουσική της επένδυση :) [video=youtube;9qvaC-xcs5E]http://www.youtube.com/watch?v=9qvaC-xcs5E
Είσαι αρχηγός...

Θέλω να σε ρωτήσω για μια διαφήμιση του Ballantines εκείνης της εποχής:

ρετρό, σαξόφωνο, λάμπες νέον, κτλ.

Γνωρίζεις κάτι κι αν ναι, πιο ήταν το soundtruck?

Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Α! Είμαι κορίτσι Themis 16. Ευχαριστώ για τις ευχές και ανταποδίδω. Καλή χρονιά και σε σένα. Να είσαι σίγουρος πως στο φόρουμ αυτό θα βρεις πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα, θα θυμηθείς, θα εκπλαγείς, θα συγκινηθείς. Για τη διαφήμιση που ρωτάς ενώ κάτι μου λέει η περιγραφή, δε θυμάμαι τη μουσική της :(
 
@Themis16

Mήπως λες αυτήν;

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ωραιο το μουσικο θεμα του Ballantines... Γενικα στις διαφημισεις των τοτε ποτων, τη Μουσικη την "προσεχαν"!...
 
μόλις ανακάλυψα το original ιταλικό τραγούδι που γνώριζα σαν τραγούδι της διαφήμισης του ριζονάτο της κνορ! από περιέργεια, το ξέρει κανείς από δω? εγώ το πρωτοάκουσα χτες και έπαθα πλάκα! θα το προστάρω μόλις μπορέσω, γιατί δεν το έχω τώρα μαζί μου.
 
Είναι γάλα με κακάο

Yoko chocko το ζητάω

με καλάμι το ρουφάω

πάντοτε μαζί μου το 'χω!

Yοko chocko, βάζω στόχο!

ΒΑΛΕ ΣΤΟΧΟ, TO YOKO CHOCKO!
 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φρέσκα φρέσκα και λαχταριστά

στις κονσέρβες μέσα είμαστε κλειστά

ο μεζές μας είναι όλο νοστιμάδα

τέτοια ψάρια δεν ξανά ΄φαγ' η Ελλάδα!

Φλόκος, φλόκος ουουουλντουπ!

Φλόκος κοσνσέρβες. Δεκαετία '70 έως και αρχές '80 :)
 
Signature travel. Διαφήμιση του ομόνυμου ταξιδιωτικού γραφείου με σήμα μια πένα με φτερό. Υπάρχει ακόμα αν δεν απατώμαι. Μου ήρθε στο μυαλό η μουσική. Και για να σας τη θυμίσω ακούστε αυτό:

. Και όπου λέει Jesus Christo αλλάξτε με το: Signature, signature...
 
παιδιά θυμάται κανείς τη διαφήμηση του ουίσκι white horse τέλη '70ς/αρχές '80ς με ένα άσπρο αλογάκι να τρέχει στους αγρούς?
 
Clemence είπε:
παιδιά θυμάται κανείς τη διαφήμηση του ουίσκι white horse τέλη '70ς/αρχές '80ς με ένα άσπρο αλογάκι να τρέχει στους αγρούς?
Τη θυμάμαι. Και έλεγε στο τέλος μια αντρική φωνή: White horse...fine old scotch whisky!
 
Τραγουδιστά: Αγνό παγωτό / από γάλα, γάλα αγνό / εκατό τοις εκατό, / παγωτά Αγνό!
 
Clemence είπε:
μήπως έχει κανείς σύνδεσμο για μια παλιά διαφήμιση Ballantines (μέσα δεκαετίας '80) στην οποία φαίνονταν αρκετά οι δίδυμοι πύργοι φωτισμένοι? είχε μια μουσική απ΄την οποία θυμάμαι μόνο ένα ''you make me ...''
Μήπως αυτή; http://www.youtube.com/watch?v=Xxo3r6s4ZsI&feature=related
 
Clemence είπε:
μόλις ανακάλυψα το original ιταλικό τραγούδι που γνώριζα σαν τραγούδι της διαφήμισης του ριζονάτο της κνορ! από περιέργεια, το ξέρει κανείς από δω? εγώ το πρωτοάκουσα χτες και έπαθα πλάκα! θα το προστάρω μόλις μπορέσω, γιατί δεν το έχω τώρα μαζί μου.
Υπέροχη ανακάλυψη! Το τραγούδι έλεγε (θαρρώ πως τραγουδούσε η Λία Βίσση ;) :

Ριζονάτο της Κνορ/

Καινούργιο φαγητό/

Νόστιμο πολύ/

είναι κι εύκολο

.......................

και μερικά ακόμα που ο Μίστερ Αλτς Χάιμερ από την Αυστρία δεν με αφήνει να πω :(
 
Ομόλογα ΕΤΒΑ 80's. (λίγο παλαιότερα η διαφήμιση έλεγε: ''έχεις λεφτά; Κάν' τα ομόλογα ΕΤΒΑ!'')

 
Πίσω
Μπλουζα