Παλιές Διαφημίσεις - Μέρος 5

χαπι slimhttp://www.youtube.com/watch?v=vsPmft9koNI&feature=g-user-u

tarothttp://www.youtube.com/watch?v=LVTnjd9Lt_I&feature=g-user-u

αυλοι τιτλοιhttp://www.youtube.com/watch?v=X5br7aNLU1U&feature=g-user-u
 
ραδιο κορασιδηhttp://www.youtube.com/watch?v=tPTjpzFu0ng&feature=g-user-u

tele partyhttp://www.youtube.com/watch?v=CBtT4fw9KuE&feature=g-user-u

σταδιοδρομιαhttp://www.youtube.com/watch?v=H0KZoZJLt5I&feature=g-user-u

καλοκαιρινο μασαζοκαλσον slim

http://www.youtube.com/watch?v=2_sRjVmkxuc&feature=g-user-u
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
Αχ, αφού ανέβηκε στο YouTube η διαφήμιση των ρολογιών Longines, μακάρι, μακάρι να ανέβει και μια άλλη διαφήμιση ρολογιών, της ίδιας περίπου εποχής : Η διαφήμιση των ρολογιών Favre Leuba !!! Αυτή η διαφήμιση είναι το ίδιο ατμοσφαιρική, όπως η διαφήμιση που έχει αναρτήσει η προλαλήσασα : με κάπως σκοτεινιασμένο ουρανό, με τη θέα ενός δρόμου κλπ !!! Και την ώρα που βλέπαμε αυτές τις εικόνες, ακούγαμε έναν άνδρα και μια γυναίκα να συνομιλούν με "αισθησιακό" τρόπο !!! Ο άνδρας προσπαθούσε να προφέρει σωστά τή μάρκα του ρολογιού, αλλά η γυναικεία φωνή τον διόρθωνε !!! Και στο τέλος η ατάκα της γυναικείας φωνής που αφηγούταν την [εν λόγω ξενόφερτη] διαφήμηση : Favre Leuba. Όσοι το φορούν, ξέρουν και να το προφέρουν !!!
Και ... όλα τα παραπάνω ήταν "επενδυμένα" με τα "σπαρακτικά" κιθαριστικά αρπέζ που ακούμε στην αρχή του Hey You από το The Wall των Pink Floyd !!! Και ... ναιιιι .... το ομολογώ : Με αφορμή αυτό το διαφημιστικό σποτ οδηγήθηκα στο The Wall και μετά, σιγά σιγά, ανακάλυψα όλο το [ανεκτίμητης αξίας] έργο των Pink Floyd .....
Rinus Cesar πριν λιγο ανεβηκε μια διαφημιση με τα ρολογια "Favre Leuba" διαφορετικη απ αυτη που περιγραφεις

διαφημιση ρολογιων "Favre Leuba" (1982) :


σχολιο του uploader Akis Papadopoulos: " Μια απο τις κλασσικότερες και πιο πολυπαιγμένες διαφημίσεις στις αρχές της δεκαετίας του '80 ήταν αυτή της μπύρας "Lowenbrau".Απ'το συγκεκριμένο σποτ του 1982 την παράσταση κλέβουν ο μεγάλος Βασίλης Χατζηπαναγής με της χορευτικές του κινήσεις στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης,και φυσικά το τολμηρό ζούμ (για τα δεδομένα της εποχής πάντα) στο στήθος της όμορφης κοπέλας!εκτός του οτι έμαθε τον κόσμο να πίνει μπύρα,έμαθε και τους τηλεθεατές να...παίρνουν μάτι! Η διαφήμιση παιζόταν με αυτή τη μουσική αλλα με διαφορετικά πλάνα μέχρι το 1983."
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar πριν λιγο ανεβηκε μια διαφημιση με τα ρολογια "Favre Leuba" διαφορετικη απ αυτη που περιγραφεις

Ναι, ναι, έχεις δίκιο ... Το σκηνικό που περιγράφω, με μουσική επένδυση τα αρπέζ της εισαγωγής του Hey You των Pink Floyd, αντιστοιχεί σε άλλη διαφήμιση !!! Μήπως είναι κάποια μεταγενέστερη του Favre Leuba ??? Μήπως είναι σε διαφήμιση άλλου ρολογιού [η εφηβική μου μνήμη αυτό θυμάται πάντως, ότι ήταν σποτ για ρολόι] ??? Μήπως άλλου προϊόντος ??? Μακάρι να ανέβει το βίντεο και να ξεκαθαριστεί !!!

Μια απο τις κλασσικότερες και πιο πολυπαιγμένες διαφημίσεις στις αρχές της δεκαετίας του '80 ήταν αυτή της μπύρας "Lowenbrau




Πω πωωω .... αυτό το σποτ της Lowenbrau δεν το θυμόμουν [παρόλο που θυμόμουν το τραγουδάκι του, το οποίο μνημονεύω σε άλλο ποστ !!! Το τραγουδάκι αυτό "μια μπύρα, μια μπύρα κλπ", συνόδευε όλη τη σειρά διαφημιστικών σποτ της Lowenbrau εκεί στα 80ς και, όπως έχω ξαναγράψει, ειχε σημειώσει ιδιαίτερο "σουξέ" σε εμάς τις τόοοτε παρέες πιτσιρικάδων] !!! Θυμάμαι σε ένα άλλο σποτ της ίδιας μπύρας όπου μια κοπέλα, φορώντας μίνι φούστα και κρατώντας ένα διχτάκι γεμάτο κουτάκια Λεβενμπρόι, περνάει δίπλα από ένα καφενείο και οι θαμώνες από τα τραπέζια της απευθύνουν "σφύριγμα" [αυτή η "εκδήλωση θαυμασμού" προς το γυναικείο φύλο νομίζω ότι ... είναι πλέον retro και "μουσειακή", έχω πολλάααα χρονια να δω άνδρες να "σφυρίζουν" γυναίκες στο δρόμο] !!! Το δε σφύριγμά τους προσαρμόσθηκε στο τραγουδάκι : "Μια μπύρα, μια μπύρα, από πρώτο σόι , φίου φίου .... " :eek: o_O:p

και φυσικά το τολμηρό ζούμ (για τα δεδομένα της εποχής πάντα) στο στήθος της όμορφης κοπέλας!εκτός του οτι έμαθε τον κόσμο να πίνει μπύρα,έμαθε και τους τηλεθεατές να...παίρνουν μάτι!

 


Xε χε ... αν παρατηρήσετε, στη σκηνή με το ζουμ είναι η πρώτη - και μοναδική - φορά που σε βιντεάκι του Akis Papadopoulos εξαφανίζεται από το κέντρο της οθόνης το λογότυπο AKIS TV !!! #)

#) .... Έτσι, παρατηρούμε ότι η - όντως πολύ ωραία - κοπέλα κρύβει το στήθος της με ένα βιβλίο που λέγεται fantasy !!! Τώρα, αυτό ήταν βίπερ ??? ήταν μπεστ σέλλερ ??? Κάποιος που γνωρίζει καλύτερα μπορεί να μας διαφωτίσει .....
 
διαφημιση τσικλες "adams" (1982) :http://www.youtube.com/watch?v=Wi07gqQFINk

σχολιο του uploader Akis Papadopoulos: "Διαφήμιση για τις τσίκλες "Adams" το τραγουδάκι της οποίας σίγουρα θα θυμούνται όσοι έζησαν το πρώτο μισό της δεκαετίας του '80"!

διαφημιση Nivea (1982) :


σχολιο του uploader Akis Papadopoulos: "Διαφήμιση της "Nivea" για το ξύρισμα...για αφρό ξυρίσματος...και για after shave!

"Ααα...ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ!" λέει ο γνωστός μουστακαλής που εμφανίζεται σε πάρα πολλά σποτς αρχών 80s (αυστηρά μέχρι το '83). Η διαφήμιση της "nivea" άλλαζε πολύ συχνά.Η συγκεκριμένη πάντως προβλήθηκε το καλοκαίρι του '82"
 
διαφημιση τσικλες "adams" (1982) :

Ααααχ ... είδα τη διαφήμιση και .... θυμήθηκα εκείνο το "άπαιχτο" κίτρινο πακετάκι των τσιχλών Adams !!! Αυτό το κίτρινο πακετάκι όντως, ήταν άρρηκτα συνδεδεμένο με την καθημερινότητά μας, το έβρισκες παντού : στις τσέπες μας, στις σχολικές μας τσάντες κλπ !!! Και ... σημειωτέον : chiclets , όχι τσίχλες :eek: o_O:flower:
 
ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΧΡΥΣΕΣ ΚΑΔΕΝΕΣ "FA.CA.D'ORO" (1982)

 
διαφημιση "jumpers panda" (1980) :


σχολιο του uploader MrRetromemories : " Ομορφη , "ασπρομαυρη" , νοσταλγικη διαφημιση συνοδευομενη απο χαρουμενα παιδικα προσωπα και μια μελωδικη μουσικη καταλληλη για ησυχο βραδυνο υπνο με πιζαμες Panda" .
 
μπυρα fixhttp://www.youtube.com/watch?v=8gB8eaxo16c
 
top hits 2http://www.youtube.com/watch?v=1Qu3apqksWs
 
Στα διαφημιστικά σποτ του ΡΑΔΙΟ ΚΟΡΑΣΙΔΗ, που βλέπαμε εκεί στα 80ς, το τραγουδάκι παρέμενε ίδιο !!! Προσέξτε τον παρατονισμό : "Ράδιο Κορασίδη /όνομα κι εξυπηρετήση" !!!

Επίσης, με αφορμή τη διαφήμιση για "συλλογή με hits", που ανήρτησε ο προλαλήσας, επιτρέψατέ μου να εκφράσω άλλη μια επιθυμία μου : Θα ήθελα πάρα μα πάρα πολύ να ξαναδώ κάποια από τις διαφημίσεις για τις συλλογές με ξένα hits που κυκλοφορούσαν στα 80ς κάθε Χριστούγεννα !!! Έτσι, θυμάμαι τη διαφήμιση για τα Various Tops ή Hits [νομίζω ετσι λεγόταν η συλλογή] του 1983, όπου το εξώφυλλο του δίσκου και της κασέτας είχε τη ζωγραφιά με ένα ζωάκι, που έμοιαζε κάπως σαν ελεφαντάκι !!! Στο δε διαφημιστικό βλέπαμε αυτό το "σαν ελεφαντάκι" να λέει με "καρτουνίστικη" φωνή : "Από την EMI και τη Virgin" [δηλαδή τις δισκογραφικές εταιρίες που "συνεργάσθηκαν" για να βγει η συλλογή] !!! Η "επένδυση" αυτού του σποτ προερχόταν από μικρά αποσπάσματα των τραγουδιών της συλλογής !!! Φυσικά, αυτό που "μάγεψε" εμάς τα τόοοτε πιτσιρίκια ήταν τα λίγα sec από το ακορντεόν της Sandrinaς των Dreamer And The Full Moon !!! Έτσι, πολλοί από εμάς τους τόοοτε 12χρονους, τα λεφτά που βγάλαμε από τα κάλαντα τα "ακουμπήσαμε" για να αποκτήσουμε αυτή τη συλλογή ....

Επίσης, σε άλλο διαφημιστικό σποτ, για παρόμοια συλλογή με τα "ποπ χιτς της χρονιάς", βλέπαμε μια νέα κοπέλα στα ράφια ενός δισκοπωλείου να ψάχνει για "χορευτικούς" δίσκους και να αναρωτιέται: "Τι να πάρω ??? Να πάρω Prince ??? Να πάρω Duran Duran ??? Να πάρω .... ", ενώ την ώρα που ψάχνει τους δίσκους κουνάει και το σώμα της υπό τους ήχους ενός ποπ χορευτίκού κομματιού !!! Και εμφανίζεται ο πωλητης του δισκάδικου, κρατώντας τον δίσκο με τη συλλογή των χιτς, και της προτείνει : "να τα πάρεις όλα, σε αυτό το δίσκο θα τους βρεις όλους", κάτι τέτοιο τελοσπάντων !!!
 
katerinak είπε:
διαφημιση τσικλες "adams" (1982) :http://www.youtube.com/watch?v=Wi07gqQFINk
σχολιο του uploader Akis Papadopoulos: "Διαφήμιση για τις τσίκλες "Adams" το τραγουδάκι της οποίας σίγουρα θα θυμούνται όσοι έζησαν το πρώτο μισό της δεκαετίας του '80"!

Αυτό το κομμάτι σαν μελωδία κάτι μου θυμίζει, κάποιο τραγούδι, αλλά δε θυμάμαι ποιό...

katerinak είπε:
διαφημιση "jumpers panda" (1980) :
Τι φανταστική διαφήμιση και με τι ωραίο κομμάτι! Ξέρει κανείς αν είναι κανονικό κομμάτι; Κι αν ναι, ποιό είναι;
 
nwntas είπε:
Αυτό το κομμάτι σαν μελωδία κάτι μου θυμίζει, κάποιο τραγούδι, αλλά δε θυμάμαι ποιό...




Τι φανταστική διαφήμιση και με τι ωραίο κομμάτι! Ξέρει κανείς αν είναι κανονικό κομμάτι; Κι αν ναι, ποιό είναι;
η μουσικη της διαφημισης θυμιζει εντονα το "Τωρα που σημανε η ωρα" του Παριου που κυκλοφορησε ενα χρονο πριν , το 1979
 
Rinus Cesar είπε:
Αχ, αφού ανέβηκε στο YouTube η διαφήμιση των ρολογιών Longines, μακάρι, μακάρι να ανέβει και μια άλλη διαφήμιση ρολογιών, της ίδιας περίπου εποχής : Η διαφήμιση των ρολογιών Favre Leuba !!! Αυτή η διαφήμιση είναι το ίδιο ατμοσφαιρική, όπως η διαφήμιση που έχει αναρτήσει η προλαλήσασα : με κάπως σκοτεινιασμένο ουρανό, με τη θέα ενός δρόμου κλπ !!! Και την ώρα που βλέπαμε αυτές τις εικόνες, ακούγαμε έναν άνδρα και μια γυναίκα να συνομιλούν με "αισθησιακό" τρόπο !!! Ο άνδρας προσπαθούσε να προφέρει σωστά τή μάρκα του ρολογιού, αλλά η γυναικεία φωνή τον διόρθωνε !!! Και στο τέλος η ατάκα της γυναικείας φωνής που αφηγούταν την [εν λόγω ξενόφερτη] διαφήμηση : Favre Leuba. Όσοι το φορούν, ξέρουν και να το προφέρουν !!!
Και ... όλα τα παραπάνω ήταν "επενδυμένα" με τα "σπαρακτικά" κιθαριστικά αρπέζ που ακούμε στην αρχή του Hey You από το The Wall των Pink Floyd !!! Και ... ναιιιι .... το ομολογώ : Με αφορμή αυτό το διαφημιστικό σποτ οδηγήθηκα στο The Wall και μετά, σιγά σιγά, ανακάλυψα όλο το [ανεκτίμητης αξίας] έργο των Pink Floyd .....
Εκτός τη διαφήμιση των ρολογιών Favre Leuba που η γυναίκα προσπαθεί να μάθει στον άντρα πως να προφέρει τη μάρκα σωστά (όσοι το φορούν ξέρουν και να το προφέρουν), η οποία ανέβηκε εδώ, υπάρχει και μια μεταγενέστερη. Εκεί ακούμε τα πονηρά γέλια της γυναίκας, βλέπουμε ένα αντρικό χέρι να σβήνει το πορτατίφ, και σε μια αντανάκλαση τη γυναίκα να αφήνει το φόρεμά της να γλυστρήσει από τους ώμους προς τα κάτω, και το σύνθημα ήταν "Favre Leuba: φοριέται και στο δεξί, σαν κόσμημα". Δεν είμαι σίγουρος αν εκεί ακουγόταν το Hey You, πάντως θυμάμαι μια διαφήμιση των ανδρικών καλλυντικών Beau Mec, που βλέπουμε έναν άντρα να παίζει τένις, και σε κάθε χτύπημα της ρακέτας η εικόνα δείχνει ένα γυναικείο στόμα να λέει "Beau Mec", όπου ακουγόταν το Hey You.
 
διαφημιση απεριτιφ cynar (1980) :


σχολιο του uploader Akis Papadopoulos: "Διαφήμιση του ιταλικού απεριτίφ "Cynar".Πρωταγωνιστής της ο γνωστός "τέλη 70s-αρχές 80s" μουστακαλής.Προβλήθηκε φυσικά ασπρόμαυρη το 1979 για να κλήσει τον κύκλο της το '81 έγχρωμη πλέον.Κι'όλα αυτά για ένα απεριτίφ με γεύση...αγκινάρας! Μπλιάααξξξξξ"
 
Πάντως, το τραγουδάκι της διαφήμισης του Cynar μού άρεσε !!!΄Θυμάμαι ότι σε εκείνη την ηλικία - κάπου 8 ετών - κάποιες φορές το τραγουδούσα !!!

katerinak είπε:
Κι'όλα αυτά για ένα απεριτίφ με γεύση...αγκινάρας! Μπλιάααξξξξξ"
Αααπ, Akis Papadopoulos, ποτέ μη λες ποτέ, μπορεί να το δοκίμαζες και ... να σού άρεσε :flower:

:flower: :flower:

..... Πάντως, από τότε - αρχές 80ς - δεν έχω ξανακούσει γι΄ αυτό, μάλλον δεν "έπιασε" !!! Το έχει δοκιμάσει κάποιος συμφορουμίτης ??? Αν ναι ... πώς είναι η γεύση του ??? Θα χαρώ πολύ να διαβάσω εντυπώσεις [βλέπετε, σε εκείνη την ηλικία η διαφήμιση μού είχε "εξιτάρει" τη φαντασία : "Λικέρ από αγκινάρα ??? Πώς είναι άραγε"???... επειδή,όμως, ήμουν ακόμη πολύυυυ μικρός για να πίνω ποτά, η "παιδική μου απορία" δεν απαντήθηκε ... όταν έφτασα σε ηλικία που μπορούσα να πίνω κι από κανένα ποτό, το Cynar είχε "κλείσει τον κύκλο του" και δεν το έβρισκες πλέον ... ] ....

ο γνωστός "τέλη 70s-αρχές 80s" μουστακαλής.

 


Ήδη τον έχουμε "πετύχει" στη διαφήμιση Kolynos του 1982 να υποδύεται τον μανάβη !!! Επίσης, τον θυμάμαι και στη διαφήμιση "Μπισκοφρέτες Αλλατίνη" να υποδύεται τον οδηγό του εκδρομικού πούλμαν !!! Τον θυμάμαι, ακόμη, και σε μια άλλη διαφήμιση για το παιδικό σαμπουάν Donald [γύρω στο 1979 / 1980] !!! Στην αρχή εμφανίζεται με κάτι γυαλάκια και λέει : "γεια, είμαι ο θείος Ντόναλντ" και μετά ... τον βλέπουμε καθισμένο στη μπανιέρα να λούζεται με το σαμπουάν :eek: o_Oo_O!!! Σίγουρα, έχει εμφανισθεί και σε άλλες διαφημίσεις της ίδιας εποχής΄, τις οποίες .... με μεγάααλη μας χαρά θα ξαναδούμε όταν αναρτηθούν στο Youtube :flower: :flower:!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
Αααπ, Akis Papadopoulos, ποτέ μη λες ποτέ, μπορεί να το δοκίμαζες και ... να σού άρεσε :flower: :flower: :flower:

..... Πάντως, από τότε - αρχές 80ς - δεν έχω ξανακούσει γι΄ αυτό, μάλλον δεν "έπιασε" !!! Το έχει δοκιμάσει κάποιος συμφορουμίτης ??? Αν ναι ... πώς είναι η γεύση του ??? Θα χαρώ πολύ να διαβάσω εντυπώσεις [βλέπετε, σε εκείνη την ηλικία η διαφήμιση μού είχε "εξιτάρει" τη φαντασία : "Λικέρ από αγκινάρα ??? Πώς είναι άραγε"???... επειδή,όμως, ήμουν ακόμη πολύυυυ μικρός για να πίνω ποτά, η "παιδική μου απορία" δεν απαντήθηκε ... όταν έφτασα σε ηλικία που μπορούσα να πίνω κι από κανένα ποτό, το Cynar είχε "κλείσει τον κύκλο του" και δεν το έβρισκες πλέον ... ] ....

Αν θυμάμαι καλά, όταν είχα ρωτήσει τους γονείς μου για το αν είχε ωραία γεύση το Cynar, μου είχαν απαντήσει ότι είχε ωραία γεύση και πινόταν ευχάριστα. Αλλά δυστυχώς δεν έπιασε, γιατί μετά ήρθαν δυναμικά στη "μόδα" οι μπύρες, τα ουίσκυ και οι βότκες και εκτόπισαν τα "ξενέρωτα" λικέρ, τουλάχιστον για τον ανδρικό πληθυσμό. Στην ουσία το Cynar ένα λικέρ ήταν, ηδύποτο, οπότε και μόνο από τη γλυκύτητά του θα πινόταν ευχάριστα. Όταν είχα κάνει μια αναζήτηση στο google για το Cynar πριν καιρό, είδα ότι στην Iταλία, από όπου προέρχεται, πωλείται ακόμα, αλλά δεν ξέρω ποιά είναι η δημοφιλία του πια.
 
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΜΠΥΡΑ "LOWENBRAU" (1981)

 
διαφημιση μπυρας Amstel (1985) :


σχολιο του uploader Akis Papadopoulos: "Μια απο τις πάρα πολλές εκδοχές διαφήμισης της μπύρας "Αmstel" με το γνωστό στόρι της συνάντησης παιδικών φίλων ύστερα απο χρόνια. Ενω αν δείτε προσεκτικά το σποτ κάπου στη μπάρα του Bar διακρίνεται και ο "Mr Big" ο γνωστός bon viveur της αμερικάνικης σειράς "sex and the city".Να σημειωθεί οτι η διαφήμιση διαδραματίζεται στην Ελλάδα. (αυτή η version προβλήθηκε την τηλεοπτική σεζόν 1985-86) "
 
Πίσω
Μπλουζα