Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας.


Στην φωτογρασφία διακρίνεται στο βάθος δεξιά ο Ιερός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Κανήθου (Κάνηθος και Ξηρόβρυση ονομάζονται οι συνοικίες της Χαλκίδας που βρίσκονται στο ηπειρωτικό τμήμα της Στερεάς Ελλάδας).
Τα κιγκλιδώματα έχουν το ίδιο σχέδιο και πιθανότατα δεν έχουν αντικατασταθεί γιατί στην ακόλουθη φωτογραφία στο κάτω μέρος διακρίνονται πριτσίνια(παλιά αντί συγκολλήσεως έβαζαν πριτσίνια).
Λήψη Ιουν-2017
1668757499014.png

Εδώ τα πριτσίνια είναι ευδιάκριτα (βλ. κίτρινο κύκλο στην ακόλουθη φωτογραφία).
Λήψη Σεπ-2018
1668758118955.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θέλω να ξαναπάω... πέρασα από το Βαθύ μια μέρα με ένα καραβάκι που έκανε βόλτες από ένα γειτονικό νησί και περιέλαβε Κιόνι και Βαθύ όπου μείναμε μόνο όσο χρόνο έφτανε να φάω τους λουκουμάδες της χρονιάς (μου απαγορεύω πάνω από μία φορά το χρόνο). Πολύ νόστιμοι, αλλά δεν είναι οι λουκουμάδες που με κάνουν να θέλω να ξαναπάω, είναι η ομορφιά της περιοχής και της πόλης. Ε, μια και θα είμαι εκεί, ίσως φάω και λουκουμάδες.:diablotin:
 
Η Οδός Αγίου Ανδρέου (το όνομα της οδού αναγράφεται στην φωτογραφία) στην συμβολή της με την οδό Αγίου Νικολάου, στο ύψος του σιδηροδρομικού σταθμού και του παλιού λιμανιού.
Ευτυχώς τα εικονιζόμενα κτήρια στις δυο γωνίες όπως και το αμέσως επόμενο από την γωνία, διασώζονται ως σήμερα.
Αριστερά διακρίνεται η Πλατεία Τριών Συμμάχων με αραγμένα τα ταξί.
Ο συγκεκριμένος χώρος στάθμευσης για τα ταξί υπάρχει ως σήμερα.


1668871023876.png

1668871144422.png

1668871370338.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η Έπαυλη Κουλούρα σε καρτ ποστάλ του 1907 (Pallis & Cotzias 1171), όταν ήταν μισθωμένη στο γιατρό Μηλιαρέση.
1669051080219.png
πηγή

Βρίσκεται στο Παλαιό Φάληρο στην γωνία της Λεωφόρου Ποσειδώνος με την οδό Τρίτωνος.
Ανήκει στο Μουσείο Μπενάκη και στεγάζει το Μουσείο Παιχνιδιών
1669051286041.png
 
Πίσω
Μπλουζα