Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας.

@RIO Σχετικά με τις φωτογραφίες από Θεσσαλονίκη, με εντυπωσίασε η δεύτερη με τις μαούνες, ξέρεις κάποιες παραπάνω λεπτομέρειες; Η άλλη από το παζάρι από πού είναι; Καπάνι;
 
Αϊτή με το παζάρι, ναι από εκεί είναι. Όσο για την φωτογραφία από την παραλία, το μόνο στοιχείο είναι ότι τραβήχτηκε στα μέσα της δεκαετίας του '50.
 
Ο βαρκάρης του Βόλγα;; Εν ετει 1953; Στην Ομονοια, στο θέατρο Κοτοπουλη;
 
Ο Βαρκάρης του Βόλγα είναι μυθιστόρημα που μιλάει για την μετάβαση της τσαρικής Ρωσσίας τις μέρες της Επανάστασης. Φαντάζομαι η απορία σου είναι foutix για τις αντιλήψεις που κυριαρχούσαν για τη διεθνή και εντόπια πολιτική σκηνή, για να το θέσω politically correct, στην Ελλάδα του 1953.
Το μυθιστόρημα το ειχα διαβάσει όταν πήγαινα Τετάρτη Δημοτικού αφού είχαμε φέρει όλοι από ένα-δύο βιβλία από τα σπίτια μας για να δημιουργήσουμε εκ των ενόντων δανειστική βιβλιοθήκη στην τάξη. Κάποιος έξυπνος γονιός έδωσε στο παιδί του ρωσική λογοτεχνία για να διαβάσουν τα υπόλοιπα δεκάχρονα. Ήταν ενα μαύρο σκληρόδετο βιβλίο με χρυσά γράμματα στο εξώφυλλο. Περιγράφει τον έρωτα μιας πλούσιας κοπέλας με έναν ξυπόλητο βαρκάρη. Ορισμένες σκηνές ήταν πολύ περιγραφικές και ζωντανότατα ερωτικές. Το διαβάζαμε τα πιτσιρίκια στα διαλείμματα και στην ώρα της φιλαναγνωσίας που είχε θεσπίσει η καλή μας δασκάλα εν έτι 1980. Όλα καλά και ανθηρά μέχρι που η κυρία μια μέρα το άνοιξε και άρχισε να το διαβάζει και αυτή στα διαλείμματα οπότε έπεσε στις ερωτικές σκηνές και το βιβλίο εξαφανίστηκε πριν προλάβουμε να τα μάθουμε καλά. Μείναμε στο σκίσιμο των ρούχων (!!!) και στις αγκαλιές. Για το πολιτικό σκηνικό και τι έπαιζε τότε επίσης δε μάθαμε τίποτα γιατί δεν μας ενδιέφερε. Ήταν ένα ερωτικό μυθιστόρημα στα μάτια μας, πιο πολύ σαν Άρλεκιν το θυμάμαι, που δεν έχω διαβάσει ποτέ μου Άρλεκιν, με πολύ συναίσθημα και έρωτα.

Απορώ όμως πως μεταφέρθηκε θεατρικά αφού είχε πολλές σκηνές εξωτερικές. Ποιός άραγε να έπαιζε τον βαρκάρη και ποιά την πλούσια κοπέλα; Για να ψαχτούμε και επανερχόμαστε.
 
Χε χε εμένα μ' αρέσει η διαφήμιση "Χαμάμ - Λουτρά Φοίνιξ". Από εκεί εμπνεύστηκε ο Έβερτ και γέμισε φοίνικες την Ομόνοια επι "Δρομέως"? Αυτή η δύστυχη πλατεία το τι έχει τραβήξει... κάθε δήμαρχος της ρίχνει και μια αναδιαμόρφωση για ν' αφήσει τη σφραγίδα του.
 
Το περίπτερο αυτό πρέπει να είναι το περίπτερο που βρίσκεται μεταξύ Βουλής και εισόδου Εθνικού Κήπου.
Η δεύτερη φωτογραφία πρέπει να είναι τραβηγμένη Ηπείρου και Πατησίων απέναντι από το Αρχαιολογικό Μουσείο.
 
Το εξώφυλλο του Time με τον μπεϊζμπολίστα Ted Williams είναι από τις 10 Απριλίου του 1950. Το από πάνω του Newsweek με τον περιβόητο γερουσιαστή McCarthy είναι από τις 3 Απριλίου. Τελικά αυτό το περίπτερο πρέπει να είναι από τις αρχαιότερες μπίζνες στην Ελλάδα. Πήρα ένα ζευγάρι φτηνιάρικα γυαλιά ηλίου από κει πριν λίγα χρόνια.
 
Για να προσπαθήσω να ηρεμήσω τα πνεύματα μια που το ρετρομάνιαξ δεν προσφέρεται γι' αυτού του είδους τις συζητήσεις (έχω κι εγώ τη γνώμη μου για τα παραπάνω, δεν είμαι απολιτικός, αλλά το ΡΜ είναι)

Ποστ #91

Λίγο έλειψε να μη γνωρίσω την περιοχή! Αν δεν υπήρχε το ακροαριστερό (δεν κρατήθηκα :) ) κτήριο που είναι τόσο χαρακτηριστικό, μπορεί και να μην τη γνώριζα κι ας πέρναγα από εκεί μερικές φορές τη μέρα για χρόνια, ως κάτοικος των ηρωικών Κουπονίων. Ποια χρονιά είναι, RIO, ξέρεις? Πριν το 1963, υποθέτω.
 
Ποστ #91

Λίγο έλειψε να μη γνωρίσω την περιοχή! Αν δεν υπήρχε το ακροαριστερό (δεν κρατήθηκα :) ) κτήριο που είναι τόσο χαρακτηριστικό, μπορεί και να μην τη γνώριζα κι ας πέρναγα από εκεί μερικές φορές τη μέρα για χρόνια, ως κάτοικος των ηρωικών Κουπονίων. Ποια χρονιά είναι, RIO, ξέρεις? Πριν το 1963, υποθέτω.

Eψαξα για στοιχεία της φωτογραφίας και έλεγε πως ο δρόμος λέγεται Βασίλισσας Όλγας. Είναι τραβηγμένη στα μέσα της δεκαετίας του '50 , πριν κατασκευαστεί το Χίλτον.
 
Χμμμ... περίεργο. Διότι μπροστά απο τό Χίλτον περνάει η Βασ Αλεξάνδρου, και οι δύο δρόμοι που συμβάλλουν είναι η Βασ. Κων/νου και η Βασ. Σοφίας. Δεν περισσεύει δρόμος για την Όλγα, κι άλλωστε υπάρχει η Βασιλίσσης Όλγας μπροστά από το Ζάππειο που είναι σε σχετικά μικρή απόσταση. Και δεδομένου ότι όλοι αυτοί οι βασιλιάδες είχαν πεθάνει πολλά χρόνια πριν, είχαν αποκτήσει τους δρόμους τους πολύ πριν τη φωτό. Έχω παλιά βιβλία για Αθήνα από το 1930 και παλιούς χάρτες, αν θυμηθώ θα ψάξω να δω πώς λέγονταν οι δρόμοι τότε
 
Χμμμ... περίεργο. Διότι μπροστά απο τό Χίλτον περνάει η Βασ Αλεξάνδρου, και οι δύο δρόμοι που συμβάλλουν είναι η Βασ. Κων/νου και η Βασ. Σοφίας. Δεν περισσεύει δρόμος για την Όλγα, κι άλλωστε υπάρχει η Βασιλίσσης Όλγας μπροστά από το Ζάππειο που είναι σε σχετικά μικρή απόσταση. Και δεδομένου ότι όλοι αυτοί οι βασιλιάδες είχαν πεθάνει πολλά χρόνια πριν, είχαν αποκτήσει τους δρόμους τους πολύ πριν τη φωτό. Έχω παλιά βιβλία για Αθήνα από το 1930 και παλιούς χάρτες, αν θυμηθώ θα ψάξω να δω πώς λέγονταν οι δρόμοι τότε

Δαίμων του πληκτρολογίου που έλεγαν και οι παλιοί. Ναι, Βασίλισσας Σοφίας λέγεται ο δρόμος και όχι Όλγας. Σήμερα λέει πως στο ίδιο σημείο, βρίσκεται κάποιο γλυπτό του δρομέα. Οι Αθηναίοι θα ξέρουν...
 
@foutix
@RIO

Οι πολιτικές συζητήσεις & διενέξεις στο forum απαγορεύονται βάσει των κανονισμών.
Τι ακριβώς δεν είναι σαφές;
Tελευταία φορά που διαγράφονται posts για αυτόν τον λόγο. Την επόμενη φορά θα έχει κατευθείαν ban.
Ευχαριστώ.
 
Το βιβλιοπωλείο "Ελευθερουδάκη" ήταν επίσης στο Σύνταγμα, στην αρχή της Καραγεώργη της Σερβίας, στο ισόγειο του Μεγάρου Γιαννοπούλου. Γκρεμίστηκε το 1963. Τώρα στη θέση του είναι αυτό.

1593792157485.png
 
Κάθε φορά που βλέπω αυτό το κτήριο της Καραγιώργη Σερβίας... στην φωτογραφία που παραθέτει ο ελέφαντας εχει ταμπέλα της Ελευθερίας (της εφημερίδας του Βόλου). Από τα λίγα κτήρια με αναγεννησιακά στοιχεία στην Αθήνα. Το Νομισματικό Μουσείο (οικία Σλήμαν) είναι το πιο χαρακτηριστικό και το πιο πλούσιο.
 
Πίσω
Μπλουζα