Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας.

Για Σταδίου το υποψιάστηκα, αλλά πού ακριβώς ήταν δεν το βρήκα. Αδικαιολόγητο, αφού το κτήριο του ΜΤΣ έπρεπε να το αναγνωρίσω. Εκατοντάδες φορές έχω πάει στη στοά μέσα ή έχω περάσει απ' έξω. Αλλά δεν πρόσεχα το κτήριο (αυτό θα με έκανε τουρίστα στην πόλη μου). Και με λίγη προσπάθεια διαβάζεται και η ταμπέλα. "Μέγαρον Μετοχικού Ταμείου Στρατού". Τώρα βέβαια στην επιγραφή έχει μείνει μόνο το "Μέγαρον" λες και δεν υπάρχει άλλο μέγαρο στην Αθήνα
1599754178324.png

Η φωτό της Ακρόπολης μου πάει πιο πολύ για 50'ς από το στυλ των αυτοκινήτων και του λεωφορείου (που αν δεν ήταν αστικό θα έλεγα ότι πάει για Λεστινίτσα :) )
 
Χμ...και λίγο αργότερα εμφανίστηκε το θρυλικό 608. Στο πίσω μέρος διακρίνεται το λογότυπο της στανης.
 
Γενιές γενέων φοιτητών έχουν ταξιδέψει από Γαλατσι έως το ΕΚΠΑ και το ΕΜΠ στου ζωγράφου, όπως και πολλές χήρες βρήκαν ξανά το δρόμο τους
 

Το ίδιο σημείο (Πατησίων και Αντωνιάδου) σήμερα
1599834608979.png


Το γωνιακό κτήριο δεν φαίνεται να έχει βελτιωθεί σε τίποτε από τότε. Όσο για το θέατρο Αναλυτή (Αντωνιάδου 4) έχει γκρεμιστεί εδώ και κάμποσα χρόνια και στη θέση του οι περίοικοι βλέπουν αυτή τη ρομαντική θέα, τουλάχιστον το 2014 που πέρασε ο κατάσκοπος του Γκουγκλ από τη γειτονιά.
1599834982342.png

Αλλά γύρω στο 1970 ένα elephadaki πήγε εκεί με τους γονείς του και την αδερφή του για να δουν το "Αγάπη μου Ουάουα" που ήδη είχε ρεκόρ παραστάσεων. Ήταν η πρώτη θεατρική παράσταση που έβλεπα, τη θυμάμαι ακόμη πολύ καθαρά γιατί μου είχε κάνει τεράστια εντύπωση, κι από τότε έγινα και παραμένω αιχμάλωτος (με τη θέλησή μου) της μαγείας του θεάτρου.
 
Γενιές γενέων φοιτητών έχουν ταξιδέψει από Γαλατσι έως το ΕΚΠΑ και το ΕΜΠ στου ζωγράφου, όπως και πολλές χήρες βρήκαν ξανά το δρόμο τους
Για να είμαστε ακριβείς το 608 μέχρι και πριν αρκετά χρόνια πήγαινε μέχρι το κέντρο της Αθήνας (Εδουάρδου Λω). Όταν καταργήθηκε το επίσης θρυλικό 222 (Ακαδημίας - Ζωγράφου) άρχισε να πηγαίνει στην πανεπιστημιούπολη και το κοιμητήριο.
Παρόλα αυτά δεν παύει να είναι από τις διάσημες γραμμές του ΟΑΣΑ (ίσως όχι τόσο όσο το 140 αλλά σημαντική εξίσου)
 

Δεν νομίζω ότι είναι 1970, μάλλον τέλος της δεκαετίας του 70 πολύ πιθανό και πολύ αρχή της δεκαετίας του 80. Η λήψη είναι έξω από την ΑΣΟΕΕ,τώρα πια Οικονομικό Πανεπιστήμιο και διακρίνονται στον μαντρότοιχο κόκκινα αφισσάκια (πως αλλιώς μπορώ να τα πω;) καθώς και γραμμένα με σπρέυ οι φοιτητικές παρατάξεις: ΠΑΣΠ με πράσινο σπρέυ και ΔΑΠ με μπλε.
 
Παραλία Θεσσαλονίκης δεκαετία ΄60

Προβολή συνημμένου 215910

Το πανέμορφο κτήριο που του έβαψαν μόνο τον πρώτο όροφο, υπάρχει μέχρι σήμερα. Δεν ξέρω ποιό μαγαζί στεγάζει στο ισόγειο, αλλά για χρόνια στέγαζε τον Τόττη, και σήμερα το Garçon Brasserie. Και είναι η αρχή της οδού Αγίας Σοφίας, η οποία φτάνει στην Άνω Πόλη. Το τέρμα αριστερά κτήριο σήμερα είναι μια τεράστια πολυκατοικία, που πιάνει ολόκληρο το τετράγωνο.

Νίκης και Αγ.Σοφίας.png
 
Για να είμαστε ακριβείς το 608 μέχρι και πριν αρκετά χρόνια πήγαινε μέχρι το κέντρο της Αθήνας (Εδουάρδου Λω). Όταν καταργήθηκε το επίσης θρυλικό 222 (Ακαδημίας - Ζωγράφου) άρχισε να πηγαίνει στην πανεπιστημιούπολη και το κοιμητήριο.
Παρόλα αυτά δεν παύει να είναι από τις διάσημες γραμμές του ΟΑΣΑ (ίσως όχι τόσο όσο το 140 αλλά σημαντική εξίσου)
Πράγματι πριν περίπου 13 χρόνια υπήρξε συγχώνευση των γραμμών 608 222 και δημιουργίας της σημερινής υπέρ γραμμής 608. ο υπερσιβηρικος 140 είναι γραμμή τουλάχιστον 20 ετών και θα έχει ενδιαφέρον να μας πει κάποιος λεπτομέρειες αν γνωρίζει. Η γραμμή 606 επαψε να λειτουργεί περί τα τελη της δεκαετίας του 80 και από τότε υπήρχε μόνο η 605. Νομίζω ότι ο τύπος λεωφορείου στην παραπάνω φωτογραφία μας έρχεται από το 60 όποτε, ναι πρέπει να είναι φωτογραφία αρχών του 70, αλλά με μπερδεύει η πινακιδα του λεωφορείου που είναι ΥΖ...το αυτοκίνητο του πατέρα που πήρε το 81 ηταν ΗΖ. Ισως οι πινακίδες των λεωφορείων να ήταν ειδικές. Όπως και να έχει εκεί που τώρα βρίσκονται τα νέα κτίρια του ΟΠΑ δεν θυμάμαι τι υπήρχε παλιά. Ήταν μόνο προαύλιος χώρος που χτίστηκε ή υπήρχε κάποιο κτίσμα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
ο υπερσιβηρικος 140 είναι γραμμή τουλάχιστον 20 ετών και θα έχει ενδιαφέρον να μας πει κάποιος λεπτομέρειες αν γνωρίζει. Η γραμμή 606 επαψε να λειτουργεί περί τα τελη της δεκαετίας του 80 και από τότε υπήρχε μόνο η 605. Νομίζω ότι ο τύπος λεωφορείου στην παραπάνω φωτογραφία μας έρχεται από το 60 όποτε, ναι πρέπει να είναι φωτογραφία αρχών του 70, αλλά με μπερδεύει η πινακιδα του λεωφορείου που είναι ΥΖ...το αυτοκίνητο του πατέρα που πήρε το 81 ηταν ΗΖ. Ισως οι πινακίδες των λεωφορείων να ήταν ειδικές. Όπως και να έχει εκεί που τώρα βρίσκονται τα νέα κτίρια του ΟΠΑ δεν θυμάμαι τι υπήρχε παλιά. Ήταν μόνο προαύλιος χώρος που χτίστηκε ή υπήρχε κάποιο κτίσμα;

Να μια καλή ιδέα (ίσως και δύο). Ενώ έχουμε νήμα για το ρετροΚτελ, έχω την εντύπωση ότι δεν έχουμε για αστικές συγκοινωνίες. Επίσης δεν ξέρω μήπως θα είχε αξία να ανοίγαμε ένα μικρό θέμα για τις ρετρό πινακίδες των διαφόρων τροχοφόρων. Όσο για τον θρυλικό "υπερσιβηρικό" 140 (τέλειος χαρακτηρισμός!) φοβάμαι ότι δε φτάνει μόνο ένα άτομο για να πει λεπτομέρειες αλλά ένα τουλάχιστον από κάθε δήμο που περνούσε :D:D
 
Δδιακρίνονται στον μαντρότοιχο κόκκινα αφισσάκια (πως αλλιώς μπορώ να τα πω;) καθώς και γραμμένα με σπρέυ οι φοιτητικές παρατάξεις: ΠΑΣΠ με πράσινο σπρέυ και ΔΑΠ με μπλε.

Πολύ σωστό αυτό (δεν μπορούσα να τα διαβάσω χωρίς να μεγαλώσω την εικόνα, και η εικόνα του θεάτρου μου απορρόφησε την προσοχή). Αλλά θα έλεγα ότι αυτό τοποθετεί μεν τη φωτογραφία μετά το 1974 αλλά όχι πολύ. Το λεωφορείο παραμοιάζει σακαράκα για ~1980
 
Να μια καλή ιδέα (ίσως και δύο). Ενώ έχουμε νήμα για το ρετροΚτελ, έχω την εντύπωση ότι δεν έχουμε για αστικές συγκοινωνίες. Επίσης δεν ξέρω μήπως θα είχε αξία να ανοίγαμε ένα μικρό θέμα για τις ρετρό πινακίδες των διαφόρων τροχοφόρων. Όσο για τον θρυλικό "υπερσιβηρικό" 140 (τέλειος χαρακτηρισμός!) φοβάμαι ότι δε φτάνει μόνο ένα άτομο για να πει λεπτομέρειες αλλά ένα τουλάχιστον από κάθε δήμο που περνούσε :D:D
Για τις ρετρό συγκοινωνίες ναι πράγματι ακούγεται ενδιαφέρον να άνοιγε ένα θέμα, αλλά για τις πινακίδες...δεν είναι κάπως too much? Απο την αλλη υπάρχουν θέματα για τα παλιά αστικά λεωφορεία, καταστάσεις σε μέσα μαζικής μεταφοράς κτλ.
Αν μας ακούν οι διαχειριστές, θα είχε ενδιαφέρον μια συγχώνευση διαφόρων θεμάτων σε ένα τύπου, ρετρό αστικές συγκοινωνίες Αθήνας Θεσσαλονίκης
 
Δεν νομίζω ότι είναι 1970, μάλλον τέλος της δεκαετίας του 70 πολύ πιθανό και πολύ αρχή της δεκαετίας του 80. Η λήψη είναι έξω από την ΑΣΟΕΕ,τώρα πια Οικονομικό Πανεπιστήμιο και διακρίνονται στον μαντρότοιχο κόκκινα αφισσάκια (πως αλλιώς μπορώ να τα πω;) καθώς και γραμμένα με σπρέυ οι φοιτητικές παρατάξεις: ΠΑΣΠ με πράσινο σπρέυ και ΔΑΠ με μπλε.Ε
Ειναι πιθανον το σαϊτ με τις φωτογραφιες να γραφει 1970 και να εννοει δεκαετια του 1970. Εχει συμβει πολλες φορες.
 
Όπως την ξέρουμε από 10άδες ελληνικές ταινίες (δεν ξέρω αν άλλαξαν καθόλου τα συντριβάνια). Για μένα έτσι είναι πάντα, αφού όλες οι διαμορφώσεις και παραμορφώσεις της έγιναν όταν είχα φύγει από Ελλάδα και μετά.
 
Όπως την ξέρουμε από 10άδες ελληνικές ταινίες (δεν ξέρω αν άλλαξαν καθόλου τα συντριβάνια). Για μένα έτσι είναι πάντα, αφού όλες οι διαμορφώσεις και παραμορφώσεις της έγιναν όταν είχα φύγει από Ελλάδα και μετά.
Ααχ τυχερός είσαι πήρες των ομματιών σου και έφυγες στα ξένα και άφησες την Ομόνοια την κακομοίρα όμορφη και με ωραία χρώματα και δεν την είδες καθόλου σκούρα ξερή και κακαραχνιασμένη όταν την είχαν ντύσει με τα σκούρα πλακάκια.
 
Πλατεία Αμερικής (έψαξα για το θέατρο Κοκκίνη)
 
Πίσω
Μπλουζα