Παρέες και παιχνίδια σε γειτονιές των 80s

Τα πιο σεμνά κορίτσια δεν παίζαμε ποτέ αυτα τα πρόστυχα παιχνίδια!! :p
 
Επίσης λάστιχο, πατώ ή πατό και σαλαμάκι!!
 
Σαλαμάκι;;;;:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: Τι ήταν αυτό;
 
Αλήθεια δεν ξέρεις ή με πειράζεις??:eek:hboy: :confused:
 
Ούτε εγώ το ξέρω το σαλαμάκι!Μου ήρθε μια λιγούρα...
 
Όχι, αλήθεια δεν ξέρω!Πρώτη φορά το ακούω:hungry:
 
lololol..Καλώς..ήταν ένας συνδιασμός κυνηγητού και..χμμμ..χουφτώματος!!Κυνηγιόμασταν και χτυπάγαμε ο ένας τον άλλον στα οπίσθια!(sic) :p Ήταν πολύ in!
 
Ε με τέτοια παιχνίδια πως να είμαι μονοχνωτο παιδάκι...Ακου χουφτώματα lol!
 
είχα κυνηγήσει κοριτσάκια στο γυμνάσιο...

μετά με κυνηγάνε εκείνες :cool:
 
Erynies πως και δεν το είχαμε ανακαλύψει και εμείς τότε να το παίζουμε με τα κοριτσάκια. Κρίμα, κρίμα...:biglaugh:
 
Και εμείς το παίζαμε στο Γυμνάσιο !

( συνήθως παρά την θέληση των κοριτσιών ! ) :diablotin:
 
Erynies είπε:
lololol..Καλώς..ήταν ένας συνδιασμός κυνηγητού και..χμμμ..χουφτώματος!!Κυνηγιόμασταν και χτυπάγαμε ο ένας τον άλλον στα οπίσθια!(sic) :p Ήταν πολύ in!
Έτσι… Έτσι… :thumbup:

Καλά μιλάμε είχα να ακούσω/δω τη λέξη «Σαλαμάκι» να χρησιμοποιείται με αυτό το νόημα καμιά δεκαπενταριά χρόνια… :animrolleyes:

Αν «πετύχαινε» το «Σαλαμάκι» ήταν αρκετά επίπονο το άτιμο… :eek:

Ε μετά στο γυμνάσιο, το χτύπημα έγινε χάδι …και ορισμένες συμμαθήτριές μου το εκτίμησαν ιδιαιτέρως… :diablotin:

Υ.Γ. Erynies, με την καινούργια σου υπογραφή γέμισα τετραγωνάκια. :D
 
Βλέπω ότι χοντραίνει το παιχνίδι !

Αντε να το χοντρύνουμε και άλλο :

ΜΠΟΥΚΑΛΑ !

Επίσης επικίνδυνο/ανώριμο (αλλά διασκεδαστικότατο) παιχνίδι

ήταν και τα ΣΚΑΜΝΑΚΙΑ !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοιτάξτε εμείς το σαλαμάκι το παίζαμε τέλος δημοτικού, που σημάινει αρχές δεκαετίας 90, είχαμε 'πονηρέψει' αρκετά...Σκαμνάκια!!!Ναι!! Το θυμάμαι αυτό..δεν θυμάμαι πως παιζόταν όμως..

Omenforever, τί να κάνω η γυναίκα!Για σένα θα κάνω επεξήγηση στα greeklish γιατί είναι κρίμα τέτοια 'γνωμικά' να μην φαίνονται ή να γράφονται διαφορετικά απο την original version!

Y.Γ Ti dyskolon?To eayton gnwnai

Ti eykolon?To allw ypotithesthai

Ti koinotaton? Elpis. Kai gar ois allo mhden, ayth paresth.

Ti taxiston?Noys. Dia pantos gar trexei.
 
Erynies είπε:
...Σκαμνάκια!!!Ναι!! Το θυμάμαι αυτό..δεν θυμάμαι πως παιζόταν όμως...
Απαιτούσε δύο θύτες και ένα θύμα.

Ο ένας θύτης έπιανε την κουβέντα στο θύμα,

καθώς ο άλλος πήγαινε πίσω από το θύμα

και καθόταν ακριβώς πίσω από τα πόδια του σαν σκαμνάκι.

Έπειτα ο πρώτος θύτης, έσπρωχε το θύμα,

το οποίο έτρωγε μια μεγαλοπερεπή τούμπα ! :diablotin:

Άλλο ηλίθιο-αλλά-διασκεδαστικό,

ήταν η σφαλιάρα στο μέτωπο (με τον ανάλογο γδούπο),

που συνοδευόταν από την φράση ΤΣΙΜΠΑ ΕΝΑ ΜΠΙΦΤΕΚΙ !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η τούμπα ήταν απαραίτητη??? :confused: Εγώ το έλεγα 'γόνατα' αυτό το παιχνίδι! Επίσης θυμήθηκα και ένα άλλο που έπαιζα με τον μπαμπά μου κυρίως..λεγόταν ή μπιζζζζζζ ή καθρεφτάκι..το ξέρει κανείς??
 
Erynies είπε:
Η τούμπα ήταν απαραίτητη??? :confused:
Καλά, είναι σοβαρή ερώτηση αυτή ; :D

Τόσος κόπος γινότανε για να στηθεί το κόλπο.

Να πήγαινε χαμένος ;

Erynies είπε:
Επίσης θυμήθηκα και ένα άλλο που έπαιζα με τον μπαμπά μου κυρίως..λεγόταν ή μπιζζζζζζ ή καθρεφτάκι..το ξέρει κανείς??
Αυτό που έβρεχε σφαλιάρες και προσπαθούσε κάποιος κακομοίρης να βρει ποιός του την σβούριξε ;
 
Ναί, αυτό λέω exetlaios..δεν ξέρω γιατί αλλά πολύ μου άρεσε αυτό το παιχνίδι..απο τα αγαπημένα μου μαζί με την Μονόπολη..
 
Ενα παιχνίδι που έπαιζα μικρός με τους φίλους μου ηταν με τα σιδερένια καπάκια απο τα γυάλινα μπουκάλια των αναψυκτικών και τις μπύρας. Τα κορίτσια αμφιβάλω αν είχαν παίξει ποτέ. Παίρναμε τα καπάκια απο τις κοκα κολες και τις πορτοκαλάδες και τα βάζαμε στην άκρη του πεζοδρομίου. Στη συνέχεια τα τινάζαμε με το δάχτυλο όσο πιο μακριά μπορούσαμε κατα μήκος του πεζοδρομίου. Αν έπεφτε το καπάκι κάποιου στον δρόμο, τότε πήγαινε πίσω στο σημείο που είχαμε ορίσει ως αρχή. Πόρωση με αυτό το αυτοσχέδιο παιχνίδι αν και ήταν φοβερά δύσκολο. Είχαμε κάνει σχεδόν ολόκληρο κύκλο ενα οικοδομικό τετράγωνο σπρώχνοντας τα καπάκια! Ααααχ εποχές!
 
Πίσω
Μπλουζα