Παραμύθια Άμπρα - Κατάμπρα (και άλλα ηχογραφημένα παραμύθια)

Ποτέ δεν μου άρεσε η ιδέα να ακούω από κασέτα ένα παραμύθι... Προτιμούσα χίλιες φορές να το διαβάζω! Είχα μερικές κασέτες από παραμύθια αλλά είτε τις χάρισα είτε της πέταξα, ποτέ δεν τις άκουσα... Αν δεν δεις τις εικόνες, δεν "μπαίνεις" στην υπόθεση...
 
Αν θέλετε κίαλλα εξώφυλλα πείτε το να ανεβάσω.

Ωχ βγήκε μικρό, σε αλλή φάση θα ασχοληθώ για να το ανεβάσω μεγαλύτερο!!!

Scanned Image 28.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από ηθοποιούς ναι, ήταν διάφοροι που διηγούνταν. Είχα πετύχει τη Μάρθα Βούρτση και τον Μουστάκα σε κάμποσες κασσέτες. :D

Συνήθως τα τεύχη είχαν ΕΠΙΚΕΣ εικονογραφήσεις.

Από τις ίδιες εκδόσεις είχαν κυκλοφορήσει και κάποιες μεγάλες συλλογές με τα ίδια παραμύθια (πιθανότατα τα ίδια με το Αμπρα Καταμπρα-άμα κάποιος γνωρίζει με σιγουριά ας διαφωτίσει γιατί σπάνια έπαιρνα τα μικρά τεύχη) σε σκληρά εξώφυλλα. Πρόσφατα ξέθαψα τόμους και κασσέτες από το πατάρι, μπορεί να ανεβάσω καμιά φωτογραφία.
 
Παραμύθια με κασσέτες

Θυμάται κανείς μια σειρά παραμυθιών που συνοδεύονταν απο κασσέτες?

Έχω μια συγκεκριμενη εικόνα στο μυαλό μου οπου ένα αγόρι βουτάει μέσα σε ένα βαλτώδες πρασσινωπό υργό για να τρυπίσει την καρδία ενός δράκου σε μιά σπηλιά.
 
νομιζω οτι εκτος της σειρας "αμπρα - καταμπρα" κυκλοφορησαν κι αλλα παραμυθια συνοδευομενα απο κασσετα

Δεν ειχα τη σειρα "αμπρα - καταμπρα" , ειχα ομως(ελπιζω να υπαρχει ακομα στη βιβλιοθηκη μου)ενα βιβλιο που ειχε μεσα καποια παραμυθια και υπηρχε και η κασσετα.Δυστυχως δε θυμαμαι τον εκδοτικο οικο,ουτε ποτε κυκλοφορησε.Περασαν και τοσα χρονια απ την τελευταια φορα που το διαβασα..

Αναμεσα στα παραμυθια θυμαμαι που υπηρχε μια κοπελα που την ελεγαν "Μόνα" και υπηρχαν καποια κοινα στοιχεια με το παραμυθι "η μικρη γοργονα" μονο που στην περιπτωση αυτη ηταν ο πριγκιπας που ζουσε στη θαλασσα(απ οτι θυμαμαι)

ακομη και τωρα θυμαμαι τα λογια της κασσετας,ελεγε ο πριγκιπας στη Μονα: "Μοονα, Μοοονα γιατι με ξεχασες ; ξεχασες τον αντρα σου που σ αγαπαει τοσο"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
HooLooVoo είπε:
Έχω μια συγκεκριμενη εικόνα στο μυαλό μου οπου ένα αγόρι βουτάει μέσα σε ένα βαλτώδες πρασσινωπό υργό για να τρυπίσει την καρδία ενός δράκου σε μιά σπηλιά.
Η Kambia έπεσε διάνα. ;) Η ιστορία που αναφέρεις είναι από την ιστορία "Ο Δρακούλης Δρακουλίνος" στη σειρά Άμπρα-Κατάμπρα σε αφήγηση του αείμνηστου Σωτήρη Μουστάκα. Η ιστοριά ήταν σε δυο τεύχη και το συγκεκριμένο στιγμιότυπο ήταν από το δεύτερο μέρος της ιστορίας. Η αλήθεια είναι ότι λίγο η εικονογράφηση, λίγο η φανταστική αφήγηση του Μουστάκα και λίγο η φαντασία με έκαναν να το θυμάμαι ακόμα και τώρα αυτό το στιγμιότυπο. #)

EDIT:

Βρήκα και την σχετική εικόνα ;)

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειδικός στα Aμπρα Κατάμπρα ο Dartacan :D

Έγινε συγχώνευση των threads
 
τα χω ολα μαζι με τις κασσετες τους! υπεροχα παραμυθια!!
 
ε ναι .λοιπόν.τα έχω όλα αθικτα!!!!μεσα στην σκληρή πλαστική τους θήκη δέν έχουν ανοιχτη ποτέ!!!κ έχουν κ δώρο αυτοκινητάκι..χαχαχαχ
 
τα έχω όλα και με το σκληρό εξώφυλλο και το μαλακό, το κανονικό. με τον ήχο σε cd... πρόσφατα αγορασμένο από τον εκδοτικό οίκο που τα έβγαζε...
 
giannislarisa είναι εύκολο να βγάλεις φωτογραφία ένα από αυτά που έχουν δώρο το αυτοκινητάκι να το δούμε?
 
Εγω παλι εχω αυτα μαζι με τις κασσετες.Στην αφηγηση ο γνωστος παραμυθας(Νικος Πιλαβιος)DSC00636.jpg

DSC00633.jpg

DSC00634.jpg

DSC00635.jpg
 
thouvou21 είπε:
Εγω παλι εχω αυτα μαζι με τις κασσετες.Στην αφηγηση ο γνωστος παραμυθας(Νικος Πιλαβιος)Προβολή συνημμένου 67913Προβολή συνημμένου 67914Προβολή συνημμένου 67915Προβολή συνημμένου 67916

Είχα κι εγώ αυτά τα βιβλία με παραμύθια, είχα το τρίτο και πέμπτο βιβλίο της σειράς.

-Μήπως το θέμα βρίσκεται σε λάθος θέση; Δεν πρόκειται για περιοδικά αλλά για βιβλία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μεχρι να ανεβασω τις στρουμφοτσουλιθρες εχετε ωρα να ενα παραμυθι... :) ποιος το θυμαται? [edit]Αφαίρεση του url καθώς υπάρχουν copyrights για τον ήχο. [edit]τα σχεδια και το βιντεο ειναι δικα μου ο ηχος ειναι απο τα αμπρα καταμπρα! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Galoob πολύ καλή η δουλειά που έχεις κάνει με τα σχέδια και το vίdeo. Δυστυχώς όμως λόγω πνευματικών δικαιωμάτων που έχει ο ήχος αφαίρεσα το url.
 
Kambia είπε:
Galoob πολύ καλή η δουλειά που έχεις κάνει με τα σχέδια και το vίdeo. Δυστυχώς όμως λόγω πνευματικών δικαιωμάτων που έχει ο ήχος αφαίρεσα το url.
ΈχειΣ απόλυτο δίκιο δεν το έκανα με σκοπό απλά πίστευα ότι θα σας άρεσε γι'αυτό αν υπάρχει πρόβλημα να σβήσω κ το ποστ!
 
Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα με το ποστ :)
 
Πίσω
Μπλουζα