Παρουσίαση ALS Pentium 75

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.310
Αντιδράσεις
9.409
Προ καιρου, ειχα αναφερθει εν συντομια σε εναν υπολογιστη ALS Pentium 75 που ειχα διασωσει απο τα σκουπιδια. Ειπα να ασχοληθω λιγο περισσοτερο μαζι του, με σκοπο να το μετατρεψω σε μια DOS παιχνιδομηχανη.

2016-11-13-20h50m43.JPG

Ας αρχισουμε με μια ματια στο εσωτερικο. Εξι βιδες μας επιτρεπουν να αφαιρεσουμε το καλυμμα του κουτιου. Το εσωτερικο καθαρο και τα εξαρτηματα δεν ειναι κατι οτι χειροτερο. Μια μητρικη Intel Zappa μοντελο Advanced/ZP, 4 8αρια EDO SIMM, μια PCI Cirrus Logic VGA, μια PCI καρτα δικτυου 10/100, και ενσωματωμενες στην μητρικη 2 σειριακες, μια παραλληλη και 2 EIDE καναλια. Στο ενα καναλι ειναι συνδεδεμενοι δυο δισκοι seagate μικρης χωρητικοτητας (~600mb).

2017-04-21-20h07m49.JPG

Μια δοκιμαστικη πρωτη εκκινηση μας δειχνει το δρομο που θα ακολουθησουμε: η μπαταρια του cmos πρεπει να αλλαχθει και το ανεμιστηρακι του επεξεργαστη εχει κολλησει.

2017-04-21-20h08m10.JPG

Η μπαταρια που δεχεται το συγκεκριμενο board ειναι η κλασσικη CR2032, οποτε συντομα εχουμε ρυθμισει to bios και κανουμε ενα πρωτο test drive στον υπολογιστη. Μια εκδοση win95osr2 και καποια εμπορικα προγραμματα. Παρολο που το cpu cooler fan εχει κολλησει τελειως, η θερμοκρασια της ψυκτρας ειναι οκ. Παρολα αυτα ξεβιδωσα το ανεμιστηρακι 4cm και προσπαθησα ανεπιτυχως να το ξεκολλησω. Ετσι εκανα μια αρχαιολογικη ανασκαφη στην ντουλαπα με τα spare parts και με τα πολλα βρηκα ενα συμβατο cooler. Αποφασισα τελικα να ξεβιδωσω τον ανεμιστηρα απο το νεο cooler και να το βιδωσω στην υπαρχουσα ψυκτρα. Job done!

2017-04-22-14h09m43.JPG

Αφου επιβαιωσα οτι παιζει και το floppy drive, εφτιαξα μια δισκετα με το Memtest86+ για να σιγουρευτουμε οτι η μνημη ειναι οκ.

2017-04-22-02h30m07.JPG

Επομενο βημα το bios. Μετα απο μια συντομη δοκιμη, διαπιστωσα οτι και αυτο πασχει απο το οριο των 8gb στο δισκο και δευτερευοντως εχει προβλημα με τις ημερομηνιες μετα το 2000. Μια ερευνα στο web, μας δειχνει οτι οχι μονο το συγκεκριμενο motherboard υποστηριζει flash bios update, αλλα υπαρχουν και νεωτερες εκδοσεις. Προς μεγαλη μου χαρα ομως ανακαλυψα οτι υπαρχει εκδοση MR Bios για αυτο το board! Για οσους δεν γνωριζουν MR Bios, ηταν ειδικες εμπορικες εκδοσεις bios που εφτιαχνε η εταιρια Microid Research που προσθεταν επιπλεον λειτουργιες και διορθωναν bugs και περιορισμους που ειχαν τα bios που εδιναν οι κατασκευαστριες εταιριες των boards. Τα χρονια εκεινα ηταν μυθικες super deluxe αναβαθμισεις που μονο στα ονειρα μας τις θα μπορουσαμε ποτε να δουμε. Τωρα τα ονειρα εκπληρωνονται.

Φτιαχνουμε την δισκετα με το MR Bios installer και ξεκιναμε την εγκατασταση. Περνουμε ενα backup το υπαρχον bios, για να ειμαστε καλυμενοι σε περιπτωση που κατι παει στραβα. Μετα φλασαρουμε το νεο bios, κραταμε την αναπνοη μας και κανουμε επανεκινηση τον υπολογιστη. Ευτυχως ολα πηγαν καλα. Να και μερικες φωτογραφιες απο το MR Bios, το οποιο ειναι απιστευτο!

2017-04-22-02h21m53.JPG

Οθονη POST

2017-04-26-00h48m15.JPG

Εισαγωγικη οθονη.

2017-04-26-00h48m43.JPG

Επιλογες ATA controller. Υποστηριξη για softraid πριν 20 χρονια!

2017-04-26-00h48m57.JPG

Επιλογες boot sequence.

2017-04-26-00h49m17.JPG

Επιλογες cache. Υποστηριζει on-the-fly απ/ενεργοποιηση των level 1 και 2 caches μεσα απο το λειτουργικο με συνδιασμο πληκτρων. Οτι πρεπει για παιχνιδια DOS που τρεχουν υπερβολικα πολυ γρηγορα.

2017-04-26-00h49m34.JPG

Επιλογες PCi bus

2017-04-26-00h50m02.JPG

Και στην οθονη info μας λεει τι ρυθμιζουν τα διαφορα jumpers του motherboard

2017-04-26-00h50m12.JPG

Με το MR Bios διορθωθηκε το προβλημα με τις μοντερνες ημερομηνιες και πλεον ο περιορισμος στον δισκο φτανει τα 137GB! Ακομα εχουμε ευκολιες οπως boot απο συσκευες ATAPI, αστραπιαιο POST και warm reset με CTRL-ALT-DEL που παρακαμπτει το POST. Απλα απιστευτο.

Εχοντας πλεον τα περιθωρια, αποφασισα να βαλω εναν δισκο EIDE 160GB που ξεθαψα στην ανασκαφη. Για τον βελτιστο συνδιασμο συμβατοτητας και ευκολιας αποφασισα να κανω ενα dual boot MSDOS 5 και MSDOS 7.10 (η unofficial εκδοση του dos που συνοδευει τα win95osr2 και τα win98). Τα λειτουργικα συνυπαρχουν σε ενα partition 2gb FAT16 και ολος ο υπολοιπος χωρος ειναι ενα partition FAT32 με την συλλογη Total DOS Collection, πλεον στην εκδοση 13. Ετσι σε εναν υπολογιστη μπορουμε να εχουμε πλεον ολα τα παιχνιδια DOS που εχουν βγει ποτε.

2017-04-25-19h20m56.JPG

Ξεκιναμε με την εγκατασταση MSDOS5.

2017-04-22-02h59m51.JPG

Προχωραμε με την εγκατασταση MSDOS 7.10. O installer ειναι καταπληκτικος και με το πατημα ενος κουμπιου φτιαχνει και το dualboot.

2017-04-22-03h08m20.JPG

Αφου φτιαξουμε ολα τα partition κλπ οπως πρεπει, ξεκιναει κατευθειαν σε 7.10. Με F4 κατα την εκκινηση ξεκιναει το 5, ενω με F8 εχουμε το κλασσικο menu.

2017-04-26-00h50m41.JPG

Ετσι πλεον μπορουμε να δουλευουμε γενικα στo 7.10 με το FAT32 και αμα συναντησουμε κατι που δεν ειναι συμβατο, το αντιγραφουμε στο partition FAT16 και ξεκιναμε με DOS5. Για την επιλογη του παιχνιδιου μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ειτε καποιο file manager με υποστηριξη long filenames ή απλα τις κλασσικες εντολες του command line μαζι με το συνδιασμο του enhanced DOSKEY που υποστηριζει autocompletion με long filenames. Ετσι το να βρουμε και να φορτωσουμε οποιοδηποτε παιχνιδι θελουμε ειναι πλεον υποθεση δευτερολεπτων, ενω για τους αναποφασιστους το browsing ολων των παιχνιδιων ειναι πλεον "παιχνιδακι", αν μου επιτρεπετε εναν αστεϊσμό.

Για να παιζουμε παιχνιδια που τρεχουν υπερβολικα γρηγορα, βρηκα οτι ο συνδιασμος απενεργοποιησης των caches μαζι με το προγραμμα at-slow φερνει τα επιθυμητα αποτελεσματα.

Για να ολοκληρωσουμε την εγκατασταση, εβαλα μια Sound Blaster 16 Vibra S (CT2800) και εναν CF-IDE adapter για να μπορω να μεταφερω δεδομεναν ευκολα προς τον υπολογιστη χωρις να βγαζω τον δισκο ή να χρησιμοποιω δισκετες κλπ. Ενα μικρο εμποδιο που αντιμετωπισα ειναι οτι ο driver της καρτας ηχου ειναι ασυμβατος με τo DOS 7.10, αλλα μια αναζητηση στο web μας το ελυσε και αυτο το μικροπροβλημα.

2017-04-25-19h20m47.JPG

Ας παιξουμε και τιποτα.

Mean Ugly Dirty Sports

2017-04-25-19h26m28.JPG

2017-04-25-19h26m59.JPG

Blake Stone

2017-04-25-19h29m33.JPG

2017-04-25-19h30m28.JPG

Απο το Alley Cat εως το Altered Βeast και απο το Dinoeggs στο Doom, αυτος ο υπολογιστης πραγματικα τα κανει ολα και συμφερει. Συγκρινοντας με το ΙΒΜ 5162, η ολη εγκατασταση ηταν παιχνιδακι, τα προβληματα λιγα και ευκολα να λυθουν και το ολο κοστος μηδαμινο. Για τους θιασωτες του DOS gaming, ενα τετοιο κουτι εινα το μονο DOSBOX που θα χρειαστειτε!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πάντα μου άρεσαν αυτές οι διασώσεις παλιών μηχανημάτων, μπράβο σου για αυτά τα post φίλε freaktmp. Σου εύχομαι να το χαρείς και καλόπαιχτα τα Dos Games.

Έχω μια ερώτηση...Το link που έβαλες για την Total Dos Collection 13 σε οδηγεί σε μια σελίδα από όπου μπορείς να κατεβάσεις κάτι .txt αρχεία. Από εκεί και πέρα τι γίνεται, πως τα χρησιμοποιείς;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλα εγω δεν το κατεβαζω απο εκει, εχω προσβαση απο την πηγη. Παντως μαζι με τα αλλα αρχεια εχει και ενα αρχειο .torrent.

Αν δεν ξερεις να κατεβαζεις torrents τοτε κανε μια αναζητηση, οδηγοι υπαρχουν απειροι.
 
Χαίρομαι που διασώθηκε το μηχάνημα. Το κουτάκι αυτό το χρησιμοποιούσαν κατά κόρον από το 1993 μέχρι το 1997 εδώ στην Ελλάδα. Το διακοπτάκι για on / off είναι χαρακτηριστικό. Πάντα είχα αδυναμία στις baby at μητρικές. Πόσο μετάνιωσα που χάρισα τον 386DX40 το 1998, με 8MB RAM... Πρόσφατα βρήκα το baby ΑΤ κουτάκι μου με την Super Socket 7 μητρική, αλλά δυστυχώς δεν κάνει post. Βολεύτηκα προσωρινά με έναν Celeron στα 400 ΜΗz, αλλά είναι overkill, παρόλο που το 440ΒΧ chipset είναι από τα κορυφαία για συμβατότητα με DOS.

Τώρα τελευταία όπως έχω αναφέρει και σε άλλο θέμα με έχει πιάσει η νοσταλγία και στήνω κάποια Dos gaming pcs. Τώρα θα δοκιμάσω και 'γω το DOS 7.10, γιατί δεν μου φτάνουν 2GB για όλα τα παιχνίδια που έχω.
 
Ευχαριστώ πολύ freaktmp!
 
Σαν ποντικι για τον υπολογιστη ειπα να δοκιμασω κατι διαφορετικο, Microsoft Cordless Wheel Mouse. Εφόσον δεν ειναι ευκολο να εχουμε οπτικα ποντικια σε υπολογιστες με σειριακη θυρα, ειπα τουλαχιστον να εχω την αλλη μεγαλη ευκολια, την έλλειψη καλωδίου.

Τετοια ποντικια βρισκει κανεις σημερα NOS σε πολυ καλες τιμες. Αυτα ειναι σειριακά και PS/2, με βυσμα PS/2, συνεπώς για να λειτουργήσουν σε υπολογιστη με σειριακη θυρα χρειαζονται εναν μετατροπεα απο ps/2 σε σειριακο. Ειχα φροντισει να εφοδιαστω με εναν τετοιο adapter, αφου δεν ηξερα οτι συμπεριλαμβανεται στην συσκευασια του ποντικιου. Πεταμενα λεφτα παλι... Τελος μαζι με το ποντικι ερχεται εναν cd με το intellimouse software.

2017-05-02-07h13m07.JPG

Το ποντικι ειναι το κλασσικο wheel mouse με πιεζομενο τροχο. Δεχεται δυο μπαταριες ΑΑΑ και εχει εναν διακοπτη επιλογης καναλιου εκπομπης. Εναν τετοιο διακοπτη διακρινουμε και στον πομποδεκτη που συνδεεται με τον υπολογιστη.

2017-05-02-07h15m26.JPG

Αφου εβαλα τις μπαταριες, συνδεσα το ποντικι με τον δικο μου adapter και απετυχα παταγωδως. Με τον δικο του adapter λειτουργει φυσιολογικα. Χρησιμοποιησα τον κλασσικο ctmouse driver.

EGA Mouse Paint -- purple haze all in my brain!

2017-05-02-07h32m47.JPG

Δεν μπορεσα να αντισταθω στον πειρασμο και εβαλα και το euphoric, τον Oric emulator για MSDOS. Δουλευει αψογα!

Oric 1

2017-05-02-08h23m37.JPG

1337

2017-05-02-08h26m46.JPG

Pushing the Envelope

2017-05-02-08h23m14.JPG

Oricium

2017-05-02-08h24m01.JPG

Εριξα και ενα Screamer ετσι για να ερθω στα ισα μου!

2017-05-02-07h34m14.JPG

2017-05-02-07h36m50.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
καταπληκτικά αυτά τα ρετρομασίνια. το ποντίκι τώρα απ' ότι βλέπω θέλει 3 τάσεις (ο πομποδέκτης όχι το ποντίκι αυτό καθ αυτό):+ 5 βολτ, +12 βολτ και -12 βολτ. γύρω στα 30 mA απ το καθένα αλλά τα θέλει. ίσως γι αυτό δούλευε μόνο με τον δικό του αντάπτορα.
 
Προ καιρού που επαιζα Pharaoh's Tomb διαπίστωσα οτι εχει αρχισει να ρετάρει ο ανεμιστήρας του επεξεργαστή. Βασικα η ένταση του ηχου δεν ειναι τοσο μεγάλη, αλλα αλλάζει συνέχεια ο τόνος και ειναι πολυ ενοχλητικό.

Αγόρασα και εγω ενα ανεμιστηρακι 5cm απο καποιο skroutzομαγαζο.



Τα περιεχόμενα της συσκευασίας.



Εκανα μια ανασκαφή στην ρετροντουλαπα και βρηκα εναν μετατροπέα απο molex 4 pin σε 3 pin fan header.



Ο ανεμιστήρας που θα αντικατασταθεί.



Χρησιμοποίησα τις υπάρχουσες βιδες χωρις προβλημα. Λειτουργεί αψογα και πρακτικα αθορυβα.



Εκανα μια μικρη πολύωρη δοκιμή με Duke Nukem.


 
Τωρα που ασχολούμαι με αυτον τον υπολογιστη, θυμήθηκα οτι εχει και μια καρτα δικτυου PCI 10/100, οποτε ειπα να ασχοληθώ λιγο να δω τι παιζει με την δικτύωση απο MSDOS.

Η καρτα δικτυου ειναι Micronet SP2500R με επεξεργαστή Realtek 8139B. Η φωτογραφία ειναι απο το web γιατι ξεχασα να βγάλω την δικη μου. Βρηκα packet driver για MSDOS εδω.



Εκτος απο dos driver, θα χρησιμοποιήσω την σουιτα εφαρμογων TCP/IP για MSDOS MTCP του Michael Brutman.

Ας δουμε λιγο την εγκατάσταση.

  1. Αποσυμπίεσα το zip αρχειο του MTCP και ονομασα τον φακελο MTCP.
  2. Δημιούργησα μεσα στο MTCP εναν υποφακελο με ονομα NET, οπου αντεγραψα τον packet driver της καρτας δικτυου.
  3. Απο τον υποφακελο SAMPLES αντέγραψα τα αρχεια SAMPLES.CFG και FTPPASS.TXT στον φακελο MTCP.
  4. Μετονομασα το SAMPLES.CFG σε MTCP.CFG και εκανα τις απαραιτητες αλλαγες στο αρχειο. Άλλαξα κυριως το δικτυακό ονομα του υπολογιστή και το path του αρχειου FTPPASS.TXT.
  5. Άλλαξα στο αρχειο FTPPASS.TXT το ονομα και το password του χρηστη, απενεργοποιησα την ανώνυμη πρόσβαση κλπ.
  6. Δημιούργησα ενα batch file με τα παρακάτω περιεχόμενα:

Κώδικας:
@echo off
c:\mtcp\net\RTSPKT.COM 0x60
set MTCPCFG=C:\MTCP\MTCP.CFG
c:\mtcp\dhcp.exe
c:\mtcp\ftpsrv.exe

Η δευτερη γραμμη φορτώνει τον packet driver.



H τριτη γραμμη δημιουργεί μια μεταβλητη συστήματος που περιεχει την τοποθεσία του MTCP.CFG

H τεταρτη γραμμη τρεχει τον DHCP client που παιρνει τις απαραίτητες παραμετρους απο τον router (αν εχει ενεργοποιημένο το DHCP)



H πεμπτη γραμμη τρεχει τον FTP server που μας επιτρέπει να συνδεθούμε στον υπολογιστη με τον FTP client της επιλογης μας απο οποιοδήποτε αλλο υπολογιστη στο δικτυο.



Για του λογου το αληθες, χρησιμοποίησα τον Filezilla FTP client απο τον κεντρικο μου υπολογιστη για να συνδεθω στο ALS Pentium 75.



Προτιμησα την μεθοδο batch file, γιατι δεν ειναι κατι που με ενδιαφέρει να χρησιμοποιώ καθημερινά, ετσι ωστε να καταναλώνει μονιμα πορους του συστήματος. Εναλλακτικά θα μπορουσε κανεις να το εχει σαν επιλογή στο boot menu.

Στην περιπτωση μου βρηκα οτι οι επιδόσεις ειναι αρκετα χαμηλες, 8-10% του θεωρητικού μεγιστου bandwidth του fast ethernet (100mbit). Επιπλεον ειναι πολυ ευκολο για εναν συγχρονο υπολογιστη να βομβαρδισει τον ftp server με συνδέσεις με αποτελεσμα να κολλησει, οποτε καλο ειναι να ρυθμισουμε τον client μας για μια μονο συνδεση ανα πασα στιγμη.

Η μεταφορα αρχειων δεν ειναι το μονο πραγμα που μπορει να κανει κανεις με το MTCP, αλλα για μενα πραγματα οπως το IRC κλπ δεν ειναι ιδιαιτερα του γουστου μου. Τελικα ηταν πιο ευκολο και ανώδυνο απ' οτι φανταζόμουν, αλλα ταυτοχρονα και λιγότερο χρησιμο, λογω της χαμηλης ταχυτητας συνδεσης.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα