Πειράγματα στο σχολείο/Νταήδες.

φτανει η ωρα για τιμωρια μερικων.σκεφτητε μονο αυτο,αν τους κανετε ρομπα σε πολυ κοσμο αυτοι θα το εχουν ξεχασει σε 15 χρονια?ας παρουν τηλ λοιπον να τα πουμε στα 35 μας αν ενιωσαν καλα και να κανουμε χαβαλε.ευτυχως η φιλη μου baical ειναι ετοιμη για νεες γνωριμιες.εκδικηση σε ολους αργα η γρηγορα η καλυτερη ικανοποιηση.καλες επιθεσεις σε ολους!!!!
 
Αυτο ειναι post απευθυνομενο στο retromaniax ?
 
retrosilektis είπε:
φτανει η ωρα για τιμωρια μερικων.σκεφτητε μονο αυτο,αν τους κανετε ρομπα σε πολυ κοσμο αυτοι θα το εχουν ξεχασει σε 15 χρονια?ας παρουν τηλ λοιπον να τα πουμε στα 35 μας αν ενιωσαν καλα και να κανουμε χαβαλε.ευτυχως η φιλη μου baical ειναι ετοιμη για νεες γνωριμιες.εκδικηση σε ολους αργα η γρηγορα η καλυτερη ικανοποιηση.καλες επιθεσεις σε ολους!!!!
Έφυγε ατόφιο για "post of 2010" :headbangdude:
 
Δεν ξέρω αγαπητή caprice ούτε εσένα, ούτε το αγαπητό σου αγγελούδι, αλλά καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου και το πως νιώθεις.

Θα έπρεπε με ευθύνη των ίδιων των γονέων να απαλλάσσονται από το σχολείο τα παιδιά όσων δεν επιθυμούν να "φοιτήσουν" σε αυτό.

Δυστυχώς η "πολιτεία" δεν μου δίνει το ελεύθερο να μην στείλω το παιδί μου στο σχολείο και αυτό είναι κάτι που σοβαρά σκεφτόμαστε με τη γυναίκα μου, μια και σχεδιάζουμε σύντομα να αποκτήσουμε το (τα) πρώτο-(τα) μας.

Από επαγγελματικής πλευράς δεν με απασχολεί, θα ακολουθήσει ότι θέλει. Από πλευράς γνώσεων, ας είναι καλά το διαδίκτυο και τα χιλιάδες βιβλία που μπορεί να βρει. Ανάγνωση και αριθμητική θα ξέρει πολύ πριν το νηπιαγωγείο.

Τώρα μη πεταχτεί και κανείς και πει "χωρίς πτυχείο πως θα βρει δουλειά" εγώ που πήγα πανεπιστήμιο ακολούθησα την επαγγελματική "καριέρα" που οι δικοί μου ήθελαν να αποφύγουν και καλύτερα να μην είχα σπουδάσει καθόλου, ειλικρινά. Οι γνώσεις που έχω λάβει είναι παντελώς άχρηστες στη ζωή και ΕΥΤΥΧΩΣ ακολούθησα τα χνάρια των δικών μου, σε μια περίοδο που οικονομικά τα πράγματα θα γίνουν τρεις χειρότερα και ακόμα δεν έχουμε δει τίποτε.

Πάντως όταν με το καλό πάει στο σχολείο, πρώτα θα το μάθω να βαράει και μετά να ρωτάει. Από το να αποκτήσει αυτό ψυχολογικά τραύματα, καλύτερα να τραυματίσει τα ξεροκέφαλα των "συμμαθητών" του. Σε επερχόμενη, δε , επίπληξη από πεφωτισμένους "εκπαιδευτικούς" θα στήσω καραούλι και θα τους τσακίσω τα κόκαλα, θα το βιντεοσκοπίσω και θα το ανεβάσω και στο toytube.
 
Pooky δεν είναι μόνο το πτυχείο. Ποιος δεν θα κοιτάει περίεργα, κάποιον που δεν θα έχει ούτε απολυτήριο δημοτικού;
 
RIO είπε:
Pooky δεν είναι μόνο το πτυχείο. Ποιος δεν θα κοιτάει περίεργα, κάποιον που δεν θα έχει ούτε απολυτήριο δημοτικού;
Δεν υπάρχουν και μεγάλα περιθώρια να μην αποκτήσει κανείς απολυτήριο δημοτικού. Είναι υποχρεωτική από το νόμο η φοίτηση μέχρι και την Γ' Γυμνασίου και μετά ας κάνει ό,τι θέλει ο κάθε μαθητής.
 
Εγω θυμαμαι ενα συγκεκριμένο τυπάκο στο γυμνασιο του Ρεντη που πηγαινα που ειχε τη φημη και ολοι ελεγαν ολοι οτι ειναι νταης και εχει παρεες και τετοια. Τη μια και μοναδικη φορα που με ενοχλησε φραστικα πολυ απλα του απαντησα οτι αν το συνεχισει θα μπλεξει ασχημα και οτι το αφηνω πανω του να διαλεξει τι θελει να κανει, χωρις να του αποσαφηνησω τι ακριβως θα γινει.Μαλλον πατησα καποια φοβια γιατι δεν με ξαναπλησιασε, ισως τελικα ολο το νταηλικι του ηταν στο να δει φοβο απο τον αλλο, χωρις αυτο δεν ηταν ικανος για τιποτα.
 
Συμφωνώ και επαυξάνω με ότι λες pooky και σου υπενθυμίζω πως σε πολλές ξένες χώρες υπάρχει επίσημα το μέτρο του homeschooling που φυσικά όπως και πολλά πράγματα στην Ελλάδα είναι και αυτό απών παρά το γεγονός πως πολλοί το έχουν ζητήσει και επίσημα, έχουν γινει πολλές συζητήσεις αλλά παραδοσιακοί κύκλοι λέει, προτιμούν να κρατήσουν το...βαλκανικό (duh!) σύστημα εκπαίδευσης, χωρίς καν να το συζητήσουν το θέμα παρά τα οφέλη του homescooling και τις εκτεταμένες μελέτες απο χώρες που το κάνουν εδώ και δεκαετίες! Νομίζω πως ίσως το προσφέρουν μόνο κάποια ιδιωτικά και πολλοί γονείς που ειχαν σοβαρά προβλήματα με τα παιδιά τους, λένε πως είδαν τεράστια οφέλη. Αν θέλετε θα το ψάξω γιατί για το μέλλον με ενδιαφέρει και εμένα πάρα πολύ. Τα ίδια λέει και η αδερφή μου με τον γαμπρό μου για την μπέμπα τους. Μη λέμε οτι θέλουμε παιδιά, ποιος θελει τέτοιο σύστημα παιδείας για τα παιδια του; Εγώ πάντως με τίποτα.

Δυστυχώς θέλεις να αγιάσεις και δεν μπορείς οπότε προκειμένου να έχεις ειρήνη πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για πόλεμο όχι για να σπας κεφάλια με το καλημέρα φυσικά, αλλά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο απο αυτούς που θέλουν να σπάσουν το δικό σου. Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός πως δεν είναι όλα τα παιδάκια ή όλοι οι γονείς τόσο αποφασιστικοί και τα κρούσματα βίας και κοινωνικού ρατσισμού που υπάρχουν εκ φύσεως στον άνθρωπο, εκδηλώνονται ανελέητα, δεν το αντέχουν όλα τα παιδιά και καμία εκστρατεία ή πρωτοβουλία δεν υπάρχει απο πουθενά για να αποφύγουμε και νέες μελλοντικές αυτοκτονίες ή μελλοντικούς ενήλικες με απρόβλεπτα προβλήματα.

Συμφωνώ και καταλαβαίνω και την Caprice αφου για ακόμα μια φορά έρχεται στην επιφάνεια η έλλειψη πνευματικής παιδείας της νεοελληνικής κοινωνίας, δηλαδή αυτό για το οποίο διαρκώς γκρινιάζω: Ο στρουθοκαμηλισμός, ο ψευτοσυντηρητισμός και η σοβαρότατη έλλειψη αρχών και παιδείας των νεοελλήνων που μεταδίδεται και στους γόνους τους οι οποίοι αργότερα συνειδητά αγκαλιάζουν αυτές τις συμπεριφορές.Λέω συνειδητά γιατί έχω γνωρίσει και παιδιά που ήταν καθάρματα ενώ οι γονείς τους ήταν πραγματικά άγιοι άνθρωποι, και παιδιά που οι γονείς τους ήταν για τα μπάζα, αλλά είχαν αρχές. Μου είναι αδιάφορο τι λένε οι θεωρίες, εγώ ξέρω τι έχω μάθει και τι έχω δει στην πράξη. Και επειδή δεν έχω και την μεγαλύτερη συμπάθεια για την κοινωνία που ζω, σταματάω εγώ γιατί θα αρχίσω πάλι. Πάντως υπάρχουν και γονείς -καλή ώρα- που έχουν πραγματικά ένα επίπεδο και οργίζονται και στεναχωριούνται με αυτά που γίνονται, και πολύ καλά κάνουν και ανησυχούν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως όταν με το καλό πάει στο σχολείο, πρώτα θα το μάθω να βαράει και μετά να ρωτάει. Από το να αποκτήσει αυτό ψυχολογικά τραύματα, καλύτερα να τραυματίσει τα ξεροκέφαλα των "συμμαθητών" του. Σε επερχόμενη, δε , επίπληξη από πεφωτισμένους "εκπαιδευτικούς" θα στήσω καραούλι και θα τους τσακίσω τα κόκαλα, θα το βιντεοσκοπίσω και θα το ανεβάσω και στο toytube.
Να χαιρετηθουμε τωρα - γιατι οπως το πας αργοτερα θα σου φερνουμε τσιγαρα στη μπουζουρα :D

Παντως το σχολειο δεν ειναι "αναγκαστικα" αυτο που περιγραφετε πολλοι απο σας σε αυτο το thread - που με αφορμη το θεμα του - θυμηθηκαμε ολοι αυτα που δεν μας αρεσαν τοτε.

Ποτε δεν ειδα το σχολειο σαν πεδιο μαχης - μου αρεσε πολυ ως χωρος και ως καθημερινοτητα - και η δυνατοτητα της μαθησης και η κοινωνικοτητα (με ολα τα μειον) που θεσπιζει σε ενα παιδι σε ενα εφηβο. Πολυ λιγες φορες αισθανθηκα αβολα και χρειαστηκε να φερθω διαφορετικα για να "ξεμπλεξω" - και τελικα μετα απο τοσα χρονια ξερω οτι τα τοτε "προβληματα" και "μπλεξιματα" ηταν απλα παιδικα παιχνιδια μπροστα σε οσα τραβηξα και τραβαω ως ενηλικας.

Για μενα τα καλυτερα χρονια ηταν τα σχολικα - και δεν μπορω να καταλαβω το γεγονος οτι αντι να ασχολουμαστε με τα μειον (και τα συν) της τοτε εκπαιδευσης - βγαζουμε ενα φοβο και ενα "τραυματισμο" σχετικο με το περιβαλλον του. Που το σιγουρο ειναι οτι γιαυτον το μεγαλυτερο μερος της ευθυνης τον ειχαν (αν τον ειχαν) οι γονεις μας και οχι το ιδιο το σχολειο.
 
RIO είπε:
Pooky δεν είναι μόνο το πτυχείο. Ποιος δεν θα κοιτάει περίεργα, κάποιον που δεν θα έχει ούτε απολυτήριο δημοτικού;
Αυτοί που θα δουλεύουν νυχθημερόν για αυτόν, δεν τους παίρνει να κοιτάζουν περίεργα.

Στο τομέα που απασχολούμαι, περίεργα κοιτάζουμε τους πτυχιούχους που καθαρίζουν με τη σκούπα τις πίστες, (μοπαδόρους) και τα παιδιά που βγάζουν τα σκουπίδια στους κάδους. :( Και αν με ρωτήσεις πόσοι βρίσκονται να κάνουν τέτοιες δουλειές, σου απαντάω, δεν ξέρω πόσοι έρχονται παρακαλώντας. Η κατάντια της κατάντιας. :(

Δεν είναι ντροπή να μην έχεις πτυχίο, ντροπή είναι να έχεις πτυχίο και να "εργάζεσαι" σε άσχετο τομέα, για ψίχουλα. :(

Άλλωστε σήμερα το κοινωνικό πρεστίζ αγοράζεται. Η αξιοπρέπεια, αντίθετα, δεν πρέπει να εξαγοράζεται με όσα κι αν προσφέρει κανείς.

Συμφωνώ με το φίλο retrosilektis, εν μέρει. Δεν θα κάνω κακό σωματικά σε κάποιον συμμαθητή παλιό, ούτε θα τον χτυπήσω με μπουνιές, αντίθετα θα του χτυπήσω το ηθικό όσο δεν παίρνει. Χλευασμός και κατάμουτρο φτύσιμο. Όπου βρεθείς και όπου σταθείς. :)
 
Δεν είναι φόβος και τραυματισμός paspartoo, δεν θα χτυπήσουμε και ενέσεις.
images.jpg
Το υπεραπλουστεύεις και μιλάς μέσα απο το προσωπικό σου πρίσμα, ενώ εμείς μιλάμε για την γενικότερη κατάσταση. Υπάρχει ομερτά επάνω σε αυτό το ζήτημα παιδιά, μην το κρύβουμε. Δεν γίνεται όποιος προσπαθεί να θίξει αυτά τα θέματα να βγαίνει γκρινιάρης. Η κοινωνική και σχολική παιδεία παίζει τεράστιο ρόλο στην διαμόρφωση κάποιων πραγμάτων και τα αρνητικά είναι που πρέπει να κοιτάμε γιατί αυτά μας απασχολούν, όχι ο χαβαλές που κάναμε. Αν δεν μας απασχολήσουν αυτά τι θα μας απασχολήσει; Για κάποια παιδιά τα πράγματα δεν ήταν έτσι όπως τα λες και δεν μπορούμε να κάνουμε οτι δεν τα βλέπουμε. Το εκπαιδευτικό και κοινωνικό σύστημα παιδείας στην Ελλάδα πάσχει και πάσχει άσχημα και όσοι γνωρίσαμε και την καλή και την κακή μεριά του πράγματος, οφείλουμε και έχουμε κοινωνική υποχρέωση να μιλήσουμε γι αυτά τα κακώς κείμενα επειδή την κοινωνία μας την χαρακτηρίζει παντού η στασιμότητα. Τις αλλαγές εμείς πλέον πρεπει να τις κινητοποιούμε μέσω του προβληματισμού και των συζητήσεων που θα γεννήσουν τις πράξεις που ίσως κινητοποιήσουν κάποια πράγματα στο μέλλον, γιατί δεν υπάρχει κρατική υπόσταση και μέριμνα.
 
Paspartoo είπε:
Ποτε δεν ειδα το σχολειο σαν πεδιο μαχης - μου αρεσε πολυ ως χωρος και ως καθημερινοτητα - και η δυνατοτητα της μαθησης και η κοινωνικοτητα (με ολα τα μειον) που θεσπιζει σε ενα παιδι σε ενα εφηβο. Πολυ λιγες φορες αισθανθηκα αβολα και χρειαστηκε να φερθω διαφορετικα για να "ξεμπλεξω" - και τελικα μετα απο τοσα χρονια ξερω οτι τα τοτε "προβληματα" και "μπλεξιματα" ηταν απλα παιδικα παιχνιδια μπροστα σε οσα τραβηξα και τραβαω ως ενηλικας.

Για μενα τα καλυτερα χρονια ηταν τα σχολικα - και δεν μπορω να καταλαβω το γεγονος οτι αντι να ασχολουμαστε με τα μειον (και τα συν) της τοτε εκπαιδευσης - βγαζουμε ενα φοβο και ενα "τραυματισμο" σχετικο με το περιβαλλον του. Που το σιγουρο ειναι οτι γιαυτον το μεγαλυτερο μερος της ευθυνης τον ειχαν (αν τον ειχαν) οι γονεις μας και οχι το ιδιο το σχολειο.
Σαν να έγραψα εγώ... ;)

------------------

Δεν μπορούν τα όποια προβλήματα μπούλινγκ είχαμε στο σχολείο ν' αμαυρώσουν τις πολλές καλές αναμνήσεις! Σίγουρα θα ήθελα ν' αλλάξω κάποια πράγματα εκ των υστέρων αν μπορούσα, όμως αυτά τα λάθη ήταν που μ' έκαναν καλύτερο! Πραγματικά όμορφα χρόνια!
 
spyros_s είπε:
Σαν να έγραψα εγώ... ;) ------------------

Δεν μπορούν τα όποια προβλήματα μπούλινγκ είχαμε στο σχολείο ν' αμαυρώσουν τις πολλές καλές αναμνήσεις! Σίγουρα θα ήθελα ν' αλλάξω κάποια πράγματα εκ των υστέρων αν μπορούσα, όμως αυτά τα λάθη ήταν που μ' έκαναν καλύτερο! Πραγματικά όμορφα χρόνια!
Για σένα Σπύρο μου και τον αγαπητό Ηρακλή μπορεί να ήταν. Δυστυχώς για μένα και πολλούς άλλους, ήταν ΤΟ μαρτύριο που ευχόμουν να τελειώσει κάποτε.
 
pooky(1) είπε:
Για σένα Σπύρο μου και τον αγαπητό Ηρακλή μπορεί να ήταν. Δυστυχώς για μένα και πολλούς άλλους, ήταν ΤΟ μαρτύριο που ευχόμουν να τελειώσει κάποτε.
Συνάδελφε μου το έχεις ξαναγράψει και από τακτ δεν σ' έχω ρωτήσει σχετικά!

Παρατηρώ -πάντα με απορία ομολογουμένως- την αποστροφή σου το μίσος και την διάθεση για ...άτυπη εκδίκηση τόσο για τη δευτεροβάθμια όσο και για την τριτοβάθμια εκπαίδευση που έτυχε μάλιστα να έχουμε στο ίδιο τμήμα!

Ίσως όταν με το καλό παραστώ σε μία συνάντηση να τα συζητήσουμε...για την ώρα απλά μένω με την απορία μου.
 
Σπύρο σε ενδεχόμενη συνάντηση θα χαρώ να τα πούμε από κοντά!!!!! Δεν υπάρχει λόγος να σκοτίζουμε τους υπόλοιπους και θα βγούμε τρελά off topic..... !!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Σπύρο δεν μιλάμε για παιδάκια που μπορεί να τσακώθηκαν στο διάλειμμα επειδή κάποιος ξεφούσκωσε την μπάλα. Μιλάμε για πιο βαθιά και πιο σοβαρά περιστατικά που συμβαίνουν και συνέβαιναν και θα συμβαίνουν και για να τα πούμε απλά, σκεφτείτε πως για κάποιους εδω μέσα (καλά, εγώ δεν έχω τέτοιες αναστολές
images.jpg
) μπορεί να ήταν εξαιρετικά δύσκολο να μιλήσουν για τα βιώματα τους και τους αξίζει ένα μπράβο γιατί είμαστε κλειστή κοινωνία σε αυτά και κάπου βλέπω πως σιγά σιγά σαν να αλλάζει αυτό. Σκεφτείτε το.

Δεν μπορείτε να λέτε "έλα μωρέ, υπερβάλλετε. Εγώ καλά περνούσα, πως κάνετε έτσι;"

Γιατί ουσιαστικά αυτό λέτε, και είναι μια ατομιστική λογική που εστιάζει στο δικό σας δέντρο, ενώ εμείς μιλάμε για το ευρύτερο παθογενές πλαίσιο που για πολλά παιδιά ήταν μια καθημερινή κόλαση για την οποία ποτέ κανείς δεν έκανε κάτι. Και ποιος να κάνει σε ένα κουτσό εκπαιδευτικό σύστημα με έναν λαό επίσης απαίδευτο;

Καλές στιγμές όλοι μπορούμε να θυμηθούμε, αν και εγώ όπως έχω ξαναπει, το σχολείο το βαριόμουνα μέχρι θανάτου, μιλάμε πιο πέρα δεν γινόταν. Δεν μπορείτε να λέτε τους άλλους υπερβολικούς όμως εμμέσως πλην σαφώς που στηλιτεύουν αυτές τις παθογένειες και δεν θέλουν να τις υποστεί άλλος γιατί εσείς περνούσατε καλά στο διάλειμμα.
aww.gif


Να με συμπαθάτε κιόλας και εσύ και ο paspartoo, αλλά αυτο το μήνυμα μου περνάτε, αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με. Δεν θα βγω περαιτέρω εκτός θέματος, για περισσότερα και εγώ ευχαρίστως απο κοντά αν έρθει η ώρα κάποτε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν καταφερα να διαβασω με προσοχη τα γραφομενα αλλα να πω καποιες σκεψεις γυρω απο το θεμα που πραγματευτηκε η Caprice.

Προσωπικα δεν ξερω αν τα παιδια-ρομποτ, ομοιωματα των Αμερικανικων οικογενειακων σειρων του 60 θα μπορεσουν να σταθουν σε αυτη την βαβελ. Ζουμε σε μια κοινωνια πολυ πιο τραχια και δυσκολη απο αυτη που μεγαλωσαμε εμεις. Αν το παιδι δεν εχει λιγο το "eye of the tiger" θα φαγωθει λαχανο ή δεν θα αποφυγει τις κακοτοπιες.

Δυστυχως στους πονηρους και σκοτεινους καιρους που διερχεται ο τοπος, πρεπει τα παιδια να ειναι υποψιασμενα και ετοιμα και οχι να ζουν στο στρουμφοχωριο που τους πλαθουμε στο σπιτι.

Δεν ειμαστε Ελβετια, Λουξεμβουργο ή Δανια...
 
To bullying υφίσταται σε σημαντικό βαθμό και στις χώρες που αναφέρεις, αλλά και γενικότερα στην βόρεια Ευρώπη. Σε κάποιες πιο "πολιτισμένες" χώρες μάλιστα, η κατάσταση παίζει να είναι και πιο ακραία. Σε αντίθεση όμως με την Ελλάδα δεν κρύβουν το πρόβλημα, δεν το αντιμετωπίζουν σαν "παιδαγωγική σκληραγώγηση", παίρνουν πρωτοβουλίες, το ψάχνουν, προσπαθούν να το διορθώσουν. Εμείς είμαστε βαλκάνια και δυστυχώς και έτσι σκεφτόμαστε.

Κανένας δεν θέλει παιδιά απο βαμβάκι συμφωνώ και εγώ. Απο την άλλη όμως δεν μπορώ να κατηγορήσω κανέναν που θέλει να προστατέψει το παιδί του απο έναν κ*λόκοσμο που πάει απο το κακό στο χειρότερο. Το οτι αυτές οι συμπεριφορές είναι κομμάτι της ανθρώπινης φύσης και υπάρχουν δεν σημαίνει πως πρέπει να τις αποδεχόμαστε και να μην τις αντιμετωπίζουμε, ούτε να τις βλέπουμε σαν πραγματιστική παιδαγωγική "της ζωής".

Αν αντιμετωπίζαμε έτσι αυτά τα πράγματα, θα ήμασταν ακόμα στις σπηλιές. Και επειδή όντως έρχονται άγριες μέρες και πιστεύω πως γενικά η ανθρωπότητα και όχι μόνο η Ελλάδα βαδίζει σε ένα σημείο καμπής οπου θα ξεκαθαρίσει με το καλό ή με το άγριο πολλή απο την σήψη που έχει συσσωρευτεί στην ανθρωπότητα, ή που τελικά θα γίνουμε άνθρωποι και θα την δούμε αλλιώς, ή θα φάμε ο ένας τον άλλο και θα γίνουμε εμπόλεμη ζώνη μέχρι να αυτοκαταστραφούμε. Πάει πολύ μακριά.

Εδώ η ερώτηση που αποφεύγεται τελικά είναι η εξής: Αποδοκιμάζετε και αποδοκιμάζεται τελικά αυτή η κατάσταση ή όχι;

Όχι τίποτα άλλο δηλαδή αλλά αν είναι έτσι να πούμε και στις οικογένειες των παιδιών που σάλταραν "έλα μωρέ, το παιδί σας φταίει. Δεν ήταν αρκετά σκληρό".

Ουαι και αλίμονο αν μάθαμε να τα αποδεχόμαστε αυτά ως "φυσιολογικά" και "της ζωής" χωρίς να μας ενοχλούν.

Ο κάθε ένας εδώ που οργίζεται καλώς οργίζεται, αν κοιμηθούν τα αντανακλαστικά μας πάει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Σε επερχόμενη, δε , επίπληξη από πεφωτισμένους "εκπαιδευτικούς" θα στήσω καραούλι και θα τους τσακίσω τα κόκαλα, θα το βιντεοσκοπίσω και θα το ανεβάσω και στο toytube.
Teachers snuffed ??? :eek:
 
Κωνσταντίνε από την οικογένειά μου είχα πάρει τη γραμμή "αν σε βρίσουν δεν πειράζει, κάτσε να σε βαρέσουν", "στο πρώτο θρανίο και το καθηγητή στα μάτια να κοιτάς" , "ποτέ μην αντιμιλάς, γιατί θα σε βάλουν στο μάτι" , "ότι σου πουν οι καθηγητές θα λες ναι" και άλλα τέτοια συναφή.

Με ξέρεις προσωπικά, ξέρεις πολύ καλά ότι ουδέποτε ακολούθησα τον "σωστό" δρόμο, ούτε έκανα πράξη τις επιβολές των άλλων.

Στο σχολείο παλιά είχα πρόβλημα με τους συμμαθητές, αυτό λυνόταν εύκολα, φώναξα μια φορά τους φουσκωτούς από το μαγαζί και έκαναν τους συμμαθητές μου να το βάζουν στα πόδια με το που με έβλεπαν. Αλλά το πρόβλημα το μεγάλο ήταν με ορισμένους, και δυστυχώς αρκετούς, καθηγητές.

[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα