Περί σύνθεσης και χαρακτηριστικών retro pc( ή αλλιώς τούμπανο ή όχι.....)

keropi είπε:
εγώ πάντως δοκίμασα με 233mmx το Tombraider1 σε καθαρό DOS με PCX2 και voodoo1 .... σαφώς καλύτερα και πιο άνετα πήγαινε με την voodoo1 , το PCX2 μου θύμισε το 3D των virge... μόνο αυτό έχω δοκιμάσει όμως, μετά τις έβγαλα και τις 2 LOL

Μα εννοείται οτι στην μια ή στην άλλη υλοποίηση κάτι θα πήγαινε καλύτερα.

Το κακό είναι οτι δεν υποστήριξαν την PowerVR. Αλλιώς έχε γεια Voodoo.

Δες οταν και αν εχεις χρόνο στα κουτιά της Creative κάτι γράφει για την Max

ανάλυση αν έχεις μια ή 2 κάρτες. Το θυμάμαι.
 
manos426f είπε:
Χμμμ,σε αυτό επέτρεψέ μου,από προσωπική δοκιμή, -σε Pentium 200MMX- να έχω διαφωνία.Αλλά δεν αναφέρομαι σε DOS παιχνίδια,να το ξεκαθαρίσω αυτό...
Δεν αμφιβάλλω καθόλου βρε... Απλά εγώ επειδή το έχω για DOS μηχάνημα, και για windows έχω ένα pentium 3, στον οποίο έχω βάλει ένα σετάκι voodoo2 και πάνε καλά έχω κάνει έτσι. Επειδή όμως μου περίσευε μία 12άρα, δοκίμασα να τη βάλω στον pentium 1, με drivers fastvoodoo, και απλά δε συνεργαζότανε, ενώ στον 3 με τους ίδιους drivers πήγαινε μια χαρά. Λογικά αν ψαχνόμουν με την εγκατάσταση θα μου δούλευε κάπως αλλιώς, αλλά δεν κάθησα να ασχοληθώ παραπάνω.... Αλλά επειδή δόξα τω Θεώ, έχω καταφέρει να μαζέψω πια όλα τα μηχανήματα που ήθελα, για μένα η σημασία του ρετρό υπολογιστή δεν είναι μόνο για να παίζεις παιχνίδια, αλλά να μπορείς να βλέπεις πως ήταν ένας παλιός υπολογιστής σε όλους τους τομείς, όπως λοιπόν θέλω να έχω και διαφορετικές εκδόσεις windows, έτσι μ'αρέσει που έχω μπορέσει να αξιοποιήσω και την παλιά voodoo και τις νεότερες. :)
 
f2bnp είπε:
Φίλε Seaside τα παρατάω. Ότι και να σου πω δεν πρόκειται να σου αλλάξει γνώμη. Έχω παίξει με πάρα πολύ hardware, ειδικά στις Voodoo μπορώ να πω ότι είμαι μετρ. Αφού αυτό θες να πιστέψεις κανένα πρόβλημα. Για μένα και για τον περισσότερο κόσμο, η 3dfx ήταν το καλύτερη στις επιδόσεις και στα γραφικά. Καλό σου απόγευμα.
Εδώ κάνουμε ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών. Δεν προσπαθούμε να μπούμε ο ένας στο κεφάλι του άλλου. Ουτε να προσπαθούμε να αλλάξουμε γνώμη ο ένας στον άλλο. Γι'αυτό είμαστε και διαφορετικοι. Παρε μια M3D με 15 δολλάρια. Βάλτην και παίξε.
 
για τις PCX2 δεν ξέρω, οι voodoo2 πάντως έχουν 16Bit χρώμα με max 800X600 ή 1024X768 αν είναι σε SLI...

Από αυτά όμως που έχω διαβάσει οι voodoo είναι πιο γρήγορες...; τεσπα το θέμα (όπως πάντα) είναι η υποστήριξη ...

βασικά και εγώ έχω έναν tualatin 1.4ghz με voodoo5 σε win98 ... στον 200mmx μόνο καθαρό DOS γι'αυτό και δεν κράτησα κανένα 3D accel...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
keropi είπε:
για τις PCX2 δεν ξέρω, οι voodoo2 πάντως έχουν 16Bit χρώμα με max 800X600 ή 1024X768 αν είναι σε SLI...Από αυτά όμως που έχω διαβάσει οι voodoo είναι πιο γρήγορες...; τεσπα το θέμα (όπως πάντα) είναι η υποστήριξη ...

βασικά και εγώ έχω έναν tualatin 1.4ghz με voodoo5 σε win98 ... στον 200mmx μόνο καθαρό DOS γι'αυτό και δεν κράτησα κανένα 3D accel...
Ο Pentium II που ετοιμάζω (δεν εχω πάρει κουτί ακόμα) θα είναι με Geforce 4.

Για SVGA Dos και WIN98. Την Advance 10T αποφάσισα να μην την στήσω. Οποτε ενας 486-133 μόνο για Dos (320x200) και ο PII για SVGA παιχνίδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να μην χαλαμε το θεμα και με λιγα λογια.

To PowerVR ειχε δυνατοτερα και πιο συγχρονα features και μετριους drivers.

Οι Voodoo ειχαν πολυ μεγαλυτερο fillrate και Glide...

Για τις δυο υλοποιησεις, οσο αφορα το DC, ειχαμε ασχοληθει εδω
 
Wally είπε:
Για να μην χαλαμε το θεμα και με λιγα λογια.
To PowerVR ειχε δυνατοτερα και πιο συγχρονα features και μετριους drivers.

Οι Voodoo ειχαν πολυ μεγαλυτερο fillrate και Glide...

Για τις δυο υλοποιησεις, οσο αφορα το DC, ειχαμε ασχοληθει εδω
Μ'αρέσει η τελευταία γραμμή του πρώτου post.

"για να μη βγουν μαχαίρια" :cool: :cool:

Θυμάμαι και αρκετά Coin-Op να είναι equipped με PowerVR. Το House of the Dead πρέπει να ήταν. Ισως και το Daytona. Θυμάμαι το logo οταν ήταν σε Demo Mode.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Για να μην χαλαμε το θεμα και με λιγα λογια.
To PowerVR ειχε δυνατοτερα και πιο συγχρονα features και μετριους drivers.

Οι Voodoo ειχαν πολυ μεγαλυτερο fillrate και Glide...

Για τις δυο υλοποιησεις, οσο αφορα το DC, ειχαμε ασχοληθει εδω
Μα εσύ μιλάς για τελείως διαφορετικό design. Το chip PowerVR που κατέληξε στο Dreamcast δεν είναι το PCX2, είναι η επόμενη γενιά. Και όταν τελικά κατέληξε στα PC ένα χρόνο αργότερα με όνομα Nuon250 φάνηκαν οι αδυναμίες του και είχε ήδη ξεπεραστεί.
 
Γιατι, το thread μιλαει για το PCX2??

Το bold το διεκρινες?
 
Από αυτά που γράφεις είναι σαν να υπονοείς ότι το PCX2 πήγε στο dreamcast και το φέρνεις σε σύγκριση με κάποια Voodoo. Τέσπα, συγγνώμη εαν σε έθιξα.
 
Nemo είπε:
Oντως ,λυπαμαι που θα διαφωνησω με τον Mr pookyαλλα η μικρη εμπειρια με Soyo την εποχη των πρωτων Pentium τεινει να συμφωνησει μαυτη του markk.

keropi είπε:
έτσι ξέρω και έχω δει και εγώ: SOYO = μια χαρά!
Παρεπιμπτοντως ...

picture.php
 
Eμ, το καλό πράγμα αργεί να γίνει :p
 
Μαλλον προκειται για καποιο λαθος,συνηθως δεν εκαναν πανω απο 20-30 μερες.

Ηθελα να δειξω την εμπιστοσυνη μου τοτε με την επιλογη της Soyo.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγώ πάντως γύρω στο '96 που είχα τον πρώτο μου pentium, από δικιά μου βλακεία είχα κάψει τη μητρική, και μετά το παράτησα κάπως το θέμα... Και το ξανάπιασα το '97 που απλά πήγα και έβαλα μια μητρική, και τότε ήταν που πήρα την πρώτη μου soyo 5VA2.

Tυχαίο?

Δε νομίζω... :p
 
Άσχετο αλλά η 5VA2 ήταν η πρώτη μου μητρική για S7 τον Ιούνιο του 1996.

Άργησες αλλά πήρες κελεπούρι :p
 
Είχα 2 5VA2 που είχαν πέσει στα χέρια μου τα τελευταία 2 χρόνια. Το πρόβλημα είναι πως ενώ βλέπανε απλούς Pentium μέχρι 200ΜΗz, αν δοκίμαζα με ΜΜΧ έπαιζε μόνο στα 166. Δοκίμασα και με 200άρη και με 233. Τελευταία έπεσε στα χέρια μου μία 5VA5. Το ίδιο μοντέλο αλλά με 512kb cache αντί για 256. Τελικά όμως δεν είναι μόνο αυτή η διαφορά. Είναι η μόνη που υποστηρίζει MMX... Στην άλλη δουλεύει "χαριστικά". Μου έχει ξανατύχει σε μητρική που υποστηρίζει μόνο τους απλούς να βάζω mmx και να παίζει(με περισσότερο ρεύμα βεβαίως...).

Τέλος πάντων, το άλλο που έχει πλάκα είναι πως αγόρασα μια άλλη άσχετη μητρική(286) από ένα τύπο στο ebay, ο οποίος την πουλούσε για Soyo. Τελικά μόνο Soyo δεν ήταν, όμως ήταν από Soyo το κουτί της. Και μάλιστα από 5VA2... Οπότε αν έβρισκα και ένα manual σε καλή κατάσταση, θα μπορώ να πω πως έχω ένα πλήρες set μητρικής στο κουτί της, όπως θα την αγόραζε κάποιος το 96-97....
 
Ξαναζωντανεψα τη μητρικη του quest 286/16 που την ειχα πεθαμενη για 6 χρονια :)

Μεχρι στιγμης μονο ο onboard hdd controller δεν δουλευει αλλα θα δουμε..
 
Πίσω
Μπλουζα