Περί σύνθεσης και χαρακτηριστικών retro pc( ή αλλιώς τούμπανο ή όχι.....)

κάπου πρέπει να έχω μια 8μπιτη ISA κάρτα με κανονικό IDE πάνω (και BIOS)...

edit: οοοps, λάθος, την βρήκα την κάρτα, είναι BIOS extension για να βλέπουν τα παλιά pc δίσκους πάνω από 512ΜΒ ... δεν έχει IDE πάνω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και επειδή αναφερθήκαμε στην τουμπανοθεωρία να πω κάτι ακόμα. Δεν είμαι παράλογος για να υποστηρίζω ότι για να είναι ένα pc ρετρό πρέπει να είναι όπως το πουλούσαν τότε, π.χ. pentium 100 με 8ΜΒ. Εννοείται ότι αφού βρίσκουμε υλικά πολύ εύκολα θα βάλουμε κάτι καλύτερο. Η όποια "ένσταση" ενδεχομένως έχω είναι στο ότι δε χρειάζεται να ξεπερνάω το όριο που από εκεί και πέρα θα έχει μόνο ονομαστικά παραπάνω χαρακτηριστικά, χωρίς πραγματική επιπλέον καλύτερη απόδοση(πολύ απλά επειδή για τη χρήση που προορίζεται το μηχάνημα έχει ουσιαστικά τερματιστεί σε θέμα σύνθεσης). Για παράδειγμα αναφέρω το κυρίως μηχάνημα που έχω φτιάξει για "Dosbox", το οποίο επιτέλους τελείωσα. Έχουμε και λέμε λοιπόν, pentium 233mmx(μιας και έχω 3 που τους είχα πάρει φθηνά), 64ΜΒ RAM, diamond 3d 2000 (είχε και 2ΜΒ και την πήγα στα 4) μια soundblaster 16 με κουμπωμένο τον κλώνο της yamaha db60xg, και μια voodoo 1. Στο πρώτο IDE κανάλι έχω ένα δίσκο 2GB, και το CD-ROM, και αυτός ο δίσκος χρησιμοποιείται αποκλειστικά για DOS παιχνίδια, ενώ έχει για λόγους νοσταλγίας και μόνο περασμένα windows 3.11 με office 3. κάτι νομίζω, έτσι για να μπορεί να δει κανείς πως ήταν παλιότερα τα windows. Στο 2ο IDE κανάλι υπάρχει compact flash κάρτα 433x με περασμένα win 98 στην τελική τους έκδοση. Πιστεύω γενικά πως για τη χρήση που το θέλω, δηλαδή κυρίως dos παιχνίδια, είναι παραπάνω από ικανό. Και από εκεί και πέρα μπορεί να παίξει και μερικά παιχνίδια windows μέχρι το 96 ας πούμε(NFS 2 πάει τέλεια), αν και δεν είναι αποκλειστική προτεραιότητα αυτό. Τα windows 98 τα ξεκινάει σε 21", και γενικά πάει σφαίρα. Αλλά όποτε θέλω πατάω F4 στην αρχή και με βγάζει στο παλιό καλό DOS. Τώρα, για τη χρήση αυτή, ενδεχομένως και αυτά που έχω βάλει να είναι πολλά, και να έκανα τη δουλειά μου και με μικρότερο επεξεργαστή, και τη μισή RAM, και χωρίς voodoo , κλπ. Αλλά αφού υπάρχουν , δεν είναι κακό να τα βάλω. Από την άλλη, η υπερβολή, για να δείξω καλύτερα τι εννοώ, θα ήταν σε ένα τέτοιο μηχάνημα να ψάχνει κανείς να βάλει 128ΜΒ RAM, ή να βάλει μητρική super socket 7 που θα παίρνει παραπάνω, να ψάχνει να βρει καμιά PCI κάρτα γραφικών με 32ΜΒ RAM, να βάλει τίποτα voodoo 2 σε sli κλπ κλπ. Αυτό είναι που θεωρώ άσκοπη "τουμπανοποίηση". Γιατί ξαναλέω, μιλάμε για μηχάνημα που θα κληθεί να παίξει περισσότερο dos παιχνίδια. Το dos δε βλέπει πάνω από 64 μνήμη, τα παιχνίδια αυτά με καλό cpu ακόμα και με μια cirrus logic σε pci πάνε καλά, ενώ όταν δοκίμασα να βάλω voodoo 2 στον pentium, απλά δε δούλευε(ενώ πέρασα drivers την έβλεπε σα να μην έχει μνήμη...)
 
markk είπε:
....και μια voodoo 1...
...να βάλει τίποτα voodoo 2 σε sli κλπ κλπ. Αυτό είναι που θεωρώ άσκοπη "τουμπανοποίηση"....
Χμμμ,σε αυτό επέτρεψέ μου,από προσωπική δοκιμή, -σε Pentium 200MMX- να έχω διαφωνία.Αλλά δεν αναφέρομαι σε DOS παιχνίδια,να το ξεκαθαρίσω αυτό...
 
Εγώ όταν πήρα τις Voodoo 2 μου και τις έβαλα σε SLI στον Pentium 2 στα 233 έτρωγαν τρελό bottleneck. Αργότερα όταν πήγα σε Pentium 3 στα 500 είδα φοβερή αύξηση των fps και ακόμα περισσότερο όταν πήγα στο 1GHz. Θα έλεγα πως η χρυσή τομή για Voodoo 2 SLI είναι ένας Pentium 3 600, για μία Voodoo 2 ένας Pentium 2 στα 400, για μια Voodoo 1 ένας Pentium 2 στα 233 και τέλος για μια Voodoo 3 θα έλεγα ένας Pentium 3 στα 800 ή ακόμα και 1GHz. Πιο κάτω τρώνε bottleneck από τον επεξεργαστή.

Οι K6-2, K6-3 που δοκίμασα είναι αισθητά πιο αδύναμοι στα παιχνίδια σε σχέση με αντίστοιχους Pentium 2 ή 3. Τώρα πάντως περιμένω σε μια βδομάδα Voodoo 5 5500 και το πρώτο μου setup με Athlon! Θα σας πω εντυπώσεις μόλις τα στήσω ;)
 
SLI ????

Βρε f2bnp , τι δουλειά έχει η Voodoo2 με SLI ????? Ούτε η λέξη (λέξη.. τέλος πάντων) SLI δεν είχε ανακαλυφθεί τότε !!! Και κατά τη ταπεινή μου γνώμη, προς το παρόν ούτε κατά διάνοια δεν είναι retro pc τα 286,386, 486 κλπ. γιατί σαν retro εννοούμε κάτι που ανήκει σε άλλη εποχή. Οπότε τα pc αυτά είναι της ίδια εποχής με τα Corei7 !!! Γι αυτό και τρέχουν και τα ίδια προγράμματα ! Retro για παράδειγμα είναι, όπως είπαν και παραπάνω, Commodore C16 C64 C128..., Amiga 500 500+ 1000 4000..., τα best seller Amstrad 1512 & 1640, Atari, Sharp, τα πολύ γνωστα στους παλιούς Sinclair ZX Spectrum +2 +3 128 και τόσα άλλα που είχαν βγάλει τότε η κάθε εταιρεία για πάρτυ της.

f2bnp είπε:
Εγώ όταν πήρα τις Voodoo 2 μου και τις έβαλα σε SLI στον Pentium 2 στα 233 έτρωγαν τρελό bottleneck. Αργότερα όταν πήγα σε Pentium 3 στα 500 είδα φοβερή αύξηση των fps και ακόμα περισσότερο όταν πήγα στο 1GHz. Θα έλεγα πως η χρυσή τομή για Voodoo 2 SLI είναι ένας Pentium 3 600, για μία Voodoo 2 ένας Pentium 2 στα 400, για μια Voodoo 1 ένας Pentium 2 στα 233 και τέλος για μια Voodoo 3 θα έλεγα ένας Pentium 3 στα 800 ή ακόμα και 1GHz. Πιο κάτω τρώνε bottleneck από τον επεξεργαστή.
Οι K6-2, K6-3 που δοκίμασα είναι αισθητά πιο αδύναμοι στα παιχνίδια σε σχέση με αντίστοιχους Pentium 2 ή 3. Τώρα πάντως περιμένω σε μια βδομάδα Voodoo 5 5500 και το πρώτο μου setup με Athlon! Θα σας πω εντυπώσεις μόλις τα στήσω ;)
 
petermeli είπε:
Βρε f2bnp , τι δουλειά έχει η Voodoo2 με SLI ????? Ούτε η λέξη (λέξη.. τέλος πάντων) SLI δεν είχε ανακαλυφθεί τότε !!! Και κατά τη ταπεινή μου γνώμη, προς το παρόν ούτε κατά διάνοια δεν είναι retro pc τα 286,386, 486 κλπ. γιατί σαν retro εννοούμε κάτι που ανήκει σε άλλη εποχή. Οπότε τα pc αυτά είναι της ίδια εποχής με τα Corei7 !!! Γι αυτό και τρέχουν και τα ίδια προγράμματα ! Retro για παράδειγμα είναι, όπως είπαν και παραπάνω, Commodore C16 C64 C128..., Amiga 500 500+ 1000 4000..., τα best seller Amstrad 1512 & 1640, Atari, Sharp, τα πολύ γνωστα στους παλιούς Sinclair ZX Spectrum +2 +3 128 και τόσα άλλα που είχαν βγάλει τότε η κάθε εταιρεία για πάρτυ της.

xaxaxaxxaxaxaxaxa καλός είσαι εσύ... :p

googlare για να μάθεις ότι το voodoo2 chip ήταν το πρώτο που υποστήριζε SLI και μάλιστα δημιούργησε το SLI.... για να σου δώσω να καταλάβεις φτιάξανε το voodoo2 chip και ονομάσανε SLI την δυνατότητα του να συνδέεται με ένα 2ο για σχεδόν διπλές επιδόσεις...

και φίλε αν δεν είναι retro οι 386/486 που είναι 20ετίας τότε δεν ξέρω τί είναι.... μου φαίνεται έχει πολλά να μάθεις ακόμα ...

edit:

1ον μάθημα:

http://en.wikipedia.org/wiki/Scan-Line_Interleave


2ον μάθημα:

The 80286 was introduced by Intel on February 1, 1982.

The Intel 80386 was introduced in October 1985.

The Intel 80486 was introduced in April 10 1989.

στην δεκαετία αυτή του '80 έχουμε και τα C64/xxx/Amiga/Atari/xyz , τα οποία χαρακτηρίζεις ως "retro" ... γιατί αυτός ο ρατσισμός πλατφόρμας;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
keropi είπε:
xaxaxaxxaxaxaxaxa καλός είσαι εσύ... :p googlare για να μάθεις ότι το voodoo2 chip ήταν το πρώτο που υποστήριζε SLI και μάλιστα δημιούργησε το SLI.... για να σου δώσω να καταλάβεις φτιάξανε το voodoo2 chip και ονομάσανε SLI την δυνατότητα του να συνδέεται με ένα 2ο για σχεδόν διπλές επιδόσεις...

και φίλε αν δεν είναι retro οι 386/486 που είναι 20ετίας τότε δεν ξέρω τί είναι.... μου φαίνεται έχει πολλά να μάθεις ακόμα ...

Αν έχεις όρεξη να μάθεις λίγο πολύ πως είχαν τα computer τότε στην πραγματική ζωή καί όχι όπως αναφέρονταί απλά στο google, τότε άκου και κανέναν παλιό. Καί όσον αφορά τη Voodoo 2 και αυτά που διαβάζεις απο δω και από εκεί , διάβασε κι αυτό "The original Voodoo Graphics also had SLI capability, but it was only used in the arcade and professional markets. SLI mode was not available for AGP-based Voodoo2 cards."
 
...και όταν λέω "άλλης εποχής, δεν είναι απαραίτητα και 10ετία ή 20ετία. Είναι άλλη εποχή τεχνολογικής δυνατότητας.
 
Βρε φίλε petermeli,τι είναι αυτά που λες;

Ναι,SLI σε AGP δε γινόταν,αλλά μήπως γινόταν σε PCI;;;;
 
manos426f είπε:
Βρε φίλε petermeli,τι είναι αυτά που λες;Ναι,SLI σε AGP δε γινόταν,αλλά μήπως γινόταν σε PCI;;;;

Μόλις βρώ 2η Voodoo 2 να το δοκιμάσω και να δω αν όντος δουλεύει σαν SLI θα σου πω φίλε μου !
 
petermeli είπε:
Αν έχεις όρεξη να μάθεις λίγο πολύ πως είχαν τα computer τότε στην πραγματική ζωή καί όχι όπως αναφέρονταί απλά στο google, τότε άκου και κανέναν παλιό. Καί όσον αφορά τη Voodoo 2 και αυτά που διαβάζεις απο δω και από εκεί , διάβασε κι αυτό "The original Voodoo Graphics also had SLI capability, but it was only used in the arcade and professional markets. SLI mode was not available for AGP-based Voodoo2 cards."
whatever φίλε.... και μόλις πέρασε ένα ιπτάμενο γουρούνι από το παράθυρό μου... να υποθέσω ότι η διπλή voodoo2 που είχα στον mmx μου ήταν οφθαλμαπάτη, αφού δεν είχα την AGP voodoo2 αλλά την PCI... χαχαχαχα

μήπως είσαι του τμήματος παραπληροφόρησης/άγνοιας;

petermeli είπε:
Μόλις βρώ 2η Voodoo 2 να το δοκιμάσω και να δω αν όντος δουλεύει σαν SLI θα σου πω φίλε μου !

σαν πάλιουρας που είσαι, έχεις αναρωτηθεί ποτέ τί ρόλο βαράει ο κονέκτορας που έχει πάνω η voodoo2 (που υποθέτω) έχεις;


edit:


 


3ον μάθημα:

επειδή εν αντιθέση με σένα δεν διαβάζω και κάνω copy/paste αρλούμπες για AGP voodoo2 αλλά μπορώ και διαβάζω και το πίσω μέρος του κουτιού της voodoo2 που σαν νέουπας είχα πάρει με το που βγήκε, είπα να στο πάρω μια φώτο και σένα, και με ένα βελάκι να σου δείξω που να διαβάζεις:

33a7zom.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια σου ρε Λεωνίδα. Κύριε Καθηγητά. :p :p:p:p:p:p

Ωρα να μάθουν και κάτι περισσότερο κάποιοι εδώ.

Για την ιστορία η POWERVR ηταν κλάσης ανώτερη απο την Voodoo 2. Θυμάμαι το Tomb Raider να τρέχει στα 1024 με την POWERVR

οταν η Voodoo 2 ηθελε και δεύτερη για να πάιξει τζάμι στα 800χ600. Η POWERVR είχε μόνο 4ΜΒ μνήμης σε αντίθεση με τις

12άρες Voodoo. Δυστυχώς το project βουλιαξε γιατι δεν το υποστήριξαν οι developers. Εχω ακόμα την Matrox M3D.

Επίσης κάτι πάρα πολύ σημαντικό. Οι Voodoo2 είχαν bottleneck στους Pentium. Η POWERVR έτρεχε φοβερά.

Δεν υπήρχε μόνο η Voodoo. Υπήρχαν κι άλλα προιόντα ανώτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαγκες κουλαρετε!

Να κραταμε την κουβεντα σε επιπεδο αξιοπρεπες.

Και κανα λαθος να γινεται, δεν ορμαμε.

ΑΝ θελετε ανοιχτε thread Powervr vs voodoo. Μην χαλατε το παρον!
 
Wally είπε:
Μαγκες κουλαρετε!Να κραταμε την κουβεντα σε επιπεδο αξιοπρεπες.

Και κανα λαθος να γινεται, δεν ορμαμε.

ΑΝ θελετε ανοιχτε thread Powervr vs voodoo. Μην χαλατε το παρον!
Πάνο το thread δεν έχει να κάνει με μάρκες ή τύπους αναβάθμισης.

Αλλά με αναβάθμιση μηχανημάτων καθαρά.

Ευχαρίστως οποιος θέλει πάμε και κουβεντιάζουμε αλλού το VS point.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Seaside αυτά που λες πέρι PowerVR το PCX2 εννοείς μάλλον. Κάκιστο chip.

Στο Vogons είχε γίνει μεγάλο thread σχετικά με το chip από τον leileilol, ρίξτου μια ματιά. Το Tomb Raider στην Matrox M3D σου έτρεχε στα 640x480. Δεν υπήρξε έκδοση του αρχικού Tomb Raider που να ξεπερνούσε αυτήν την ανάλυση, όσοι δεν είχαν 3D accelerator δε το έπαιζαν σε 320x240. Εαν λες για άλλο Tomb Raider μπορώ να σου πω ότι από το 2 μέχρι και το 4 που έχω δοκιμάσει η Voodoo 2 τα παίζει τέλεια. Μήπως έμπλεξες τους drivers; Και που ακριβώς σκάλωνε η Voodoo 2 στα 800x600 όταν βγήκε; Ήταν το γρηγορότερο chip στην αγορά.

Petermeli καλό θα ήταν να ψάχνεις λίγο πριν ποστάρεις. Όπως έχω ξαναπεί retro για τον καθένα είναι αυτό με το οποίο έχει μεγαλώσει. Μηχανήματα όπως η Amiga και πιο πριν μου φαντάζουν πολύ παλιά. Αντίθετα ο πρώτος pentium , ακριβώς επειδή μεγάλωσα με έναν στα 133, μου φαίνεται κάτι μαγικό, κατί όχι τόσο παλιό. Ούτε το έτος 2000 μου φαίνεται 10 χρόνια πίσω και όμως είναι!
 
f2bnp είπε:
Seaside αυτά που λες πέρι PowerVR το PCX2 εννοείς μάλλον. Κάκιστο chip. Στο Vogons είχε γίνει μεγάλο thread σχετικά με το chip από τον leileilol, ρίξτου μια ματιά. Το Tomb Raider στην Matrox M3D σου έτρεχε στα 640x480. Δεν υπήρξε έκδοση του αρχικού Tomb Raider που να ξεπερνούσε αυτήν την ανάλυση, όσοι δεν είχαν 3D accelerator δε το έπαιζαν σε 320x240. Εαν λες για άλλο Tomb Raider μπορώ να σου πω ότι από το 2 μέχρι και το 4 που έχω δοκιμάσει η Voodoo 2 τα παίζει τέλεια. Μήπως έμπλεξες τους drivers; Και που ακριβώς σκάλωνε η Voodoo 2 στα 800x600 όταν βγήκε; Ήταν το γρηγορότερο chip στην αγορά.

Petermeli καλό θα ήταν να ψάχνεις λίγο πριν ποστάρεις. Όπως έχω ξαναπεί retro για τον καθένα είναι αυτό με το οποίο έχει μεγαλώσει. Μηχανήματα όπως η Amiga και πιο πριν μου φαντάζουν πολύ παλιά. Αντίθετα ο πρώτος pentium , ακριβώς επειδή μεγάλωσα με έναν στα 133, μου φαίνεται κάτι μαγικό, κατί όχι τόσο παλιό. Ούτε το έτος 2000 μου φαίνεται 10 χρόνια πίσω και όμως είναι!

Ψάξε καλά. Αλλο το πιο εμπορικό και άλλο το πιο καλό.

Ναι το PCX2 εννοώ. Θυμάμαι και το Ultimate Race σε 1024.

Δεν ειπα ποτέ οτι η Voodoo δεν είναι καλή αναβάθμιση. Απλά οτι υπήρχαν καλύτερες εναλλακτικές. Παρεπιπτόντως αγόρασα τον δικό μου 133 στα τέλη του 95 αν θυμάμαι καλά. Πότε ακριβώς τον αγόρασες ?

Δυστυχώς δεν έχω κουτιά απο Voodoo η documentation. Θυμάμαι οτι έλεγε κάτι πάνω στο κουτί (σχετικά με τον περιορισμό της ανάλυσης αν είχες μια κάρτα) κυρίως σε Creative κάρτες. Μην μπούμε σε διαδικασία αρχικού και original. Υπήρχαν ξεχωριστά patch για πολλά παιχνίδια ανάλογα τον accelerator. Ειναι γνωστό ευρέως πως ηταν καλύτερη απο μια Single Voodoo2.

Λυπάμαι που δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου και του χώρου να ανεβάσω μερικές pics. Ετσι θα μπορούσα να σου αποδείξω καλύτερα αυτά που γράφω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και σου ξαναλέω είσαι λάθος. Δεν υπάρχει περίπτωση να έτρεχες το Ultimate Race στα 1024.

http://vogons.zetafleet.com/viewtopic.php?t=23876&highlight=

http://vogons.zetafleet.com/viewtopic.php?t=19580

Ορίστε και το thread. H Voodoo ήταν μέχρι και την 3 η πιο δυνατή σειρά καρτών γραφικών. Με το που βγήκε η GeForce 256 η Nvidia πήρε το πάνω χέρι στις επιδόσεις και τιμές. Εμείς τον Pentium 133 τον πήραμε αρχές του 1996 αν θυμάμαι καλά. Ήμουν μόλις 2 χρονών οπότε δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς :p Ολόδικός μου έγινε το 2000 όταν πήρε ο αδερφός μου έναν Compaq Pentium 3 στα 733.

EDIT: Το ξαναβλέπω τώρα και βλέπω πως μπορούσε να πάει στα 1024. Σε επιδόσεις και features έχανε σίγουρα από την Voodoo 1, δεν υπάρχει αμφιβολία, θα στα πει και ο keropi εαν έχει όρεξη να ασχοληθεί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
f2bnp είπε:
Και σου ξαναλέω είσαι λάθος. Δεν υπάρχει περίπτωση να έτρεχες το Ultimate Race στα 1024. http://vogons.zetafleet.com/viewtopic.php?t=23876&highlight=

http://vogons.zetafleet.com/viewtopic.php?t=19580

Ορίστε και το thread. H Voodoo ήταν μέχρι και την 3 η πιο δυνατή σειρά καρτών γραφικών. Με το που βγήκε η GeForce 256 η Nvidia πήρε το πάνω χέρι στις επιδόσεις και τιμές. Εμείς τον Pentium 133 τον πήραμε αρχές του 1996 αν θυμάμαι καλά. Ήμουν μόλις 2 χρονών οπότε δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς :p Ολόδικός μου έγινε το 2000 όταν πήρε ο αδερφός μου έναν Compaq Pentium 3 στα 733.

EDIT: Το ξαναβλέπω τώρα και βλέπω πως μπορούσε να πάει στα 1024. Σε επιδόσεις και features έχανε σίγουρα από την Voodoo 1, δεν υπάρχει αμφιβολία, θα στα πει και ο keropi εαν έχει όρεξη να ασχοληθεί.
Μια συμβουλή ΕΝΤΕΛΩΣ φιλικά. Δεν θέλω να με παρεξηγήσεις.

ΠΟΤΕ μην πιστευεις οτι διαβάζεις και οτι λένε γενικά αν δεν το δεις με τα ιδια σου τα μάτια. Εγώ είχα και Voodoo Rush Canopus την οποία έχω ακόμα και επαιζα Resident Evil σε τηλεόραση γιατί είχε TV-Out S-Video) (6MB) + Voodoo2 + M3D. Εκανα τις συγκρίσεις μου και μπορώ να έχω άποψη μέχρι κάπου. Βάλε παιχνίδια και στις 2 με τα ανάλογα (ΕΧΕ patch) και δες με τα μάτια σου. Αυτά θα τα πιστέψεις σίγουρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγώ πάντως δοκίμασα με 233mmx το Tombraider1 σε καθαρό DOS με PCX2 και voodoo1 .... σαφώς καλύτερα και πιο άνετα πήγαινε με την voodoo1 , το PCX2 μου θύμισε το 3D των virge... μόνο αυτό έχω δοκιμάσει όμως, μετά τις έβγαλα και τις 2 LOL
 
Φίλε Seaside τα παρατάω. Ότι και να σου πω δεν πρόκειται να σου αλλάξει γνώμη. Έχω παίξει με πάρα πολύ hardware, ειδικά στις Voodoo μπορώ να πω ότι είμαι μετρ. Αφού αυτό θες να πιστέψεις κανένα πρόβλημα. Για μένα και για τον περισσότερο κόσμο, η 3dfx ήταν το καλύτερη στις επιδόσεις και στα γραφικά. Καλό σου απόγευμα.
 
Πίσω
Μπλουζα