Περί σύνθεσης και χαρακτηριστικών retro pc( ή αλλιώς τούμπανο ή όχι.....)

nikdev είπε:
Συμφωνώ εν μέρει με τον φίλο που είπε για RAM. Αν θυμάσαι στο RAM δεν έβγαιναν πρώτες σε απόδοση η SOYO.
Ειχε ομως παντου διαφημισεις και διθυραμβικες παρουσιασεις στα Soyo boards.

nikdev είπε:
Τότε δεν ήταν το overclocking τόσο δημοφιλές και οι mobo δεν ήταν φορτωμένες με τόσα καλούδια. Μια χαρά ήταν για τα τότε οικονομικά δεδομένα οι SOYO.
Δεν ξερω για σας αλλα εγω τουλαχιστον απο την στιγμη που πηγα σε socket 7 εκανα συστηματικα overclock ολους μου τους επεξεργαστες. Με αυτους τους παλιο amd και cyrix προσπαθουσαμε να βγαλουμε απο την μυγα ξυγκι. Η μεγαλες επιτυχιες ηρθαν πιο μετα (Celeron 300A στα 450MHz κλπ)

nikdev είπε:
Gigabyte. Oi Abit συνήθως πάντα έπαιρναν τα πρωτεία σε καθαρές επιδόσεις.

Οι (πανάκριβες) mobo της Ιντελ ήταν μια αηδία. Κάτι atlantis , endeavour
Που λεφτα για abit και gigabyte... οντως οι intel ηταν (και για μενα παραμενουν) σκουπιδια. Ασυμβατες, αναποδες και στην foxconn περιοδο κακης ποιοτητας. Τουλαχιστον πλεον δεν ειναι τοσο ακριβες οσο αλλωτε.

nikdev είπε:
Γενικά ήταν μια μεταβατική περίοδος και είναι άδικο να κατηγορούμε προϊόντα τα οποία ΟΛΟΙ μας λίγο πολύ δοκιμάσαμε...... Αν ήθελε ο καθένας ας έπαιρνε Intel ή Abit ή Asus. (Αν τις έβρισκε #) )
Μα ακριβως επειδη τα φαγαμε στην μαπα και τα τραβαγαμε ασχημα, γι'αυτο εχουμε κερδισει το δικαιωμα να τις κατηγορουμε. Σημερα εχω υπολογιστη που ειναι ανοικτος μηνες χωρις προβλημα. Το πρωτο μου 486 με τα windows 3.1 ηθελε reboot καθε 2-3 ωρες για να συνεχισει να δουλευει.
 
Λοιπόν, ένας φίλος από εδώ μέσα μου έδωσε μια μητρική socket 7 , από την αγαπημένη μου μάρκα, τη soyo (δε θέλω ου.... :p ). Πρόκειται για την 5EA, και μέχρι στιγμής δείχνει αρκετά καλή. Εκτός του ότι έχει 512kb cache κολλημένα πάνω, παίρνει μπαταρία 2032 για το ρολόι, αλλά και αναγνωρίζει κανονικά τον 233mmx που δε μπορούσαν οι άλλες που έχω, ενώ ανεβάζοντας το bus στα 75ΜΗz, τον τρέχει στα 266, και σε πρώτη φάση δείχνει να μην έχει πρόβλημα. Η ερώτηση τώρα. Το chipset που έχει γράφει πάνω eteq. Έχει κανείς καμια γνώμη για αυτό? Είδα ότι είναι via που το έχει κάνει "rebadged" η soyo. Πιο πολύ ρωτάω γιατί μου είπε ένας καλός φίλος ότι είχανε ασυμβατότητες με μερικά παιχνίδια στο dos, και άμα τη βάλω θα θέλω να έχω το μηχάνημα αυτό κυρίως για dos...
 
εγώ στο δικό μου 200mmx έχω VIA MVP3 πάνω, δεν έχω δει καμοία ασυμβατότητα στο DOS και τρέχει μόνο DOS. Ασυμβατότητα θα έχει λόγω pentium, όχι λόγω chipset.... Ακόμα και τα πανάρχαια παιχνίδια με roland lapc-i και cga είναι μια χαρά...
 
Εγω παντως με SOYO και cyrix 133 (την εχω ακομη) δεν ειχα ποτε προβλημα ουτε σε DOS ουτε σε win 95-98 και την θεωρουσα καλη μαρκα
 
Μια χαρά είναι η ΕΑ Markk , την είχα κάποτε και γω..

Και αν θυμάμαι είναι και SSocket
 
Wally είπε:
Το πρωτο μου PC ειχε μπει street test (ωραια στηλη ηταν αυτη! τι απεγιναν οι δυο συντακτες?) στο PC Master και ψαχνω να βρω το τευχος :(
Το βρηκα το τευχος στο πατρικο μου.

Παρτε δυο σκανς (η φωτο ειναι απο αλλο μηχανημα!! ...ο δαιμων του τυπογραφειου :) )

picture.php


picture.php
 
Ωραίο το συστηματάκι τι εποχή το είχες αγοράσει ?

Το έχεις ακόμα ?
 
ωραίος υπολογιστής. Μ'αρέσει το κουτί γιατί είναι σαν και αυτό που είχα παλιά.. Και ωραία μητρική! Παίρνει όλους του pentium :) Wally θυμάσαι περίπου τι εποχή ήτανε?
 
Αυγουστου με Σεπτεμβρη 1997. Το τευχος ηταν του Οκτωβριου.

Mετα απο κανα μηνα ειχα παει το PC για φτιαξιμο και παραληλα ειχα παραγγειλει την Voodoo 1 (ρε Storm θυμησε μου τη μαρκα).

Θυμαμαι με τον Αλεν (ετσι λεγοταν ο τυπας που ειχε το Wing - αργοτερα ανοιξε μαγαζι στη Στουρναρα - μετα τα επεισοδια του 2008 δεν ξερω αν και που ανοιξε κατι αλλο) να καρφωνουμε τη Voodoo στο μηχανημα και να στηνουμε NFS.

Ειχαμε μεινει ολοι τσιμεντο απο αυτο που βλεπαμε. Priceless...
 
Biostar Venus 3D και δεν είχε πάει για επισκευή το PC αλλά για 3D τουμπάνιασμα. 'Οπως επίσης η φωτό στο άρθρο είναι άσχετη...
 
Λοιπόν, δοκιμών συνέχεια, και είπα να ασχοληθώ με τον 486 μου.. Είχα μια μητρική PCI με sis chipset, και amd 133άρη. Είχα μαζέψει 4 8άρια που δεν ήταν edo, και είχε έτσι 32ΜΒ. Αλλά τελικά αποφάσισα να αφήσω στην άκρη αυτή τη μητρική, γιατί είναι πολύ τούμπανο για τα γούστα μου... :p Βγάζω την άλλη 486 μητρική που έχω, που είναι soyo(ξανά δε θέλω "ου" ), με Vesa Local Bus. Η συγκεκριμένη μητρική, παρά του ότι στη θεωρία παίρνει μέχρι 100άρηδες επεξεργαστές, στην πράξη είναι μόνιμα "τζαμπερωμένη" για 5v, οπότε περιοριζόμαστε σε παλιούς 486, πράγμα που δε με χαλάει καθόλου. Άμα έχω 486 προτιμώ να έχω έναν dx2 66 παρά τον 133 τελικά, καθώς ο τελευταίος είναι μεν πιο γρήγορος, αλλά σημαντικά αργότερος από pentium, και στην τελική έχουμε και pentium που καλώς ή κακώς έχει γίνει τούμπανο(αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...). Είχα 4 4άρια πάλι non edo, που για τα γούστα μου και τα δεδομένα της υπόλοιπης σύνθεσης είναι μια χαρά. Όμως, θυμάμαι ότι πριν λίγες μέρες πήρα κάτι ακόμα simmakia από ένα φίλο και τα φέρνω να τα δω. Ανακαλύπτω λοιπόν ότι έχω 2 16άρια που δεν είναι edo και δείχνουν να δουλεύουν κανονικά. Βέβαια το πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν κάνει test το himem.sys(dos 6.2 και μετά νομίζω) βρίσκει σφάλμα, αλλά αν το τρέξω με το διακόπτη /testmem:eek:ff που παραλείπει τον έλεγχο, ξεκινάει κανονικά και παίζει μια χαρά. Αλλά δε νομίζω ότι έχει πρόβλημα η μνήμη, καθώς βγάζει καμιά φορά πρόβλημα και με τις μικρότερες μνήμες. Τέλος πάντων, το άφησα με 24ΜΒ, και μετά είπα να παίξω λίγο έτσι για πειραματισμό. Βάζοντας τα 16αρια στην 486 με τον 133άρη, παίζουν μια χαρά, ενώ βρήκα και 2 συγκεκριμένα edo 16άρια που παίζουν μαζί αν τα βάλω στις 2 επόμενες banks. Τέλος πάντων, η ουσία είναι ότι είχα μέσα στο δίσκο που έβαλα για τις δοκιμές windows 3.11, και τα έτρεξα με 16,32 και 64ΜΒ RAM στον 486. Η ταχύτητα που ξεκινούσαν είναι ίδια, ενώ κάθε φορά τσέκαρα τα resources και ήταν 86% πάντα.... -1 πόντος για το τουμπάνιασμα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δοκίμασα το ίδιο και στον pentium... Έχω μια μητρική με έναν mmx 233 που έχει 4 υποδοχές για 72pin simm και 1 dimm. Επειδή έχει 512kb cache είχα βάλει 128ΜΒ με τον εξής συνδυασμό - 2 32άρια edo 60ns, 2 16άρια edo των 60ns και 1 32άρι dimm. Αυτόν τον συνδυασμό τον έκανα επειδή αυτά είχα που να είναι πλήρως λειτουργικά. Ωστόσο προχθές έπαιζα NFS II και ξαφνικά στα καλά καθούμενα μου πετάει μπλε οθόνη, και δε μ΄άρεσε. Οπότε σήμερα ξεκινάω τα windows με 128 και κοιτάω resources. 96%. Καλά είναι λέω, και το κλείνω. Αφαιρώ το 32άρι dimm και ξεκινάω ξανά με 96ΜΒ. Ξανακοιτάω resources και έχουν πάει στα 97%.... Αφαιρώ και τα 2 16άρια, και ξεκινάω ξανά με 64ΜΒ τώρα, και λέω για να δω, μπορεί να έχουν πέσει. Και όμως... 99% με 64ΜΒ...... Οκ, για το θέμα που κόλλαγε προχθές μπορεί να φταίει ότι είχα διαφορετικές μνήμες, και είχα μπλέξει simm με dimm μαζί. Αλλά δεν ξέρω, έχω την εντύπωση ότι με τα 64ΜΒ ξεκινήσανε πιο γρήγορα και τα windows.... Έτσι θα το αφήσω το μηχάνημα.
 
Βρήκα στο ebay μια μητρική με nec V20 στα 12MHz. Είχε μια ιδιαιτερότητα.. Ήταν ολοκαίνουρια. Είχε ξεμείνει φαίνεται και δεν είχε χρησιμοποιηθεί. Την αγόρασα έτσι για τη συλλογή μου και ήρθε σήμερα. Πραγματικά είναι καινούρια. Δεν έχει την παραμικρή φθορά, και ούτε καν σκόνη πουθενά. Έβαλα πάνω 1ΜΒ σε 8 τσιπάκια από μία κάρτα γραφικών που είχα και απεβίωσε, καθώς και 4 τσιπάκια για parity ram που είχαν ξεμείνει από μια 286 που ακολούθησε το παράδειγμα της vga... Μετά έβαλα πάνω μια κάρτα γραφικών vga, και το ανάβω να δω αν παίζει. Κανονικότατα. Χρειάζεται όμως πληκτρολόγιο που να έχει επιλογή για pc και at, και ευτυχώς έχω 2. Μετά από λίγο ψάξιμο, είδε και τα 1024kb μνήμης, και βάζω και έναν απλό isa controller και βλέπει κανονικότατα floppy 1.44. Δουλεύει τέλεια, μόνο που δεν έχει Real time clock, και υποστήριξη για σκληρό από ότι βλέπω. Δε βλέπω να έχει καν setup δηλαδή... Ο επεξεργαστής δουλεύει στα 12ΜΗz, και χωρίς το τούρμπο πάει στα 4.77ΜΗz! Έβαλα το prince of persia, και ενώ στα 12 δουλεύει οκ, στα 4,77 πραγματικά σέρνεται... Τέλος πάντων, έψαχνα να βρω πληροφορίες για αυτή τη μητρική, και έπεσα πάνω σε μια σελίδα που έχει πάρει ένας τύπος μια παρόμοια και έχει βάλει σε ένα ibm pc, και το έχει κάνει ούτε λίγο ούτε πολύ... τον ορισμό του "τούμπανου"......

http://sites.google.com/site/misterzeropage/
 
Βλέπω καλοκαιριάτικα δεν το παράτησες το σπορ... :)
 
Όχι, με τίποτα :) Πήρα μέχρι και μια κάρτα 8bit ast sixpakplus, μόνο και μόνο για να βάλω ρολόι που δεν έχει το μηχάνημα!
 
ΛΟΟΟΟΟΛ θεός!
 
Τελικά η τουμπανοθεωρία καταρρέει ? :)
 
για ένα ρολογάκι; μπαααααααααα
 
Ε, κοίτα, έψαχνα στο ebay για κάποια κάρτα που να έχει και ρολόι. Στα ίδια λεφτά σχεδόν έπαιρνα μια απλή με σειριακές, και αυτή που είναι τεράστια(ίσα που χωράει στο κουτί) και έχει εκτός από σειριακή, παράλληλη, joystick και 384kb μνήμη σε 50 τσιπάκια ξέρω'γω... Ε, προτίμησα τη μεγάλη :) Η αλήθεια είναι βέβαια ότι δε χρειαζόταν η μνήμη, καθώς δεν τη βλέπει αφού έχω βάλει 1ΜΒ κανονικής RAM, αλλά δε βαριέσαι, είναι ωραία να βλέπεις μια τέτοια κάρτα! Και αφού δουλεύει κιόλας μια χαρά, τι άλλο θέλω.... Επόμενη κίνηση είναι η κάρτα xt ide. Αλλά θα το σκεφτώ αρκετά αν θα βάλω σκληρό δίσκο. Το μόνο που με κάνει να το σκέφτομαι είναι ότι εκτός από το δίσκο που λείπει είναι ένας xt-συμβατός. Θα δούμε...
 
Πίσω
Μπλουζα