Περί της πορείας των ελληνικών PC gaming περιοδικών

Εν τω μεταξύ ξεφύλλισα το πρώτο τεύχος και βρήκα μέσα αυτή τη διαφήμιση:

picture.php


Απίστευτο, το πόσα περιοδικά ειδικού τύπου, κυκλοφορούσαν τότε στην Ελλαδίτσα!
 
Μάνο, αν και όπως αναφέρεις στο πρώτο πόστ, έχεις έρθει σε επαφή με τους ειδικούς στα PIXEL και USER, αντίστοιχα, παραθέτω το εξώφυλλο του πρώτου τεύχους του USER και το σημείωμα του εκδότη, μήπως και δεν το έχει κάποιος...

picture.php


Το εξώφυλλο του πρώτου τεύχους είναι λίγο ταλαιπωρημένο... :(

picture.php


Στην ιστορία έμειναν και οι κόντρες που είχαν αυτά τα δύο περιοδικά, σχετικά με τις αντιγραφές άρθρων και σκίτσων, που έκανε το USER από το PIXEL...

Αν τυχόν δεν έχεις υλικό από τα συγκεκριμένα, σφύρα... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
ΑΜΑΝ mano άπειρο respect αδέρφι!!!!
Ρε συ αθεόφοβε, καμάκι από στήλη αλληλογραφίας περιοδικού για υπολογιστές;

Μαζεύω τα πράγματά μου και πάω σε μοναστήρι......

Maddog είπε:
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑ!!!Κύριοι, σας παρουσιάζουμε τον manos426f, νυν συντάκτη του PCM και πρώην πειρατή, καμάκι, cheater κλπ κλπ. Scripta manent. :)

Δεν μας είπε πότε έγινες μανιακός PC adventurer, σε αυτό το γράμμα εκκολαπτόμενο κονσολά θυμίζεις. :p

Nemo, άπειρο respect. Πραγματικά απολαυστική ανακάλυψη!
Εμ,έτσι είναι,όταν κάναμε εμείς καμάκι στα 13 μας,μέσω στήλης αλληλογραφίας σε περιοδικό πληροφορικής,κάποιοι άλλοι ήταν ακόμη πάνω σε δέντρα και τρώγανε βαλανίδια !!!! :p :p :p

Α,εσύ ρε Doc όλα θες να τα μαθαίνεις με τη μία.Άσε να μείνει και τίποτα να μαθευτεί σε...άλλα 4 χρόνια από σήμερα... :p

Στα σοβαρά θέματα τώρα,πολλά thanks DINO -όπως και κάθε άλλο φίλο- για τη βοήθεια και την ανταπόκριση στο παρόν thread! :) :)
 
Τελικά σε πήρε τηλέφωνο η Ελένη για κανένα tip ? Ε ?
 
Other_Reality είπε:
Τελικά σε πήρε τηλέφωνο η Ελένη για κανένα tip ? Ε ?
Όχι....Λες να το τρόμαξα το κορίτσι; :xm: :xm: :p :p

Παιδιά,κατόπιν όλης της μελέτης που απαιτούταν,το άρθρο συντάχθηκε,χρησιμοποιήθηκε αρκετό,τι αρκετό,πολύ από το υλικό (πληροφορίες-scans) που μου προσφέρατε εδώ και σε p.ms,όπως και αυτό από άλλα threads που είχανε πολύ,μα πολύ,χρήσιμες πληροφορίες.

Θέλω να ευχαριστήσω ΘΕΡΜΟΤΑΤΑ όσους ανταποκρίθηκαν,με τον οποιοδήποτε τρόπο,στο κάλεσμα αυτό,όπως και άτομα που έχουν από παλαιότερα παραθέσει υλικό και πληροφορίες στο sub-forum περί περιοδικών!

Να 'στε όλοι καλά ρε!!! :thumbup: ;) :thumbup: ;) :thumbup:
 
Περιμένω με λαχτάρα να διαβάσω το θέμα, στο περιοδικό....

Σίγουρα θα έχει τεράστιο ενδιαφέρον!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Περιμένω με λαχτάρα να διαβάσω το θέμα, στο περιοδικό....Σίγουρα θα έχει τεράστιο ενδιαφέρον!
clipboard02cu.jpg


Οι ανυπομονοι μπορουν εδω

http://www.e-compupress.gr/magazines/preview/pcm/250/

στις σελιδες 12-13 ,να παρουν μια προγευση του συγκεκριμμενου αρθρου αλλα & του επερχομενου PCmaster .

Βtw

Το PCmaster αυγουστου -250στο τευχος παρακαλω κυκλοφορει 22 Iουλιου (Fixed) ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιοτατα! Μπραβο ρε Μανο!

Μαλλον θα εχω και αδεια τοτε οποτε θα το διαβασω κατω απο καμια ομπρελα...

EDIT: Κυκλοφορει σημερα??
 
Wally είπε:
Ωραιοτατα! Μπραβο ρε Μανο!
Πάνο,τα μπράβο πάνε σε όλους όσους έχουν ανεβάσει υλικό στο forum μας,αλλά και όσους με βοήθησαν με έξτρα πληροφορίες.Αν δεν υπήρχαν όλοι αυτοί και αυτά που συνεισέφεραν,το άρθρο θα απείχε πολύ από αυτό που βγήκε.

Εγώ απλά τα έβαλα αυτά σε μια σειρά,έκανα μια (μακρά ομολογουμένως) μελέτη πάνω στο (αρκετό) έξτρα υλικό που συγκέντρωσα (πολύ περιοδικό στο σπίτι μου λέμε...) ,προσέθεσα και τις δικές μου αναμνήσεις-απόψεις και προέκυψε το -ιδιαίτερο αυτό- άρθρο! :)

Ελπίζω να το ευχαριστηθείτε τόσο εσείς,όσοι και οι υπόλοιποι αναγνώστες του περιοδικού,παλαιοί και νέοι.Για να θυμούνται,ως γνωστόν,οι πρώτοι και να μαθαίνουν οι δεύτεροι... ;)
 
Και κατι αλλο ,

Respect στον εντελως ακομπλεξαριστο και large manos426f στο πως αντιμετωπισε το ολο θεμα της στηλης αλληλογραφιας ...

Other_Reality είπε:
Τελικά σε πήρε τηλέφωνο η Ελένη για κανένα tip ? Ε ?
Παντως θεωρουσα πολυ ποιο πιθανο να ειναι η ελενη σημερα μελος του Grm ,παρα να ειχε τηλεφωνησει....

Ας δουμε και το γραμμα της ΕΛΕΝΗΣ για χαρη της οποιας ...αλωθηκε

η στηλη αλληλογραφιας του Computer Games.

elenh.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εν μέσω ενίσχυσης του συστήματος ψύξης του βασικού μου server, διάβασα και το αρθρο του Μάνου πριν από λίγο.

Θα μείνω σε δύο σημεία:

1). Μάνο αδέρφι εξαιτίας σου θα αγοράζω και πάλι το περιοδικό.

2). Μάνο μάγκα μου, τώρα ξέρω γιατί έχεις τόση επιτυχία με τις γυναίκες. Τό' χεις το "σπρέχεν" αγόρι μου!!!!!

Έξοχο και το άρθρο του Κουβόπουλου με τα 250 τεύχη - παιχνίδια.

Απολαυστικότατο τεύχος!!
 
Να κοιμηθει η οικογενεια και θα το διαβασω προσεχτικα με μια Kaiser στο μπαλκονι...ετσιιιιιι

Αλλο ενα μπραβο στο Μανο για την εξαιρετη επιλογη θεματος και υλοποιησης του.

Συγχαρητηρια και στη Compupress που ανα τακτα χρονικα διαστηματα μας θυμιζει τα εντυπα των πετρινων ετων της Ελληνικης πληροφορικης. Μια ιστορια που δεν πρεπει να χαθει. Αφου δεν υπηρξε-υπαρχει και ουτε θα υπαρξει κρατικη μνεια για ενα ρημαδι μουσειο πληροφορικης, ας κανουν οι ιδιωτες και οι πρωταγωνιστες οτι μπορουν...
 
Μόλις το πήρα... Το ξεφυλίζω - ψιλοδιαβάζω στη δουλειά...

Το άρθρο, θα το απολαύσω φυσικά με την ησυχία μου στο σπίτι!

Να'σαι καλά βρε Μάνο! :)

Πάντως η άποψή μου είναι πως, τέτοια θέματα είναι απολαυστικά και δεν τα βρίσκεις πουθενά αλλού, όπως και κάποια θέματα του προηγούμενου τεύχους (οι συντάκτες που παίζουν τα πιο μισητά τους games, η ενδεκάδα για το Μουντιάλ κλπ.), και εκεί πρέπει να επικεντρωθεί η ύλη του περιοδικού... Πρωτότυπα gaming θέματα.

Αυτά πιστεύω τραβάνε μεγάλο μέρος του κοινού και ένας από αυτούς είμαι και εγώ. Δεν είμαι PC gamer, παρ'όλα αυτά αγοράζω το PC Master ανελλιπώς εδώ και δύο χρόνια γι'αυτά τα θέματα, για τις όμορφες στήλες (Bonus stage, Gaming culture, Retro Gaming κλπ.) και φυσικά για το Μάνο!

Με αυτά τα θέματα, πιστεύω το περιοδικό διαφοροποιεί τη θέση του από ένα απλό Reviews περιοδικό και εξασφαλίζει τη βιωσιμότητά του για πολλά χρόνια ακόμα, μιας και το Internet, τελικά αποδείχτηκε εχθρός της έντυπης ενημέρωσης...

Just my point of view... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνώ με το DINO.

Τι κι αν εγώ είναι pc gamer. Δεν θα περίμενα να πάρω το pc-master για να διαβάσω για το Singularity τη στιγμή που το έχω τελειώσει δύο φορές ήδη και πάω για τρίτη τη στιγμή που βγήκε το περιοδικό.

Αντιγράψτε τη συνταγή επιτυχίας του retrogamer: Άρθρα μοναδικά που όσο κι αν θες δεν τα βρίσκεις στο net.

Επιτέλους το χιούμορ του περιοδικού έχει αρχίσει να ξεκολλάει από τα παλιά και βαδίζει σε νέες γραμμές.
 
Ωραιότατο το άρθρο Μάνο, μπράβο φίλε ! Θα στα πώ και face to face βέβαια στο...στέκι, αλλά το απόλαυσα το άρθρο, όπως και τη στήλη του retro με τις μούφες !! Το Pit Fighter πάντως, παρότι πιξελωτή ασυναρτησία, με τον αδερφό μου είναι απο τα αγαπημένα μας (Ίσως να φταίει το σκηνικό με τον ανυψωτηρα και τα δολλάρια απο κάτω να γεμίζουν !!)

Γενικά ήμουν διστακτικός στο να ξαναπάρω το PC Master, τα δύο τελευταία τεύχη όμως τα φχαριστήθηκα, οπότε keep on keeping on !
 
Συγχωρήστε μου τα πολλαπλά quotes βρε παιδιά,αλλά σε όλους σας έχω κάτι να απαντήσω... :D

Nemo είπε:
Respect στον εντελως ακομπλεξαριστο και large manos426f στο πως αντιμετωπισε το ολο θεμα της στηλης αλληλογραφιας ...
Χαχαχα,αλίμονο φιλάρα,το παρελθόν μας δεν το αποποιούμεθα,ούτε και το κρύβουμε ποτέ!

Άλλωστε....καμάκι κάναμε,δε σκοτώσαμε καμία! :p :p

pooky(1) είπε:
Μάνο μάγκα μου, τώρα ξέρω γιατί έχεις τόση επιτυχία με τις γυναίκες. Τό' χεις το "σπρέχεν" αγόρι μου!!!!!
Το θα γίνει με εσένα ρε,κρύβε λόγια είπαμε...!!! :D :D

Wally είπε:
Αλλο ενα μπραβο στο Μανο για την εξαιρετη επιλογη θεματος και υλοποιησης του.Συγχαρητηρια και στη Compupress που ανα τακτα χρονικα διαστηματα μας θυμιζει τα εντυπα των πετρινων ετων της Ελληνικης πληροφορικης. Μια ιστορια που δεν πρεπει να χαθει. Αφου δεν υπηρξε-υπαρχει και ουτε θα υπαρξει κρατικη μνεια για ενα ρημαδι μουσειο πληροφορικης, ας κανουν οι ιδιωτες και οι πρωταγωνιστες οτι μπορουν...
Αφού ξανατονίσω ότι η επιλογή ήταν του kuv (να λέμε τα πράγματα ως έχουν),εγώ προσπάθησα να το υλοποιήσω σε κάτι που δε θα κουράσει τον αναγνώστη,θα θυμίσει πρόσωπα και καταστάσεις και θα μείνει εν τέλει ως ένα άρθρο το οποίο κάνει (πολύ) λίγο από αυτό που είπες κι εσύ στο τέλος Πάνο...

DINO είπε:
Πάντως η άποψή μου είναι πως, τέτοια θέματα είναι απολαυστικά και δεν τα βρίσκεις πουθενά αλλού, όπως και κάποια θέματα του προηγούμενου τεύχους (οι συντάκτες που παίζουν τα πιο μισητά τους games, η ενδεκάδα για το Μουντιάλ κλπ.), και εκεί πρέπει να επικεντρωθεί η ύλη του περιοδικού... Πρωτότυπα gaming θέματα.
Άσε ρε DINO,με έβαλε να παίξω Dragon Age Origins ο αθεόφοβος!!! :p

(και όχι τίποτα άλλο,αλλά....δεν αηδίασα κιόλας μ' αυτό!!! :eek: Πού πάμε κύριοι..;!; )

Για το ότι τα θέματα παίζουν τεράστιο ρόλο στο περιοδικό,θα συμφωνήσω 1000% μαζί σου!

pooky(1) είπε:
Επιτέλους το χιούμορ του περιοδικού έχει αρχίσει να ξεκολλάει από τα παλιά και βαδίζει σε νέες γραμμές.
Δε ξέρω αν η αίσθηση αυτή αποτυπώνεται ήδη,αν ναι,είναι κάτι πραγματικά πολύ ευχάριστο.

Μη ξεχνάμε ότι κάθε ομάδα που είναι -σχετικά- νέα (μια και τρία άτομα ενσωματωθήκαμε στο team προ 1 περίπου χρόνου μόλις) θέλει το χρόνο της για να δέσει και τα αποτελέσματα θα αρχίσουν να φαίνονται,αργά ή γρήγορα.Το αν θα αρέσουν αυτά ή όχι,είναι κάτι που ο καθένας καλείται να το κρίνει ασφαλώς από μόνος του!

Other_Reality είπε:
Γενικά ήμουν διστακτικός στο να ξαναπάρω το PC Master, τα δύο τελευταία τεύχη όμως τα φχαριστήθηκα, οπότε keep on keeping on !
Αλέκο,να είσαι σίγουρος γι' αυτό!

Έκαστος που γράφει στο περιοδικό αυτή τη στιγμή,είναι τρελός και παλαβός με το PC Master και το αγαπά περισσότερο από τους υπόλοιπους!

Κι αυτό που λέω δεν είναι μια τυπική,συνήθης,τετριμμένη "διαφήμιση" της συντακτικής ομάδας που θα έκανε ο οποιοσδήποτε συντάκτης για να υποστηρίξει τους συνεργάτες του.Αν ήταν ετσι,απλά δε θα έλεγα τίποτα.... ;)

Πάντως νιώθω την ανάγκη για μία ακόμη φορά να σας ευχαριστήσω ρε μάγκες,αυτή τη φορά για το θερμό feedback που ακολούθησε του άρθρου αυτού... :)
 
Hi κι από μένα- μπαίνω λιγάκι λαθραία καθώς θεώρησα σωστό να πω κι εγώ ένα 'ευχαριστώ' για την βοήθεια που δώσατε στον Μάνο. Ημουν 100% σίγουρος πως αν υπήρχε μια παρέα που θα βοηθούσε απλόχερα έναν ερευνητή-συντάκτη σε ένα τόσο ρομαντικό θέμα, θα την βρίσκαμε εδώ μέσα. Thank you guys.

Ευχαριστώ και για τα υπόλοιπα καλά λόγια :)
 
Πίσω
Μπλουζα