Περιοδικό RetroGamer

13 ευρώ! :xm:

Εγώ πάντως μόλις ανανέωσα την συνδρομή μου για άλλα 13 τεύχη. Με 70 λίρες, βγαίνει περίπου 7 ευρώ το τεύχος, παραδοτέο στην πόρτα σου. :)

Και αφού ήδη μου έχει έρθει και το 101, νομίζω ότι μπορούμε πλέον να κάνουμε spoilers για τα περιεχόμενα του 100. Για να δουν τι έχασαν όσοι δεν το αγόρασαν.

Retrorevival-Robotron 2084: από τον δημιουργό του, Eugene Jarvis (ναι, αυτόν στην υπογραφή μου...)

Inside the ZX Spectrum: με τους Rick Dickinson, τότε βιομηχανικό σχεδιαστή της Sinclair και Richard Altwasser, μηχανικό και σχεδιαστή της ULA, του graphics mode και πολλών άλλων στοιχείων του hardware του μηχανήματος.

Eastern Blocks: με τον Henk Rogers της The Tetris Company που ήταν ο άνθρωπος που έφερε το Tetris στην Δύση και στην Nintendo.

The Music Man: συνέντευξη με τον θρυλικό μουσικό του C64 Rob Hubbard

The Making of Sonic The Hedgehog: με σχόλια από τον ίδιο τον Yuji Naka.

Baer's Odyssey: συνέντευξη με τον 90χρονο (!) "πατέρα των videogames" Ralph Baer, δημιουργό της πρώτης κονσόλας Magnavox Odyssey.

100 Classic Gaming Moments: 100 στιγμές που μας "μάγεψαν" όπως τις επέλεξαν οι αναγνώστες του περιοδικού, συν μερικές ακόμα από κλασσικούς developers.

David Crane's Tricks of the Trade: O δημιουργός του Pitfall και συνιδρυτής της Activision David Crane αποκαλύπτει μερικά από τα "βουντού" που έπρεπε να κάνουν για να μπορέσει ο Atari 2600 να έχει παιχνίδια για τα οποία κανονικά το hardware του δεν αρκούσε.

In the Chair with...Andrew Braybrook: ο θρυλικός προγραμματιστής των Uridium και Paradroid που είχε εξαφανιστεί εντελώς από το 1998, επιστρέφει με συνέντευξη μετά από 14 χρόνια σιωπής.

The Making of Grand Theft Auto: συζήτηση για το θρυλικό παιχνίδι με τον lead programmer του, Keith Hamilton.

The Classic Game-Elite: παρουσίαση του αρχικού -και απόλυτου- space opera από τον ίδιο τον δημιουργό του, David Braben.

Crash & Burn: ανάλυση του περίφημου videogame crash του 1983, που άλλαξε την ροή της gaming ιστορίας για πάντα.

Retrorevival-Dangerous Dave: από τον δημιουργό, John Romero (ναι, αυτός του Doom)

Α, υπάρχει και το πρώτο C64 type-in listing που έχω δει τα τελευταία 20+ χρόνια σε περιοδικό. :p
 
Το τεύχος 103 είναι η χαρά του Atarian!

attachment.php


* Εκπληκτικό εξώφυλλο αφιερωμένο στο 2600.

* Αφιέρωμα στο 2600

* Tribute στον Jack Tramiel

* Αφιέρωμα: 40 λόγοι που απαντούν στο γιατί η Atari άλλαξε το Gaming

Και τώρα με συγχωρείτε... Πάω για διάβασμα...
 
Αναμφισβήτητα το περιοδικό αυτό είναι η χαρά του retro gamer. Tι κι αν υπάρχει το internet όπου μαθαίνεις τα πάντα με μερικά μόνο κλικς, άλλο πράγμα η μαγεία του έντυπου. Μερικά αφιερώματά του (όπως το ταξίδι των συντακτών στην Ιαπωνία όπου είχαν πάρει σβάρνα τα πιο διάσημα retro μαγαζία) πραγματικά αξίζουν. Δυστυχώς έχω μονάχα 2-3 τεύχη του κι έτσι παρόλα που κατέβασα τα περισσότερα τεύχη πειρατικά (κυρίως για να ξέρω το περιεχόμενο του κάθε τεύχος) ποτέ δεν μπήκα στον κόπο να τα διαβάσω, προτιμώ ν' αγοράσω σε κάποια φάση τα τεύχη που μ' ενδιαφέρουν πιο πολύ (αν και κάποια τεύχη του έχω ακούσει ότι είναι σπάνια).
 
Το τεύχος 103 είναι από τα καλύτερα τεύχη εδώ και πολύ καιρό! Πολύ καλύτερο και από το επετειακό 100άρι... Και η θεματολογία? Atari μέχρι τα μπούνια. Εύγε!
 
Video preview του τευχους 105

 
attachment.php


Ωραίο τευχάκι, και αυτό!

Θα το πάρω, για την ιστορία της ΕΟΑ και φυσικά για ένα αρθράκι που βλέπω στο εξώφυλλο με τίτλο "Amiga Beater"! :armed:
 
Wally, το πρόσεξες εκείνο το "Mire Mare" κάτω δεξιά στο εξώφυλλο; ;)
 
Captain Kal είπε:
Τελικά ήταν φήμες!!!!
Ναι, το άρθρο ήταν σαφές.

Εν τω μεταξύ, τελειώνει πάλι η συνδρομή μου αλλά θα την ανανεώσω. Το περιοδικό αξίζει με τα χίλια!
 
Κι εγώ την ανανέωσα το Δεκέμβρη που πέρασε, αλλά... πολύ μου τη σπάει αυτή η εμμονή με νέους τίτλους που πλέον καμμία σχέση δεν έχουν με ρετρό... θέλουν να το γυρίσουν σιγά-σιγά σε γενικό gaming για να πιάσουν περισσότερο κοινό.
 
To balancing ενός περιοδικού τέτοιας θεματολογίας είναι πάντα δύσκολο, αφού θα υπάρχουν οπαδοί PC, κονσολών, homes, 8bit, 16bit, 32bit και δεν συμμαζεύεται. Νομίζω πάντως ότι τα καταφέρνουν καλά. Βάζω τα περιεχόμενα των 3 τελευταίων τευχών, στα οποία προσωπικά δεν βλέπω έμφαση σε νέα παιχνίδια. Η μόνη στήλη που τείνει προς το "νέο" είναι το Future Classic, αλλά μιλάμε για ένα δισέλιδο. Έχεις κάτι συγκεκριμένο κατά νου;

Collector's Guide Amiga 500- We reveal the key games and peripherals that every Amiga owner should add to their collection

Then History Of Micro Machines

- David Darling and creator Andy Graham look back at Codemasters' fantastic top-down racing franchise

Shadowfire Unleashed

- We exclusively reveal the final third part of Denton Designs' Shadowfire series

The Making Of Planescape: Torment

- Chris Avellone reveals the creation of his ground-breaking role playing game

Also inside...

- Collector's Guide To Amiga 500

- Cheap As Chips Kokotoni Wilf

- Classic Game Pang

- The History Of Micro Machines

- Shadowfire Unleashed

- The Mysterious Crash

- Conversion Kings

- Minority Report Special Commodore 16

- Future Classic Rogue Galaxy

- The Making Of Planescape: Torment

- 20 Great Videogame Bosses

- A moment with Scott Adams

- Retro Revival Theme Hospital

- In The Chair With Steve Kelly

- Retro Revival Moon Patrol

30 Greatest Ever Power-Ups- We take a look at gaming's greatest power-ups and ask classic developers to reveal their own.

The King Of Chaos

- Julian Gollop looks back at his Chaos series and reveals his plans for a new reboot.

The History Of Civilization

- Sid Meier looks back at his popular strategy series and reveals how it all started.

Collector's Guide Mega Drive

- We reveal the best games and add-ons to buy for Sega's 16-bit console.

Also inside...

- 30 Greatest Ever Power-Ups

- The Making Of Rex

- Retro Shamer Back To The Future Part II

- From The Archives Special FX

- Future Classic Dead Space

- The Unconverted

- Gaming Legends Sid Meier

- The History Of Civilization

- The Making Of Star Castle

- The King Of Chaos

- In The Chair With Jordan Mechner

- Retro Revival Rocket Knight Adventures

- Collector's Guide Mega Drive

- Retro Revival Eye Of The Beholder II: The Legend Of Darkmoon

The Making Of Lode Runner- We go behind the scenes of one of the Apple II's most influential games.

The Evolution Of The PC Engine

- We celebrate 25 years of NEC's console, by revisiting three of its most important models.

Back To Basic

- Developers of classic type-in games and the editors that featured them in magazine reveal why they were so popular.

The Making Of Carrier Command

- Discover how Realtime Games created its epic open world game and the challenges it faced on the way.

Also inside...

- The Making Of Lode Runner

- The Evolution Of The PC Engine

- Back To Basic

- The Making Of Carrier Command

- A Moment With Brian Baglow

- From The Archives Imagitech

- Retro Revival Turok: Dinosaur Hunter

- Gaming Legends David Perry

- Minority Report

- The Unconverted

- Future Classic Portal

- 20 Sega Games You've Never Played

- Retro Revival Agony

- The Making Of Rampart

- The Making Of Warcraft

- Desert Island Disks Shahid Ahmad

- Homebrew

- Retro Revival Rally Speedway
 
Δεν αναφερόμουνα τόσο στο ποιες κονσόλες καλύπτει αφού προφανώς κάποια στιγμή τα τωρινά θα είναι ρετρό και απλά αποδέχομαι τη μοίρα. Ούτε το θέμα φαίνεται στους τίτλους αλλά στο περιεχόμενο. Εκτός από το γελοίο του Future Classics που είναι απλά δικαιολογία για να καλύπτουν σχετικά νέους τίτλους, χώνουν σύγχρονα παιχνίδια σε ό,τι βρούνε - από το καλεντάρι (Angry Birds??? WTF? Τα μισά+ entries είναι λίγοτερο από δεκαετία παλιά) μέχρι τα reviews στο τελευταίο μέρος του περιοδικού. Φαίνεται δε και υπερβολικά με την κάλυψη νέων τίτλων από παλιά franchises οι οποίοι απλά δεν έχουν σχέση με ρετρό... Επειδή σε κάποιο παιχνίδι εμφανίζεται ο Μάριος, π.χ., δεν σημαίνει ότι είναι και παλιό.
 
Ναι, το άρθρο ήταν σαφές.Εν τω μεταξύ, τελειώνει πάλι η συνδρομή μου αλλά θα την ανανεώσω. Το περιοδικό αξίζει με τα χίλια!
Στο ίδιο άρθρο, είχε και την τραγωδία της PC έκδοσης του Damocles.

Εκτός από το γελοίο του Future Classics που είναι απλά δικαιολογία για να καλύπτουν σχετικά νέους τίτλους, χώνουν σύγχρονα παιχνίδια σε ό,τι βρούνε - από το καλεντάρι (Angry Birds??? WTF? Τα μισά+ entries είναι λίγοτερο από δεκαετία παλιά)
Future Classics + καλεντάρι = 3 σελίδες.

μέχρι τα reviews στο τελευταίο μέρος του περιοδικού. Φαίνεται δε και υπερβολικά με την κάλυψη νέων τίτλων από παλιά franchises οι οποίοι απλά δεν έχουν σχέση με ρετρό...
Έτσι το βλέπεις εσύ. Όταν έκανε review στο "Carrier Command - The Gaia Missions", ταίριαξε IMHO μια χαρά με το making of του original Carrier Command. Με τετοια λογική συμφωνούν αρκετοί (και εγώ). Εμένα πολλές φορές με τσατίζει η υπερβολική κάλυψη στα 8bit games, ειδικά του Spectrum. Έχω διαβάσει γράμματα αναγνωστών που θέλουν μόνο τέτοια. Γούστα είναι αυτά!!!

Επειδή σε κάποιο παιχνίδι εμφανίζεται ο Μάριος, π.χ., δεν σημαίνει ότι είναι και παλιό.
Βασικά δεν σημαίνει ότι είναι καλό, αλλά αυτή είναι άλλη ιστορία :p .
 
Δεν αναφέρομαι (το έκανα σαφές) στο διαχωρισμό πλατφορμών (π.χ. 8bit), αυτό είναι άλλο θέμα. Εγώ το έθεσα σε επίπεδο ρετρό ή καθαρά μοντέρνου. Εσύ λες πως είναι οκ να καλύπτει εντελώς current-gen παιχνίδια, οκ, τί να κάνουμε, γούστα είναι αυτά, αλλά γεγονός παραμένει πως αυξάνεται η κάλυψή τους με διάφορα κόλπα και ολοένα και ξεφεύγει από το ρετρό. Άλλο το μου αρέσει/δεν μου αρέσει και άλλο το αν κάτι είναι ρετρό ή όχι.
 
Μακράν το καλύτερο τεύχος, με μακράν το καλύτερο εξώφυλλο. Ντάξει, άντε το τεύχος μπορεί να μην είναι και το καλύτερο, για το εξώφυλλο δε σηκώνω κουβέντα πάντως :)
 
Μην δείτε Amiga, κάτι παθαίνετε μερικοί... :p
 
Maddog είπε:
Μην δείτε Amiga, κάτι παθαίνετε μερικοί... :p
Κοίτα, αν το δεις σφαιρικά, το Retrogamer άργησε χαρακτηριστικά να κάνει αφιέρωμα στην καλύτερη retro gaming πλατφόρμα που γνώρισε ποτέ η ανθρωπότητα. Αντικειμενικό το σχόλιο μου, ελπίζω να γίνομαι κατανοητός !

Κατά τα άλλα έχω σοβαρές ενστάσεις με το άρθρο. Καταρχήν, είναι δυνατόν να αναφέρεις τα Super pro Zip και το Kempston competition pro ως τα καλύτερα amiga joysticks ? Θα μου πεις, δεν είναι Έλληνες, που να ξέρουν το Tomahawk και το Pacman...Αυτοί οι λίγοι που το είδαν σε δράση και το βάφτισαν Greek Stick δεν τους έχουν πει τίποτα ; To Terminator Head πάντως το θέλω !

Έπειτα, στην όμορφη κατά τα άλλα λίστα "the pal games you need to own", έχουν βάλει μερικούς ανεκδιήγητους τίτλους, όπως το First Class With The Shoe People, Libyans In Space, και μπόλικα ακόμη που ούτε στην κατηγορία obscure public domain δεν θα έβαζε κανείς, ενώ λάμπουν δια της απουσίας των τίτλοι όπως The First Samurai, Turrican 2 (!?!?!?!), TV Sports Basketball (?!?@?@?!??!?!!), Lionheart...Θα συνέχιζα αλλά το πιάσατε το νόημα ! Ψιλο-fail, οπότε...κρατάω το εξώφυλλο !!!
 
Το συγκεκριμένο περιοδικό δεν το αγοράζω (αν και αρκετά άρθρα του με "ιντριγκάρουν"), αλλά βασισμένος σε όσα έγραψε ο Other_Reality, θα κάνω μερικά σχόλια.

Other_Reality είπε:
Θα μου πεις, δεν είναι Έλληνες, που να ξέρουν το Tomahawk και το Pacman...
Λογικά, ναί, αυτός πρέπει να είναι ο λόγος που δεν αναφέρονται τα δικά μας super-joysticks. Το θεωρώ αναμενόμενο να είναι σχετικά λίγοι οι εγγλέζοι που τα γνωρίζουν. (και προφανώς οι συντάκτες του άρθρου δεν ήταν μέσα σ' αυτούς) :)

Other_Reality είπε:
Έπειτα, στην όμορφη κατά τα άλλα λίστα "the pal games you need to own", έχουν βάλει μερικούς ανεκδιήγητους τίτλους, όπως το First Class With The Shoe People, Libyans In Space, και μπόλικα ακόμη που ούτε στην κατηγορία obscure public domain δεν θα έβαζε κανείς,
Απο περιέργεια έψαξα τους δύο αυτούς τίτλους, και όντως μιλάμε για obscure καταστάσεις (το δε "Shoe People" είναι καθώς φαίνεται εκπαιδευτικό πρόγραμμα για παιδάκια της πρώτης δημοτικού !!).

Δεν με ενοχλεί να υπάρχουν obscure τίτλοι (ειδικά αν έχουμε να κάνουμε με κάτι το πραγματικά εξαιρετικό - που όμως εδώ δεν νομίζω πως συμβαίνει κάτι τέτοιο !!), αλλά αυτό που χτυπάει άσχημα είναι να αναφέρονται τίτλοι όπως αυτοί εις βάρος άλλων, ιδιαίτερα δημοφιλών παιχνιδιών που κατά κοινή ομολογία αξίζουν περισσότερο - πράγμα που μας φέρνει στο επόμενο quote:

Other_Reality είπε:
ενώ λάμπουν δια της απουσίας των τίτλοι όπως The First Samurai, Turrican 2 (!?!?!?!), TV Sports Basketball (?!?@?@?!??!?!!), Lionheart...Θα συνέχιζα αλλά το πιάσατε το νόημα !
Θα πω το εξής: Ο καθένας μπορεί να χαρακτηρίσει "κορυφαίο" κάποιο παιχνίδι που του αρέσει, και εν συνεχεία να παραπονεθεί που δεν έχει συμπεριληφθεί σε μία "the games you need to own" λίστα. (π.χ. μπορεί εγώ να θεωρώ το Ports of Call "top" τίτλο, αλλά κάποιος -και με το δίκιο του- να διαφωνεί, μιά και δεν είναι παιχνίδι το οποίο μπορεί ο οποιοσδήποτε να έχει την υπομονή να ασχοληθεί μαζί του. Επίσης αντιλαμβάνομαι απόλυτα τους λόγους για τους οποίους κάποιος μπορεί να επιλέξει ως "top" τίτλο το Kick Off - άσχετα απο το ότι εμένα δεν μου αρέσει).

Στην *προκειμένη* περίπτωση όμως, τα First Samurai, Lionheart, κλπ, είναι *όντως* εξαιρετικά games (με αναγνωρισμένη αξία απο την μεγάλη πλειοψηφία των amiga users), που θα μπορούσαν κάλλιστα να συμπεριληφθούν.

Θα δικαιολογούσα μεν το να έμειναν έξω πολλά καλά παιχνίδια -ακριβώς- επειδή η Amiga διαθέτει *πληθώρα* υπέροχων τίτλων, αλλά προς Θεού, όχι να γίνεται κάτι τέτοιο εις βάρος της κάθε β' διαλογής obscurιάς (είτε PD είτε εμπορικής).

Οσο για το έγκλημα της "απουσίας" του Turrican II, νομίζω δεν έχουμε να πούμε και πολλά. Δεν λέω, η έκδοση για C64 είναι εκείνη που ο κόσμος τείνει να μνημονεύει - ίσως και περισσότερο απο τις άλλες, αλλά η Amiga version σίγουρα δεν ήταν κάποιου είδους χαμηλής ποιότητας "port" (το αντίθετο μάλιστα: πρόκειται για τίτλο αντάξιο των δυνατοτήτων της Amiga, τον οποίο προσπαθώντας να περιγράψει κανείς, σύντομα ανακαλύπτει πως έχει εξαντλήσει ό,τι κοσμητικό επίθετο γνωρίζει !!).

Τέλος, για το TV Sports Basketball, νομίζω πως η (μάλλον αναμενόμενη) απουσία του, δείχνει κάτι που ήδη γνωρίζουμε: ότι το περιοδικό "εγγλεζοκρατείται". ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μην δείτε Amiga, κάτι παθαίνετε μερικοί...
Ο πρώτος έρωτας, ποτέ δεν ξεχνιέται γιατρέ μου!! :cry:

Κοίτα, αν το δεις σφαιρικά, το Retrogamer άργησε χαρακτηριστικά να κάνει αφιέρωμα στην καλύτερη retro gaming πλατφόρμα που γνώρισε ποτέ η ανθρωπότητα. Αντικειμενικό το σχόλιο μου, ελπίζω να γίνομαι κατανοητός !
Amen to that, Brother!!!! :beer: :beer:

Θα πω το εξής: Ο καθένας μπορεί να χαρακτηρίσει "κορυφαίο" κάποιο παιχνίδι που του αρέσει, και εν συνεχεία να παραπονεθεί που δεν έχει συμπεριληφθεί σε μία "the games you need to own" λίστα. (π.χ. μπορεί εγώ να θεωρώ το Ports of Call "top" τίτλο, αλλά κάποιος -και με το δίκιο του- να διαφωνεί, μιά και δεν είναι παιχνίδι το οποίο μπορεί ο οποιοσδήποτε να έχει την υπομονή να ασχοληθεί μαζί του. Επίσης αντιλαμβάνομαι απόλυτα τους λόγους για τους οποίους κάποιος μπορεί να επιλέξει ως "top" τίτλο το Kick Off - άσχετα απο το ότι εμένα δεν μου αρέσει).
Στην *προκειμένη* περίπτωση όμως, τα First Samurai, Lionheart, κλπ, είναι *όντως* εξαιρετικά games (με αναγνωρισμένη αξία απο την μεγάλη πλειοψηφία των amiga users), που θα μπορούσαν κάλλιστα να συμπεριληφθούν.

Θα δικαιολογούσα μεν το να έμειναν έξω πολλά καλά παιχνίδια -ακριβώς- επειδή η Amiga διαθέτει *πληθώρα* υπέροχων τίτλων, αλλά προς Θεού, όχι να γίνεται κάτι τέτοιο εις βάρος της κάθε β' διαλογής obscurιάς (είτε PD είτε εμπορικής).

Οσο για το έγκλημα της "απουσίας" του Turrican II, νομίζω δεν έχουμε να πούμε και πολλά. Δεν λέω, η έκδοση για C64 είναι εκείνη που ο κόσμος τείνει να μνημονεύει - ίσως και περισσότερο απο τις άλλες, αλλά η Amiga version σίγουρα δεν ήταν κάποιου είδους χαμηλής ποιότητας "port" (το αντίθετο μάλιστα: πρόκειται για τίτλο αντάξιο των δυνατοτήτων της Amiga, τον οποίο προσπαθώντας να περιγράψει κανείς, σύντομα ανακαλύπτει πως έχει εξαντλήσει ό,τι κοσμητικό επίθετο γνωρίζει !!).

Τέλος, για το TV Sports Basketball, νομίζω πως η (μάλλον αναμενόμενη) απουσία του, δείχνει κάτι που ήδη γνωρίζουμε: ότι το περιοδικό "εγγλεζοκρατείται".
Το άρθρο δεν το έχω διαβάσει ακόμα (τώρα άρχισα το προηγούμενο τεύχος, με το Megadrive), αλλά νομίζω ότι αυτά του είδους τα άρθρα απευθύνονται σε συλλέκτες, και όχι απαραίτητα σε gamers (αν και κάποιος μπορεί να είναι και τα δύο). Οπότε λογικό είναι να προτείνει το "First Class With The Shoe People", αντί του "The First Samurai", αφού το πρώτο είναι μεγαλύτερης αξίας για ένα συλλέκτη. (Για τον gamer βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση, να ισχύει κάτι τέτοιο :frypan: ).

μπορεί εγώ να θεωρώ το Ports of Call "top" τίτλο,
Και που να δεις, ένα remake που έχουν βγάλει!!!
 
Πίσω
Μπλουζα