Περιοδικό RetroGamer

Xαχα !! Φίλε Maddog thanks για το κοπλιμέντο !! - και όσον αφορά τα κονσολοπαίχνιδα με ψυχολόγησες θαυμάσια καθ΄ότι είμαι όντως άσχετος !! :D

(σε ότι sego-πληροφορία χρειαστώ όμως, ξέρω σε ποιό μέλος του GRM/ανθρώπινη database, θα απευθυνθώ ;) ).
 
Έλα να διαβάζουμε το Χριστουγεννιάτικο Retro Gamer, να "ανεβαίνουμε"!!! :clap:

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Το περιμένω και εγώ να το διαβάσω. :D
 
O Dino είναι "στο στοιχείο" του με αυτό το τεύχος !! :D

Eγώ παντως δηλώνω ευτυχής κάτοχος των 6 απο τα 10 "perfect ten" παιχνιδιών που παρουσιάζει το περιοδικό (στην original έκδοσή τους φυσικά). :D
 
Ωχ βγηκε?Εκαψαν και τον Παπασωτηριου στη Στουρναρη...αγκρρ θα με φανε οι δρομοι
 
Μη ξεχνάς πως στην Πάτρα έρχεται νωρίτερα...

Το έχω πάρει εδώ και μια βδομάδα... Δεν ξέρω τι παίζει Αθήνα...
 
Wally είπε:
Ωχ βγηκε?Εκαψαν και τον Παπασωτηριου στη Στουρναρη...αγκρρ θα με φανε οι δρομοι
Το κάψιμο του Π (όπου μου το κρατάγανε) με ώθησε στο να κάνω επιτέλους συνδρομή. Όχι τίποτε άλλο, είναι και στα πάνω του το ευρώ και βγαίνει κάπου ?5.7 το τεύχος πλέον!!! ?70 για 13 τεύχη...
 
Ιερόσυλοι, άκου να κάψουνε τα Retrogamer...

Και εγώ στον Παπασωτηρίου είχα κράτηση.

Δεν έχεις και άδικο πάντως, η εποχή προσφέρεται απείρως για αγορές πάσης φύσεως σε λίρες Αγγλίας. Τέτοια ισοτιμία δεν υπήρξε ποτέ άλλοτε στα χρονικά! Σήμερα είναι 1 λίρα=1 ευρώ και 6 λεπτά περίπου. :)
 
Κορυφαιο περιοδικο( μαζι με το EDGE ,PCGAMER UK, PCZONE). Εχω χασει μερικα τευχη διοτι επαψε για ενα διαστημα το πρακτορειο ξενου τυπου να το φερνει. Το μονο που με ψιλοχαλαει ειναι οτι δεν ασχολουνται και πολυ με PC games. Μαλλον θα χτυπησω συνδρομη!
 
Και είπα να αρχίσω ένα thread για το Retro Gamer, αλλά σιγά που δεν θα υπήρχε ήδη!

Παραγγέλνοντάς το κατευθείαν απ' την Imagine κοστίζει 9.5? (με τα τχδρ) και παίρνει περίπου 2 εβδομάδες να έρθει (γιατί αργούν αρκετά να το στείλουν). Είναι δηλ περίπου 2? φθηνότερα και μερικές εβδομάδες νωρίτερα.

Το θεωρώ ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή σε περιοδικό και το παίρνω ανελλειπώς εδώ και 4-5 χρόνια περίπου. Άσε που με κάθε τεύχος εμπνέομαι! Π.χ. μόλις πριν λίγο έπαιζα Gradius μετά το αφιέρωμα που είχε το τελευταίο τεύχος.

Κάποτε μάλιστα είχα στείλει για να γίνω reviewer για adventures στο περιοδικό, με βιογραφικό, δείγματα κλπ. Μου απάντησε ο Darran, ο οποίος είπε ότι ενδιαφέρεται, μου έστειλαν ένα συμβόλαιο να υπογράψω ότι τα κείμενά μου θα ανήκουν στην Imagine κλπ κλπ, και αφού υπέγραψα εξαφανίστηκαν και δεν μου ξαναπάντησαν στα email μου.... :xm:
 
Εγω δυστυχως μετα τα ντραβαλα του Δεκεμβρη στη Στουρναρη, εχω χασει αρκετα τευχη ενω μεχρι τοτε μου ελειπε μονο το πρωτο τευχος... :(

Παντως ακριβυνε ελαφρως αποτομα και χωρις καποια αυξηση υλης.

Παρολα αυτα ειναι το καλυτερο commercial περιοδικο για τους απανταχου retrogamers!
 
Και εγώ απευθείας από την εταιρία τα αγοράζω πλέον.

8.50 λίρες (~9.6 ευρώ) το καθένα ταχυδρομημένα. Οπότε δεν ακρίβυνε τίποτα, Wally. Γλυτώνεις και τον κόπο να τρέχεις στο κέντρο, συν καύσιμο ή εισιτήρια συγκοινωνίας...

Απέκτησα και το Holy Grail (issue 1). Κάποια στιγμή πρέπει να βάλω φωτό με την κομπλέ συλλογή. :)
 
Wally είπε:
Παντως ακριβυνε ελαφρως αποτομα και χωρις καποια αυξηση υλης.
Α δεν ξέρω τίποτα, εγώ ακόμα 4.99 λίρες το αγοράζω από το WHSmith τις πρώτες ώρες της κυκλοφορίας του... :p :cool: :D

//Πέρα από την πλάκα, η κανονική τιμή δεν βλέπω να έχει αυξηθεί. Τι στο καλό, πόσο πια το έχουν πάει οι περιπτεράδες εκεί??? :( Και μην ακούσω για την -μικρή- αύξηση της λίρας! Γιατί τα τελευταία δυο χρόνια που η λίρα είχε πέσει από το 1,70€ στο 1,05€ (τώρα είναι κάπου στο 1,10) ούτε 10 σεντς δεν την έριξαν την τιμή!!! Ήρθα εδώ και -ειδικά με κάτι κουπόνια που δίνουν συνεχώς τα βιβλιοπωλεία εδώ- η αγορά των περιοδικών μου βγαίνει λιγότερο από το 1/3 της τιμής που έδινα στην Αθήνα!!! ;)
 
Φυσικα και αναφερομουν στον Παπασωτηριου οσο αφορα την τιμη.

Για να ειμαστε και δικαιοι ομως, καποια περιοδο το πουλαγε ισως και φθηνοτερα απο οτι κοστιζε στην Αγγλια (μαλλον μετα το καταλαβε και παει να ρεφαρει :) )
 
Το σχολιο του Wally με καλυψε πληρως. Κι εγω το αγοραζα (εχω ολα τα τευχη αισιως) παλιοτερα απο γνωστη αλυσιδα ξενου τυπου με 13 ευρω μεχρι που ανακαλυψα οτι το εισαγει και ο Παπασωτηριου με μολις 7.5 ευρω. Οταν διαμαρτυρηθηκα στους πρωτους για τη μεγαλη διαφορα τιμης και ζητησα μια λογικη εξηγηση, η τιμη εγινε 11.5 ευρω στην οποια τελικα ανεβηκε επισης αδικαιολογητα και ξαφνικα ο Παπασωτηριου. Η συνδρομη ειναι ο,τι καλυτερο τελικα.
 
portarinos78 είπε:
Το σχολιο του Wally με καλυψε πληρως. Κι εγω το αγοραζα (εχω ολα τα τευχη αισιως) παλιοτερα απο γνωστη αλυσιδα ξενου τυπου με 13 ευρω μεχρι που ανακαλυψα οτι το εισαγει και ο Παπασωτηριου με μολις 7.5 ευρω. Οταν διαμαρτυρηθηκα στους πρωτους για τη μεγαλη διαφορα τιμης και ζητησα μια λογικη εξηγηση, η τιμη εγινε 11.5 ευρω στην οποια τελικα ανεβηκε επισης αδικαιολογητα και ξαφνικα ο Παπασωτηριου. Η συνδρομη ειναι ο,τι καλυτερο τελικα.
13? Πολλά ήταν...

Εγώ το προμηθευόμουν συνήθως από περίπτερο στην Πλατεία της Ν.Σμύρνης μέχρι το Σεπτέμβρη που ήρθα Αγγλία και η τιμή ήταν κάπου 10-11 αν θυμάμαι καλά, ενώ όσες φορές το είχα πάρει από Παπασωτηρίου ήταν κάπου 8-9...
 
!

Εγώ ανανέωσα νωρίς την συνδρομή μου (3 τεύχη πριν τελειώσει) για δεύτερη συνεχόμενη χρονια ΄χρησιμοποιόντας ένα κωδικό που μου στείλανε, και με χρεώσαν 65 λιρες για τα επομενα 13 τεύχη!! Σχεδόν όσο πληρώνει ο Νότης στην Αγγλία. Στην Ελλάδα οι εκδοτικές δεν καταλαβαίνουν την έννοια της συνδρομής και οι εκπτώσεις είναι αστείες που δεν αξίζει τον κόπο.
 
παίδες σε περίπτωση συνδρομής σου έρχεται συστημένο; δηλαδή πρέπει να πας ταχυδρομείο να το παραλάβεις;

επίσης το πακετάκι έρχεται σε διάφανη συσκευασία που βλέπει κάποιος άσχετος τι περιέχει;
 
Δεν έρχεται συστημένο, κανονικό ταχυδρομείο έρχεται, σε αδιαφανή συσκευασία (ψιλοτραβάει το μάτι, είναι ωραία).

Και, πάντως, όντως η συνδρομή αξίζει πάρα πολύ!
 
!!

Είναι διάφανο άλλα δεν φαίνεται τι έχει μέσα, μόνο το όνομα του παραλλήπτη...
 
Πίσω
Μπλουζα