Περιπέτεια (Όμπραξ - Λοχαγός Μαρκ) & Μικρός Ιππότης

Φίλε BOUZOUKI,θα μας εξηγήσεις που κολλάει αυτό που έγραψες..;

Mε τέτοιο post που διάλεξες να κάνεις για αρχή πάντως,μάλλον δε θα τα πάμε καλά,οφείλω να είμαι ξηγημένος και ξεκάθαρος από την αρχή μαζί σου,όπως με κάθε νέο μέλος μας....
 
Πρέπει να είναι ο "thanks" ή "efxaristo" ή "ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ" "virus" , αλλά αυτή τη φορά χτύπησε με άλλη μορφή!

Anyway...
 
manos426f είπε:
Φίλε BOUZOUKI,θα μας εξηγήσεις που κολλάει αυτό που έγραψες..;
Mε τέτοιο post που διάλεξες να κάνεις για αρχή πάντως,μάλλον δε θα τα πάμε καλά,οφείλω να είμαι ξηγημένος και ξεκάθαρος από την αρχή μαζί σου,όπως με κάθε νέο μέλος μας....
Μαλλον θα ευχαριστει τον θεο που μας βρηκε:biglaugh::biglaugh::biglaugh:( μετα απο μηνες στο σερφαρισμα το παληκαρι) lololololol
 
Έχει κανείς καμία λίστα με όλα τα τεύχη της συλλεκτικής περιπέτειας με τις ιστορίες του Λοχαγού Μαρκ; Η έστω, αν ξέρει κανείς πόσα είναι;

Πολύ πολύ σύντομα πάντως, θα μάθετε τι μου έφερε ο Άγιος Ρετρόνιος αυτές τις μέρες... Και φυσικά, επειδή μου έφερε ποσότητα, δεν είναι μόνο για μένα!!!
 
Wally είπε:
H αφισα της τουρκικης ταινιας με θεμα το Λοχαγο Μαρκ.Απιστευτα γελοίο :D
markue5.jpg
AΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!!!
 
Δεν έχανα τεύχος. Περίμενα να έρθει η Πέμπτη για να τρέξω να το αγοράσω
 
Αχ, εγώ πάω ακόμη στο Μοναστηράκι και αγοράζω παλιά τεύχη, όποτε κατεβαίνω Ελλάδα!

Ελπίζω να ξαναβρώ κάτι αρχεία pdf που είχα με καναδυό τεύχη και να τα ανεβάσω.
 
Καλως τον Αντιματερ ,εδω αν κοιταξεις τους κανονισμους απαγορευεται η αναρτηση λινκς με τετοιο υλικο.

Καπταιν Μαρκ και ο Φλοκ ηταν κορυφη. :D
 
Δεν επιτρέπεται; Αχ, κρίμα! Ευχαριστώ για την υπενθύμιση.

Καλώς σας βρήκα!
 
Θυμάμαι ότι οι χαρακτήρες, είχαν άλλα ονόματα όταν δημοσιεύονταν στην "Περιπέτεια" και άλλα στο "Μπλεκ".

Π.χ. "Μίστερ Μπλόφας" ή "Μίστερ Mπλουφ",

και "Θλιμμένος Μπούφος" ή "Γκούφο".

Άραγε ποιά να ήταν τα "αγγλικά" ονόματά τους ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταπληκτικές ιστορίες!

Εγώ μάλιστα τις περιπέτειες του Λοχαγού Μάρκ και του Όμπραξ, αφού τις διάβαζα, μετά πορωνόμουν και έπαιζα με τα Playmobil... :D
 
Το δευτερο αγαπημενο μου κομικ μετα τον ΜΙΚΡΟ ΙΠΠΟΤΗ. Γενικως ημουν πολυ της περιπετειας και των γουεστερν.

Να φανταστειτε διαβαζα ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ακομα και στο στρατο. Ειχα βρει τευχη σε ενα περιπτερο, τα αγοραζα και τα διαβαζα τα μεσημερια.Και φυσικα αυτό συνεχιζεται μεχρι τωρα που αν τυχει και θυμηθω θα πάρω.

Τα καλοκαιρια δε, ακομα και αν δεν εχω ''νεα'' τευχη, διαβαζω τα παλια ξανα, ετσι για να τα θυμηθω. ''Ξαναγυριζω πίσω''... ::)

Να θυμησω οτι στην ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ εκτος του Μιστερ Μπλουφ και του Θλιμμενου Μπουφου του Λοχαγου Μαρκ, ο Όμπραξ ειχε φιλους τους Φαγάνα ( με τους κεφτεδες) και το Βαρώνο και ο Μπλεκ τον Ρουντυ και τον καθηγητη Μυστηριο.

Πραγματικά Καταπληκτικες ιστοριες.

Για τον Μικρο Ιππότη θα γραψω αλλη φορα...
 
Οπως ο πρωτογραψας, δεν ημουν καθολου του 'ρεαλιστικου', και προτιμουσα πιο παιδικα. Δεν αγορασα ποτε, οποτε ομως επεφτε 'Περιπετεια' στα χερια μου (ακου τιτλος :p ) τη διαβαζα και εμενα απολυτα ικανοποιημενος. Παντα μου αρεσε. Ολες οι ιστοριες. Δεν ξερω τι ειχαν, ισως δραση, ανατροπες, χιουμορ, αγωνια κλπ να ηταν ολα σε ιδανικες αναλογιες

Απο τοτε μεχρι και σημερα, ομολογω, δεν εχω διαβασει καθόλου ιστορία με τον Ομπραξ. Οσες εχω διαβασει ηταν με τον Μαρκ, και το ονομα αυτουνου το εχω μονο ακουστα :D
 
Λεπόν...

Επανακυκλοφορεί στα περίπτερα ο τόμος 107 της Περιπέτειας, με τρεις ιστορίες του Λοχαγού Μάρκ.

1. Ο προφήτης

2. Εξόριστοι στο Μπαρμπάντος

3. Ο πόλεμος της ανεξαρτησίας

Για όσους δεν θυμούνται, η τρίτη ιστορία είναι το πρώτο τεύχος της Περιπέτειας!!!

Προλάβετε κύριοι...

Εγώ (αν και νομίζω πως ήδη έχω το αυθεντικό - όχι σε τόμο), το χτύπησα κιόλας!!! :cool:
 
DINO είπε:
Λεπόν...Επανακυκλοφορεί στα περίπτερα ο τόμος 107 της Περιπέτειας, με τρεις ιστορίες του Λοχαγού Μάρκ.

1. Ο προφήτης

2. Εξόριστοι στο Μπαρμπάντος

3. Ο πόλεμος της ανεξαρτησίας

Για όσους δεν θυμούνται, η τρίτη ιστορία είναι το πρώτο τεύχος της Περιπέτειας!!!

Προλάβετε κύριοι...

Εγώ (αν και νομίζω πως ήδη έχω το αυθεντικό - όχι σε τόμο), το χτύπησα κιόλας!!! :cool:
Τον εχω κι εγω αυτόν τον τομο.

ambu_dare είπε:
[edit] Dead picture [/edit]ΜΙΚΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ - Ένας νεαρός ρέιντζερ που κυνηγάει παρανόμους στην άγρια δύση και... (συμπληρώστε, δεν θυμάμαι άλλα ;) )
Λοιπον...θα συμπληρωσω εγω.

Το πρωτο τευχος ΜΙΚΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ με τον Καπταιν Μίκι κυκλοφορησε στην Ελλάδα με τιτλο '' Οι ραϊντζερς της Νεβάδα'' την Τρίτη 3 Ιουνίου 1986. Σ'αυτό βρισκουμε τον Μικι ''πολίτη'' ακομα και τον Τσικουδια, να βρισκουν βαρια τραυματισμενο τον ρειντζερ ενος φυλακιου,που αφου πεθαινει, να παιρνει τη θεση του στο σωμα των ρεϊντζερς.

Η ταχυτητα του στο τραβηγμα του πιστολιού, η απολυτη ευστοχια του, η ευκινησια του και η μεγαλη του ικανοτητα στις πολεμικες τεχνες τον κανουν να διακριθει γρηγορα και να γινει λοχαγος στο σωμα.Στην παρεα βεβαια των δυο, θα προστεθει και ο γιατρος Αφαιμαξη και οι τρεις τους θα γινουν αχωριστοι.

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ ολοκληρωσε τις περιπετειες του Κάπταιν Μίκι στα 159 τευχη και μετα συνεχισε με τις περιπετειες ενος αλλου ρεινζερ του Τέλερ, χωρις νομιζω την ίδια επιτυχια.

Ηταν το αγαπημενο μου περιοδικο, με τον Κάπταιν Μίκι μονο. Εχω ακομα τη συλλογη μου απ' αυτά και συνεχως ψαχνω παντου μηπως και τη συμπληρωσω σιγά σιγα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ambu_dare είπε:
[edit] Dead picture [/edit]ΛΟΧΑΓΟΣ ΜΑΡΚ

Χθες το βραδυ κατα τις 12 φευγαμε απο μια καφετερια και πηγε καποιος να παρει το avanti σ'ενα περιπτερο και εκει πηρε το ματι μου μερικους τόμους ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ.

Ε φυσικά και με το κοστος να γινω ρεζίλι χτυπησα τον τόμο 93. Τον διαβασα ολο χθες βραδυ...εκπληκτικες ιστοριες.

Ειδα και ενα τομο με εξωφυλλο τον Όμπραξ που θα τον αγορασω μαλλον αυριο. Ντρεπομαι αλλά το κάνω :eek:
 
Εχω απορια: Οι Τουρκοι πηραν δικαιωματα για την ταινια η τη γυρισαν στο ετσι; :Ρ

DINO είπε:
3. Ο πόλεμος της ανεξαρτησίας

Για όσους δεν θυμούνται, η τρίτη ιστορία είναι το πρώτο τεύχος της Περιπέτειας!!!
Αθανατε ελληνικε Τυπε των 80ς... παντα ακολουθουσε τη δικη του σειρα σε ολα :Ρ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H περιπέτεια αποτελούσε για μένα ένα ταξίδι.Θυμάμαι σαν να μην πέρασε μια μέρα πως πριν φύγω για το σχολείο έβαζα 3-4 τεύχη στην τσάντα μου και στο πρώτο διάλλειμμα μάζευόμασταν πίσω από το σχολικό και κάναμε ανταλλαγές!!Ε ρε παζάρια.Ο Μάρκ είχε την τιμητική του .Τον Όμπραξ δεν τρελαινόμουν.Πρέπει να έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα τεύχη που κυκλοφορούσαν τότε.Στο σπίτι είχα καμιά 60 περιπέτειες αλλά η αγαπημένη μου μαμά τα πέταξε γιατί πιάναν τόπο.Ακουσον Ακουσον!!!Θα είχα τώρα μια καλή συλλογή.Βλέπω τα παιδιά τα σημερινά όλο με κινητά και gadgets.Η ζωή είναι απλή αρκεί μια "περιπέτεια "για να σε ταξιδέψει μακρυά από την γκρίζα καθημερινότητα!!!
 
Πίσω
Μπλουζα