Περιπέτεια (Όμπραξ - Λοχαγός Μαρκ) & Μικρός Ιππότης

Αλήθεια πόσα τεύχη έχει ο καθένας σας?
 
video80 είπε:
Αλήθεια πόσα τεύχη έχει ο καθένας σας?
Από Περιπέτεια εννοείς ή γενικά από ρετρό κόμικς;

Αρκετά για να μπορούμε να κάνουμε έρευνα και να γράφουμε σπουδές.

3.000 περίπου τεύχη από διάφορα περιοδικά είναι η μικρή μου συλλογή...

Άλλη μια πτυχή μου που δεν έχω ξαναναφέρει ποτέ εδώ μέσα...
 
Θα σου ελεγα να σκαναρεις κανα ρετρο εξωφυλλο απο οτιδηποτε,αλλα μιας και δεν το εχεις κανει ως τωρα μαλλον δεν θα εχεις ειτε ορεξη η κουραγιο.

Δεν ειναι κακο το παθαινω και εγω. :D

Εντυπωσιακη συλλογη ,γραψε τουλαχιστον απο τι αποτελειται. :xm:
 
Ενοό μόνο απο περιπέτεια. μεσα δεκαετίας 80 ,νομίζω οτι είταν η καλίτερη εποχή για το περιοδικο.Εχω γυρο στα 50 τεύχη (μόνο) απο την περίοδο εκείνη.

Απο την 1η και όλας επανέκδοση είχα ξενερώσει, καπου στο 1991 τελος με αρχές 92 ,έπαψα μαχέρι να αγοράζω το περιοδικό!
 
Mandrake είπε:
Τι εννοείς με το "αλλάζει το στήσιμο και ο σχεδιασμός"; Τα τεύχη είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια!
Θεωρείς δηλαδή ότι αυτά τα δύο εξώφυλα, που είναι από τον 2ο κύκλο, πως είναι ίδια;

picture.php


picture.php
 
Αλλάζει ο σχεδιασμός αγαπητέ φιλε.

Ανάρτησε σε παρακαλώ τεύχος της περιπετειας απο τις χρονιές 1987 η 1988.
 
1987-1988; Προς το τέλος της πρώτης περιόδου δηλαδή;
 
ναι ,η αγαπιμένη μου περιοδος, αν θυμάσε για 2-3 χρόνια η περιπέτεια έβγαζε μόνο ιστορίες με Μαρκ
 
Playmolover είπε:
3.000 περίπου τεύχη από διάφορα περιοδικά είναι η μικρή μου συλλογή...

Άλλη μια πτυχή μου που δεν έχω ξαναναφέρει ποτέ εδώ μέσα...
Εντυπωσιακό! 8)
 
Φίλε video80 μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοούσα. Εννοώ πως οι ιστορίες είναι ίδιες ανά τις περιόδους κι απλά επανατυπώνονταν με την αρίθμηση να συνεχίζεται (εκεί βλέπεις και την αλλαγή κάθε περιόδου) και ελαφρώς διαφορετικό εξώφυλλο (τιμές, περιθώρια, τίτλους κτλ.). Αν εννοείς την καλλιτεχνική επιμέλεια ορισμένων απ'τα εξώφυλλα της ίδιας περιόδου (αναφέρεσαι στην Β' συγκεκριμένα) δεν έχω ιδέα αν έχει βάλει κάποιος "Έλληνας" το χεράκι του σε ορισμένα απ'αυτά (εκεί το πας αν κατάλαβα καλά). Τα εξώφυλλα που μου δείχνεις δεν έχουν ίδια αρίθμηση οπότε φαντάζομαι μιλάς γι'αυτό που λέω εδώ. Όσο για σκανάρισμα θα σε στενοχωρήσω αλλά δεν έχω σκάνερ... Τα δυο παλιά μου έχουν χαλάσει και είμαι πολύ καιρό χωρίς. Κι εγώ βλέπω διαφορές πάντως σ'αυτά που έδειξες. Ίσως δεν είναι των EsseGesse αν αυτό εννοείς κι έχει βάλει άλλος το χεράκι του. Εγώ νόμιζα αρχικά πως έλεγες για διαφορές στα εξώφυλλα ορισμένων τευχών μεταξύ της Β' Περιόδου και των υπολοίπων. Κάτι τέτοιο απ'όσο έχω παρατηρήσει δεν ισχύει πάντως.
 
[Edit_By Aardvark]Απαγορευονται Greeklish kαι αναφορες σε παρανομο υλικο [/Edit]

Διαβασε τους κανόνες .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παιδιά κι εγώ μεγάλος συλλέκτης.. μιλάμε για 400- 500 τεύχη. μία ερώτηση.. αν κάποιος θέλει να κάνει ένα site - blog και να ανεβάσει, πιθανόν, υλικό για τον λοχαγό μαρκ, αυτό είναι παράνομο; τι επιπτώσεις μπορεί να έχει αν κάνει κάτι τέτοιο; :xm:
 
Αν ανεβασει υλικο (σκανς) και δεν ερθει πρωτα σε επαφη με τον εκδοτη ή οποιον αλλο εχει τα πνευματικα δικαιωματα, θα εχει νομικους μπελαδες
 
thanks very much my friend

thanks very much my friend
 
talos είπε:
You are welcome my friend.

Μονο που εδω μεσα δεν θα βρεις υλικο για "καταβασμα" :)

BTW καλως ηρθες στην παρεα μας :D
 
Όσον αφορά τον επανασχεδιασμό που ειπώθηκε πριν, βρήκα δύο ίδια τεύχη από δύο διαφορετικές περιόδους και παραθέτω τα εξώφυλλα:

picture.php


Η διαφορά στο σχεδιασμό είναι εμφανέστατη! Σίγουρα κάποιος Έλληνας έχει βάλει το χεράκι του, αλλά δε μπορώ να καταλάβω το λόγο...

Μιλάμε μόνο για το εξώφυλλο. Η ιστορία μέσα είναι ίδια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως το κάνανε "ξεπατικοσούρα" ; :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dino ετοιμάσουμε να γράψουμε κάνα βιβλίο....

"Το' χεις" βλέπω το άθλημα.....
 
Είμαστε πολλοί εδώ μέσα! Εσύ, ο Aardvark, ο exetlaios και άλλοι...

Μπορούμε να κάνουμε και σεμινάρια! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα