Πιθανή αγορά AMIGA

To Workbench είναι η δισκέττα με το λειτουργικό. Το Kickstart είναι ας πούμε το "firmware" της κάθε Amiga, και είναι hardware chip. Συβαδίζουν συνήθως δηλ. στην 500άρα έχεις το Kickstart 1.3 και φορτώνεις το Workbench 1,3. Μήν πολυμπλέκεσαι πάντως, κατάλαβε μάλλον ο γερμανός και θα σου δώσει μιά δισκέττα με την έκδοση 1.3 του Workbench, που την χρειάζεσαι για να συνδέσεις την amiga με το PC όταν θα θελήσεις να κάνεις τα adf σου.
 
A! Μαλιστα... Με μπερδεψε γιατι στον emulator το kickstart το φορτωνα σαν αρχειο... Οποτε υπεθεσα οτι το kickstart ειναι τα αρχειο συστηματος και το workbench το gui... Οποτε σιγουρα καταλαβε... Ευχαριστω πολυ φιλε μου.
 
Ξεθάβω το παρόν θέμα από το χρονοντούλαπο για να ρίξω την εξής ερώτηση: Μια Α600 καλοσυντηρημένη και "μαμά", με τροφοδοτικό και workbench 2.1 γύρω στα 100 ευρώ είναι καλή περίπτωση στις μέρες μας;

Ξέρω ότι amibay ίσως βρω τουμπανιασμένη και σε καλύτερη τιμή όμως τα μεταφορικά θα ανεβάσουν το κόστος της. Μιλάω για 100ευρώ κομπλέ μαζί με μεταφορικά.
 
Αναλόγως. Από ποιά χώρα θα σου έρθει; 100 ευρώ με μεταφορικά μπορεί να είναι νορμάλ τιμή αν τα μτφ είναι 45 ευρώ ή πολλά αν τα μτφ είναι 20. Δηλαδή αν το πακέτο μόνο του κοστίζει 80 ευρώ είναι πολλά, προτιμότερο να δώσεις κατι παραπάνω να παρεις μια Α1200 "μαμα".

ΥΓ. Κατ'εμε 100 ευρώ από Ελλάδα για αγορά μιας "υπερσπάνιας, μονο 120 κομμάτια πουλήθηκαν" Α600 μαζί με τα μτφ είναι πάρα πολλά και όποιος κατάλαβε κατάλαβε....
 
Rygar, ευχαριστώ για τις συμβουλές δεν άντεξα όμως και έκανα το ατόπημα! Πιο πολύ παρορμητική αγορά ελπίζω να μη το μετανιώσω. Από Ελλάδα είναι, ελπίζω να είναι σε καλή λειτουργική κατάσταση, περισσότερα θα σας πώ αφού την παραλάβω.
 
Σπάνια είναι;

Εννοείται ότι έχω "πιάσει" όλες τις Amiga (όντας αρκετά γνωστός Amigάς τότε), αλλά σαν ανάμνηση θυμάμαι να έχει περάσει A600 από το σπίτι μου, ενώ είμαι κάθετος ότι δεν είχα αγοράσει.

Πιθανολογώ ότι μου είχε δανείσει μια η Memox (!) μέχρι να έρθει η A4000/040 μου.

Όμως και A1200 πρέπει να είχα, αλλά δεν ξέρω σίγουρα. :) (πωπω να το Alzheimer)

Το σίγουρο είναι ότι άλλαξα δυο A500 (τελείως διαφορετικών γενιών boards όμως και γι' αυτό το έκανα) που τώρα έχω τη μια καθώς και την A4000/040 που όμως ο κουμπάρος μου φρόντισε να χάσει το 040 doughterboard (!!!) και μου είχε αφήσει επάνω έναν 060 accelerator και είχε το θράσος μετά από χρόνια ΧΩΡΙΣ να μου βρει τον 040 να θέλει τον 060 πίσω (που δεν πήρε φυσικά και παραλίγο να μη ξαναμιλήσουμε - θράσος όμως ε).

(τι σας λέω τώρα ε;... sorry για το off topic αλλά μου ήρθαν)

Αν είναι από Ελλάδα κακώς δεν επιβεβαίωσες την λειτουργική κατάσταση.

Από εκεί και πέρα 100 ευρώ δεν είναι και ξεβράκωμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν σκεφτεις οτι απο Ελλαδα τα τελη αποστολης ειναι 6 ευρω, amiga 600 για 96? ειναι IMHO χαλια.

Οπως και να 'χει το πραγμα το 2014 ειναι η χρονια της 500! Aca500, Turboflyer 530, zeus68k, τα addon του kipper2k, της κακομοιρας γινεται!!!
 
Οντως!Η αγαπημενη μας 500αρα ζει την δευτερη νιοτη της!Η μηπως την τριτη?
 
Καλημέρα και καλή χρονιά.

Δεκτον οτι 100 ευρώ είναι πολλά δε βλέπω όμως και πολυ φθηνότερες στο eBay/amibay. Αν βαλεις και τα μεταφορικα που με τιποτα δεν ειναι 6 ευρω όπως είπε ο φίλος παραπανω, το κοστος ανεβαινει αρκετα.

Όταν με το καλό την παραλάβω θα σας πω αν τελικά άξιζε το κατοσταρικο, κρίμα που καταργήθηκαν εδώ οι αγγελίες ώστε να τα βρίσκουμε μεταξύ μας οι ρετρομανεις.

Να είστε όλοι καλά και χρόνια πολλά,

Πάνος

Υ.Γ. συγγνώμη προς τους mods δεν είχα προθεση να φανεί για αγγελία απλα για να δείξω οτι όσο ακριβή και να φαίνεται μια α600 στα 100 ευρώ κανεις δεν είναι πρόθυμος να δώσει τη δικιά του για 50/60 ευρώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΑΧ ΝΑ ΕΙΧΑ ΧΩΡΟ!
 
Λοιπόν παρέλαβα σήμερις...

άσπιλη και αμόλυντη φαίνεται η δεσποινίδα, εξωτερικά φαίνεται σε πάρα πολύ καλή κατάσταση για τα χρόνια της.

attachment.php


attachment.php


και φυσικά αμέσως στο ψητό (η εικόνα είναι από composite σήμα, σύντομα θα πάμε και σε scart rgb):

attachment.php


attachment.php


bonus pic:

attachment.php


Υ.Γ. PS2 σε serial amiga mouse γίνεται με σπιτικά υλικά μέχρι να προμηθευτώ κάποιο;
 
Mε γειές, με γειές ! Καλά, η bonus pic όλα τα λεφτά ! Όσο για το ποντίκι, νομίζω ότι ο αντάπτορας τύπου cocolino είναι μονόδρομος
 
NLS είπε:
Από εκεί και πέρα 100 ευρώ δεν είναι και ξεβράκωμα.
Κατά την άποψή μου, ναι είναι κανονικό ξεγύμνωμα αυτά τα χρήματα γι'αυτό το σύστημα. Πολύ υπερτιμημένο, δεν κάνει κάτι παραπάνω από την Α500, πέραν της υποστήριξης σκληρού δίσκου στη μητρική, κάτι που η Α500 θα το κάνει σύντομα με το ZEUS (και όχι μόνον αυτό ;) )

elefas είπε:
Δεκτον οτι 100 ευρώ είναι πολλά δε βλέπω όμως και πολυ φθηνότερες στο eBay/amibay. Αν βαλεις και τα μεταφορικα που με τιποτα δεν ειναι 6 ευρω όπως είπε ο φίλος παραπανω, το κοστος ανεβαινει αρκετα.
Αν θες την Α600 για να συμπληρώσεις τη συλλογή σου, δεν είναι δα και μεγαλο ποσό. Αν όμως ήθελες απλά μια αμίγκα για να παίζεις (μην ξεχνάς, δεν παίζει AGA), η Α600 είναι η χειρότερη επιλογή. Ειναι πολύ ωραίο σύστημα για τη βιτρίνα, αλλα είναι ενα σύστημα που δεν έμεινε ζωντανό για πανω από 6-7 μήνες. Ηταν μία σφήνα μεταξύ Α500+ και Α1200. Θα μπορούσες κάλλιστα να δώσεις σχεδόν τα ίδια χρήματα για να παρεις μια Α1200 από ΕΒΑΥ με δισκέτες και joystick και ενδεχομένως κουτάτη. Ομως περί ορέξεως.... Δε μας πέφνει και λόγος, εσύ πλήρωσες άλλωστε :D .
 
@Other_Reality: merci, merci για τα καλά σχόλια και για το tip περί cocolino (μόνο που είναι πανάκριβο το άτιμο...!)

@Rygar: θέλω να πω ότι δεν παρεξηγούμαι, μου αρέσει που διαβάζω τον αντίλογο για την επιλογή μου και σε ευχαριστώ γιατί με κάνεις να το σκέφτομαι παραπάνω καθώς και όσους μας διαβάζουν ώστε να μην κάνουν τα ίδια πιθανώς λάθη.

Στο δια ταύτα όμως. Με 100 ευρώ στο eBay (συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών καλώς ή κακώς την πήρα από Αθήνα και συναντηθήκαμε με το παιδί οπότε μεταφορικά στην περίπτωση μου είναι 0, ενώ από άλλη χώρα της Ευρώπης απότι βλέπω μίνιμουμ 40 ευρώ) εγώ δεν βλέπω καμία 1200 να υπάρχει (βασικά οι φτηνότερες πλησιάζουν τα διπλάσσια από όσα έδωσα).

Δέχομαι ότι η 1200 είναι πολύ καλύτερη και πληρέστερη της 600, η οποία γνωρίζω ότι κυκλοφόρησε για πολύ λίγο και θεωρείται αποτυχία. Όμως παρόλο που είναι η πρώτη amiga που πέφτει στα χέρια μου (ούτε πιτσιρικάς είχα ποτέ μου, ούτε έχω άλλη στη συλλογή μου), οι λόγοι που διάλεξα αυτήν (φυσικά αν έβρισκα με 100 ευρώ 1200άρα θα την έπαιρνα ασυζητητί) είναι:

α) compact

β) obsolete - το αποπαίδι της commodore - πολλοί δεν την θέλουν, αυτό εμένα με ελκύει

γ) hdd & pcmcia support - ήδη έχω παραγγείλει το hdd 4gb cf

δ) καλύτερη ποιότητα κατασκευής από την Α500 (λέγε με surface mounting)

ε) προφανώς δεν είναι ο υπολογιστής της δουλειάς μου, έχω άλλους δόξα τω θεώ, είναι κάτι ρετρομανιακό για να ασχολούμαι τον ελεύθερο χρόνο μου οπότε δεν με πειράζει να μην παίζει το 100% των games της Α500 ή AGA. Είμαι σίγουρος ότι για αυτά που μπορεί να κάνει ο ελεύθερος χρόνος μου δεν φτάνει :D .

Φυσικά εδώ θα είμαστε για ακόμη μια χρονιά οπότε με το πέρασμα του χρόνου θα διαπιστώσω αν έπραξα σωστά ή λάθος και φυσικά δεν θα έχω κανένα πρόβλημα να το παραδεχτώ.

φιλικά,

Πάνος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με kickstart 37.300 ισως να εχεις προβλημα με την CF 4gb. Δες εδω για λεπτομέρειες.

Οσο για την ποιοτητα κατασκευης ειναι γνωστο οτι οι 600, οπως και οι 1200 χρησιμοποιουν κατωτερης ποιοτητας υλικα και χρειαζονται οπωσδηποτε αλλαγη στους πυκνωτες, κατι που δεν συμβαινει με τις 500.
 
Εχουμε βγάλει το σύστημα τόσο όφφ που μου φαίνεται ότι στο τέλος ο ελέφας θα μας κάνει μήνυση. :D :D
 
Aν και δεν ειμαι αμιγκάς μαλλον θα συμφωνησω με τον ελεφαντα.Το ασχημο με το ebay ειναι οτι τα μεταφορικα εχουν ανεβει αρκετα,τοσο απο Αγγλια οσο και απο Αμερικη,και μερικες φορες φθανουν το μισο της αξιας του αντικειμενου.Η 600 ειναι αρκετα compact και βολευει απο πλευρας χωρου.Το μονο αρνητικο ειναι η ποιοτητα κατασκευης ,και η υπαρξη smd που καθιστα την επισκευη δυσκολη.Πιστευω ομως οτι δεν θα εχει προβλημα.Καλοπαικτη ελεφαντα!!! :thumbup:
 
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για τα σχόλιά και τα tips σας! Μηνύσεις ήδη ετοιμάζει η 600άρα μου στον Final Writer :p
 
Rygar είπε:
Κατά την άποψή μου, ναι είναι κανονικό ξεγύμνωμα αυτά τα χρήματα γι'αυτό το σύστημα. Πολύ υπερτιμημένο, δεν κάνει κάτι παραπάνω από την Α500, πέραν της υποστήριξης σκληρού δίσκου στη μητρική, κάτι που η Α500 θα το κάνει σύντομα με το ZEUS (και όχι μόνον αυτό ;) )
Αν θες την Α600 για να συμπληρώσεις τη συλλογή σου, δεν είναι δα και μεγαλο ποσό. Αν όμως ήθελες απλά μια αμίγκα για να παίζεις (μην ξεχνάς, δεν παίζει AGA), η Α600 είναι η χειρότερη επιλογή. Ειναι πολύ ωραίο σύστημα για τη βιτρίνα, αλλα είναι ενα σύστημα που δεν έμεινε ζωντανό για πανω από 6-7 μήνες. Ηταν μία σφήνα μεταξύ Α500+ και Α1200. Θα μπορούσες κάλλιστα να δώσεις σχεδόν τα ίδια χρήματα για να παρεις μια Α1200 από ΕΒΑΥ με δισκέτες και joystick και ενδεχομένως κουτάτη. Ομως περί ορέξεως.... Δε μας πέφνει και λόγος, εσύ πλήρωσες άλλωστε :D .
Καλά στο τι είναι η A600 (σε σχέση με την οικογένεια) συμφωνώ απόλυτα. Δεν το συζητάμε.

Με γεια πάντως! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για τα χρήματα, όπως έχουμε ξαναπεί, είναι τελικά το πόσα είσαι διετεθειμένος να δώσεις. Σίγουρα θα την έβρισκε φθηνότερα, όμως δείχνει να είναι σε καλή κατάσταση οπότε και εγώ, καλή αγορά την βλέπω.

Τώρα για την 600άρα σαν μηχάνημα, δεν είχα ποτέ, αν και πάντα την ζαχάρωνα ακριβώς γιατί είναι σεξουαλικά μικρή. Με το Relockick πιστεύω ότι σώζεται λίγο η κατάσταση στα games (δεν είμαι και σίγουρος, στην 4000Τ, ακόμη και το cd32 με το φλόπυ έχω φορτώσει αρκετά παλιά games - όχι όλα βέβαια). Προσωπικά αν θα αγόραζα μια 600άρα (λέμε τώρα) θα την είχα για Protracker και το μικρό μονιτοράκι όπως έχει βάλει ο Elefas στην bonus pic ! Ότι πρέπει για σύνθεση, η να ακούς απλά μπόλικα mods ! Μπαίνει και στο σαλόνι με το Stereo !
 
Πίσω
Μπλουζα