Πιθανή απόκτηση arcade καμπίνας + μία πρόταση

Λοιπόν ελέγξαμε την καμπίνα και την οθόνη με τον φίλο 1@telonio[/USER] (1000 ευχαριστώ και πάλι!) και η γνώμη του είναι πως η οθόνη δεν πρέπει να έχει κάποιο άλλο θέμα πέρα από αυτό του μαγνητισμού. Οπότε μένουμε εκει και περιμένουμε να δούμε μπας και καταφέρω να βρω το εργαλείο. Εχω μία άκρη από κάποιον φίλο που μπορεί να με φέρει σε επαφή με έναν τεχνικό πολύ παλιάς σειράς και ίσως να έχει. Αλλιώς θα κοιτάξω και σε κάποια άλλα μαγαζιά που αναφέρθηκαν και βλέπουμε.

Ενα άλλο καλό που βγήκε από την συνάντηση είναι πως ανοίξαμε την Pandora και ξεκολλήσαμε την SD card που είχε (κρατιόταν μόνο με λίγη σιλικόνη). Το PC δεν την διάβαζε αλλά είδα ότι θέλει Linux και για καλή μου τύχη κάνω ένα projectάκι σε Raspberry οπότε την έβαλα σε αυτό και μπόρεσα να δω όλα τα αρχεία και roms μέσα. Βεβαια τα αρχεία είναι λίγο διαφορετικά από ότι βλέπω στα Windows αλλά πιστεύω να βγάλω άκρη και αμα βρω και το αρχείο που έχει τις λίστες των παιχνιδιών θα μπορέσω να την αδειάσω και να βάλω δικά μου games μέσα, ίσως να μπορέσω να φορτώσω και πιο καινούρια έκδοση του όλου συστήματος γιατί δεν είδα πουθενά video options και το emulation έχει screen tearing. Οπότε (μάλλον) δεν θα μου βγει άχρηστη η πλακέτα, ούτε θα χρειαστεί να πάρω άλλη ή να βάλω PC.

Αρα μένει να απομαγνητιστεί και να αλλαχτούν οι μοχλοί και δεν έχουμε κάποιο χειρότερο θέμα.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το εχετε δει αυτο; Πολυ φτηνό και μετα θα μπορεις να κοιμάσαι ησυχος οτι αμα σου ξανασυμβεί θα εισαι ετοιμος. Συν οτι θα μπορείς να βοηθας και αλλους ταλαίπωρους με το ιδιο πρόβλημα!

Να και ενα video που δειχνει την λειτουργιά του

 
Το εχετε δει αυτο; Πολυ φτηνό και μετα θα μπορεις να κοιμάσαι ησυχος οτι αμα σου ξανασυμβεί θα εισαι ετοιμος. Συν οτι θα μπορείς να βοηθας και αλλους ταλαίπωρους με το ιδιο πρόβλημα!
Καλη επιλογη φαινεται.Το ειχα δει και εγω οταν εψαχνα το στεφανι απομαγνητισμου.Κοστιζει με τα μεταφορικα 30 ευρω περιπου.Το στεφανι ειναι πιο ακριβο αλλα πιστευω την ιδια δουλεια κανει.

Λοιπόν ελέγξαμε την καμπίνα και την οθόνη με τον φίλο 1@telonio[/USER] (1000 ευχαριστώ και πάλι!) και η γνώμη του είναι πως η οθόνη δεν πρέπει να έχει κάποιο άλλο θέμα πέρα από αυτό του μαγνητισμού. Οπότε μένουμε εκει και περιμένουμε να δούμε μπας και καταφέρω να βρω το εργαλείο.
Ο Μαριος γνωριζει αρκετα απο arcades crt monitors και crt τηλεορασεις.Με την βοηθεια του Μαριου καταφερα να εχω εικονα αυθεντικων αναλυσεων σε 15khz στην crt τηλεοραση μου.Μου εφτιαξε ειδικο καλωδιο vga to scart με σημα rgb και η εικονα των παιχνιδιων απο emulators ειναι φοβερη στην crt.Τα γραφικα απο το mame δειχνουν απιστευτα.

Kαι σε πολλα posts θυμαμαι ο Μαριος εχει βοηθησει πολλα παιδια εδω στο forum.Πολυ μεγαλη τυχη για μενα και για αλλους που ο Μαριος ειναι στο retromaniax.

Mακαρι imgema μετα τον απομαγνητισμο η οθονη να ειναι κομπλε για πολλα χρονια.Εγω παιζω και σε μια sony crt του 1990 και η εικονα ακομα ειναι αψογη.Στην συγκεκριμενη τα χρωματα και η ενταση του contrast σε παλια παιχνιδια ειναι πολυ ανωτερα απο τηλεορασεις led - oled που εχω δει.Και ειναι 30 χρονων crt τηλεοραση.
 

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς δεν μπορώ τελικά να βάλω χέρι στην SD κάρτα της Pandora. Οταν πάω να κάνω οτιδήποτε μου λέει "access denied". Διάβασα ότι είναι read only αλλά όχι και κάποια λύση.

Η Pandora αυτή που έχω είναι μούφα, έχει screen tearing και λείπουν βασικά παιχνίδια που θέλω. Το screen tearing απλά χαλάει την εικόνα, δεν έχει νόημα η CRT με αυτό.

Οπότε οι επιλογές είναι δύο.

- Αν φτιαχτεί η οθόνη θα πρέπει να αγοράσω κάποια άλλη πλακέτα αφού αυτή που έχω δεν μου αρέσει και δεν μπορώ να βάλω κάποιο PC σε JAMMA.

- Αν δεν φτιαχτεί η οθόνη δεν θα θέλω και JAMMA οπότε θα βάλω ένα PC σε μια LCD αλλά θα πρέπει να την αγοράσω και αυτήν αφού δεν μου περισσεύουν LCD οθόνες.

Οπως και να έχει τα εξτρά 80-90 ευρώ δεν τα γλιτώνω. Οπότε θα προσπαθήσω να διώξω το Neo-Geo με το παιχνίδι του μπας και καλύψω το κόστος αυτό.
 
Εβγαλα μία άκρη.

Η Pandora τελικά δεν είναι τίποτε άλλο από έναν μικρό υπολογιστή όπως είναι το raspberry αλλά Κινέζικο (μάλλον). Και βάζουν αυτοί πάνω μία SD κάρτα (η οποία είναι encrypted για να μην μπορείς να την πειράξεις) με κάτι χάλια emulators και ότι roms θέλουν αυτοί. Αν ομως την βγάλεις την κάρτα αυτήν (που οι τύποι την κολλάνε πάνω, lol) και βάλεις μία άδεια, μπορείς να βάλεις Linux και δικά σου προγράμματα. Οπως ακριβώς ένα Raspberry.

Ενας φίλος λοιπόν είχε πάρει μία Pandora ολόιδια με την δική μου αλλά ο τύπος που του την πούλησε είχε βάλει δική του κάρτα μέσα με τελείως διαφορετικούς emulators που τρέχουν με Emulation Station, μέχρι και RetroArch. Και δεν έχει μόνο MAME μέσα αλλά και άλλες κονσόλες (όχι ότι με νοιάζει). Εβαλα την κάρτα του στην δική μου πλακέτα και λειτουργεί μια χαρά. Οι emulators που έχει είναι καλύτεροι (χωρίς screen tearing), έχει όλα τα games που θέλω και μπορώ να βάλω και να βγάλω ότι θέλω. Οπότε θα κάνω μία κλωνοποίηση και τελείωσε, από θέμα παιχνίδια/emulators είμαστε κομπλέ.

Αρα λοιπόν στην περίπτωση που φτιαχτεί η οθόνη δεν θα χρειαστεί να αγοράσω άλλη πλακέτα ;)

Την Τετάρτη θα έρθει τεχνικός με το εργαλείο να κάνει μια προσπάθεια να την φτιάξει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1@milntov[/USER]: το γυαλί με μόλυβδο είναι στις πλευρές του καθοδικού σωλήνα και έχει σκοπό να θωρακίζει από την εκπομπή ακτίνων Χ (μιας και η CRT τηλεόραση μοιάζει με μηχάνημα ακτινογραφίας:βομβαρδισμός σταθερού στόχου από επιταχυμένη δέσμη καθοδικών ακτίνων. ) Το στρόντιο υπάρχει στο μπροστινό γυαλί (την οθόνη δηλ.) η οποία πρέπει να είναι διάφανη, φυσικά, και για τον ίδιο λόγο με τον μόλυβδο. Κίνδυνος κανένας δεν υπάρχει εκτός αν πεταχτεί η τηλεόραση σε καμία χωματερή χύμα. Η υψηλή τάση αυτόν ακριβώς τον σκοπό έχει, να επιταχύνει την δέσμη ηλεκτρονίων. Ο Μ/Σ υψηλής είναι flyback οπότε θεωρητικά αν αγγίξει κανείς την "βεντούζα" θα την βγάλει, αν και για μένα επαφή με τάση σχεδόν 30,000 βολτ σίγουρος θάνατος.Οπότε προσοχή.

 
H οθόνη φτιάχτηκε!

Αλλά ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε κάνει μία λακαμία που δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε για ποιο λόγο το έκανε.

Οταν απομαγνητίστηκε η οθόνη όλα τα χρώματα ήταν τελείως λάθος. Οσο και να παλεύαμε δεν άλλαζαν. Και ξέραμε ότι δεν είναι θέμα μαγνητισμού γιατί αν και λάθος, τα χρώματα ήταν σε όλη την οθόνη ενιαία και δεν υπήρχαν "λεκέδες". Ομως γιατί το δρακάκι στο Bubble ήταν μωβ αντί για πράσινο? Γιατί οι φούσκες ήταν κόκκινες αντί για πράσινες?

Και εκεί που ψαχνόμασταν μου δείχνει ο τεχνικός το RGB καλώδιο και για κάποιον λόγο ήταν κομμένο και ξανασυνδεδεμένο, όμως όταν το σύνδεσαν αντί να βάλουν την πράσινη άκρη με την πρασινη, την μπλε με την μπλε κλπ τα είχαν μπερδέψει. Εμεις τα συνδέσαμε πάλι σωστά και τα χρώματα ήρθαν όπως έπρεπε. Ενας θεός ξέρει τι κάνανε εκεί πέρα. Πάντως τώρα είναι εντάξει. Οχι μόνο εντάξει, χάρμα οφθαλμών. Ήρθε πιο καλά από ότι περίμενα γιατί πριν ήταν τελείως χάλια.

Εφτιαξα και τους μοχλούς (δεν τους άλλαξα, απλά έφτιαξα αυτούς που είχε μιας και είναι πιο βαριοί και "επαγγελματικοί"). Οπότε τώρα αυτό που έμεινε είναι να επανασυνδεθούν όλα τα κουμπιά και να συνδεθεί και ο κερματοδέκτης. Ετσι οπως είναι τώρα λειτουργούν μονο τα 3 από τα 6 κουμπιά σε κάθε παικτη. Συν το ότι όταν πατάω εγώ ένα συγκεκριμένο κουμπί, ο δεύτερος παικτης δεν μπορεί να πάει αριστερά, λες και κάνει κάποιο conflict. Δεν μου φαίνεται περίεργο, αμα τα κουμπιά τα σύνδεσε ο ίδιος που σύνδεσε και την οθόνη με την πλακέτα λογικά θα πατάς κάποιο κουμπί και θα σβήνουν τα φώτα στο δωμάτιο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H οθόνη φτιάχτηκε!

Αλλά ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε κάνει μία λακαμία που δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε για ποιο λόγο το έκανε.

Οταν απομαγνητίστηκε η οθόνη όλα τα χρώματα ήταν τελείως λάθος. Οσο και να παλεύαμε δεν άλλαζαν. Και ξέραμε ότι δεν είναι θέμα μαγνητισμού γιατί αν και λάθος, τα χρώματα ήταν σε όλη την οθόνη ενιαία και δεν υπήρχαν "λεκέδες". Ομως γιατί το δρακάκι στο Bubble ήταν μωβ αντί για πράσινο? Γιατί οι φούσκες ήταν κόκκινες αντί για πράσινες?

Και εκεί που ψαχνόμασταν μου δείχνει ο τεχνικός το RGB καλώδιο και για κάποιον λόγο ήταν κομμένο και ξανασυνδεδεμένο, όμως όταν το σύνδεσαν αντί να βάλουν την πράσινη άκρη με την πρασινη, την μπλε με την μπλε κλπ τα είχαν μπερδέψει. Εμεις τα συνδέσαμε πάλι σωστά και τα χρώματα ήρθαν όπως έπρεπε. Ενας θεός ξέρει τι κάνανε εκεί πέρα. Πάντως τώρα είναι εντάξει. Οχι μόνο εντάξει, χάρμα οφθαλμών. Ήρθε πιο καλά από ότι περίμενα γιατί πριν ήταν τελείως χάλια.

Εφτιαξα και τους μοχλούς (δεν τους άλλαξα, απλά έφτιαξα αυτούς που είχε μιας και είναι πιο βαριοί και "επαγγελματικοί"). Οπότε τώρα αυτό που έμεινε είναι να επανασυνδεθούν όλα τα κουμπιά και να συνδεθεί και ο κερματοδέκτης. Ετσι οπως είναι τώρα λειτουργούν μονο τα 3 από τα 6 κουμπιά σε κάθε παικτη. Συν το ότι όταν πατάω εγώ ένα συγκεκριμένο κουμπί, ο δεύτερος παικτης δεν μπορεί να πάει αριστερά, λες και κάνει κάποιο conflict. Δεν μου φαίνεται περίεργο, αμα τα κουμπιά τα σύνδεσε ο ίδιος που σύνδεσε και την οθόνη με την πλακέτα λογικά θα πατάς κάποιο κουμπί και θα σβήνουν τα φώτα στο δωμάτιο...
Καλα ολα αυτα και που καταφερατε και φτιαξατε τα χρωματα κλπ αλλα εμενα με προβληματιζει κατι αλλο πολυ πιο σοβαρο.Η καμπινα δειχνει πολυ ''καθως πρεπει'' στην φωτογραφια που ποσταρες σε προηγουμενη σελιδα πολυ τσιλικη βρε αδερφε κατι που δεν κολαει και δεν μπορει να δωσει το feeling των 80s και της καμπινες που αγαπησαμε.Καποια στιγμη που πρεπει να κατεβω αθηνα για μια δουλεια θα μπορουσα να ερθω και με καποια καιρια χτυπηματα με διαφορα αντικειμενα να την καταστρεψω σε καποια σημεια ωστε να θυμιζει ξανα καμπινα των 80s και οχι αυτο το καθως πρεπει πραμα που ειναι τωρα.

Με ολη μου την καρδια θα το κανω τασο οποτε μη με ευχαριστησεις τζαπα αν απαντησεις σε αυτο το post μου.Aπλα θα με κερασεις κανα δυο πιτογυρα και 3,4 μπυρες και ημαστε μια χαρα :fafoutis: :fafoutis: :headbangdude: :headbangdude:
 
Καλα ολα αυτα και που καταφερατε και φτιαξατε τα χρωματα κλπ αλλα εμενα με προβληματιζει κατι αλλο πολυ πιο σοβαρο.Η καμπινα δειχνει πολυ ''καθως πρεπει'' στην φωτογραφια που ποσταρες σε προηγουμενη σελιδα πολυ τσιλικη βρε αδερφε κατι που δεν κολαει και δεν μπορει να δωσει το feeling των 80s και της καμπινες που αγαπησαμε.Καποια στιγμη που πρεπει να κατεβω αθηνα για μια δουλεια θα μπορουσα να ερθω και με καποια καιρια χτυπηματα με διαφορα αντικειμενα να την καταστρεψω σε καποια σημεια ωστε να θυμιζει ξανα καμπινα των 80s και οχι αυτο το καθως πρεπει πραμα που ειναι τωρα.

Με ολη μου την καρδια θα το κανω τασο οποτε μη με ευχαριστησεις τζαπα αν απαντησεις σε αυτο το post μου.Aπλα θα με κερασεις κανα δυο πιτογυρα και 3,4 μπυρες και ημαστε μια χαρα :fafoutis: :fafoutis: :headbangdude: :headbangdude:
Κι όμως έχει και χτυπήματα έχει και βαθουλώματα. Λίγο δεξιά από τον μοχλό έχει λυγίσει το πάνελ από τις μπουνιές. Και από κάτω που το άνοιξα για να φτιάξω τους μοχλούς έχει σπασίματα στο ξύλο.

Αλλά αμα περάσεις από τα μέρη μου προφανώς και θα έρθεις να της ρίξεις μερικές ψιλές :p

Πάντως το μηχάνημα έχει γράψει ώρες. Ο μοχλός δεν δούλευε καλά γιατί τα πλαστικά που ακουμπάει για να σπρώχνει κάτι μεταλάκια και να κάνει επαφή είχαν λιώσει στο σημείο που τα ακουμπάει. Εγώ απλά γέμισα τα φαγωμένα μέρη για να κάνει πάλι καλή επαφή.

Το αποτέλεσμα στην οθόνη είναι πολύ καλό. Ο 1@telonio[/USER] που το είδε και από κοντά θα καταλάβει την διαφορά.

70622463_500644340780100_4117515546730168320_n.jpg

70985034_542713103133943_3361425909054701568_n.jpg

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ όμορφή εικόνα και χαίρομαι που θα μείνει αυτή η οθόνη μέσα στη καμπίνα και δεν θα μπει κάποια σύγχρονη στη θέση της. Ελπίζω να βρω και εγώ κάποια στιγμή ένα στεφάνι απομαγνητισμού γιατί όπως σου είπα και από κοντά, έψαχνα πολύ καιρό να βρω ένα για αγορά.
 
Πολύ όμορφή εικόνα και χαίρομαι που θα μείνει αυτή η οθόνη μέσα στη καμπίνα και δεν θα μπει κάποια σύγχρονη στη θέση της. Ελπίζω να βρω και εγώ κάποια στιγμή ένα στεφάνι απομαγνητισμού γιατί όπως σου είπα και από κοντά, έψαχνα πολύ καιρό να βρω ένα για αγορά.
Αυτά τα sticks που έκανε post ο freaktmp πιο πάνω λες να κάνουν δουλειά?
 
Με το κανονικό στεφάνι απομαγνητισμού το stick σίγουρα είναι πολύ πιο αδύναμο, τουλάχιστο από όσο βλέπω στο παραπάνω βίντεο. Τώρα πρακτικά τι να σου πω. Ίσως και να κάνει δουλειά σε μικρά σημεία που χρειάζεται απομαγνητισμός.
 
Πανεμορφο φαινεται στην εικονα το street fighter 2.Οταν ημουν μικρος το επαιζα ακριβως σε τετοια καμπινα οπως και τα υπολοιπα arcades.
Ολα τα λεφτα φιλε imgema!!!ευτυχως εφτιαξαν τα χρωματα και κρατησες την crt οθονη.

Οποτε εχεις χρονο βγαλε και καμια φωτογραφια σαν του street fighter 2 με κανα final fight η οποιο παιχνιδι θελεις να χαζεψουμε λιγο την εικονα που εχει στο crt arcade monitor.
 
Crt τηλεορασεις και arcade monitors καλης κατασκευης αν λειτουργουσαν/ουν λιγες ωρες την εβδομαδα ολο τον χρονο πιστευω θα φτανουν τα 40-50 χρονια λειτουργιας με καλη ποιοτητα εικονας.Απο τα 50 χρονια και μετα ισως εχουν καποια πτωση στην ποιοτητα εικονας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν τα παιχνίδια και το λειτουργικό τα έφτιαξα, την οθόνη την έφτιαξα. Ομως έχω κολλήσει στα κουμπιά. Ενα δύο άτομα που ήταν να τα δουν τελικά δεν μπορούν να τα φτιάξουν. Κι εγώ φοβάμαι να κανω πειράματα μην κάψω κάτι.

Το πρόβλημα είναι ότι τα μισά κουμπιά δεν λειτουργούν και αυτά που λειτουργούν είναι πολύ κακά βαλμένα. Πχ για να κάνεις quit πατας δυο κουμπιά μαζί τα οποία τυχαίνει να είναι τα δύο βασικά, action και jump. Οποτε άνετα τα πατάς καταλάθος και σε πετάει από το παιχνίδι. Ασε που σε πολλά παιχνίδια αν τα πατήσεις και τα δύο κάνει κάποια special κίνηση. Με λίγα λόγια τα κουμπιά είναι τελείως λάθος.

Εβγαλα και φωτογραφίες:

71667591_517307412433200_2079397975292903424_n.jpg71918885_1131670373693022_7046710176342081536_n.jpg

Πες OK, να έβλεπα κάποιο σχεδιάγραμμα Jamma στο internet και να το πάλευα μόνος μου, χαζός δεν είμαι. ομως βλέπω πολλά γεφυρώματα και κομμένα καλώδια. Δεν ξέρω από αυτά και σίγουρα θα κάνω ζημιά.

Edit: Μπορεί να αλλαχτεί ο τίτλος του topic? Να γίνει "Απόκτηση Arcade Καμπίνας" ή κάτι τέτοιο. "πιθανή" δεν είναι πια και η πρόταση δεν ισχύει :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτά τα κουμπιά λέγονται leaf switch και με χρόνια χρήσης έχουν την τάση να λυγίζει το μέταλλο του κουμπιού και να γεφυρώνει το κύκλωμα. Αν και υπάρχουν ακόμη αυτά τα συγκεκριμένα κουμπιά, προτείνω να αγοράσεις καινούργια με διακόπτη. Πάντως το pandora box έχει στάνταρ jamma pinout. Με βλέπω να έρχομαι ξανά. ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με την βοήθεια του 1@telonio[/USER] που έκανε τον κόπο ακόμα μία φορά να κάνει ταξίδι προς τα μέρη μου (1000 ευχαριστώ και πάλι!) η κατάσταση των κουμπιών στην καμπίνα βελτιώθηκε αρκετά. Ακόμα βέβαια δεν έχω όλα τα κουμπιά διαθέσιμα... Εχω όμως το credit ξεχωριστά και όλες τις λειτουργίες του menu διαθέσιμες ενώ πριν δεν μπορούσα να κάνω σχεδόν τίποτα άλλο εκτός από select και back.

Ο λόγος που δεν λειτουργούν όλα τα κουμπιά είναι γιατί ο προηγούμενος κάτοχος κατάφερε και κόλλησε κάποια καλώδια πάνω στην Jamma λάθος, τα οποία δεν πειράξαμε γιατί δεν σκέφτηκα ότι κι εκεί θα είχε βάλει το χέρι του να κάνει σαμποτάζ. Δεν ήταν δλδ μόνο τα καλώδια κάτω από τα κουμπιά που ήταν αλαν ντάλον. Δεν νομίζω να υπήρξε έστω και ένα σημείο στην καμπίνα που ο προηγούμενος δεν τα σκ@τωσε.

Πάντως τώρα παλεύεται η κατάσταση. Μπόρεσα και έκανα remap όσα κουμπιά έχω διαθέσιμα (4 σε κάθε παίκτη) ώστε να είναι σωστά. Οπότε τώρα και το exit game είναι ένας συνδυασμός κουμπιών που είναι πολύ δύσκολο να πατηθεί κατα λάθος. Παίζεις ανθρώπινα τέλος πάντων. Αλλά για να γίνει η δουλειά τέλεια και να λειτουργούν όλα τα κουμπιά θα πρέπει να αλλαχτεί τελείως όλο το σύστημα με τα καλωδια και το Jamma connector. Ευτυχώς, αυτό είναι ένα αρκετά μικρό έξοδο για να αλλαχτεί, απλά θα θέλει κανα μήνα να έρθει από Κίνα.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιας και σε πολλες arcade καμπινες βαζουν pandora box και εχει και εξοδους hdmi και vga η εικονα των arcades ειναι με τις αυθεντικες αναλυσεις για το καθε παιχνιδι η εχει μονο μια αναλυση για ολα τα παιχνιδια?Tα παιχνιδια παιζουν μονο με bilinear filtering η εχει τις ρυθμισεις που εχει το mame οπως bilinear filtering on/off - frame skipping - throttle κλπ?
 
Πίσω
Μπλουζα