Πιθανή απόκτηση arcade καμπίνας + μία πρόταση

Η οθόνη το μόνο που χρειαζόταν ήταν μικρο-ρυθμίσεις στην γεωμετρία. Τα χρώματα και η ευκρίνεια είναι άψογα. Σοφή επιλογή στο τέλος να κρατηθεί το pandora box, αφού το pc είναι αρκετή φασαρία για να σεταριστούν όλα σωστά (εικόνα και controls) και το pandora έχει ουσιαστικά το ίδιο αποτέλεσμα με λιγότερο μπελά.
Τυχερος ο imgema γιατι απ οτι ξερω και απο εσενα Μαριε ειναι πολυ δυσκολο να βρεις παλιο arcade monitor μεταχειρισμενο σε τοσο καλη κατασταση.
Εκανα και ενα τσεκ στο ebay και οντως απ το να βαλεις p.c στην καμπινα καλυτερα το pandora's box γιατι συμφερει και στην τιμη αν μιλαμε για το ιδιο που βρηκα εδω.

https://www.ebay.com/itm/English-Version-Pandoras-Box-5S-999-Games-Arcade-Video-Console-Jamm-Board/152989158714?hash=item239edd4d3a:g:y~wAAOSwMhda2F2X
 

Αυτη η καμπινα εχει πανω της ολα ωσα απεχθανομαι.Αυτα τα αθλια και αβολα κουμπια χωρις αποστασεις μεγαλες και απο ποιοτητα αστα να πανε,μακροστενοι μοχλοι που επισης δεν βολευουν και το σημαντικοτερο ο μοχολος ειναι δεξια αντι για αριστερα.Ευχτυχως που δεν την εχω εγω την καμπινα αυτη γιατι θα την εκανα καυσοξυλα για τον λεβητα.Κατα τα αλλα καλοπαικτη τασο και ευχομαι να την λιωσεις.
Τα κουμπιά ούτε κι εμένα με τρελένουν, όχι για την ποιότητα ή κάτι τέτοιο, αλλά γιατί στο χωρίο μου είχαμε αυτά που λες σε όλα και θα προτιμούσα τέτοια, έτσι για την νοσταλγία πιο πολύ. Ο μοχλός δεν με ενοχλεί καθόλου που είναι δεξιά. Μάλιστα είμαι 99% σίγουρος ότι έτσι ήταν τα arcades εκεί που πήγαινα. Και παρόλο που πίστευα ότι δεν θα με βολεύει τελικά μια χαρά. Με το δεξί κρατάω και ελέγχω καλύτερα μιας και είμαι δεξιόχειρας, με το αριστερό το αδύναμο λογικά θα ήταν πιο κουραστικό. Άλλο το μικρό dpad και το αναλογικό μοχλάκι που θέλει μόνο έναν αντίχειρα και άλλο αυτό το τέρας που θέλει όλο το χέρι από τον ώμο μέχρι τα δάχτυλα.

1@milntov[/USER]

Η πλακέτα που πήρε ο φίλος μου είχε πιο πολλά παιχνίδια μέσα, στο MAME μόνο είχε 2000 κάτι αλλά είχε και άλλα συστήματα όπως NES, SNES, Mega Drive κλπ, μέχρι και κάτι άσχετα με το θέμα όπως Amiga και C64 που θέλουν τελείως άλλον χειρισμό και ρυθμίσεις για να παίξουν. Και ήταν πιο ακριβό, στα 100 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Επίσης έλειπε το πλαστικό περίβλημα και ήταν σκέτη η πλακέτα. Και είχε 2 VGA για κάποιο λόγο, μία in και μία out.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχει κάποιο pandora box που έχει usb θύρα και μπορείς να προσθέσεις παιχνίδια. Νομίζω τα Amiga κλπ παιχνίδια πρέπει να τα πρόσθεσε αυτός που είχε το pandora. Μάλιστα άρχισα να κοιτάω με καλό μάτι τις pandora.

Tώρα για τα γούστα του καθένα μην γράφουμε πάλι τα ίδια. Είναι κουραστικό πια να παλιμπαιδίζουμε σαν παιδια για μια ακόμη φορά.
 
Εσυ που ειδες δηλαδη να παλιμπαιδιζουμε σαν παιδια και το γραφεις; Ανεβασε ο ανθρωπος φωτογραφια απο την καμπινα του και εγω σχολιασα αυτο που ειδα και τι δεν μαρεσει και μετα απο την προσωπικη μου γνωμη που φυσικα και αφορα τα γουστα τα δεικα μου του ευχηθηκα καλοπαικτη κλπ να το τελειωσω και δεν το εκανα το θεμα VS.Εχουμε τετοια θεματα να ασχοληθουμε μπολικα αμα θελουμε.

Τασο και παλι καλοπαικτη φιλαρακι και μια ερωτηση.Αυτες οι βιδες που ειναι ακριβως διπλα στον μοχλο του δευτερου παικτη δεν εμποδιζουν αν θελεις καποιος να παιξει απο κει μερια;
 
Τασο και παλι καλοπαικτη φιλαρακι και μια ερωτηση.Αυτες οι βιδες που ειναι ακριβως διπλα στον μοχλο του δευτερου παικτη δεν εμποδιζουν αν θελεις καποιος να παιξει απο κει μερια;
Να σαι καλά Βασίλη.

Οι βίδες δεν θυμάμαι να με ενόχλησαν, είναι βεβαία αρκετά κοντά αλλά δεν θυμάμαι να την ακούμπαγα. Πάντως ακόμα και αν κάποιον τον ενοχλεί η κάτω δεξιά βίδα (γιατί μονο αυτή θα μπορούσε να ενοχλεί) βγαίνει εύκολα και δεν κρατάει και κάτι, σιγά και με 3 βίδες δεν κουνιέται το control panel.

Εμένα αυτό που με χαλαει λίγο και πρέπει να διορθώσουμε είναι τα controls. Το ένα κουμπί είναι το Start οπότε μένεις με 5 κουμπιά και έτσι σου λείπει ένα στα Street Fighter πχ. Δεν ξέρω αν φτιάχνεται ή αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το start και σαν action μαζί. Και το menu του pandora δεν το έχω συνηθίσει. Θέλει λίγο ασχολία σε αυτόν τον τομέα ίσως να πρέπει να προσθέσουμε κανα δύο κουμπιά ακόμα για να είναι 100% εντάξει. Αν και έχει ένα κρυφό κουμπί από κάτω (για τα φρουτάκια μάλλον), ίσως να μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε και αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mια χαρα τοτε γιατι ετσι που της ειδα φανταστηκα πως θα εβρισκε το χερι εκει και θα ηταν ενοχλητικο.Παντως φιλος αν αργοτερα υπαρχει η δυνατοτητα αυτη θα ηταν πολυ τζαμι αν αλαζατε τους μοχλους με καποιον Sanwa η Seimitsu.Για τα κουμπια να αλαχτουν λογικα δεν γινετε εκτος αν αλαχτει ολο το control panel και μπει καποιο αλλο με νεες τρυπες για τα κουμπια κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εσυ που ειδες δηλαδη να παλιμπαιδιζουμε σαν παιδια και το γραφεις; Ανεβασε ο ανθρωπος φωτογραφια απο την καμπινα του και εγω σχολιασα αυτο που ειδα και τι δεν μαρεσει και μετα απο την προσωπικη μου γνωμη που φυσικα και αφορα τα γουστα τα δεικα μου του ευχηθηκα καλοπαικτη κλπ να το τελειωσω και δεν το εκανα το θεμα VS.Εχουμε τετοια θεματα να ασχοληθουμε μπολικα αμα θελουμε.

Τασο και παλι καλοπαικτη φιλαρακι και μια ερωτηση.Αυτες οι βιδες που ειναι ακριβως διπλα στον μοχλο του δευτερου παικτη δεν εμποδιζουν αν θελεις καποιος να παιξει απο κει μερια;
Καταρχήν μην αρπάζεσαι. Το φόρουμ δεν είναι χώρος να βγάζουμε τα απωθημένα μας ή οτιδήποτε άλλο εκτός από το να γράφουμε την γνώμη μας με σεβασμό προς τα άλλα μέλη. Φυσικά και βάζω τον ευατό μου στον χαρακτηρισμό που ανέφερα πιο πάνω. Δεν βγάινει νόημα να γράφουμε με μένος συνέχεια τα ίδια πράγματα περι προσωπικών απόψεων. Ναι βρε Βασίλη, το ξέρουμε πως το τάδε σου αρέσει και δεν το αλλάζεις, εμένα το τάδε και του άλλου το άλλο και πάει λέγοντας. Εντελώς φιλικά τα γράφω, δεν σου κάνω μάθημα. Να κάνουμε ένα vs όλοι εναντίον εσένα σε κάποιο arcade παιχνίδι; Τι νόημα έχει, θα μας πάρεις και τα σώβρακα με την πρώτη προσπάθεια. :D
 
Kοιτα συμφωνω σε αυτα που λες αλλα δεν νομιζω με αυτα που εγραψα γιαυτα που δεν μαρεσουν στην καμπινα του τασου να εβγαλα τα απωθημενα μου και να μην σεβαστηκα τα μελη του Forum.Φυσικα ομως μπορει το forum να μην ειναι ενας χωρος που θα βγαζουμε τα απωθημενα μας αλλα δεν ειναι και νοσκομειο να ειναι ολα αποστειρωμενα και να τρωμε  νεροβραστο ρυζι καθε μερα αλλα χρειαζεται και η ''βρωμια'' και το μπουκοβο σε συνδιασμο με κανενα πιτογυρο για να γινει πικαντικο.Αμα ειναι να αρχισουμε να γραφουμε ολοι μονο ''τι ωραια η καμπινα σου τασο'' και ''μπραβο και καλοπαικτη τασο'' και ''φοβερη καμπινα τασο'' και να τελειωση εκει το θεμα.Τι να κανουμε αλλοι ειμαστε πιο νεροβραστο ρυζι και αποστειρωμενοι  και αλλοι ειμαστε πιο ''βρωμικοι'' και πιτογυρα τιγκα στο μπουκοβο ε εγω ανηκω στην δευτερη κατηγορια.Τελως παντων τελειωσε το θεμα αρκετα μπαχαλεψαμε το νημα του τασου.
 
Η πλακέτα που πήρε ο φίλος μου είχε πιο πολλά παιχνίδια μέσα, στο MAME μόνο είχε 2000 κάτι αλλά είχε και άλλα συστήματα όπως NES, SNES, Mega Drive κλπ, μέχρι και κάτι άσχετα με το θέμα όπως Amiga και C64 που θέλουν τελείως άλλον χειρισμό και ρυθμίσεις για να παίξουν. Και ήταν πιο ακριβό, στα 100 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Επίσης έλειπε το πλαστικό περίβλημα και ήταν σκέτη η πλακέτα. Και είχε 2 VGA για κάποιο λόγο, μία in και μία out.
Ωραια!!αφου εχει snes,mega drive κλπ.Γενικα το ψαχνω με το θεμα τις αυθεντικης αναλυσης σε crt και θελω να ξερω και τις δυνατοτητες και απο αλλα συστηματα σαν το pandora's box.

Ισως στο μελλον βρεθει μια καλη ευκαιρια για καμπινα οποτε καλο ειναι να εχω αρκετες γνωσεις με το θεμα τις εικονας γιατι το πιο σημαντικο για μενα που θελω στην καμπινα ειναι η αυθεντικη αναλυση των παιχνιδιων στην crt.

Eπειδη τα καλα arcade monitor ειναι δυσευρετα εψαξα λιγο να δω τι παιζει με το pandora's box και την συνδεση σε crt τηλεοραση αλλα το βλεπω δυσκολο.

Δεν ξερω αν υπαρχει καποιος ανταπτορας για κατι τετοιο...Στο youtupe στο παρακατω βιντεο ενας χρησιμοποιησε για συνδεση το vga to video που χαλαει γρηγορα...2 ιδια ειχα και εγω και χαλασαν γρηγορα.Tελικα αντι να τους πεταξω στα σκουπιδια.Τους ανοιξα και πεταξα μονο την μικρη πλακετα που ειχαν μεσα και αποθηκευσα κατι βιδες που εχω.Ευχαριστω τον Μαριο για την ιδεα.

Επισης μια αλλη δεν παιζει σε 15khz σε αυτη την crt οθονη στο βιντεο.Δεν ξερω αν ειναι μονο για συγκεκριμενα arcade monitors.

Γενικα βλεπω θελει προσοχη με τα pandora's box

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασικά τα καλώδια που χρειάζονται είναι τα rgb, sync και γειώσεως. Θεωρητικά με ένα supergun που βγάζει σε scart θα παίζει το pandora. Supergun έχω, pandora δεν έχω για να κάνω την δοκιμή και να σου πω σίγουρα. :D
 
Aπ οτι ειδα υπαρχουν και jamma to scart που βρισκεις ευκολα στο ebay για ευκολη συνδεση σε crt τηλεοραση με την pandora's και απ οτι βλεπω στο βιντεο δουλευει μια χαρα.

 
Mε αυτό το έχει συνδέσει ο τύπος στο βίντεο.

pcb-advance-jamma-to-scart-rgb-adapter-retroelectronik.jpg

Το έχω και εγώ. Ανάθεμα και αν είδα ποτέ σωστή εικόνα με δαύτο.
 
Ευτυχως που το εγραψες Μαριε γιατι και απ το βιντεο δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι 100% ενταξει η εικονα με την jamma to scart.
Παντως μ αυτα και μ αυτα που βλεπω για την συνδεση στην crt τηλεοραση με την pandora's οταν βρω καμια ευκαιρια για καμπινα θα προτιμησω το pc με crt emudriver για αυθεντικη απεικονιση και να παιζω περισσοτερους emulators oπως playstation 1,saturn,n64,model 2-3 κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειμαι εκτος θεματος αλλα δεν ηξερα που να ποσταρω το παρακατω ... 
Πηρε το ματι μου τις παρακατω καμπινες  οι οποιες ειναι redesign των παλιων arcades! Διαβασα οτι δεν κανουν ακριβως emulation αλλα εχουνε καποιο custom pcb.  Ερχονται σε κομματια και τις  ενωνεις μονος σου. Το site τους εινα  αυτο  https://www.arcade1up.com/ . Στο εξωτερικο(Αμερικη) εχουνε γυρω στα 300-350$ , αλλα  βρηκα και σε μαγαζι στην Ελλαδα στην τιμη των 649ευρω . 
Καλη φαση, το μονο αρνητικο η τιμη (ειναι καπως τσουχτερη, ειδικα η Ελλαδας  :D ) και οτι εχει LCD οθονη.
 
game-titles-lineup-ver2.webp


14515_street-fighter-ii-ce-arcade-cabinet_2_big.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω, με τα μισά λεφτά μπορεί κάποιος να βρει παλιά κλασσική καμπίνα (εμείς την πήραμε ακόμα πιο φτηνά) με πολύ ανώτερη CRT οθόνη και να κοτσάρει μέσα ένα jamma με roms και τέλος.

Επίσης δεν μου αρέσει που ο μοχλός είναι στα αριστερά.
 
Aυτες ομως ειναι φρεσκο πραμα, μυριζουν καινουργιλα χαχαχαχα  και ειναι και θεματικες (αυτη με το Street fighter 2 μου κλεινει το ματι αλλα κρατιεμαι  :p  ) 

Περα απο την πλακα εννοειται οτι μια original καμπινα με Crt και multi cart jamma ειναι καλυτερη αλλα  και αυτες εχουνε την φαση τους και ειναι και πολυ ομορφες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν αξίζει, με λιγότερα χρήματα φτιάχνεις μια δική σου ακριβώς όπως την θέλεις και βάζεις crt οθόνη.  Εν τω μεταξύ, αυτό το σύστημα που τρέχει τα παιχνίδια δεν είδα να το αναφέρουν πουθενά.
 
Δεν αξίζει, με λιγότερα χρήματα φτιάχνεις μια δική σου ακριβώς όπως την θέλεις και βάζεις crt οθόνη.  Εν τω μεταξύ, αυτό το σύστημα που τρέχει τα παιχνίδια δεν είδα να το αναφέρουν πουθενά.
Το ειπανε σε ενα review που ειδα! Οτι δεν κανει emulation και οτι εχει ειδικο pcb ( γνωστο Ελληνικο καναλι gaming και τεχνολογιας)
Τωρα που το ειπες , το ψαχνω παραπανω αλλα δεν βρισκω καμια πληροφορια για το μεσα hardware...  :xm:

Σαν εμφανιση παντως ειναι πολυ ωραιες , οσο βλεπω την SF 2  ειναι  ολο και πιο τρομερη  και την θελω χαχαχα  :supergrin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aν την έβλεπες από κοντά, πιθανότατα δεν θα σου άρεσε με την flat οθόνη. Έχω δει παρόμοιες, όχι την συγκεκριμένη. Η καμπυλότητα της οθόνης και τα 15khz κάνουν την διαφορά, μακράν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έτσι απο περιέργεια, πόσα έδωσες για τη μεταχειρισμένη καμπίνα με το candilacs and dinosaurs;

Υ.Σ. Μόνο εγώ βρίσκω νορμάλ το                    μοχλό απο δεξιά;

        Το Street Fighter παίζοταν εύκολα με μοχλό απο δεξιά, (εκτελούσα πιο εύκολα τις κινήσεις) αντιθέτως όποτε το έβρισκα αριστερόστροφα έπαιζα με σταυρωμένα τα χέρια.Ίσως επειδή ήμουν(και ακόμα είμαι ?) δεξιόχειρος.
 
Πίσω
Μπλουζα