Πιστεύατε στον Άγιο Βασίλη μικροί;

Νομιζω οτι εδω (μετα τα γραφομενα της bambi) ταιριαζει μια φραση της Μαρως Βαμβουνακης για τα παιδια που λεει (πανω-κατω): γεννιουνται αγγελοι και εμεις βιαζομαστε να τους κανουμε ανθρωπους
 
bambinella 100 είπε:
And1, ειναι πολυ ασχημο να προσπαθουμε να μπασουμε τα παιδια στον κοσμο των μεγαλων. Ασχημο και αδικο.Το μονο που καταφερνουμε ειναι να τους στερησουμε την αθωωτητα που μονο εκεινα εχουν.

Ποτε δεν καταλαβα γιατι εχουμε τοση βιασυνη να τους τα μαθουμε ολα απο τοσο νωρις. Ποτε!....
Προσωπικά είχα θυμώσει πολύ με τον δάσκαλό του κ αυτή του την κίνηση κ συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες ότι προσπαθούν να τα κάνουν να μεγαλώσουν πριν την ώρα τους. Ούτε κ γω κατάλαβα ποτέ το γιατί. Η κάθε ηλικία έχει τα δικά της. Θα γίνει κ αυτό αλλά όλα στην ώρα τους. Όταν είναι σε αυτή την αθώα ηλικία πρέπει νομίζω να προσέχουμε διπλά τι λέμε γιατί τα παιδιά πληγώνονται. Κατ' εμέ τέτοιου ίδους κινήσεις από δασκάλους τις θεωρώ το λιγότερο άκυρες κ πόσο μάλλον όταν γίνονται σε τέτοιες μικρές ηλικίες. Όταν έρθει η ώρα το παιδί θα μάθει αυτά που είναι να μάθει
 
Και να σκεφτεις, and1, οτι οι δασκαλοι που παιρνουν τετοιου ειδους "εξυπνες" πρωτοβουλιες, ειναι ανθρωποι που γνωριζουν και πεντε πραγματα για την παιδικη ψυχη εστω και μονο απο πειρα. Πραγματικα, δεν ξερω τι να πω.

Λορενα, δε γνωριζα αυτη τη φραση της Μαρως Βαμβουνακη.....Τι ομορφα λογια και ποσο μα ποσο αληθινα ειναι!
 
Εμείς φεύγαμε για αλλαγή χρονιάς συνήθως σε σπίτια φίλων και αφήναμε τα καλά μας παπούτσια ( εκτός από αυτά που φορούσαμε ) και από κάτω βρίσκαμε χαρούμενοι τα δώρα του Άγιου όταν γυρνούσαμε! Φυσικά πάντα η μαμά κατέβαινε τελευταία και κανόνιζε τα των δώρων.

Δε θυμάμαι πόσο χρονών ήμουν όταν μου το είπαν αλλά σχετικά πιο μεγάλη από την Α δημοτικού. Και θυμάμαι εκείνη τη χρονιά που εγώ και μια φίλη μας σαν πιο μεγάλες και καλά ξέραμε, αλλά δε λέγαμε στα πιο μικρά μας αδέρφια για τον Άγιο που δεν ήξεραν και τα αφήναμε να χαθούν για μερικές χρονιές ακόμα στη μαγεία.

Αυτό που λέγατε παραπάνω για τους δασκάλους είναι όντως πολύ άσχημο να χαλάς τη μαγεία ενός 6χρονου παιδιού έτσι απότομα και μάλιστα στο σχολείο που τα περισσότερα έχουν και το δάσκαλο για θαυμασμό. Θα πρέπει να είσαι πολύ κακός για να το κάνεις αυτό στις ψυχούλες. Πόσο μάλλον οι παιδαγωγοί!! Εγώ δε θα το έκανα ποτέ, τόσα έχουν χαθεί στη σημερινή εποχή, ας κρατήσουμε όσο μπορούμε τη μαγεία!
 
Εγώ ήξερα από μικρός ότι δεν υπήρχε Αγιος Βασίλης. Στο πατρικό χωριό μου ο πατέρας μου κάθε τόσο άνοιγε ξαφνικά την πόρτα του σπιτιού και πέταγε μεσα φρουτα, γλυκά, σοκολάτες, διάφορα. Ασφαλώς και τον αναγνώριζα από το χέρι που τα πέταγε. Οπότε δεν ετίθετο θέμα Αη Βασίλη, αφου ήξερα ποιός έφερνε τα δώρα. Κι όμως έστω και φρούτα, ήταν τόσο μεγάλη η κίνησή του αυτή στα μάτια μου. Γι'αυτό και κάθε που έρχονται γιορτές είμαι πεσμένος και κανείς δεν έχει καταφέρει να μου το αλλάξει αυτό.

Με καθε ειλικρίνεια σας λεω ότι αυτή τη στιγμή σχεδόν κλαίω......!

.

.

.

.

Αλλωστε με δική μου ευτύνη μπήκα σ'αυτό το χώρο :D

Λορένα είπε:
Νομιζω οτι εδω (μετα τα γραφομενα της bambi) ταιριαζει μια φραση της Μαρως Βαμβουνακης για τα παιδια που λεει (πανω-κατω): γεννιουνται αγγελοι και εμεις βιαζομαστε να τους κανουμε ανθρωπους
Τρισμέγιστη κουβέντα!
 
Μήπως όμως δεν φταίει ότι αποκαλύπτεται η αλήθεια αλλά αυτό καθ' αυτό το ψέμα; Μήπως είναι το ψέμα που πληγώνει και όχι η αλήθεια;
 
Οι γνωμες διιστανται για το θεμα της αποκαλυψης της αληθειας στα παιδια και δεν θα καταθεσω αποψη. Ομως μερικα δεδομενα πρεπει να τα θυμομαστε. Η γνωστη φιγουρα του επονομαζομενου στα καθ' ημας "Αη-Βασιλη" δεν ειναι ελληνικη. Ουτε και το ονομα αυτης της μορφης ειναι "Αη-Βασιλης" αλλα Santa Claus. Τωρα το πως συσχετιστηκε με τον Μεγα Βασιλειο δεν ξερω και γω ακριβως. Οι διαφορες των δυο παντως αξιοσημειωτες, οπως ο τοπος καταγωγης, η ασκητικη μορφη του Μεγαλου Βασιλείου σε αντιθεση με τον τροφαντο Santa Claus και η ηλικια: ο Μεγας Βασιλειος δεν γερασε, εκοιμηθη μολις 49 ετων.
 
Πιστεύαμε-δεν πιστεύαμε, ο Φοίβος Δεηληβοριάς έχει γράψει το στίχο με τη μοναδική αλήθεια : "Τον Αη-Βασίλη απλώς τον λέγαν μπαμπά..."
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευπαλίνος είπε:
Οι γνωμες διιστανται για το θεμα της αποκαλυψης της αληθειας στα παιδια και δεν θα καταθεσω αποψη. Ομως μερικα δεδομενα πρεπει να τα θυμομαστε. Η γνωστη φιγουρα του επονομαζομενου στα καθ' ημας "Αη-Βασιλη" δεν ειναι ελληνικη. Ουτε και το ονομα αυτης της μορφης ειναι "Αη-Βασιλης" αλλα Santa Claus. Τωρα το πως συσχετιστηκε με τον Μεγα Βασιλειο δεν ξερω και γω ακριβως. Οι διαφορες των δυο παντως αξιοσημειωτες, οπως ο τοπος καταγωγης, η ασκητικη μορφη του Μεγαλου Βασιλείου σε αντιθεση με τον τροφαντο Santa Claus και η ηλικια: ο Μεγας Βασιλειος δεν γερασε, εκοιμηθη μολις 49 ετων.
O Santa (Νi)Clauss σχετίζεται με τον δικό μας Αη Νικόλα τα λείψανα του οποίου μεταφέρθηκαν από ναυτικούς στο Μπάρι της Ιταλίας...


Δεν είναι τυχαίο που στις Κυκλάδες (και όχι μόνο) τα χριστουγεννιάτικα φώτα τα ανάβουν στις 6/12 και όχι στις 24/12 και διά
φοροι Αη Νικόλες κάνουν εκείνη τη μέρα τη δική τους εμφάνιση.


Σίγουρα η μορφή όπως τη γνωρίζουμε δεν έχει καμία σχέση με τον δικό μας Άγιο που έχει να κάνει περισσότερο με την κοπή της πίττας και λιγότερο με τα δώρα κάτω από το δέντρο...


 


... αλλά ξεφύγαμε...
:cool:


Ο δικός μας Αη Βασίλης υπάρχει (και παρα-υπάρχει
:p ) και εννοείται πως, εγώ τουλάχιστον, δεν πρόκειται να κοροϊδέψω τη βαπτιστήρα μου περί της μη ύπαρξης... :mad:
 
Δεν πιστευαμε στον Αη Βασιλη πιστευαμε στην μαγεια του Αη Βασιλη ,οπως πιστευαμε σε ενα καλο παραμυθι απο τα τοσα που διαβαζαμε μικροι,οι ελληνες γονεις δεν ειχαν τα κολληματα που ειχαν οι αμερικανοι αντιστοιχοι με την μανια τους να προστατεψουν τα παιδια μεχρι μια ορισμενη ηλικια οτι ειναι αληθινος.
 
Ποτέ δεν θυμάμαι να πιστεύω στον Άη Βασίλη, μάλλον για το λόγο ότι δεν θυμάμαι ποτέ να τον αναφέρουν οι δικοί μου, καθώς και ότι ποτέ δεν υπήρχαν δώρα κάτω από το χριστουγεννιάτικο δέντρο (το οποίο ήταν μικρό). Τα δώρα μας (στο δημοτικό) τα παίρναμε κάθε χρόνο από μια γιορτή την οποία διοργάνωνε ο δήμος και τα μοίραζε κάποιος ντυμένος Άη Βασίλης στην πλατεία της πόλης που μεγάλωσα, καθώς και από συγγενείς φυσικά.

Τελευταία μέρα φαντάρος ντύθηκα κι εγώ Άη Βασίλης σε γιορτή των γαλονάδων!!

Δεν έχω γίνει ακόμη γονιός, αλλά προσωπικά θα ήθελα στα παιδιά μου ναι μεν να γνωρίζουν την ύπαρξη του κλασσικού Άη Βασίλη με κόκκινα ρούχα κτλ κτλ αλλά τα ότι τα δώρα τους τα αγοράζουν οι γονείς τους.

Σχετικά με τα παραπάνω σχόλια θα προσθέσω ότι και στη Γερμανία έχουν τον Άγιο Νικόλαο ως τον "Άη Βασίλη."
 
Juanita είπε:
O Santa (Νi)Clauss σχετίζεται με τον δικό μας Αη Νικόλα τα λείψανα του οποίου μεταφέρθηκαν από ναυτικούς στο Μπάρι της Ιταλίας...
Δεν είναι τυχαίο που στις Κυκλάδες (και όχι μόνο) τα χριστουγεννιάτικα φώτα τα ανάβουν στις 6/12 και όχι στις 24/12 και διά
φοροι Αη Νικόλες κάνουν εκείνη τη μέρα τη δική τους εμφάνιση.


Σίγουρα η μορφή όπως τη γνωρίζουμε δεν έχει καμία σχέση με τον δικό μας Άγιο που έχει να κάνει περισσότερο με την κοπή της πίττας και λιγότερο με τα δώρα κάτω από το δέντρο...


 


... αλλά ξεφύγαμε...
:cool:


Ο δικός μας Αη Βασίλης υπάρχει (και παρα-υπάρχει
:p ) και εννοείται πως, εγώ τουλάχιστον, δεν πρόκειται να κοροϊδέψω τη βαπτιστήρα μου περί της μη ύπαρξης... :mad:
Ο Άγιος Νικόλαος, Ελληνικής καταγωγής Μικρασιάτης επίσκοπος του Ε' (?) αιώνα θεωρείται από πολλούς δυτικούς λαούς ο δωροδώτης άγιος (το αντίστοιχο του Μεγάλου Βασιλείου) λόγω της θρυλικής (ή θρυλούμενης) φιλανθρωπίας του (οι περισσότεροι άγιοι που έζησαν προ του σχίσματος τιμούνται και από τους Καθολικούς και από αρκετές ομάδες προτεσταντών). Είναι λοιπόν λογικό ότι οι Κυκλάδες που έχουν έντονη λατινική παράδοση από την λατινοκρατία να κλίνουν προς τον Άγιο Νικόλαο. Προφανώς η τάση των ανθρώπων να ανταλλάσσουν δώρα σε σημαντικές γιορτές ήταν προχριστιανική αλλά η πρακτική υιοθετήθηκε και από τον χριστιανισμό, ταυτιζόμενη με παραδόσεις σχετικές με διαφόρους αγίους (στην Ισπανία πχ τα δώρα τα φέρνουν οι τρεις μάγοι) . Είναι προφανές ότι ο Santa Claus λίγα κοινά μοιράζεται με οποιονδήποτε χριστιανό άγιο, είναι όμως πιο φιλικός ως εμφάνιση προς το παιδί (και τον καταναλωτή).

Το άλλο θέμα είναι η έννοια του δώρου. Νομίζω ότι το παιδί όπως και ο κάθε άνθρωπος εκτιμά περισσότερο το δώρο που προέρχεται από την παρόρμηση του γονιού, του θείου, του παππού κτλ παρά το δώρο μιας κατ' επάγγελμα δωροδώτριας υπερφυσικής οντότητας. Τουλάχιστον έτσι το έβλεπα εγώ. Από την άλλη αν ο γονιός ενός παιδιού προτιμά να του πει ότι αυτό το άθλιο πουλόβερ το έπλεξαν τα ξωτικά στον Β. Πόλο είναι λάθος οποιοσδήποτε τρίτος ενήλικος να χαλάσει το παραμύθι γιατί έτσι πλήττεται η εμπιστοσύνη του παιδιού προς τον γονιό και το γούστο του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οταν πηγαινα Β' δημοτικου ειχα ζητησει για δωρο απ τον Αγιο Βασιλη το "στουντιο ζωγραφικης" της ελ γκρεκο (ωρες ατελειωτου παιχνιδιου),ξαφνικα ενα πρωι(ηταν περιοδος διακοπων και δεν ειχαμε σχολειο)βλεπω απ το παραθυρο το μπαμπα μου να κουβαλαει ενα "υποπτο" κουτι..οταν μπηκε στο σπιτι πηγε να κρυψει το δωρο αλλά εγω που παρακολουθουσα #) ειδα και την κρυψωνα και δε μπορεσα να αντισταθω,ανοιξα το δωρο μου και φυσικα ανακαλυψα ποιος ηταν ο Αγιος Βασιλης που φερνει τα δωρα την Πρωτοχρονια(εμενα βεβαια μου το ειχε φερει νωριτερα).. Αυτο που δε θυμαμαι ειναι κατα ποσο με επηρεασε η "ανακαλυψη" αυτη γιατι μολις ειδα το δωρο αρχισα αμεσως το παιχνιδι..Η αδερφη μου ηταν μωρο τοτε αλλά κι αργοτερα που μεγαλωσε λιγο κι αρχισε να καταλαβαινει,αν και ηξερα την αληθεια του μπαμπα-Αγιου Βασιλη,δεν της την αποκαλυψα..
 
ChrisTOS είπε:
Μήπως όμως δεν φταίει ότι αποκαλύπτεται η αλήθεια αλλά αυτό καθ' αυτό το ψέμα; Μήπως είναι το ψέμα που πληγώνει και όχι η αλήθεια;
Ειναι αληθεια οτι μεγαλωναμε (δεν ξερω αν το κανουν ακομη) τα παιδια με παραμυθια για νεραιδες, βασιλιαδες και μαγεμενες πριγκιπισσες. Τα περισσοτερα απο αυτα τα παραμυθια (που δεν πρεπει να ειναι καν παραμυθια) ειναι καταλοιπα απο θρυλους περασμενων ετων. Επισης πιστευουμε αρκετα και σε δεισιδαιμονιες.

Μεσα σε ολα αυτα ειναι και η ιστορια του Αη βασιλη.

Ισως.. να ειναι αναγκη του ανθρωπου να πιστεψει στην μαγεια, στο εξωπραγματικο, και αυτοι που μπορουν να το πιστεψουν καλυτερα ειναι τα παιδια (οι μεγαλοι πιστευουν στα μαγια απο κακοβουλους).

Και επειδη εχουν μεγαλη αληθεια τα λογια σου Χρηστο, την μονη λυση που βρισκω ειναι να αρχισουμε να λεμε στα παιδια πιο αληθοφανεις ιστοριες, ωστε να μην τις διαψευσουμε αργοτερα.

Τον Santa Claus (αληθεια.. ποια ειναι η ακριβης μεταφραση του ονοματος του; ) με τα κοκκινα ρουχα και την κοιλια, νομιζω πως ερχεται απο διαφημιση της Coca-cola και καθιερωθηκε ετσι παγκοσμια. Τελευταια ακουσα και ενα ανεκδοτο πως : ευτυχως που τον βγαλαν πριν ανακαλυψουν την cola διαιτης, γιατι ποιος ξερει μετα τι εμφανιση θα του εδιναν.

Εμεις τον λεμε Αη βασιλη, απο τον γνωστο αγιο. Ανα τον κοσμο τα δωρα δινουν διαφοροι αγιοι. Στην Ιταλια πχ τα δινει μια μαγισσα : η Μπεφάνα, και αλλου τα δινει ο Νικολας (του Αγιου Νικολαου να υποθεσω ή χριστουγεννα; ) Σε μας καθιερωθηκε ο αη βασιλης

Προσωπικα ειχα για πολλα χρονια συγχιση στο ποτε δινονται τα δωρα. Γιατι επηρεασμενη απο τις αμερικανιες στην τν πιστευα τα χριστουγεννα. Και μετα ερχοταν η πρωτοχρονια και ολοι λεγαν για τον αη βασιλη και τα πρωτοχρονιατικα δωρα.. Αυτο πιστευω βολευε και τα καταστηματα για να πωλουν περισσοτερα δωρα.

Ακομη απορια εχω παντως
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λορενα στην Ιταλια,στις περιοχες της Λομβαρδιας τα παιδια παιρνουν δωρα οταν γιορταζει η Santa Lucia (13 Δεκεμβριου )

Γενικα παιρνουν δωρα στις 25 Δεκεμβριου που τα φερνει ο Babbo Natale (πατερας των χριστουγεννων,αντιστοιχει στο δικο μας Αγιο Βασιλη)

και ξαναπαιρνουν δωρα οταν γιορταζει η Befana (6 Ιανουαριου) που ειναι αυτη η ασχημη γρια μαγισσα που δινει δωρα στα καλα παιδια ενω στα ατακτα δινει καρβουνο
 
Αν δεν κάνω λάθος στα καθ υμάς είναι η πρωτοχρονιά. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι οι Santa Claus movies προβάλλονταν την πρωτοχρονιά στα παλιότερα χρόνια, και χριστουγεννοποιήθηκαν στα μετέπειτα. Άλλωστε το τραγούδι δεν λέει: "....ήρθε ο Άγιος με τα δώρα, ας γιορτάσουμε παιδιά... καλή χρονιά χρόνια πολλά χαρούμενη χρυσή πρωτοχρονιά"; Όπως το χω αντιληφθεί κάθε λαϊκή παράδοση έχει έναν χαρακτήρα που φέρνει δώρα στα παιδιά με σκοπό να τα δωροδοκήσει και να μην πρήζουν το συκώτι των γονιών τους όλη την υπόλοιπη χρονιά.

Κατά τα άλλα, όντως η Coca cola άλλαξε την εικόνα του santa claus αλλά μόνο σε ότι αφορά τις ενδυματολογικές του προτιμήσεις, μιας και απ' ότι έχω ενημερωθεί παλιότερα φορούσε την ίδια στολή, αλλά με τα χρώματα του ουράνιου τόξου.

P.S. Τα μισώ τα παιδάκια στην Ιταλία έτσι...

P.S. 2. Γενικά: Laeta Saturnalia
 
Δεν το πιστευα οτι υπηρχε ο Αι-Βασιλης για τον εξης λογο:Οποτε εγραφα γραμμα με τους γονεις μου μαζι δεν με πηγαν ποτε στο ταχυδρομειο να το πεταξω.Και το ποιο βασικο αλλα του εγραφα να μου φερει και αλλα μου εφερνε οποτε την ειχα υποψιαστει τη δουλεια...Παρ'ολο που στενοι συγγενεις μας ειχαν μεγαλο τζακι στολισμενο με μεγαλες καλτσες και δωρα και οποτε τους καναμε επισκεψη μου αρεσε η ιδεα να υπηρχε.
 
Ναι, πίστευα.

Μέχρι την α΄ δημοτικού όπου πάνω σε τσακωμό η μεγαλύτερη και ά-θ-λ-ι-α για αυτό αδελφή μου λέει: "Είσαι Βλ@%%3νο! Δεν υπάρχει Αι Βασίλης, τα δώρα τα φέρνει η μαμά και ο μπαμπάς."

Με το που το άκουσα εγώ έμεινα παγωτο και προσγειώθηκα απότομα στην πραγματικότητα... σιγά-σιγά το κατάπια.
 
Αν πίστευα λέει!!! Ισχυριζόμουν ότι τον είχα δει και να φεύγει από το σπίτι.....χαχαχαχα (προφανώς τη σκιά των γονιών μου που άφηναν τα δώρα κάτω από το δέντρο)!!!! Στο δημοτικό συχνά πυκνά μου έλεγαν ότι δεν υπάρχει αλλά δεν τους πίστευα... ήταν πολύ όμορφη η εικόνα που είχα για να μου τη γκρεμίσει κάποιος!!!! Σε μεγάλη τάξη του Δημοτικού με έπεισαν τελικά ότι δεν υπάρχει αλλα δεν με πειραξε καθόλου...είχα ήδη ζήσει το δικό μου παραμύθι!!!

Θυμάμαι στο νηπιαγωγείο που τον έπαιρνε η δασκάλα τηλέφωνο (το γράμμα αργούσε μάλλον και που να διαβάζει κι ο άνθρωπος τόσα γράμματα :p ) και εμείς ζητούσαμε τα δώρα...εγώ ζήτησα τις πιγκουινοτσουλήθρες ....όταν μου είπε ότι τελείωσαν και θα μου φέρει μια φασουλετίνα θύμωσα, εκ των υστέρων τη βρήκα πολύ όμορφη και γρήγορα μου πέρασε!!! Στη μαμά μου βέβαια που κρυβόταν πίσω από όλο αυτό ακόμα το λέω.....!!!!!!

Και μια και που το ανέφερα να και η πέτρα του σκανδάλου!!!!

IMG_3146.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τι λέτε ρε παιδιά.εννοείτε οτι πιστευα και με το παραπάνω.ακόμα και τώρα οι περισσότεροι απο μας ακόμα περιμένουν τον ¨Αγιο¨εκείνες τις Αγιες μέρες να κανει το θαύμα του σε κάτι που ζητάμε.
 
Πίσω
Μπλουζα