Ποδοσφαιριστές της ομάδας σας για τους οποίους πάντα θα σας δουλεύουν οι αντίπαλοι !

Για όσους δεν κατάλαβαν, ο εικονιζόμενος είναι ο Ντράγκαν Τσίριτς (της ΑΕΚ)

Που είναι ένα φανταστικός moderator να κάνει φρρρ με την σφυρίχτρα του;
Χωρίς να έχω (ούτε και να διεκδικώ) δικαιώματα mod, βλέπεις Αλκη ότι προσπαθώ να "σφυρίζω" όποτε γίνεται "φαουλάκι" και να μας επαναφέρω σε πιο... ρετροκαταστάσεις. Υπάρχει π.χ. μια περίοδος στον Παναθηναϊκό (η λεγόμενη περίοδος... Βέλιτς) που έχει "ψωμί" να ταϊσει 10 συντάγματα !!! Μίτου, Ζουτάουτας και ο κακός χαμός, αλλά δε θεωρώ ότι είναι αρκετά ρετρό για ν' αναφερθεί.

Προσθέτω καθώς είδα και το ποστ της dare, ότι το θρεντάκι δε φταίει τίποτα αν κάποιος θέλει να αναφέρει παίκτες που αγωνίζονται ακόμα. Το τόνισα άλλωστε και σε προηγούμενο ποστ.

Αυτό που είναι θεμιτό όμως, είναι να σβήνονται τα ποστ που δεν ανταποκρίνονται στους κανόνες του φόρουμ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mε την διαφορα ομως οτι ολα τα θεματα δεν ειναι ιδια και υπαρχουν και θεματα σαν και αυτο που δεν υπαρχει περιπτωση να μην ξεφυγουμε.Ενταξει δεν μιλαω να αναφερουμε πακτες που παιζουν τωρα αλλα ακομα και μεγαλητεροι σε ηλικεια να ειναι καποιοι δεν μπορουν να θυμουνται ολους πχ τους παικτες που επαιζαν την δεκαετια του 60 ακομα και του 70.Και στην τελικη η πλοιοψηφια των παλτων ηταν ξενοι αλλα εκεινα τα χρονια δεν υπηρχαν τοσοι πολλοι ξενοι μετα ανθησε αυτο το φαινομενο.Αποψη μου ειναι να συνεχισει το θεμα οπως εχει γιατι ειναι κριμα να κληδωθει και αν επρεπε να γιννει αυτο ας γεινοταν απο την αρχη.Απλα να προσεξει ο κθενας και να μην βαζει πχ παικτες που παιζουν τωρα.
 
Δεν ζήτησα στα σοβαρά κάποια επέμβαση, αστειευόμουν. :)

Οι καλύτερες φάσεις ήταν όταν το παλτό έφερε και όνομα που σήκωνε το δούλεμα... Πχ. Αγάπιος Καλταβερίδης.
 
Ναι, βρε! :)

Εντάξει! :)

Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχεις και δίκιο σε αυτά που λες! ;)

Απλά, όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω - μένουμε μέχρι 1995!
 
Πάω να την πέσω...

Σας αφήνω μ' άλλο ένα ονοματάκι που γράφτηκε με χρυσά γράμματα στις σελίδες του Ολυμπιακού

Μίρσα Βαρεσάνοβιτς

:cool:
 
Ο Γερμανός ( αν δεν κάνω λάθος) Τρίμχολντ ( ακόμα ψάχνουν πως ακριβώς προφέρονταν το όνομα του ), που ήρθε στον ΠΑΟΚ καλοκαίρι του ΄82 με τις κλασσικές κωδωνοκρουσίες των εφημερίδων. Αλλά...
 
Aφού θυμήθηκα τα "παλτά" που ... έγραψαν ιστορία σε ομάδες της επαρχίας [συνοψίζω : Μάτισεν στο Λεβαδειακό / Χρούσκα και Γιάκομπεκ στη Βέροια / Όσκαρ Μπόκου (ή μήπως Πόκου ??? στις αθλητικές στήλες τον έβλεπα γραμμένο και με τις δύο εκδοχές) στην Παναχαϊκή / Ουρζούα στον Διαγόρα], ας αναφέρω ... κι άλλο ένα παλτό [τώρα που μας μπαίνει και χειμώνας ... να "ζεστάνουμε" λίγο το retromaniax] : Μουλάμπα Κανιέμπα που σταδιοδρόμησε στη Λάρισα [αν και πολλές φορές οι εκφωνητές προέφεραν το μικρό του όνομα ως ... Μαλούμπα :eek: o_O:p:p] !!! Η άχρηστη / 'ασκοπη μνήμη μου έχει συγκρατήσει τις δηλώσεις του - κατά τ' άλλα συμπαθέστατου - Ζαϊρινού όταν ήρθε στη Λάρισα : "Δεν τρέφω ουτοπίες. Δεν είμαι ούτε Μαραντόνα, ούτε Πλατινί. Ήρθα όμως στην Ελλάδα να κάνω καριέρα, ίσως μεγαλύτερη κι από τον φίλο μου τον Ιλούνγκα" !!! Τελικά όμως ... αυτήν την "καριέρ" δεν την έκανε ποτέ !!! Και, δυστυχώς γι' αυτόν, η ... άχρηστη / άσκοπη μνήμη μου έχει συγκρατήσει το ότι στο επαναληπτικό ματς Ξαμάξ - Λάρισα για τον 1ο γύρο του Κυπέλλου Πρωταθλητριών, ήταν "εκτός τόπου και χρόνου" !!! Οι υπόλοιποι συμπαίκτες του "κεντούσαν" στο γήπεδο του Νεσατέλ, έκαναν το "παιχνίδι της ζωής τους" κι ο συμπαθής μαυρούκος ... όλο του έφευγε η μπάλα απ' τα πόδια !!! Πάντως, στο YouTube έχει διασωθεί ένα γκολ που έβαλε στον ΠΑΟΚ, καθώς και οι δηλώσεις του !!! Θα διαπιστώσετε ότι ... όντως, ο μαυρούκος είναι συμπαθέστατο παιδί !!! Όμως ... άλλο "τι χαρακτήρα έχεις" κι άλλο "πόση μπάλα ξέρεις" ....

[video=youtube_share;Iayi-nmvbFg]

Ααα ... άλλη μια παλτουδιά : Ρενέ Βαν Ντε Κέρκοφ , που σταδιοδρόμησε στον Απόλλωνα περί το 1983 !!! Θυμάμαι τους συμμαθητές μου τους "απολλωνιστές" όταν ανακοινώθηκε η μεταγραφή : "ωωω, πήραμε τον σπουδαίο Ολλανδό άσσο, που στο Μουντιάλ του '78 ήταν φοβερός, θα δείτε τι ομαδάρα θα φτιάξουμε μ' αυτόν" κλπ κλπ ... Όμως ... ο Ολλανδός βρισκόταν στη λήξη της καριέρας του [νομίζω πάνω από 36 ετών] και ... πήγε στον Απόλλωνα να συπληρώσει τα τελευταία "ένσημα" πριν κρεμάσει τα παπούτσια του ... Έτσι ... πέρασε και δεν ακούμπησε !!! Θυμάμαι, πάντως, μια μικρή φωυογραφία του σε αθλητική στήλη [η οποία, φυσικά, τον παρουσίαζε ως "μεταγραφικό μπαμ"], που τον έδειχνε αγκαλιά με ένα αρχαίο βάζο κι από κάτω η λεζάντα : "πάντα μου άρεσε η αρχαία τέχνη, δήλωσε ο Ολλανδός άσσος που απέκτησε ο Απόλλων" !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά, να μην ξεψχάσουμε και τον "πολύ" Ρουμάνο Ντάνουτ Λούπου, που ήρθε κι αυτός με περγαμηνές στον Παναθηναϊκό μέχρι που συνελήφθη να κλέβει κασετόφωνα αυτοκινήτων και βίντεο...

Όσο για τους Βαν ντε Κέρκοφ αλλά και τον Πολωνό τερματοφύλακα Ζίγκμουντ Κούκλα, αν και "σιτεμένοι" μουντιαλικοί, δε μπορείς να πεις ότι δεν προσέφεραν. Και πάντως πολύ περισσότερο από τις καραβιές με τους ανεκδιήγητους που έρχονται nowdays...

Κι από ΑΕΚ, θυμήθηκα και το "τεφαρίκι" από την Ξάνθη Κέλβιν Σέμπουε, που κάποιο πρόβλημα άνισων ποδιών είχε απ' όσο έλεγαν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα εγραψα εδω και χτες - Panp κρινεις λανθασμενα την αποδοση αρκετων παικτων που ανεφερες - Κανεις δεν "δουλεψε" ποτε την ΑΕΚ για τον Σεμπουε πχ - Επισης η εκφραση "παλτο" που χρησιμοποιησατε πολλοι δεν σημαινει τον παιχτη "κουρελα" αλλα αυτον που ξοδεψε η ομαδα του τρελα λεφτα για να τον αποκτησει και δεν απεδωσε. Η εκφραση ειναι Ιπποδρομιακη και αναφερεται σε χαμενα (πολλα) λεφτα και μονο.

Γενικα το θεμα εχει ξεφυγει απο τη κατηγορια που ανοιχτηκε ("Η ζωη στα 80ς") αλλα και σαν χρησιμοποιουμενα κριτηρια.
 
ΟΚ, νομίζω ότι όσα μπόρεσα διέγραψα, για να είμαστε εντάξει. Τώρα, για τα πιο πίσω, συγχωρέστε με.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά, να μην ξεψχάσουμε και τον "πολύ" Ρουμάνο Ντάνουτ Λούπου, που ήρθε κι αυτός με περγαμηνές στον Παναθηναϊκό μέχρι που συνελήφθη να κλέβει κασετόφωνα αυτοκινήτων και βίντεο...




Πάντως, ο Ντάνουτ Λούπου - που το ποδοσφαιρικό του ταλέντο "ξεχείλιζε" απ' τα μπατζάκια του, αλλά ο χαρακτήρας του και το ήθος του τα κατέστρεψαν όλα - τέλειωσε τη ... "λαμπρή σταδιοδρομία" του στην Ελλάδα παίζοντας στην Κόρινθο !!! Και μάλιστα ΄τα πήγε πολή καλά ... συνέβαλε τα μέγιστα ώστε να κατακτησει η ομάδα της Κορίνθου την υψηλότερη θέση στην Α΄Εθνική στην ιστορία της !!! Από το πέρασμά του στην Κόρινθο θυμάμαι το εξής [πάλι στιγμιότυπο από Αθλ. Κυριακή] : Μετά τη λήξη κάποιου ματς στην Κόρινθο, κάποιος φίλαθλος του είπε κατιτίς απ' την κερκίδα !!! Και ... για πότε πήδηξε τα κάγκελα των κερκίδων, και μετά ... πηδούσε δυο-δυο τις κερκίδες του γηπέδου, παίρνοντας στο κυνήγι τον φίλαθλο :eek: o_O

Μία ακόμη ... "φλασιά" : Ο Ούγγρος Γιόζεφ Φίτος, που απέκτησε ο Παναθηναϊκός στα τέλη 80ς / αρχές 90ς !!! Ήρθε στην Παιανία ως "μέγας επιθετικός, μεγάλο αστέρι" κλπ, αλλά ... πέρασε και δεν ακούμπησε !!! Κι αυτός, τεράστιο ταλέντο, αλλά, με το που πάτησε το πόδι του στην Ελλάδα ... όλο στα νυχτοπερπατήματα είχε το μυαλό του !!! Πού να συγκεντρωθεί στη μπαλίτσα ...

Όσο για τους Βαν ντε Κέρκοφ αλλά και τον Πολωνό τερματοφύλακα Ζίγκμουντ Κούκλα, αν και "σιτεμένοι" μουντιαλικοί, δε μπορείς να πεις ότι δεν προσέφεραν

Ο Ζίγκμουντ Κούκλα σίγουρα προσέφερε στον Απόλλωνα [όπου και "άφησε εποχή"] !!! [σε άλλο τόπικ έχω γράψει ότι το αγαπημένο μου χαρτάκι ΠΑΝΙΝΙ του άλμπουμ "Ελληνικό Πρωτάθλημα 1982" είναι αυτό με τη φωτο του Ζίγκμουντ Κούκλα, με τη μουστάκα και το σκαμμένο πρόσωπο] !!! Όμως ο Βαν Ντε Κέρκοφ .... μπααα, δεν νομίζω ότι προσέφερε τα αναμενόμενα στον Απόλλωνα ....
 
Για να ειμαι ξεκαθαρος δεν αφησα καποια υπονοια ζητησης συγνωμης - λυπαμαι αν ακουστηκε/διαβαστηκε ετσι.

Σχεδον ολοι οι συμμετεχοντες ανεφεραν συγχρονους ποδοσφαιριστες - λανθασμενα συμφωνα με το αντικειμενο του subforum.

Τωρα για τα υπερβολικα ή αδικα κριτηρια που ανεφερα - πχ ο Κλοπας επαιξε για χρονια πριν τραυματιστει και μεινει εξω για 20 μηνες (με μολυνση στον τραυμα του, σαφως εν μερει υπαιτιοτητα του ιατρικου τημ της ΑΕΚ) δεν εγινε "παλτο" για τον λογο αυτο - ουτε τον κοροιδεψε κανεις για αυτο.

Επισης το να σβησεις τα posts - που δεν ζητηθηκε απο κανεναν βεβαια - δεν βοηθαει μιας και αφηνει ξεκρεμαστες τις απαντησεις/σχολια των υπολοιπων.

Βασικα, εγω σου ζητω συγνωμη αν παρεξηγηθηκαν αυτα που ειπα.
 
panp επανέφερα τα ποστ που διέγραψες για τον παρακάτω λόγο

herco είπε:
Επισης το να σβησεις τα posts - που δεν ζητηθηκε απο κανεναν βεβαια - δεν βοηθαει μιας και αφηνει ξεκρεμαστες τις απαντησεις/σχολια των υπολοιπων.
Απο δω και πέρα προσπαθήστε να μείνετε μέσα στο θέμα :)
 
ΟΚ Kambia, δέχομαι την κίνηση.

Και να με συγχωρείτε που δε βρήκα κι εγώ κάποια φωτογραφία της Πορτογαλέζας Maria, συντρόφου του Herbert Neumann όταν ήρθε στον Ολυμπιακό, να κάνουμε γούστα...

ΠΡΟΣΟΧΗ : Το αναφέρω για πλάκα, αλλά η κοπέλα ήταν πανέμορφη και δεν υπάρχει ούτε μια φωτογραφία της στο Ίντερνετ. Η σχέση με το θέμα είναι ότι πολύ λίγοι σήμερα θυμούνται τον Neumann, αλλά τη γυναίκα του...
 
panp είπε:
του Herbert Neumann όταν ήρθε στον Ολυμπιακό, ...
Ο Νόιμαν, όμως, έκανε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με τον 'Αγιαξ, όπου έδειξε την κλάση του !!! Σε εκείνη τη φοβερή ρεβάνς στο Καραϊσκάκη, στην κυριολεξία τη "μάτωσε" την ερυθρόλευκη φανέλα ... Έτσι, παρέλειψα να τον αναφέρω στα ποστ μου ....
 
Με πρόλαβες, ήθελα να συμπληρώσω "και για να σας προλάβω, ναι, έκανε ένα καλό παιχνίδι με τον Άγιαξ (2-0 και ο Ολυμπιακός με άσπρα-μπλε και διαφήμιση FIAT). Aλλά πέραν τούτου, καλύτερα να βρίσκαμε κάπου μια φωτογραφία της γυναίκας του (την οποία παρεμπιπτόντως θυμάμαι με άσπρο μαγιώ στο "ΕΞΤΡΑΣΠΟΡ", αν κάποιος έχει το τεύχος θα μπορούσε να την ανεβάσει !)

off-topic switch off
 
Δεν ήταν άσχημος παίχτης ο Νόιμαν, αλλά είχε δυο προβληματάκια. Το πρώτο ήταν ότι είχε σακατεμένα γόνατα και το δεύτερο ήταν ότι δεν κατάφερε να αντέξει τα γελάκια, τα σχόλια, το υπονοούμενα και τις κοροϊδίες πίσω από την πλάτη του μέσα στα αποδυτήρια του Ολυμπιακού. Πραγματικά εντυπωσιακή η γυναίκα του, αν και οι κακές γλώσσες ανέφεραν και κάτι περισσότερο πέρα από τη φυσική της παρουσία.

Υπάρχει κι ένας ακόμη Γερμανός, λίγο παλιότερα. Τόμας Ρόρμπαχ το όνομά του. Έχοντας φύγει πια ο Γουλανδρής, ο Ολυμπιακός ακολούθησε μια πιο σφιχτή πολιτική στις μετεγγραφές. Το 1978 ο μεγάλος Τόζα Βεσελίνοβιτς αποφασίζει να αλλάξει τους ξένους, τον Δανό Νιλς Σόρενσεν και τον Βορειοϊρλανδό Ντέρεκ Σπενς. Ένας από τους ξένους που ήρθαν ήταν ο Γερμανός Ρόρμπαχ, που είχε κάνει παπάδες τρία χρόνια με τον Εθνικό. Αν και ήμουν κάπως μικρός για να θυμάμαι καλά, ο Ρόρμπαχ ποτέ δεν απέδωσε τα αναμενόμενα, και μετά από μόλις 10 συμμετοχές έφυγε την επόμενη χρονιά.

Απορώ πώς και δεν έχει αναφερθεί ακόμη ο Τσου Λα Λινγκ (ή Λινγκ Τσε Λα όπως ο ίδιος έχει πει ότι προφέρεται το όνομά του). Μεγάλη καριέρα στον Άγιαξ, διεθνής με την εθνική Ολλανδίας. Παρουσιάστηκε ως παιχτάρα όταν ήρθε το 1982, και πραγματικά ήταν μεγάλο όνομα για εκείνη την εποχή. Δυστυχώς ποτέ δεν πρόσφερε όσα περίμεναν, αφού τον έφαγαν οι κοσμικές παραλίες, οι γυναίκες, τα ποτά και τα ξενύχτια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λα λίνγκ ! Μαζί με Ντορουνικολάε ή Νικολάε Ντόρου ! Αυτοί ήταν αμέσως μετά από τον Αντρεούτσι ! 'Επεφτε πολύ παλτουδιά τότε...
 
Ντορουνικολάε! Πού τον θυμήθηκες αυτόν; Είχε βάλει και γκολ στο 1-1, το '83 νομίζω. Απάντηση στο απίστευτης έμπνευσης αυτογκόλ του Λιβαθηνού

Λάθος μου, το '82 ήταν τελικά. Και βιντεάκι για επαλήθευση

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα