Ποιά ταινία είδατε χτες το βράδυ ;

Είδα το salo του pasolini χτες. Τους διαλόγους δεν τους κατάλαβα γιατί οι υπότιτλοι δεν μου έκαναν την χάρη να εμφανίζονται στα σωστά σημεία. Το γενικότερο νόημα πάντως το έπιασα. Για την ταινία καθαρά δεν έχω να πω πολλά πράγματα. Απλά, και τα μυαλά στα κάγκελα. Όποιος έχει έστω ίχνος ανθρωπιάς καλύτερα να μην την δεί ποτέ. Θα το μετανοιώσει πολύ πικρά. Σκληρότατη και παρανοικότατη τουλάχιστο η άποψη του pasolini για την αναρχία. Πάντως για τους hard core ψυχωτικούς φίλους του φόρουμ ή ταινία προτείνεται ανεπιφύλακτα για χριστουγεννιάτικη βραδινή προβολή. Αν εκτιμάτε τις πανψυχωτικές ταινίες που απλά δεν έχουν όρια, τότε σίγουρα δεν θα έχετε πολύ εγκέφαλο και αισθήματα να καταστρέψετε με το salo. Θα το λατρέψετε είμαι σίγουρος. Εγγυημένα πράγματα. Ιδανική ταινία επίσης για όσα ζευγάρια (νορμάλ) θέλουν να δώσουν μία άλλη τροπή στην σχέση αλλά και στις ζωές τους γενικότερα - εξαρτάτε από ποιά πλευρά κοιτάς τον καθρέπτη που λένε. 100% ο καθένας θα κοιτάει με διαφορετικά μάτια τον άλλο μετά. Ειδικά αμα έχετε παραγγείλει φαγητό θα με θυμηθείτε..

Έχω μιά απορία. Το 1975 πως και δεν εκτελέσανε ή τουλάχιστο, δεν κλείσανε τον σεναριογράφο και τον σκηνοθέτη (δεν γνωρίζω αν είναι ο ίδιος και στις δύο περιπτώσεις) στην φυλακή για αυτή τη ταινία. Κάπου διάβαζα πως ο pasolini πέθανε (τον σκότωσαν; ) μετά το τέλος των γυρισμάτων της ταινίας. Φαντάζομαι τι θα μπορούσε να έχει γίνει αν παιζόταν το '75 η ταινία στους ελληνικούς κινηματογράφους...

*αυτό το σουφλέ σοκολάτας με το σιρόπι πορτοκαλιού ήταν...πετυχημένο δεν λεω*
 
Ειδα το Σολαρις

ΚΑλα, το σεναριο και οι διαλογοι ηταν ενδιαφεροντες... εντελως αδεξια σκηνοθεσια, μονταζ και μουσικη ομως :(

Και ναι, εγω θα την εκανα καλυτερη :Ρ
 
Transformers

Ενταξει, πλακα ειχε αλλα τιποτα το σημαντικο.

Οσο για το Salo... Ξεφευγει και απο τα όρια της παρανοιας. Αν πραγματικα υπαρχουν ανθρωποι που συνηδητα θεωρουν οτι αυτος ειναι τροπος ζωής, τοτε για ακόμα μια φορα σιχαινομαι που ανήκουμε στο ίδιο είδος.
 
DINO είχα ακούσει κάποια σχόλια και περίμενα τι θα δω. Οπότε μια χαρά είμαι! :D

saulot Aν θεωρείς πως το salo ξεφεύγει από τα όρια της παράνοιας τότε μην δεις ποτέ το in a glass cage. Kατα την άποψή μου η υπέρτατη ψυχωτική ταινία που έχω δει ποτέ. Απλά το salo για μένα είναι μερικές σκάλες κάτω από αυτό στην παράνοια.
 
!!!

Παιδιά, αν θέλετε να δείτε ταινία παρανοϊκη ρίξτε μια ματιά στο Man bites dog
 
telonio είπε:
...η ταινία προτείνεται ανεπιφύλακτα για χριστουγεννιάτικη βραδινή προβολή
ειδικά αν έχεις ανεπιθύμητους επισκέπτες και βιάζεσαι να τους ξεφορτωθείς ! :diablotin:

telonio είπε:
Το 1975 πως και δεν εκτελέσανε ή τουλάχιστο, δεν κλείσανε τον σεναριογράφο και τον σκηνοθέτη (δεν γνωρίζω αν είναι ο ίδιος και στις δύο περιπτώσεις) στην φυλακή για αυτή τη ταινία.
Προφανώς υπό το κάλυμα της "κουλτούρας" και του "αντιφασιστικού μηνύματος", κρίθηκε λίαν επιεικώς.

Αν το ίδιο έργο το γύριζε π.χ. ο Ruggero Deodato, θα του φέρνανε τσιγάρα στο κελί !

telonio είπε:
Κάπου διάβαζα πως ο pasolini πέθανε (τον σκότωσαν; ) μετά το τέλος των γυρισμάτων της ταινίας.
Αν δεν απατώμαι, τον σκότωσε ένας νεαρός ομοφυλόφιλος.

telonio είπε:
Φαντάζομαι τι θα μπορούσε να έχει γίνει αν παιζόταν το '75 η ταινία στους ελληνικούς κινηματογράφους...
Για το 75' δεν ξέρω, πάντως αρχές δεκαετίας 90', παίχτηκε στο Γαλλικό Ινστιτούτο (στην οδό Σίνα)

και έγινε ΤΟ ΑΔΙΑΧΩΡΗΤΟ από κόσμο !
 
Πάντως, μου είχε κάνει εντύπωση που την είχε προσφέρει την ταινία, η Ελευθεροτυπία κάποια Κυριακή!

Και όχι μόνο αυτή! Βλέπε "Δεκαήμερο" κλπ.
 
οχι χτές αλλά η τελευταία ταινία που είδα ήταν το "Ηρωας" με τον Τζέτ Λί. Πολύ ψέμμα αλλά μου άρεσε η ιστορία.
 
Barbie: Πριγκίπισσα του Μαγικού Νησιού
 
Χτές είδα το "Νούμερο 23" με τον Τζίμ Κάρει. Ετσι και τσι-δεν μπορώ να πώ ότι ενθουσιάστηκα.
 
Lions for Lambs,αρκετα εως πολυ καλη
 
Προχθες, ξημερώματα, είχε το Ghostbasters II στο Mega !!! :eek: Όλα τα λεφτά λέμε...... :D
 
Αυτές τις εορταστικές μέρες, μπορείτε να πετύχετε τρελές ταινίες στα κανάλια, τις μεταμεσονύκτιες ώρες!
 
Ειδα χτες το Saw 4.....

Πεταξα 85 λεπτα απο τη ζωη μου......

Βαθμος: 3/10
 
Eιδα χθες "πακετο" τα Hostel 1 & 2....

Το 1 μου αρεσε πολυ,το 2 απλα μου αρεσε....

Βαθμος:

Ηοstel : 8/10

Hostel 2 : 7/10
 
Πίσω
Μπλουζα