Ποια ήταν τα αγαπημένα σας παιχνίδια?

...παρακαλώ. :)

...τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν !! :D
 
Το BombJack ήταν η αιτία για πολλά χαλασμένα Joystick. Τώρα συνεχίζω την καταστροφική του αξία στο κινητό μου! Rick Dangerous!... Αλλο ένα διαμάντι αν και στον Amstrad ήταν κουτσουρεμένο από τα Level's. Ειχα φτιάξει και χάρτη με τις παγίδες... νομίζω οτι τον εστειλα και σε περιοδικό.. δεν θυμάμαι εχω bad tracks... :)
 
Λοιπον, να πω κι εγω τα αγαπημενα μου παιχνιδια στον 6128:

BATMAN THE MOVIE

(ασυλληπτη μουσικη τιτλων)

RICK DANGEROUS

CONTINENTAL CIRCUS

PACMANIA

DRAGONINZA

ROBOCOP

CHASE HQ

DOUBLE DRAGON II

BUBBLE BOBBLE

SILKWORM

GARY LINEKER HOT SHOT

(απειρα πρωταθληματα ποδοσφαιρου με φιλους)

FERNANDO MARTIN BASKET MASTER

(αυτο το ειχαμε ξεσκισει!!!)
 
Νομίζω πως με κάλυψες πλήρως, με R-Type, Bomb Jack, Solomon's Key, Airwolf, Rick Dangerous (εννοείτε!), Mummy, Chost n Goblins, chucky Egg, Fruity Frank, Paper Boy. Δεν μου λες το Rally X ήτανε που σχεδίαζες πίστες μονος σου, με γέφυρες και τέτοια (σε άθλια αλλά δεόντος εκτιμηθέντα γραφικά) ή το μπερδεύω με κάποιο άλλο; Και επίσης ήτανε και αλλο ένα παιχνίδι με το οποίο είχα κολήσει αλλα δεν θυμάμαι τον τίτλο. Ήταν ο εργάτης ο οποίος ξεκίναγε πάντα απο το κάτω μέρος της πίστας και ανέβαινε προς τα επάνω πατώντας πάνω σε εργαλεία. Στην εισαγωγή το όνομα του πάλι με εργαλεία γραφόταν.....Jack κάτι.....

Πρέπει να αποφασίσω να κατεβάσω emulator. Είχα παλία, γιατί δεν το ξαναέβαλα;.... :eek: Όσα και παιχνίδια να παίξω πλέον ποτέ δεν θα ξαναφέρω την μαγεία εκείνης της εποχής μπροστά μου. Η ίσως απλά να γερνάω... :)
 
(Αν απευθυνεσαι στον giorgos μαλλον δεν θα καταφερει να σου απαντησει....τον banαραμε τον Ιουλιο για απρεπη συμπεριφορα στον φιλο μου (...) ambu dare )

Πιο σοβαρα τωρα, να κατεβασεις καναν emu για Amstrad (αν οπως φανταζομαι δουλευεις windowz) σου προτεινω τον Caprice32. Φυσικα εχεις δικιο για το οτι η τοτε ατμοσφαιρα δυσκολα επαναλαμβανετε αλλα ποτε δεν ξερεις ;)

(Για τα γεραματα δεν σχολιαζω περαιτερω, ειμαι και σε κρισιμη ηλικια...)

:)
 
Αλήθεια που φαίνεται σε ποιον απευθύνεσαι; χμμμ.....ψάχνω αλλά στραβομάρα...όχι οχι δεν μίλαγα στον Γιώργο. Κάτι έπιασα περι περίεργης κατάστασης ενώ είχα μπει να διαβάσω για τα Mame....κρίμα να χαλάει το ωραίο περιβάλλον. Τες παν, ευχαριστώ για τον emu πολύ! Μέσα σε μια μέρα έχω βρει πληροφορίες για τρεις σειρές και ενα πρόγραμμα. Να'σαι καλά λεβέντη μου. Μια χαρούλα είναι η ηλικία σου. Η γενιά μας έχει ακόμα λίγη μαγεία μέσα της ;)
 
Kαλως με βρηκατε πρωτο μου post και απο καπου πρεπει να ξεκινησω να γραφω και απο που να πρωτοξεκινησω ,λοιπον μιας και πρωην χρηστης amstrad cpc 6128 color screen ας γραψω μερικα απο τα καλυτερα μου παιχνιδια 1)SABOTEUR 1 και 2 πρωτη φορα που ειδα τα γραφικα ηταν σε SPECTRUM οχι δικο μου και εμεινα με το στομα ανοιχτο μεχρι που το πηρα για AMSTRAD. 2)BARBARIAN και το 1 και το 2 η κινηση που του κοβεις το κεφαλι μου εμεινε χαραγμενη. 3)CRAZY CARS 2 παλι τα παντιλικια του για τον AMSTRAD ηταν πρωτογνωρα. 4)CURUS 2 και ενα σκακι γιατι ειμασταν και ψαγμενοι πιτσιρικαδες. 5)RENEGADE αυτη η BIG BERTHA ακομα με φοβιζει 6) HEROES QUEST παιχνιδακι με ζαρια και απιστευτο gameplay 7)HARD DRIVING αλλα τις και 3D ραλακια o ΑΜSTRAD 8) PRINCE OF PERSIA εδω τι να πεις για το animation του χαρακτηρα 9) SAMANTHA'S FOX STRIP POKER μιας και δεν ηξερα ποκερ (ακομα μαθαινω) παταγα κουμπια στην τυχη και ναι μερικες φορες εβλεπα φως (δορυφορικη εκφραση). 10) Και ενα τελευταιο το TAI-PAN γνωστο για τους γνωστες μαζευε λεφτα και αγοραζε πλοια. Για αρχη 10 παιχνιδακια καλα ειναι γιατι δεν με βλεπω να σταματαω και thank God για τους emulators.
 
AARDVARK είπε:
Kαλως με βρηκατε πρωτο μου post και απο καπου πρεπει να ξεκινησω να γραφω και απο που να πρωτοξεκινησω ,λοιπον μιας και πρωην χρηστης amstrad cpc 6128 color screen ας γραψω μερικα απο τα καλυτερα μου παιχνιδια 1)SABOTEUR 1 και 2 πρωτη φορα που ειδα τα γραφικα ηταν σε SPECTRUM οχι δικο μου και εμεινα με το στομα ανοιχτο μεχρι που το πηρα για AMSTRAD. 2)BARBARIAN και το 1 και το 2 η κινηση που του κοβεις το κεφαλι μου εμεινε χαραγμενη. 3)CRAZY CARS 2 παλι τα παντιλικια του για τον AMSTRAD ηταν πρωτογνωρα. 4)CURUS 2 και ενα σκακι γιατι ειμασταν και ψαγμενοι πιτσιρικαδες. 5)RENEGADE αυτη η BIG BERTHA ακομα με φοβιζει 6) HEROES QUEST παιχνιδακι με ζαρια και απιστευτο gameplay 7)HARD DRIVING αλλα τις και 3D ραλακια o ΑΜSTRAD 8) PRINCE OF PERSIA εδω τι να πεις για το animation του χαρακτηρα 9) SAMANTHA'S FOX STRIP POKER μιας και δεν ηξερα ποκερ (ακομα μαθαινω) παταγα κουμπια στην τυχη και ναι μερικες φορες εβλεπα φως (δορυφορικη εκφραση). 10) Και ενα τελευταιο το TAI-PAN γνωστο για τους γνωστες μαζευε λεφτα και αγοραζε πλοια. Για αρχη 10 παιχνιδακια καλα ειναι γιατι δεν με βλεπω να σταματαω και thank God για τους emulators.
Που το θυμήθηκες αυτο με την Samantha Fox βρε αδερφέ. Φοβερό....ναι....δεν κατάφερα ποτέ να την γδύσω και ασχέτως του ότι είμαι γυναίκα είχα κάνει φιλότιμες προσπάθειες.....
 
Αν ψηνεσαι ακομα ριξε μια ματια εδω δουλευει μια χαρα και σε emulator ;)
 
Καλά το παιχνίδι το θυμάμαι πολυ cult πλέον χε χε!!

Νομίζω πρέπει να το είχε review κάποια στιγμή το pixel
 
CULT η SAMANTHA και ως τραγουδιστρια και ως παιχνιδι οπως επισης αλλο ενα στριπ ποκερ παιχνιδι με φοβερα γραφικα ηταν το TEENAGE QUEEN ftp://ftp.nvg.ntnu.no/pub/cpc/games/board/teenquee.zip
samanthafoxstrippokervq9.jpg
 
Και μια που λέμε για strip poker, Hollywood Poker Pro της Reline!!

(Το οποίο ήταν και το πρώτο πόκερ που είδα, χρονικά)
 
Για οποιον θελει μια γρηγορη on-line δοση απο Rick χωρις να μπλεκει με emu http://rickdangerousflash.free.fr/ Y.Σ Εχει και cheat για απειρα ολα πατηστε το HOME. :nono:
 
billy

επειδη οντως εχω παρατηρησει οτι μερικα παιχνιδια του amstrad με το caprice δεν παιζουν.......υπαρχει κανενας emulator,που να καλυπτει το προβλημα αυτο?
 
...την περίοδο αυτή, οι δύο emulators που ανανεώνονται συχνότερα είναι ο WinAPE και ο CPCE (ο πρώτος εξομοιώνει και τα "plus" μοντέλα).

Ποιό παιχνίδι δεν σου δουλεύει με τον Caprice ?
 
πολλα δεν δουλευουν σωστα με τον Caprice

τρανταχτο παραδειγμα το Saboteur2!!!!
 
Ομοίως με το Caprice και με το Robocop. Η μουσική κολλάει που και που και μερικές φορές δεν πυροβολεί διαγώνια ειδικά πάνω αριστερά.
 
Wally είπε:
πολλα δεν δουλευουν σωστα με τον Capriceτρανταχτο παραδειγμα το Saboteur2!!!!
Το Saboteur δεν παίζει κάν με τον Caprice. Κανας πιο αξιόπιστος emulator για Amstrad υπάρχει (πέραν των γνωστών)?
 
ενα ποδοσφαιρακι ειναι

δεν θυμαμαι τον τιτλο

απλα με τον Caprice οταν παω να το τρεξω, μου βγαζει ενα μυνημα error

οποτε για ολου του ειδους των παιχνιδιων οι 2 emulators WinAPE και ο CPCE εξομοιωνουν ολα τα παιχνιδια? η υπαρχουν προβληματα γενικως?
 
Πίσω
Μπλουζα