Ποια ήταν τα αγαπημένα σας παιχνίδια?

Παιδιά, να σημειώσουμε ότι το Saboteur 2 δουλεύει κανονικά στην τελευταία έκδοση του Caprice, η οποία όμως ως γνωστόν δεν έχει GUI (δυστυχώς).

Από παλιότερες εκδόσεις του Caprice, το εν λόγω παιχνιδάκι παίζει στην έκδοση 3.52 (αλλά ποιός έχει όρεξη να αλλάζει versions κάθε τόσο - σωστά; ;) ).

Πάντως όλοι οι CPC emus (ακόμα και αυτοί της "πρώτης γραμμής") έχουν υπέρ και κατά. Προτείνω να ξεκινάτε απο τον WinAPE, και αν κάτι δεν σας τρέχει εκεί, να δοκιμάζετε και τους CPCE & Caprice.
 
Thanks Bill :thumbup:

Πάω για 8bit gaming το βράδυ :cool:
 
μηπως θυμαται κανεις ενα παιχνιδι με ενα τυπα που ηταν σαν τον ραμπο και πετουσε μαχαιρια.Ηταν το gameplay σαν του σουπερ μαριο στο game boy απλα ο συγκεκριμενος ανεβαινε και σκοτωνε και κατι κακους σε κατι παραθυρα και τετοια.λυπαμαι αν δεν ειμαι πολυ κατατοπιστικος αλλα εχω να το παιξω γυρω στα 18 χρονια. :rolleyes:
 
μοιαζει αρκετα αλλα δεν ειναι αυτο.στο συγκεκριμενο οι χαρακτηρες ηταν λιγο πιο μικροι. :)
 
Χμμμ...καποιο απο τα παιδια θα το βρει το πρωι.Και καλως ηρθες στο φορουμ παρεπιπτοντως... :)
 
stoner είπε:
μηπως θυμαται κανεις ενα παιχνιδι με ενα τυπα που ηταν σαν τον ραμπο και πετουσε μαχαιρια.Ηταν το gameplay σαν του σουπερ μαριο στο game boy απλα ο συγκεκριμενος ανεβαινε και σκοτωνε και κατι κακους σε κατι παραθυρα και τετοια.λυπαμαι αν δεν ειμαι πολυ κατατοπιστικος αλλα εχω να το παιξω γυρω στα 18 χρονια. :rolleyes:
τελικα βρηκαμε ακρη???
 
Καλωσόρισες stoner!By the way,το avatar σου τέλειο!!!:biglaugh: :biglaugh:
 
το βρηκα!!! παιδια μιλαγα για το COBRAτης ocean.Πσσσσσς εχω 18 χρονια να το παιξω αυτο το παιχνιδι.....
 
παιδια εκτος απο τα αναφερομενα ,ikari warriors,builder dash,total eclipse,astro,chuckie egg,κορυφαιος σε παιχνιδια ο amstrad...καλυτερα απο τις αντιστοιχες εκδοσεις στα ουφαδικα
 
Και επίσης ήτανε και αλλο ένα παιχνίδι με το οποίο είχα κολήσει αλλα δεν θυμάμαι τον τίτλο. Ήταν ο εργάτης ο οποίος ξεκίναγε πάντα απο το κάτω μέρος της πίστας και ανέβαινε προς τα επάνω πατώντας πάνω σε εργαλεία. Στην εισαγωγή το όνομα του πάλι με εργαλεία γραφόταν.....Jack κάτι.....

Ελα φίλε μου..αν και λίγο αργά :) to Jet Set Willy λες...

Ρε παιδιά εχει καταφέρει να παίξει κανείς το Way of the tiger σε οποιοδήποτε emulator του Amstrad??? δεν τα έχω καταφέρει..νομίζω ότι δεν κυκλοφορει καποιο καλο rom....

Όποιος μπορει να με βοηθήσει...Η πλάκα είναι οτι έχω τις οριτζιναλ κασσετες αλλα Amstrad γιοκ!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατσε να κανω μια προσπαθεια...
 
...θυμάμαι είχα ένα πολύ παλιό image, αλλά δεν μου παρουσίασε ποτέ κάποιο πρόβλημα.

Δεν έχω καθόλου χρόνο για να φορτώσω το παιχνίδι τώρα, αλλά μήπως είναι απο εκείνα που τρέχουν με |cpm ?
 
Εχω 3 εκδοσεις (2 |cpm και μια κανονικη)

Στο PC με Caprice32 oi |cpm φορτωσαν κανονικα (η αλλη οχι)

Στο ΧΒΟΧ με Arnold ομοιως (αν και παρατηρησα καποιο corruption στον ηχο...εχει καποιος τον Arnold στο PC να το δοκιμασει διοτι δεν τον εχω και το site του ειναι down αυτη τη στιγμη)
 
ela ρε φίλε Wally να σαι καλά....
 
Wally είπε:
Εχω 3 εκδοσεις (2 |cpm και μια κανονικη)Στο PC με Caprice32 oi |cpm φορτωσαν κανονικα (η αλλη οχι)

Στο ΧΒΟΧ με Arnold ομοιως (αν και παρατηρησα καποιο corruption στον ηχο...εχει καποιος τον Arnold στο PC να το δοκιμασει διοτι δεν τον εχω και το site του ειναι down αυτη τη στιγμη)
Toν Arnold δεν τον έχω κρατήσει, αλλά με αυτά που είπες περί εκδόσεων μου κέντρισες το ενδιαφέρον !! (καθ' ότι τα ψάχνω κάτι τέτοια :D ).

Oι τρείς εκδόσεις που έχεις είναι αυτές του TOSEC; Αν ναι, νομίζω ότι τρέχουν κανονικά και οι τρείς (όλες όμως με |CPM).
 
χμμμ,να πω την αληθεια ως γνησιος τεμπελης,δοκιμασα με |CPM τις δυο απο τις τρεις που το ειχαν και σε παρενθεση.

Η τριτη δεν το εγραφε,οποτε πηγα να κανω κανα list,εφαγα ενα No disk present και το παρατησα :D
 
Πίσω
Μπλουζα