Ποια ήταν τα αγαπημένα σας παιχνίδια?

Kyro

RetroN00b
Joined
19 Mαϊ 2006
Μηνύματα
3
Αντιδράσεις
2
Εγω θυμαμαι μου αρεσε πολι το Robocop (και και ωραια μουσικη) το οποιο και τερμάτιζα 3-4 φορές μέχρι να χάσω όλες τις ζωές :) , χμμ θυμάμαι ότι έπαιζα με έναν εξωμειωτή πολεμικών αεροπλάνων (δε θυμάμαι πώς το λέγανε), double dragon, shinobi, dragon ninja, match day 2,

emilio budragenio soccer ,batman, arcanoid (παιδιά μου είχε σπάσει τα νεύρα στην 3η πίστα αφου είχε φάει κάτι μπουνιές και είχε στραβώσει το πληκτρολόγιο!!!τελικά το έσβησα το παιχνίδι γιατί θα το έσπαγα το μηχάνημα. Ηταν το μοναδικό παιχνίδι στη ζωή μου που έχω νευριασει τόσο μαζί του!), ένα σκάκι που άμα το έβαζες σε υψηλό επίπεδο δυσκολίας μπορεί να περίμενες με τις ώρες για να παίξει :) , και άλλα που δε θυμάμαι τώρα. Δεν ξέρω τι λέτε για τα σημερινά παιχνίδια στο PC αλλά με εκείνα κολλούσες. Μπορεί να μην είχαν τα σημερινά γραφικά και τον ήχο αλλά από gameplay ήταν άπαιχτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τοτε Kyro ειμασταν παιδια γιαυτο κολουσαμε ετσι ωραια χρονια πραγματι!!!

Αγαπημενα μου παιχνιδια εμενα ηταν το Gunfright to back to school(Παρα πολυ προτοτυπο παιχνιδι) το friday 13 το saboteur το attic attac το fantastic vouage(τελειο)το bruce lee το 3 weeks in paradise(ονειρο)Ενα πολυ προτοτυπο game manor καπως ετσι λεγοταν με 3d απεικονησεις και δυνατοτητα να κανεις διαλογο με συνεφακια πανω απο τον χαρακτηρα! Οπως επισης να μετακινεις αντικιμενα! Οσο για νευρα....Το Abu simbel ηταν το παιχνιδι που κοντεψα να σπασω τελειως τον Spectrum πολυ δυσκολο!!!Και αλλα πολλα παιχνιδια!!! :D
 
Επειδή λόγω έλλειψης αρκετού ρευστού για αγορά Υ/Η τότε, έκανα καταθέσεις στα ηλεκτρονικά (για πολλά χρόνια μάλιστα).

Τα αγαπημένα μου παιχνίδια? (βαθιά ανάσα)

Tetris, Bubble Bobble, Bomb Jack, Wonder Boy 1 & 2, Black Tiger, TeddyBoy Blues, Bank Panic, Exerion, Psychic5, Super Qix, Pang, Goindol - Arkanoid, Double Dragon, Shinobi, Mr. Do!, Ghost 'n' Goblins, Karnov, Solomon's Key, Legend of Makai, Rygar, Ninja-Kid II, The NewZealand Story, Operation Wolf, Outrun, Phoenix, Galaga, Space Invaders, R-Type, Rally X, Frogger and the list goes on...

Και είμαι ακόμη στην αρχή, που να συνεχίσω να γράφω... θα χρειαζόσασταν ώρα για να διαβάσετε όλο μου το μήνυμα και είμαι σίγουρος ότι ξεχνάω πολλά (πάρα πολλά) ακόμα...

Μπορώ να έρχομαι να συμπληρώνω όποτε θυμάμαι κάποιο?

Μάλλον πρέπει να κάνω μία λίστα με τα favorites στο MAME32...

Από τον Amstrad 464 ενός φίλου που έπαιζα, θυμάμαι τα Friday the 13th, Oh! Mummy (θεέ μου!!!) και βέβαια το Elite...

[deadpic]




Ένα ωραίο θυμάμαι και στο Atari (2600?) που συνδεόταν στην TV αλλά (ήταν έγχρωμο ή ασπρόμαυρο δεν θυμάμαι...) ήταν κάτι σαν λαβύρινθος και είχες ένα ανθρωπάκι που πυροβολούσε κάτι τερατάκια (Wizard of Wor? πρωτόγονα sprites έτσι!) και βέβαια το κλασσικό με τις ρακέττες (pong).

mini-wizardofwor.gif


pong.gif


pong.gif

mini-wizardofwor.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλα ambu βαλε μεσα ολα τα παιχνιδια που ειπες και για μενα!!!!!!

Το 80 ειχα μια παιχνιδομηχανη την unimex mark-ix

Ειχε 10 αθλητικα παιχνιδια!Ηταν σε hardware κασσετα ακριβως οπως εβαλες το Screen του boldly?Λες να υπαρχει emulator για αυτο????

θα το ψαξω!
 
....αδύνατον να απαριθμήσω όλα τα αγαπημένα μου Amstrad games, διότι ήταν πάρα πολλά (και αν πάμε και στα εκτός-Amstrad μηχανήματα, τότε "ζήτω που καήκαμε" !!).

Γι' αυτόν τον λόγο, θα περιοριστώ μόνο σε δύο - τα οποία μέχρι σήμερα τα θεωρώ κορυφαία:

(σταθερό) Νούμερο Ενα, το Elite. Το πλέον αγαπημένο μου παιχνίδι. Ασύγκριτο. Απίστευτο. Ασυζήτητο.

(επίσης σταθερό) Νούμερο Δύο, το Pirates! Αν δεν υπήρχε ήδη το Elite, θα ήταν ασυναγώνιστο. Εχω παίξει όλες τις εκδόσεις του (πράγμα που συνηθίζω να κάνω με τα games που μου αρέσουν).
 
Aν λες το Pirates στην amiga billy τοτε μια απο τα ιδια!!!

Το παιχνιδι το επαιζα σαν μανιακος το ειχα βγαλει πολλες φορες οπως και το pirates gold για aga (1200)

Τωρα προσφατα εβγαλα το καινουριο pirates για pc!Παρα πολυ καλο!
 
...πράγματι akmakas, μιλάμε για το ίδιο παιχνίδι, με την διαφορά ότι η έκδοση που εγώ έχω παίξει περισσότερο, είναι αυτή του Amstrad.

Αρχικά είδα το παιχνίδι σε C64 και σε PC/XT φίλων μου, και μου έτρεχαν τα σάλια !! (...αν και οφείλω να ομολογήσω ότι o ήχος του PC ήταν όπως πάντα απαίσιος).

Αμέσως το αναζήτησα σε Amstrad, και βάλθηκα να παίζω σαν τρελός. Μάλιστα το καλοκαίρι που ακολούθησε, γύρισα ένα μήνα νωρίτερα απο τις διακοπές ειδικά για να ασχοληθώ μαζί του, και κυριολεκτικά το "έλιωσα", έκανα και ένα αρκετά μεγάλο "σκορ" ("King's Advisor: Prince", ή κάπως έτσι).

Μερικά χρόνια αργότερα όταν έγινα κάτοχος Amiga, φρόντισα να το αποκτήσω και εκεί, και όντως άξιζε τον κόπο.

Πραγματικά, η έκδοση της Amiga ήταν ιδιαίτερα προσεγμένη, και μάλιστα έπρεπε να "ξαναμάθω" τον χάρτη του παιχνιδιού, μιά και τώρα η ξηρά (που είχα μάθει απ' έξω τις ιδιομορφίες της στον Amstrad) δεν ήταν πλέον "τετραγωνισμένη", αλλά πιό ρεαλιστική !!

...αρκετά χρόνια μετά, όταν καταπιάστηκα με τους emulators, αποφάσισα να δοκιμάσω όλες τις versions του Pirates (εννέα στο σύνολο) και έτσι και έκανα. Επίσης έπαιξα και όλες τις εκδόσεις του Pitates! Gold (συνολικά τέσσερις).

Αυτή η έκδοση για A1200 που ανέφερες, έχω την υποψία ότι μάλλον πρόκειται για κάποια ripped έκδοση της CD32 version. Αν κάνω λάθος, τότε μιλάμε για μία 5η έκδοση, την οποία αγνοούσα !! :D
 
Αυτή η έκδοση για A1200 που ανέφερες, έχω την υποψία ότι μάλλον πρόκειται για κάποια ripped έκδοση της CD32 version. Αν κάνω λάθος, τότε μιλάμε για μία 5η έκδοση, την οποία αγνοούσα !! :D
Τις εχω ακομα τις δισκετες για aga δεν εχει διαφορες.

Εχει ποιο πολλα χρωματα και καποιες αλαγες στον ηχο

σιγουρα θα το επαιξες δεν μπορει! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...με ενδιαφέρει πολύ αυτό που μου λες, akmakas, διότι έτσι θα μπορέσω να καταλήξω με περισσότερη σιγουριά σχετικά με τις διάφορες εκδόσεις του Pirates.

To ότι έχεις ακόμα αυτήν την AGA έκδοση του Pirates! Gold σε δισκέττες, είναι το "κλειδί" για να λυθεί το μυστήριο !!

...πες μου κάτι, την Amiga σου την έχεις "πρόχειρη", ώστε να κάνουμε μία δοκιμή, ή μήπως την έχεις φυλαγμένη;

...αν την έχεις πρόχειρη, τότε δοκίμασε το εξής: Φόρτωσε το παιχνίδι, και όταν εμφανιστεί η εισαγωγική οθόνη που λέει "Microprose presents PIRATES! GOLD", πες μου αν ακούς μουσική, ή όχι (έτσι θα καταλάβω με περισσότερη σιγουριά, "το ποιόν" της συγκεκριμένης version). :)

...αν δεν γίνεται να κάνεις την δοκιμή, δεν πειράζει - δεν θέλω να σε βάλω σε κόπο να στήνεις και να ξεστήνεις μηχανήματα !!

Σε επόμενο post, ίσως να επισυνάψω και εικόνες απο όλες τις εκδόσεις που έχω παίξει !! (9 + 4).
 
billy είπε:
...με ενδιαφέρει πολύ αυτό που μου λες, akmakas, διότι έτσι θα μπορέσω να καταλήξω με περισσότερη σιγουριά σχετικά με τις διάφορες εκδόσεις του Pirates.
To ότι έχεις ακόμα αυτήν την AGA έκδοση του Pirates! Gold σε δισκέττες, είναι το "κλειδί" για να λυθεί το μυστήριο !!

...πες μου κάτι, την Amiga σου την έχεις "πρόχειρη", ώστε να κάνουμε μία δοκιμή, ή μήπως την έχεις φυλαγμένη;

...αν την έχεις πρόχειρη, τότε δοκίμασε το εξής: Φόρτωσε το παιχνίδι, και όταν εμφανιστεί η εισαγωγική οθόνη που λέει "Microprowse presents PIRATES! GOLD", πες μου αν ακούς μουσική, ή όχι (έτσι θα καταλάβω με περισσότερη σιγουριά, "το ποιόν" της συγκεκριμένης version). :)

...αν δεν γίνεται να κάνεις την δοκιμή, δεν πειράζει - δεν θέλω να σε βάλω σε κόπο να στήνεις και να ξεστήνεις μηχανήματα !!

Σε επόμενο post, ίσως να επισυνάψω και εικόνες απο όλες τις εκδόσεις που έχω παίξει !! (9 + 4).
Τα μηχανηματα τα εχω ολα στο δωματιο μου σε ενα πολυ εξυπνο ντουλαπακι με συρταρακια!Το μονο που θελει ειναι να κατεβασω το μονιτορ και τις δισκετες απο το παταρι!Δεν ειναι δυσκολο τα κατεβαζω καθε τρεις και πεντε οταν ειναι να παρω την retro δοση μου :D !θα σου απαντησω στο θεμα συντομα! :)
 
akmakas είπε:
Τα μηχανηματα τα εχω ολα στο δωματιο μου σε ενα πολυ εξυπνο ντουλαπακι με συρταρακια!Το μονο που θελει ειναι να κατεβασω το μονιτορ και τις δισκετες απο το παταρι!Δεν ειναι δυσκολο τα κατεβαζω καθε τρεις και πεντε οταν ειναι να παρω την retro δοση μου :D !θα σου απαντησω στο θεμα συντομα! :)
thanks, akmakas !! :)
 
Λοιπον billy ετρεξα το παιχνιδι στην 1200αρα!

Στην οθονη που δειχνει την εικονα του καραβιου με το σημα Gold

δεν ακουγεται τιποτα....

Αφου περασεις απο το κεντρικο μενου οπου διαλεγεις την χρονολογια

επιπεδο χαρακτηρα κλπ....

Ο πρωτος ηχος που ακους ειναι τα σπαθια και οι κραυγες στην αναμετρηση

που κανεις επανω στο καραβι...

Μου φανηκε λιγο αργο το gameplay του με λιγα παρασιτα στον ηχο

(Το παιδι που μου εδωσε την 1200 την ειχε κανει αρκετες επεμβασεις)

Μαλλον καλομαθαμε με τα PC Σαν δε ντρεπομαστε...... :)
 
...και πάλι ένα μεγάλο "ευχαριστώ" για την προθυμία σου, akmakas. :)

Τώρα πλέον είμαι σίγουρος για την συγκεκριμένη έκδοση !!

...όντως, πρόκειται για rip, διαφορετικά θα ακουγόταν μία διασκευή του γνωστού ναυτικού μουσικού θέματος "Sailor's Hornpipe" (μέρος της μελωδίας του οποίου έχει χρησιμοποιηθεί και αλλού αρκετές φορές, όπως π.χ. στο μουσικό θέμα του "Ποπάϋ", κλπ. Aν θέλεις να το ακούσεις, το έχω εδώ).

Συνεπώς το τοπίο ξεκαθάρισε: Εχουμε 4 συνολικά εκδόσεις Pirates! Gold.

...χτές έκανα upload εικόνες απο τις 9 διαφορετικές εκδόσεις του Pirates!, εδώ . (...έτσι, καθαρά για "εγκυκλοπαιδικούς" λόγους !! :D )

...κάποια στιγμή που θα έχω λίγο παραπάνω χρόνο, θα κοιτάξω να επισυνάψω και τις εκδόσεις του Pirates! Gold.
 
παιδιά δεν είχα ποτε τον 6128 και ψάχνω να βρω σε emulation ένα παιχνίδι platform μια γιαγιά η μάγισσα ανοιγόκλεινε πόρτες που τρίζανε στο άνοιγμα τους ξέρει κανεις ποιο παιχνίδι είναι?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...χμμμ...

Σαν το Sorcery μου ακούγεται !!

Ενα ιδιαίτερα αγαπητό στους Amstrad users παιχνιδάκι (είχα κάνει και μερικά σχόλια εδώ).

Αργότερα κυκλοφόρησε και μία revised έκδοση, το Sorcery plus.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευχάριστο θα το δω σήμερα και θα σας πω...

Προσπαθώ να το τρέχω με το caprice 32 μου λέει pres fire πατα όλα τα πλήκτρα από το πληκτρολόγιο και δεν γίνεται τίποτε any hint?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλό θα είναι να ρυθμίσεις κάποια πλήκτρα (ή κάποιο joypad, αν έχεις συνδεμένο), να εξομοιώνουν ενέργειες του joystick, για να αντιμετωπίζεις επιτυχώς τέτοια προβλήματα.

Πάτα F8, και κάνε κλικ στο tab "Input". Εκεί, στο "Input Device", επιλέγεις πλήκτρoλόγιο ή joypad (αν έχεις), και μετά πατάς "configure", και επιλέγεις τις αντίστοιχες ενέργειες του joystick του Amstrad.

π.χ.

Right Control - Joystick 1 Fire 1

Numpad 8 - Joystick 1 Up

Numpad 2 - Joystick 1 Down

κλπ...
 
Πρέπει να έχει πρόβλημα το συγκεκριμένο παιχνίδι, όταν ξεκινάει μου κάνει τέσσερις ερωτήσεις στα ισπανικά και μπορώ να απαντήσω s/η, έπειτα έκανα τα όσα μου είπες αλλα τίποτα αρχική οθόνη μονο και μουσική, σημειωτέον ότι αλλα παιχνίδια τρέχουν κανονικά..

ευχάριστο πολύ... μάλλον ο νομος του μέρφι φταίει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σίγουρα δεν έχει πρόβλημα το παιχνίδι, διότι σε εμένα έπαιξε κανονικά (τις ερωτήσεις μην τις φοβάσαι, είναι τα cheat options).

...αφού πάντως δεν σου δουλεύει σωστά ο Caprice, μπορείς να δοκιμάσεις και με άλλους emulators.

Δοκίμασε και τον CPCE, ή και τον WINAPE.

Αυτοί μπορούν να εξομοιώσουν το joystick πιό άμεσα. Aπλά πατώντας το NumLock, κάνεις toggle το numeric keypad είτε ως function keys του Amstrad, είτε ως joystick (όπου το fire είναι το "5").

Αντε, κουράγιο !! ...είσαι πολύ κοντά στην αναβίωση της retro-ανάμνησης του παιχνιδιού αυτού, για να τα παρατήσεις έτσι εύκολα (...και άσε τον Murphy να λέει τα δικά του... :D )
 
Είχες δίκιο!!!!! Με τον CPCE το έπαιξε, αυτό είναι σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
 
Πίσω
Μπλουζα