Ποια είναι η αγαπημένη σας χιουμοριστική σειρά του Δαλιανίδη?

Δεν νομίζω να μην δεν τα έχουν στο αρχείο τους,απλά πιστεύω ότι ξεκινάν από την αρχή και όσα επεισόδια παίξουν (ανάλογα με τον χρόνο που έχουν ή τα κέφια τους).

Πόσες φορές δεν ξεκίνησε μια σειρά σε επανάληψη και σε ελάχιστα επεισόδια την κόψαν.

Βγήκαμε off topic οπότε καλό θα ήταν να μην το συνεχίσουμε. Τελειώνουν οι μέρες και είναι πλέον φανερό ότι η μία από τις δύο σειρές που θα πάνε στον δεύτερο γύρο είναι το Ρετιρέ. Δεν είναι κάτι που δεν το περίμενα, το θέμα είναι ποιά θα είναι η άλλη σειρά
 
Τελικά θα έχουμε και δεύτερο γύρο; Δηλαδή εκεί μπορώ να ελπίζω ότι η λογική θα επικρατήσει, γιατί εδώ μάλλον μας πήραν φαλάγγι..........
 
Kαι γιατί να μην έχουμεσε περίπτωση ισοψηφίας.

Bernard να ετοιμάζεσαι σε αυτή την περίπτωση. Το θέμα εξελίσετε σε ντέρμπυ
 
Εμένα το Ρετιρέ είναι το αγαπημένο μου γιατί είναι της γενιάς μου και εγώ θα ήθελα αυτό να βγει πρώτο
 
thebest20 είπε:
Και να σκεφτείτε ότι ποτέ δεν έχει ξεκινήσει Ρετιρέ από το δεύτερο κύκλο ώστε να δείξει τα 42 επεισόδια του Β κύκλου,άρα και το τελευταίο.Τα επεισόδια που βάζει κάθε καλοκαίρι είναι 39...(παλιά πρέπει να έδειχνε 42 δηλαδή μόνο τον Α Κύκλο,στις χειμερινές επαναλήψεις),σαν να τον έχει σβήσει το Β'Κύκλο από το αρχείο του....
Πριν 4-5 χρονια το ειχε δειξει σχεδον μεχρι το τελος.
 
Μάλλον τα Λιονταράκια του Κυρ Ηλία θα είναι η δεύτερη σειρά
 
thebest20 είπε:
Μάλλον τα Λιονταράκια του Κυρ Ηλία θα είναι η δεύτερη σειρά
Ετσι δειχνει. Κριμα γιατι το "επαθλο-εκπληξη" για το Ρετιρε, δεν θα ειναι και τοσο σπουδαιο-σπανιο, μια και λιγο πολυ ολοι εχουμε δει τα παντα απο αυτη τη σειρα. Ενω για τα αλλα.....
 
ChristosM είπε:
Ετσι δειχνει. Κριμα γιατι το "επαθλο-εκπληξη" για το Ρετιρε, δεν θα ειναι και τοσο σπουδαιο-σπανιο, μια και λιγο πολυ ολοι εχουμε δει τα παντα απο αυτη τη σειρα. Ενω για τα αλλα.....
Ελατε βρε παιδια... Δεν υπαρχουν αλλοι φαν απο τα Λιονταρακια που θα ηθελαν να ξαναδουν κατι που δεν εχουμε δει τα τελευταια 24 χρονια...?

:cry:
 
elenisakan είπε:
Ελατε βρε παιδια... Δεν υπαρχουν αλλοι φαν απο τα Λιονταρακια που θα ηθελαν να ξαναδουν κατι που δεν εχουμε δει τα τελευταια 24 χρονια...?:cry:
elenisakan, καλώς ήρθες στο forum μας! Ελπίζω να σου κρατήσουμε ευχάριστη παρέα, αν και από ότι βλέπω το πρώτο post σου το γράφεις με δάκρυα στα μάτια. :(

Σε καταλαβαίνω απόλυτα σε αυτό που λες, από ότι φάινεται μάλλον θα δούμε κάποια σκηνή (? δεν ξέρω ακριβώς τι ετοιμάζει ο φίλος ChristosM) από το "Ρετιρέ", αντί για κάτι πιο σπάνιο από τα "Λιονταράκια" ή το "Λούνα Παρκ" που επίσης πήγαν καλά σε ψήφους. Κρίμα, γιατί και εγώ θα ήθελα πολύ να δω κάτι σπάνιο (και πιθανώς σβησμένο) της ΕΡΤ. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να διατηρώ ακόμη ελπίδες μπας και αντιστραφεί το αποτέλεσμα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
elenisakan είπε:
Ελατε βρε παιδια... Δεν υπαρχουν αλλοι φαν απο τα Λιονταρακια που θα ηθελαν να ξαναδουν κατι που δεν εχουμε δει τα τελευταια 24 χρονια...?:cry:
elenisakan σε καλοσωρίζω και εγώ με την σειρά μου στην παρέα μας, και εύχομαι να περάσεις καλά μαζί μας. Προφανώς είσαι φαν της σειράς τα Λιονταράκια η οποία μάλλον θα βγει δεύτερη σε αυτήν την ψηφοφορία (όπως πάει το πράμα). Μην ανησυχείς όμως γιατί ίσως και μην έχουν βγεί όλοι οι άσσοι από τα μανίκια. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί σε αυτό το φόρουμ

Απλώς γιατί τα μέλη της GRM-TV είναι απρόβλεπτα.
 
H ΕΡΤ έχει σβήσει τα Λιονταράκια?
 
tsalk είπε:
...ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί σε αυτό το φόρουμ. Απλώς γιατί τα μέλη της GRM-TV είναι απρόβλεπτα.
Πολύ απρόβλεπτα θα προσέθετα!! :)

thebest20 είπε:
H ΕΡΤ έχει σβήσει τα Λιονταράκια?
διάβασε αν θες το πρώτο post:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=8478

"... 3. Τα Λιονταράκια μας (του Κυρ Ηλία) (1985), ΕΡΤ (Τετάρτη--> Τρίτη)

Η άλλη δημοφιλέστατη και πολυαγαπημένη χιουμοριστική σειρά της δεκαετίας με τον κυρ Ηλία, την Ευθυμία και τα "Λιονταράκια" Γιάννη, Μαρία, Πάνο και την υπόλοιπη παρέα. ΕΡΤ 80s CLASSIC Νο. 2 και (βεβαίως) στην κορυφή της θεαματικότητας και αυτό όπως και τα δύο προηγούμενα. Η ΕΡΤ έκανε πάλι το "θαύμα" της και τολμά (!) σήμερα να πει (ή μάλλον να απωσιωπήσει) ότι ο πρώτος από τους δύο κύκλους επεισοδίων αγνοείται (αν είναι ποτέ δυνατόν, σειρά του 1985...)

forum: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=7403

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php...BB%CE%AF%CE%B1 "
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
H ΕΡΤ έχει σβήσει τα Λιονταράκια?
Ειναι πολυ περιεργη ιστορια. Αν και σειρα του 1985 και μαλιστα με τρελη επιτυχια (η πρωτη σε θεαματικοτητα την χρονια εκεινη) η ΕΡΤ δεν την εχει (μεχρι πριν μερικα χρονια ειχε μονο τα 6 απο τα 31 επεισοδια). Δεν ξερουμε και δεν μπορουμε να καταλαβουμε τι ακριβως εχει συμβει. Την εσβησαν? Την εχασαν? Τους την εκλεψαν? Πολυ θα ηθελα να μαθω.
 
Μαλιστα τελεωσε και η ψηφοφορια. Τα σχολια μου?

Κριμα που δεν ηταν υποψηφιοι ΟΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ, αυτους θα ψηφιζα λογω των απαραδεκτων πραγματων που συμβαινουν εδώ περα. Καλα ρε παιδια, ο Δαλιανιδης θα μεινει στην ιστορια (στο κομματι της τηλεορασης) λογω του ΡΕΤΙΡΕ? Αυτο θα εχουμε να θυμομαστε απο τον Δαλιανιδη μετα απο 20 χρονια? Το ΡΕΤΙΡΕ?

Περαν αυτου δεν εχω τιποτα αλλο να πω, αποχωρω απο το forum πετωντας το μικροφωνο (οπως η Βασια Τριφυλλη πριν καποια χρονια που ειχε αποχωρησει απο το στουντιο) και παω να ψαξω καποιο αληθινα ΡΕΤΡΟ forum διοτι για σας ειναι ρετρο τα περσινα μου φαινεται... Παλι καλα που δεν βγαλατε και τους ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟΥΣ πρωτους ή το ΑΡΑΧΤΟΙ ΚΑΙ ΛΑΙΤ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
elenisakan είπε:
Περαν αυτου δεν εχω τιποτα αλλο να πω, αποχωρω επεισοδιακα απο το forum πετωντας το μικροφωνο (οπως η Βασια Τριφυλλη πριν καποια χρονια που ειχε αποχωρησει απο το στουντιο) και παω να ψαξω καποιο αληθινα ΡΕΤΡΟ forum διοτι για σας ειναι ρετρο τα περσινα μου φαινεται... Παλι καλα που δεν βγαλατε και τους ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟΥΣ πρωτους ή το ΑΡΑΧΤΟΙ ΚΑΙ ΛΑΙΤ...
Καλώς ή κακώς οι περισσότεροι (16) ψήφισαν το Ρετιρέ ως την αγαπημένη σειρά του Γιάννη Δαλιανίδη, δεν την ψήφισαν όμως ως την πιο Ρετρό (αυτό θα ήταν το παράδοξο). Άλλωστε δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το Ρετιρέ ήταν το πιο πρόσφατο (1990) και παίζεται ΚΑΘΕ καλοκαίρι σε επανάληψη, ενώ τα άλλα σήριαλ του Γ. Δαλιανίδη όπως τα Λιονταράκια, τα καθημερινά και το Λούνα πάρκ δεν προβλήθηκαν ΠΟΤΕ σε επανάληψη.
 
Αν και (φυσικα) προτιμουσα να βγει μια απο τις τρεις πρωτες σειρες (και λογω καλλιτεχνικης αξιας αλλα και λογω συναισθηματικου δεσιματος) πρεπει να αναγνωρισουμε ως "νικητη" σε αυτη την δημοσκοποηση Το Ρετιρε.

Μεσα στην ημερα θα "ανεβει" το σχετικο βιντεο.

Περιμενω πρωτα την σχετικη δηλωση του εμπνευστη αυτης της δημοσκοπησης, bernard.c, για το αποτελεσμα.
 
elenisakan είπε:
Κριμα που δεν ηταν υποψηφιοι ΟΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ, αυτους θα ψηφιζα λογω των απαραδεκτων πραγματων που συμβαινουν εδώ περα. Καλα ρε παιδια, ο Δαλιανιδης θα μεινει στην ιστορια (στο κομματι της τηλεορασης) λογω του ΡΕΤΙΡΕ? Αυτο θα εχουμε να θυμομαστε απο τον Δαλιανιδη μετα απο 20 χρονια? Το ΡΕΤΙΡΕ?
φίλη elenisakan, το γεγονός ότι βγήκε πρώτο το "Ρετιρέ" δε σημαίνει ότι είναι η "καλύτερη" σειρά του Δαλιανίδη (ούτε βεβαίως και η πιο ρετρο). Το "Ρετιρέ" πήρε τις περισσότερες ψήφους, διότι είναι πιο γνωστό/οικείο στον περισσότερο κόσμο, λόγω του γεγονότος ότι προβάλλεται κάθε χρόνο από το 1990.

elenisakan είπε:
Περαν αυτου δεν εχω τιποτα αλλο να πω, αποχωρω απο το forum πετωντας το μικροφωνο (οπως η Βασια Τριφυλλη πριν καποια χρονια που ειχε αποχωρησει απο το στουντιο) και παω να ψαξω καποιο αληθινα ΡΕΤΡΟ forum διοτι για σας ειναι ρετρο τα περσινα μου φαινεται... Παλι καλα που δεν βγαλατε και τους ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟΥΣ πρωτους ή το ΑΡΑΧΤΟΙ ΚΑΙ ΛΑΙΤ...
elenisakan, ελπίζω να αστειεύεσαι και να μην "αποχωρήσεις απο το forum" διότι θα είναι κρίμα να σε χάσουμε από μια δημοσκόπηση..! Θα κάνουμε και πολλές άλλες δημοσκοπήσεις σύντομα, οπότε ελπίζουμε να σε ξαναδούμε.

ChristosM είπε:
Αν και (φυσικα) προτιμουσα να βγει μια απο τις τρεις πρωτες σειρες (και λογω καλλιτεχνικης αξιας αλλα και λογω συναισθηματικου δεσιματος) πρεπει να αναγνωρισουμε ως "νικητη" σε αυτη την δημοσκοποηση Το Ρετιρε.Μεσα στην ημερα θα "ανεβει" το σχετικο βιντεο.

Περιμενω πρωτα την σχετικη δηλωση του εμπνευστη αυτης της δημοσκοπησης, bernard.c, για το αποτελεσμα.
Λοιπόν, αγαπημένοι μας φίλοι, η δημοσκόπησή μας τελείωσε και το "Ρετιρέ" ανακηρύσεται "νικήτρια σειρά"!

Οπότε, ChristosM, η σκυτάλη σε σένα για τo έπαθλo! :)
 
elenisakan είπε:
Μαλιστα τελεωσε και η ψηφοφορια. Τα σχολια μου?Κριμα που δεν ηταν υποψηφιοι ΟΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ, αυτους θα ψηφιζα λογω των απαραδεκτων πραγματων που συμβαινουν εδώ περα. Καλα ρε παιδια, ο Δαλιανιδης θα μεινει στην ιστορια (στο κομματι της τηλεορασης) λογω του ΡΕΤΙΡΕ? Αυτο θα εχουμε να θυμομαστε απο τον Δαλιανιδη μετα απο 20 χρονια? Το ΡΕΤΙΡΕ?

Περαν αυτου δεν εχω τιποτα αλλο να πω, αποχωρω απο το forum πετωντας το μικροφωνο (οπως η Βασια Τριφυλλη πριν καποια χρονια που ειχε αποχωρησει απο το στουντιο) και παω να ψαξω καποιο αληθινα ΡΕΤΡΟ forum διοτι για σας ειναι ρετρο τα περσινα μου φαινεται... Παλι καλα που δεν βγαλατε και τους ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟΥΣ πρωτους ή το ΑΡΑΧΤΟΙ ΚΑΙ ΛΑΙΤ...
elenisakan, θέλω μόνο να σε καλοσωρίσω και όχι ταυτόχρονα να σε αποχαιρετήσω από το φόρουμ!!!

Πρέπει να σου θέσω υπ' όψιν, όχι μόνο εσένα, αλλά και σε όλους μας, ότι ψήφισαν αρκετά παιδιά που είναι αρκετά μικρότερα σε ηλικία και είναι φυσικό να είναι γι'αυτούς το Ρετιρέ καραρετρό. Προσωπικά, δεν θα κρυφτώ πίσω από το δάχτυλό μου και θα σου πω ότι το αποτέλεσμα δεν με εκφράζει καθόλου, έστω και αν τα πρώτα χρόνια της δεκαετίας του '90 έχουν ένα μικρό κομμάτι της θεματολογίας του φόρουμ.

Επίσης, φίλη elenisakan, θα σου συνιστούσα να ψάξεις καλύτερα το φόρουμ, όχι μόνο τις "Μέρες Τηλεόρασης", αλλά και όλο το Retro Maniax, και θα δεις ότι οι "εν θερμώ" παρατηρήσεις σου είναι απλά λάθος!!!
 
elenisakan είπε:
Μαλιστα τελεωσε και η ψηφοφορια. Τα σχολια μου?Κριμα που δεν ηταν υποψηφιοι ΟΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ, αυτους θα ψηφιζα λογω των απαραδεκτων πραγματων που συμβαινουν εδώ περα. Καλα ρε παιδια, ο Δαλιανιδης θα μεινει στην ιστορια (στο κομματι της τηλεορασης) λογω του ΡΕΤΙΡΕ? Αυτο θα εχουμε να θυμομαστε απο τον Δαλιανιδη μετα απο 20 χρονια? Το ΡΕΤΙΡΕ?

Περαν αυτου δεν εχω τιποτα αλλο να πω, αποχωρω απο το forum πετωντας το μικροφωνο (οπως η Βασια Τριφυλλη πριν καποια χρονια που ειχε αποχωρησει απο το στουντιο) και παω να ψαξω καποιο αληθινα ΡΕΤΡΟ forum διοτι για σας ειναι ρετρο τα περσινα μου φαινεται... Παλι καλα που δεν βγαλατε και τους ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟΥΣ πρωτους ή το ΑΡΑΧΤΟΙ ΚΑΙ ΛΑΙΤ...
Υπερβολική αντίδραση φίλη elenisakan :)

Μην ξεχνάς οτι υπήρξαν 26 άτομα που δεν ψήφισαν το "Ρετιρέ" και ψήφισαν άλλες σειρές, αλλά και κάποια άτομα που δεν ψήφισαν καθόλου (όπως εγώ), διότι θεωρούσα οτι με την ψήφο μου θα αδικήσω κάποιο άλλο σήριαλ...
 
Ελάτε δεν είναι περσινά?19 χρόνια πριν είναι!Απλά κακό του κάνουν οι πολλές επαναλήψεις των 40 πρώτων επεισοδείων!
 
Πίσω
Μπλουζα