Ποια είναι η αγαπημένη σας χιουμοριστική σειρά του Δαλιανίδη?

Αχ μακάρι φέτος να μην το βάλουν (έλεος πια). Έχουν τόσες αξιόλογες σειρές στα Mega.

Ας κάνουν κανά διάλειμμα τουλάχιστον (αν και όταν αποφασίσουν να σταματήσουν μια σειρά την επανάληψή της ενοώ το κάνουν για πάντα όπως φαίνεται και από άλλες σειρές)
 
Απο το πρωι προσπαθουσα να ανεβασω το βιντεο στο youtube χωρις επιτυχια. Νυχτωσε και μετα την πεμπτη προσπαθεια (καθως και μια σημαντικη μειωση της ποιοτητας της εικονας, η οποια εγινε αναγκαστικα) το βιντεο επιτελους ανεβηκε.

Συγχαρητηρια λοιπον στο Ρετιρε που για δυο σεζον (και μετα αλλες 16!) προβαλλοταν απο το Mega με πολυ μεγαλη επιτυχια.

Τιτλος του βιντεο "Αποκριες στο Ρετιρε".

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=NDJ0babXZVw]YouTube - APOKRIES STO RETIRE
 
Ωραίο το βίντεο Χρήστο. Σε ευχαριστούμε πολύ
 
Το συγκεκριμένο video που το βρήκατε?Έχει κανείς ολόκληρο το επεισόδιο?
 
stam1370 είπε:
elenisakan, θέλω μόνο να σε καλοσωρίσω και όχι ταυτόχρονα να σε αποχαιρετήσω από το φόρουμ!!!
Πρέπει να σου θέσω υπ' όψιν, όχι μόνο εσένα, αλλά και σε όλους μας, ότι ψήφισαν αρκετά παιδιά που είναι αρκετά μικρότερα σε ηλικία και είναι φυσικό να είναι γι'αυτούς το Ρετιρέ καραρετρό. Προσωπικά, δεν θα κρυφτώ πίσω από το δάχτυλό μου και θα σου πω ότι το αποτέλεσμα δεν με εκφράζει καθόλου, έστω και αν τα πρώτα χρόνια της δεκαετίας του '90 έχουν ένα μικρό κομμάτι της θεματολογίας του φόρουμ.

Επίσης, φίλη elenisakan, θα σου συνιστούσα να ψάξεις καλύτερα το φόρουμ, όχι μόνο τις "Μέρες Τηλεόρασης", αλλά και όλο το Retro Maniax, και θα δεις ότι οι "εν θερμώ" παρατηρήσεις σου είναι απλά λάθος!!!

DINO είπε:
Υπερβολική αντίδραση φίλη elenisakan
tinysmile_grin_t.png
Μην ξεχνάς οτι υπήρξαν 26 άτομα που δεν ψήφισαν το "Ρετιρέ" και ψήφισαν άλλες σειρές, αλλά και κάποια άτομα που δεν ψήφισαν καθόλου (όπως εγώ), διότι θεωρούσα οτι με την ψήφο μου θα αδικήσω κάποιο άλλο σήριαλ...
Παιδια ειναι αληθεια οτι καποιες φορες με εχουν αποκαλεσει οξυθυμη (λογω του οτι μου αρεσει να κανω σκηνες). Απλα αυτα που σκεφτομαι τα λεω παντα και δεν μου αρεσει να τα κραταω μεσα μου. Δεν κραταω κακιες και ελπιζω να μην μου κρατησατε κι εσεις. Το φορουμ ειναι πολυ καλο σε γενικες γραμμες και δεν θα φυγω (απλα εν βρασμω ψυχης λεω πεντε κουβεντες παραπανω).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περασμενα ξεχασμενα
 
elenisakan είπε:
Παιδια ειναι αληθεια οτι καποιες φορες με εχουν αποκαλεσει οξυθυμη (λογω του οτι μου αρεσει να κανω σκηνες). Απλα αυτα που σκεφτομαι τα λεω παντα και δεν μου αρεσει να τα κραταω μεσα μου. Δεν κραταω κακιες και ελπιζω να μην μου κρατησατε κι εσεις. Το φορουμ ειναι πολυ καλο σε γενικες γραμμες και δεν θα φυγω (απλα εν βρασμω ψυχης λεω πεντε κουβεντες παραπανω).
 


Καλωσήρθες, λοιπόν, στην παρέα μας!!!! :D :D:D
 
thebest20 είπε:
Το συγκεκριμένο video που το βρήκατε?Έχει κανείς ολόκληρο το επεισόδιο?
Φίλε thebest20, να σου θυμήσουμε ότι τέτοιου είδους συζητήσεις δεν είναι αποδεκτές στο forum μας. Αν θες να απευθυνθείς σε κάποιον συγκεκριμένα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα pm (μηνύματα), αλλά όχι το forum σε παρακαλούμε.
 
Νομίζω ότι έχουν ενδιαφέρον και τα ακόλουθα στατιστικά στοιχεία για τις τηλεοπτικές σειρές του Γιάννη Δαλιανίδη, τα οποία δείχνουν πόσο πολύ είχαν αγαπηθεί οι δουλειές του από τους τηλεθεατές:

1. Λούνα Παρκ (1974-81)

- Το "Λούνα Παρκ" ήταν η δεύτερη σε μακροβιότητα Ελληνική σειρά στην τηλεόραση (μετά την σειρά "Μεθοριακός σταθμός" της ΥΕΝΕΔ), μέχρι που η "Λάμψη" και το "Καλημέρα ζωή" του Νίκου Φώσκολου ξεπέρασαν κάθε προηγούμενο ρεκόρ. Επομένως, σήμερα είναι η 4η Ελληνική σειρά με τις περισσότερες σεζόν προβολής (7).

- Το "Λούνα Παρκ" ήταν το δημοφιλέστερο τηλεοπτικό πρόγραμμα των σεζόν 1976-1977 και 1977-1978 και από τα δημοφιλέστερα τηλεοπτικά προγράμματα των σεζόν 1975-1976, 1978-1979, 1979-1980 και 1980-1981.

2. Τα Καθημερινά (1983-84)

- "Τα Καθημερινά" ήταν το δημοφιλέστερο τηλεοπτικό πρόγραμμα της σεζόν 1982-1983.

3. Τα Λιονταράκια (του Κυρ Ηλία) (1985)

- "Τα Λιονταράκια (του Κυρ Ηλία)" ήταν το δημοφιλέστερο τηλεοπτικό πρόγραμμα της σεζόν 1984-85.

picture.php


(από παλαιότερη ανάρτηση του φίλου Aardvark)

4. Οδός Ανθέων (1988 )

- Η "Οδός Ανθέων" ήταν το δημοφιλέστερο τηλεοπτικό πρόγραμμα της σεζόν 1987-88.

5. Το Ρετιρέ (1990-92)

- "Το Ρετιρέ" ήταν το δημοφιλέστερο τηλεοπτικό πρόγραμμα της σεζόν 1990-1991.

6. Οι Μικρομεσαίοι (1992-93)

- "Οι Μικρομεσαίοι" ήταν από τα δημοφιλέστερα τηλεοπτικά προγράμματα της σεζόν 1992-1993.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμ... Βλέπω πως δεν έχω ψηφίσει...

Ρετιρέ λοιπόν!

Το παρακολουθούσα περισσότερο ευχάριστα από όλα τα υπόλοιπα!
 
Τα περισσότερα δεν τα έχω προλάβει, οπότε ψήφισα αυτό από το οποίο, άμα βρισκόταν κάποιο επεισόδιο ή έμπαινε σε επανάληψη, θα χάζευα κάποια αποσπάσματα: Λούνα Παρκ.
 
bernard.c είπε:
Γιάννης Δαλιανίδης
RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Γιάννης_Δαλιανίδης

Με αφορμή τα πολύ συχνά posts για τις χιουμοριστικές σειρές του Γιάννη Δαλιανίδη στο forum μας, πιστεύω ότι ήρθε η ώρα να κάνουμε ένα γκάλοπ μεταξύ μας και να δούμε ποια είναι η πιο αγαπημένη μας (μεταξύ όλων των αγαπημένων μας... :) )

Πάμε λοιπόν (σε χρονολογική σειρά):

1. Το Λούνα Παρκ (1974-81), ΕΙΡΤ (Πέμπτη)

forum: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=6412

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9B%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CE%B1_%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%BA

picture.php


Η θρυλική πολύχρονη ασπρόμαυρη "οικογενειακή" πολυθεματική σειρά με τον κυρ-Γιώργη, την Ουρανία, την Κάθριν, το Νίκο και τη Ρένα, την Τούλα, τη Μαρία και την υπόλοιπη παρέα. Ο κυρ Γιώργης εκφέρει απόψεις και χάνει την υπομονή του και μαζί του συμπάσχει όλη η Ελλάδα. ΕΡΤ 70s CLASSIC, στην κορυφή της θεαματικότητας και από τις πρώτες τηλεοπτικές αναμνήσεις για πολλούς από εμάς. Δυστυχώς, 1 (!) μόνο επεισόδιο διασώζεται επίσημα στην ΕΡΤ...

http://www.youtube.com/watch?v=3kieCxQZZdg&feature=related

"5 κρίκοι 1 τάληρο, για περάστε παρακαλώ!"

Αμέτρητες οι αναμνήσεις....

Υ.Γ. R.I.P. Γιάννη Δαλιανίδη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σιγουρα το Λουνα Παρκ ηταν η πιο ολοκληρωμενη σειρα..και για να τονισω την ανευθυνοτητα της ΕΡΤ στο τομεα του αρχειου ο Δαλιανιδης ειχε κρατησει στο αρχειο του 2-3 επεισοδια απο την σειρα και μαλιστα ενα απο αυτα ειναι το φιναλε της σειρας..ο ανθρωπος τουλαχιστον κατι κρατησε,η ΕΡΤ τα εσβησε ολα
 
FANIS80 είπε:
... και για να τονισω την ανευθυνοτητα της ΕΡΤ στο τομεα του αρχειου ο Δαλιανιδης ειχε κρατησει στο αρχειο του 2-3 επεισοδια απο την σειρα και μαλιστα ενα απο αυτα ειναι το φιναλε της σειρας..ο ανθρωπος τουλαχιστον κατι κρατησε,η ΕΡΤ τα εσβησε ολα
Καλησπέρα φίλε FANIS80. Πάρα πολύ ενδιαφέρον αυτό που μας λες. Πρώτη φορά το ακούμε αυτό στο forum, παρά το γεγονός ότι συζητούμε πολύ συχνά για το "Λούνα Παρκ". Είσαι σίγουρος; Αν επιτρέπεται, πώς το γνωρίζεις;
 
Ψηφίζω Λούνα Πάρκ. Ήταν από τις σειρές που περίμενα πως και πως για να δω :)
 
Ψήφισα φανατικά "Λούνα Παρκ", γιατί το έχω συνδέσει με τα αθώα και ξένοιαστα παιδικά χρόνια. Εδώ που τα λέμε, για μένα που είχα δει όλα σχεδόν τα επεισόδια του "Λούνα Παρκ" με τον θρυλικό Διονύση Παπαγιαννόπουλο, όλες οι κατοπινές σειρές του (εξαιρετικά ταλαντούχου, για να μην παρεξηγούμαι) Γιάννη Δαλιανίδη μοιάζουν με "ριμέικ" του πρωτότυπου.
 
ψηφισα "το ρετιρε" που εχει χιλιοπροβληθει απ το ΜΕGΑ :ειδικα οι ατακες Χαρουλας- Φοιβου ηταν αυτες που για μενα προκαλουσαν αφθονο γελιο..Δυστυχως δεν προλαβα τις σειρες "λουνα παρκ" ,"τα καθημερινα" , "τα λιονταρακια" οι οποιες σιγουρα θα ηταν καλυτερες απ τις μεταγενεστερες,κριμα ομως που δεν υπαρχουν πουθενα για να μπορεσουμε να κανουμε μια συγκριση
 
Ψήφισα ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙΑ...Θεωρώ πως ήταν η πιο ολοκληρωμένη σεναριακά απ'όλες και αντικατοπτρίζει όλο το πνεύμα των 80ς.
 
Πίσω
Μπλουζα