Ποια είναι η αγαπημένη σας χιουμοριστική σειρά του Δαλιανίδη?

thanos75 είπε:
Ψήφισα ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙΑ...Θεωρώ πως ήταν η πιο ολοκληρωμένη σεναριακά απ'όλες και αντικατοπτρίζει όλο το πνεύμα των 80ς.
ετσι πιστεύω και εγω, συμφωνούμε! Από τις λίγες αναμνήσεις που έχω, ηταν πολύ καλή σειρά και συμμετείχε και όλο το νεο αιμα της τότε τηλεόρασης, Παναγοπούλου, Μιχαλόπουλος, Γαρδελης, Ευαγελλόπουλος, Μπαλαουρα, Ευρυπιωτης! επειδη όμως δεν την πολυθυμάμαι, την ψήφο μου την έδωσα στην ΄΄Οδος Ανθέων'' , ωραια σειρα και θυμαμαι πολλά πράγματα, ειδικά τον Γαρδελη που επαιζε τον ατιθασο Γιαννη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προτιμώ τις ταινίες του Δαλιανίδη από τις σειρές του, αλλά θα πω το Ρετιρέ.

Από λίγες ελληνικές σειρές που έγιναν αμέσως cult!
 
Ψήφισα ''Το ρετιρέ'' ως κωμωδία καθημερινής τρέλας!
 
Εμένα πάλι μου άρεσαν περισσότερο "Οι Μικρομεσαίοι". Είχαν περισσότερο γέλιο από "Το Ρετιρέ", θυμάμαι βέβαια ότι πολλά επεισόδια του ενός έμοιαζαν με του άλλου (αναπόφευκτα...). Ίσως η κλίση μου να οφείλεται και στο ότι το "Ρετιρέ" το έχω ψιλοβαρεθεί, μετά τις τόσες επαναλήψεις...
 
Επιλογη στο poll/ψηφοφορια = "Η τελευταια του , απλα και μονο γιατι <<<ευτυχως>> δεν υπηρξε αλλη "

Θα βαλετε ???
 
Ψήφισα "Τα Λιονταράκια" επειδή είναι η πρώτη που θυμάμαι καλά (αν και μου άρεσαν πάρα πολύ οι σειρές του τεράστιου Γιώργου Κωνσταντίνου)...

Η άλλη παράλληλη σειρά "Ο Ανδροκλής και τα λιοντάρια του" ποιανού σκηνοθέτη ήταν;
 
Το Ρετιρέ φυσικά. Εκτός ότι το είδαμε επί χρόνια σε πολλές επαναλήψεις, είναι και χαρακτηριστική καλτ σειρά.
 
Δεν το πιστεύω ότι δεν έχω ψηφίσει σ'αυτη την σφυγμομέτρηση! Φυσικά και Ρετιρέ!!! Αν και νομίζω ότι τα "Λιονταράκια" ήταν καλύτερη σειρά, το Ρετιρέ κυλάει στο αίμα μου. Παρ'όλες τις άπειρες επαναλήψεις του, το βλέπω ευχάριστα, όποτε το πετυχαίνω (χθες, για παράδειγμα). Φυσικά, θα χαιρόμουν πολύ να έβλεπα ξανά τα Καθημερινά, τα Λιονταράκια ή την Οδό Ανθέων, αλλά ας όψεται η ΕΡΤ, που δεν τα προβάλλει.
 
Αναφερει το μελος bernard.c στο πρωτο μηνυμα αυτου του θεματος:

''Όσον αφορά τις μετέπειτα χιουμοριστικές τηλεοπτικές σειρές του Γιάννη Δαλιανίδη ("Στραβά κι ανάποδα", 1993-94, ΑΝΤ1, "Αραχτοί και λάιτ", 1994-95, ΑΝΤ1 και "Μικρές αμαρτίες" 2000-01, STAR), σε αυτές δεν επεκτεινόμαστε, διότι δεν "συμβαδίζουν" με το Ρετρο χαρακτήρα του forum.''

μια απορια μου:

γιατι να μην συμπεριληφθουν στην ψηφοφορια οι σειρες ''Στραβα κι αναποδα'' και ''Αραχτοι και Λάιτ'' αφου το οριο του φορουμ ειναι το 1995 και οι σειρες αυτες ειναι στο οριο αυτο;
 
Ισως τοτε το οριο να ηταν ακομα πιο πισω και βασικα και οι τρεις σειρες δεν μπορουν ν συγκριθουν με τις παλαιοτερες (προσωπικη εκτιμηση αν και δεν εχω βρει εναν ανθρωπο να του αρεσε το Αραχτοι και Λάιτ)
 
Ενώ είχα σχολιάσει δεν είχα ψηφίσει. Ρετιρέ λοιπόν!
 
Είμαι σε πολύ μεγάλο δίλημμα μεταξύ των "Λιονταρακίων του κυρ. Ηλία" και των "Καθημερινών". Ήταν και οι δυο τους τόσο πετυχημένες και τόσο αγαπημένες στο ευρύ κοινό, για αυτό σάρωσαν σε τηλεθέαση. Από την μια η νεανική φρεσκάδα των λιονταρακίων, που έχοντας σχεδόν την ίδια ηλικία με τους πρωταγωνιστές τότε, ταυτιζόμασταν με τα όνειρα τους, τις ανησυχίες τους, τους προβληματισμούς τους και τα πρώτα ερωτικά σκιρτήματα τους, και από την άλλη τα Καθημερινά όπου το τεραστίου εκτοπίσματος δίδυμο Καλογεροπούλου και Κωνσταντίνου αποτελούσαν απόλυτη εγγύηση για την επιτυχία της σειράς. Ψηφίζω εντέλει Καθημερινά λόγω πρωταγωνιστικού διδύμου και ταύτιση με τους νεαρούς ήρωες όπως προανέφερα, αν και δεν κατείχαν στο σήριαλ αυτό τους κύριους ρόλους.
 
ψηφιζω λουνα παρκ,δεν εχω δει παρα μοναχα σποραδικες σκηνες απο δω και απο κει,αλλα μονο και μονο καθε φορα που ακουω τη μουσικη των τιτλων κλαιω ,αρκει
 
Πίσω
Μπλουζα