Ποια είναι τα πιο "γελοία" τραγούδια που έχετε ακούσει ;

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
59
είτε πρόκειται για τραγούδια που γράφτηκαν εξαρχής για να προκαλέσουν γέλιο είτε έγιναν κατά λάθος :p :D

εγώ,το soul dracula των hot blood,δεν χρειάζεται να κάνω κανένα άλλο σχόλιο :D

και σαν να μην έφτανε που το τραγούδι ήταν "πυροβολημένο" από μόνο του,ήρθε και το παραπάνω βίντεο (του οποίου το χορευτικό έγινε αποκλειστικά για την εκπομπή που είχε παρουσιαστεί) και με αποτελείωσε :D
 
Το πιο γελοίο τραγούδι που έχω ακούσει,τάχα μου ποιοτικό(για τους σκυλοποπάδες)-τάχα μου πετυχημένη μεταφορά από το Ιταλικό,στίχοι ο,τι να ναι,video clip ελεινό και εκεί που δεν αντέχεις άλλο και βάζεις το πιστόλι στο στόμα για να γλυτώσεις από το μαρτύριο ακούς το "Σαββατοκύριακο στο luna parκ μαζί με τα παιδιά..." με δύο παιδάκια με κακόμοιρο ύφος που τα σέρνει ο Καλλίρης και εκεί αυτοπυρπολήσε ενώ ταυτόχρονα πατάς και τη σκανδάλη.ΚαραLOL!

 
Ενα από τα πιο ωραία τραγουδια του Καλλίρη....

Ορίστε ενα "γελοίο" τραγουδάκι :D

 
...η εκτελεση των ακατανομαστων ειναι απειρως πιο γελοια,αλλα τους αντιπαθω τοσο,

που δεν αντεχω ουτε το ονομα τους να πληκτρολογησω..
 
Το πιο γελοίο τραγούδι που έχω ακούσει,τάχα μου ποιοτικό(για τους σκυλοποπάδες)-τάχα μου πετυχημένη μεταφορά από το Ιταλικό,στίχοι ο,τι να ναι,video clip ελεινό και εκεί που δεν αντέχεις άλλο και βάζεις το πιστόλι στο στόμα για να γλυτώσεις από το μαρτύριο ακούς το "Σαββατοκύριακο στο luna parκ μαζί με τα παιδιά..." με δύο παιδάκια με κακόμοιρο ύφος που τα σέρνει ο Καλλίρης και εκεί αυτοπυρπολήσε ενώ ταυτόχρονα πατάς και τη σκανδάλη.ΚαραLOL!


(guest star ο Κώστας Μπίγαλης!)
 
noxrider είπε:
Το πιο γελοίο τραγούδι που έχω ακούσει,τάχα μου ποιοτικό(για τους σκυλοποπάδες)-τάχα μου πετυχημένη μεταφορά από το Ιταλικό,στίχοι ο,τι να ναι,video clip ελεινό και εκεί που δεν αντέχεις άλλο και βάζεις το πιστόλι στο στόμα για να γλυτώσεις από το μαρτύριο ακούς το "Σαββατοκύριακο στο luna parκ μαζί με τα παιδιά..." με δύο παιδάκια με κακόμοιρο ύφος που τα σέρνει ο Καλλίρης και εκεί αυτοπυρπολήσε ενώ ταυτόχρονα πατάς και τη σκανδάλη.ΚαραLOL!
Ούτε εγώ συμφωνώ. Μπορείς να το πεις μέτριο, μπορείς να το πεις ξενέρωτο, αλλά γελοίο δεν είναι. Το πρωτότυπο ιταλικό είναι σίγουρα καλύτερο, με κάπως πιο μελαγχολική αίσθηση, γιατί αναφέρεται στη μοναξιά. Το παραθέτω με την ευκαιρία.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το κρεβάτι του Καρβέλα. Αρπαχτή ως εκεί που δεν πάει...

 
Γελοίο στο άκουσμα αλλά μ' αρέσει..


[video=youtube_share;DedqgFlDDoU]

 
σχεδον ολα του φλωρινιωτη
 
noxrider είπε:
Το πιο γελοίο τραγούδι που έχω ακούσει,τάχα μου ποιοτικό(για τους σκυλοποπάδες)-τάχα μου πετυχημένη μεταφορά από το Ιταλικό,στίχοι ο,τι να ναι,video clip ελεινό και εκεί που δεν αντέχεις άλλο και βάζεις το πιστόλι στο στόμα για να γλυτώσεις από το μαρτύριο ακούς το "Σαββατοκύριακο στο luna parκ μαζί με τα παιδιά..." με δύο παιδάκια με κακόμοιρο ύφος που τα σέρνει ο Καλλίρης και εκεί αυτοπυρπολήσε ενώ ταυτόχρονα πατάς και τη σκανδάλη.ΚαραLOL!
Βασικά... Συμφωνώ!

Το γελοίον του πράγματος, επικεντρώνεται φυσικά στο στίχο "...γλυστράω στις χειρολαβές..."!!!!

Γέλαγα τότε, γελάω και τώρα....
 
Τωρα δεν ξερω αν ειναι το πιο γελοιο. Πρεπει να εχω ακουσει και χειροτερα, αλλα αυτο μου ηρθε στο νου:

[video=youtube;NlZYGfaT-t8]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η αρπαχτη που βγαλαν για το μουντιαλ του 94, λιγο πριν φαμε τις τεσσαρες

 
Κι εγώ διαφωνώ κάθετα για τον Καλλίρη και το "Το Νου σου κύριε Οδηγέ". Μπαλάντα είναι, προσωπικά δεν με ενοχλεί τόσο πολύ. Υπάρχουν άλλα που στιχουργικά είναι πιο άσχημα. Φυσικά, προσωπικές απόψεις λέμε και είναι φυσικό να διαφωνήσουν και με εμένα για όσα θα πω παρακάτω:

Αντώνης Ρέμος: "Αυτός" (ειδικά εκεί που λέει: γιατί ρωτάς/αφού το ξέρεις από καιρό/

κι αν δεν το ξέρεις/ ήρθε η ώρα να στο πω!

Το "Καλημέρα τι κάνεις;", σε συνδυασμό με το βιντεοκλίπ, θυμάμαι με τρόμαζε επειδή φαινόντουσαν τα λαρύγγια του καλλιτέχνη! (Γιάννης Πάριος, αλλά λυπάμαι...)


Το χειρότερο ίσως είναι το

http://www.youtube.com/watch?v=gtezIVj45xM

κομμάτι του 1998 που πάτωσε στη Γιουροβίζιον (Διονυσία Καρώκη- Μια κρυφή ευαισθησία)
 
Πολλά παλιά "λούμπεν" ήταν ξεκαρδιστικά από κάθε άποψη, μουσική, στίχους, ερμηνεία. Τα πιο πολλά από αυτά που ξέρω τα τραγουδούσαν ο Μπάμπης Μαρκάκης και η Ρούλα Καλάκη. Απαραίτήτως είχαν μια εισαγωγή σε πρόζα και μετά άρχιζε η σκυλομουσική και το τραγούδι. Του ζεύγους αυτού το καλυτεροχειρότερο πρέπει να είναι το "Μπάι μπάι μάι ντάρλινγκ" του οποίου η εισαγωγή είναι ξενόγλωσση (με προφορά ασταναπάνε... χάθηκε να βάλουν μια πλάκα linguaphone ν' ακούσουν?):

Μπάι μπάι μάι ντάρλινγκ γιου τολντ μι γουιδάουτ σέιμ εντ γουέντ εγουέι.

και μετά γκλον γκλον η μουσική

Αλλά το "αγαπημένο" μου από αυτά είναι ένα που δεν έχω ξανακούσει από τόοοοτε, και δεν θυμάμαι καθόλου τη μουσική του πέρα από ότι ήταν το συνηθισμένο στυλ θρηνωδίας. Πολύ θα ήθελα να το ξανάκουγα... η εισαγωγή είναι διάλογος, παιγμένος με ηθοποιία χειρότερη κι από τη δική μου σε σχολικές παραστάσεις

ΕΚΕΙΝΗ: Αγάπη μου, τι κάνεις? Πώς είσαι?

ΕΚΕΙΝΟΣ: Δεν ξέρω. Δεν θυμάμαι. Ποια είσαι?

Και αρχίζει το τραγούδι στο οποίο μαθαίνουμε ότι ο ήρως έχει πάθει αμνησία (πράγμα πολύ συνηθισμένο στα έργα του καιρού εκείνου)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα αναφερθώ σε ένα μονάχα τραγούδι [ζητώντας, πραγματικά, χίλια συγγνώμη από τους δημιουργούς και συντελεστές του] !!!

Πρόκειται για "Το αγριοκόριτσο" που εκεί στα 80ς τραγουδούσε ο Σταμάτης Κόκκοτας σε μουσική Απόστολου Καλδάρα !!! Καταρχήν, και οι 2 καλλιτέχνες είναι πολύ αγαπημένοι και λατρεμένοι και η προσφορά τους στο ελληνικό τραγούδι είναι ανεκτίμητη !!! Όμως .... η συγκεκριμένη "σύμπραξή" τους υπήρξε ατυχέστατη [πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη] !!! Με αυτό το τραγούδι προσπάθησαν να περάσουν ένα "εκμοντερνισμένο" λαϊκό τραγούδι, με πολλές επιρροές από ρυθμό ντίσκο [πολυαγαπημένε μου κυρ Αποστόλη, τι πήγες να φτιάξεις, .... ρεμπετοντίσκο ???], με ... "μοντέρνο" στίχο κλπ κλπ αλλά .... δυστυχώς [πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη] το πείραμά τους "απέτυχε" !!! Επίσης, όταν ήμουνα μικρούλης, θυμάμαι ότι το τραγούδι αυτό ακουγόταν κατά κόρον από το ραδιόφωνο !!! Θυμάμαι π.χ. ότι κάποια Κυριακή πηγαίναμε με το αυτοκίνηντό μας οικογενειακώς στο εξοχικό μας και μέχρι να φτάσουμε .... το ραδιόφωνο το είχε παίξει τουλάχιστον τρεις φορές !!! Θυμάμαι, επίσης, ότι τον πατέρα μου τον είχε νευριάσει το άκουσμα του τραγουδιού που έκλεισε με βία το ραδιόφωνο του αυτοκινήτου !!! Όσο για μένα .... τα "παιδικά μου αυτάκια" άκουγαν : "Έν' αγριοκόριτσο, από το Θέρισσο" και ... η παιδική μου φαντασία νόμιζε ότι μιλάει για κάποια ... "δυναμική" Κρητικιά !!! Μετά από πολλά χρόνια έψαξα στο ίντερνετ τους στίχους του τραγουδιού για να ... βρει απάντηση η παιδική απορία : "από πού ήτανε, πια, το αγριοκόριτσο, ήταν πράγματι από το Θέρισσο" ??? Και ... μετά από χρόνια η απάντησις εδόθη : "Εν' αγριοκόριτσο, από τον Περισσό" !!! Όμως ... για τη δημιουργία αυτής της "εσφαλμένης αντίληψης" δεν έφταιγαν μόνο τα "απαίδευτα" παιδικά μου αυτάκια !!! Έφταιγε και ... ο παρατονισμός στον στίχο, ο οποίος ακούγεται :"εν' αγριοκόριτσο από τον Πέρισσο" !!! Παρόλα αυτά όμως ... τόσο ο Καλδάρας, όσο κι ο Κόκκοτας είναι "συγχωρεμένοι" γι' αυτό το "τραγούδι" !!! Ο μεν πρώτος μάς έχει αφήσει πολύτιμη κληρονομιά ένα "Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι", ένα "Κι αν είν' η μοίρα μου σακατεμένη", ένα "Εβίβα ρεμπέτες" ένα "Εν' αστέρι πέφτει πέφτει" και τόσα άλλα αξεπέραστα τραγούδια ... ο δε δεύτερος έχει ερμηνεύσει το "Όνειρο απατηλό", το "Γιε μου", το "Πήρες το μεγάλο δρόμο" το "Στου Προφήτη Ηλία τα σοκάκια" και τόσα άλλα αξεπέραστα τραγούδια .... Μια "άτυχη στιγμή" τους είναι "παντελώς ασήμαντη" μπροστά στα τόσα όμορφα που μάς άφησαν .....

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
''Ανατροπή και πέναλτι'' Τάκης Βαμβακίδης (ανατροπή και πέναλτι στη γκόμενα απέναντι...)

''Σκελετούλα'' Χ. Δάντης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τεράστιος ο Στέλιος, αλλά αυτό το τραγούδι ήταν πραγματικά ατυχέστατο! Ίσως και επειδή τον συνηθίσαμε αλλιώς...

 
bambinella 100 είπε:
Τωρα δεν ξερω αν ειναι το πιο γελοιο. Πρεπει να εχω ακουσει και χειροτερα, αλλα αυτο μου ηρθε στο νου:
Ωπ, κατά την προσωπική / ταπεινή μου άποψη, το "Τάκα τάκα" είναι φοβερό τραγούδι !!! Κι αυτό επειδή η ανοησία του, η χαζομάρα του και όλα τα συναφή μάς προσφέρονται με "άποψη", με "στιλ" και "ευρηματικότητα" !!! Αλλά και ο Τέρης Χρυσός [αλήθεια, άλλο τραγούδι του γνωρίζει κανείς ???] είναι η απόλυτη cult φιγούρα !!!

Κάτι ανάλογο συμβαίνει [πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη] και με ένα τραγούδι "της εποχής μας", εκείνο το συνθ-ποπ που έλεγε : "Woodpecker from space, κεκεκεκέκέ" [ :eek: o_O] !!! Πρόκειται, ίσως, για ό,τι πιο ανόητο, ό,τι πιο σαχλό, ό,τι πιο βλακώδες μάς έχει σερβίρει, ίσως, η μουσική βιομηχανία !!! Κι όμως ... η σαχλαμάρα του και η βλακεία του μάς προσφέρονται "με άποψη" !!!! Γι' αυτό, αν τύχει και μετά από πολλά χρόνια ξεθάψω την κασέτα, όπου το είχα γραμμένο, δεν αποκλείεται να το βάλω να το ακούσω .....



Εν κατακλείδι .... όταν ένα τραγούδι είναι "γελοίο" και "ανόητο" δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να συνυπάρξω με αυτό όταν μού προσφέρεται ως τέτοιο !!! Για παράδειγμα, τόσο ο Τέρης Χρυσός, όσο και οι Videokids, όταν μάς σερβίρισαν ο μεν πρώτος το "Τάκα Τάκα" του, οι δε δεύτεροι τους "Woodpeckers" τους ήταν, τρόπον τινά, ξεκάθαροι απέναντι σε εμάς τους ακροατές : "Αυτά που σάς σερβίρουμε είναι τραγουδάκια για να τα ακούσετε και να χαλαρώσετε και γι' αυτό μην τα πάρετε στα σοβαρά" !!!

Κάτι που, δυστυχώς, δεν συνέβη με το "Αγριοκόριτσο" των Καλδάρα / Κόκκοτα .....
 
Πίσω
Μπλουζα