Ποιες κονσόλες έχετε στην κατοχή σας...

phil_vr: φίλε μου έχεις πολύ ωραία πράγματα..αυτά τα τεξας πρέπει να είναι πολύ καλά μηχανάκια...όλα τα λεφτά είναι το game boy κουτί που ψάχνω σαν τρελλος...τα game and watch εκπληκτικά, τα έχω όλα περασμένα στο DS(Μ3 card),το πιο αγαπημένο μου και αυτό γιατί το είχε ο ξάδελφος μου τότε και το έλιωνα είναι το donkey kong jr. το πράσινο στην κάτω σειρά...φανταστικό game απλά ...και από NES είσαι πρώτος βλέπω...

maddog Disposable Hero είναι ναι αλλά όλα αυτά τα games δεν είναι γνήσια δυστυχώς ...
 
Kudos Phil + Amigos!!!!!!!!!!!!

Θα σας φτάσω που θα πάει..............
 
Kudos και απο εμένα, αλλα αν σας φτάσω τότε θα έχει σημάνει η ολοκληρωτική οικονομική μου καταστροφή.
 
Thanks guys..

Μερικές ακόμα από Atari 2600 και Odyssey2 games (Philips G7000 σε Ελλάδα)..

Atari 2600

2600.jpg


Magnavox Odyssey2

Odyssey2-1.jpg


Tο Philips G7000 είχε καλύτερα images στα κουτιά και αν δεν κάνω λάθος ήταν η πρώτη κονσόλα που είχε Playstation1-like διάφανα πλαστικά κουτιά με τα inserts sto εμπρός μέρος. Τα παιχνίδια παρόλα αυτά είναι τα ίδια και δεν υπάρχει διαφορά σε pal-ntsc (εκτός από slight διαφορά σε ταχύτητα).
 
Phil χαθηκε να εισαι Ελλαδα να ανταλλαζαμε κανα 2600 cartridge-ακι? :D

εχεις και SuperCharger?
 
Wally είπε:
Phil χαθηκε να εισαι Ελλαδα να ανταλλαζαμε κανα 2600 cartridge-ακι? :D εχεις και SuperCharger?
Ξέρω Wally.. αλλά θα πέφταμε σε ένα σωρό πατέντες και ρύθμιση v-sync (εκτός και αν είχες ntsc 2600)!

Το Supercharger κάνει "βόλτα" μεταξύ φίλων μου, αλλά είναι δικό μου.:biglaugh:

By the way μιας και το ανέφερες..

To Supercharger το δουλέυουμε με ipod, και δουλεύει μια χαρά.

Wally, δοκίμασε να συνδέσεις καμιά από αυτές τις κασσέτες με το καλώδιο που έχει jack για headphone με: CPC 464, ZX48+ (+2) , CBM 64..

Βάλε ένα ipod (η mp3 player) στην υποδοχή και φόρτωσε τα προγράμματα σου σε wav μορφή!

Ξέρω δεν είναι γνήσια και χάνει λίγο από την πραγματικότητα του να έχεις original κασσέτες , αλλά σε ένα 80gb ipod μπορείς να έχεις κυριολεκτικά τα πάντα! :diablotin:
 
To ipod το χρησιμοποιω για να φορτωνω στον Spectrum ;)

Δυστυχως στην Ελλαδα δεν υπαρχουν Superchargers!!!! :(

Αμα με το καλο γυρισεις,ειδοποιησε να σου παραγγειλουμε καμμια... :D

Oι 2600 κασετες με USB (Kroko κτλ) ειναι επισης ακριβες!
 
Ξέρω φίλε Wally..

To KROK είναι καλό αλλα δυσεύρετο και εδώ (αλλά εντάξει, όχι σε επίπεδα ελλάδας - εδώ πραγματικά κυνηγάνε την πειρατεία, όχι όπως στην Ελλάδα)..

Υπάρχει και το Atari 2600 USB MaxiCart:

Όλα καλά με αυτό και πραγματικά δουλέυει, αλλα το software που το συνοδεύει είναι πολύ χάλια.. κολάει την ώρα που κάνει write και πρέπει να ξανακάνεις erase το cart, και πολλές φορές να κάνεις restart το pc γιατι το πρόγραμμα δεν ξανακάνει start.. αλλά σαν gadget είναι οκ..

Δεν ξέρω τι τιμές παίζουν Ελλαδα αλλα εδώ καινούρια πλησιάζουν τα 90$.

Αλλα και πάλι.. μόνο το Supercharger έχει 100% συμβατότητα..
 
βαλε και τα αρρωστημμενα ταχυδρομικα τελη (εκτος αν θελεις να ερθει με πλοι σε 3μηνες :D )...πιο ακριβο απο 4 2600 μαζι... :(

Παντως εγω προτιμω τα NTSC παιχνιδια στο 2600 μιας και PAL ελαχιστα φτιαχτηκανε (ουσιαστικα ειναι πιο αργες εκδοσεις των αντιστοιχων NTSC games).To μονο μειονεκτημα ειναι η παλετα που βγαζει συνηθως διαφορετικα χρωματα.Ρολαρισμα της οθονης δεν εχω συναντησει ποτε
 
Δεν έτυχε να συγκρίνω face to face PAL και NTSC games, αλλά έχεις δίκιο για την διαφορά ταχύτητας και χρωμάτων.

Ειδικά το Beamrider που έχω για το 2600 μου, μετά από μερικά levels γίνεται απάνθρωπο!!
 
Phil_vr, φαντάζομαι πως τα παιχνίδια και τις κονσόλες τα έχεις αγοράσει από τα gamecraze και electronics boutique.

Είχα επισκεφτεί αρκετά τέτοια καταστήματα το 2005 όταν επισκέφτηκα τους συγγενείς μου στην Αμερική. Δεν κρατιόμουν με τίποτα όταν έβλεπα ολόκληρες βιτρίνες γεμάτες μέχρι επάνω με παιχνίδια για όλες τις γνωστές κονσόλες. Άντε να συμβιβαστείς μετά με το elx όταν γυρνάς Αθήνα..

Διακρίνω καλά πως έχεις το gold legend of zelda! Πόσο το αγόρασες? Είναι σπάνια τα golden nes carts.

Επίσης, αν και offtopic, πως φορτώνεις tape images με το Mp3 player???
 
theoritikos είπε:
Phil_vr, φαντάζομαι πως τα παιχνίδια και τις κονσόλες τα έχεις αγοράσει από τα gamecraze και electronics boutique. Είχα επισκεφτεί αρκετά τέτοια καταστήματα το 2005 όταν επισκέφτηκα τους συγγενείς μου στην Αμερική. Δεν κρατιόμουν με τίποτα όταν έβλεπα ολόκληρες βιτρίνες γεμάτες μέχρι επάνω με παιχνίδια για όλες τις γνωστές κονσόλες. Άντε να συμβιβαστείς μετά με το elx όταν γυρνάς Αθήνα..

Διακρίνω καλά πως έχεις το gold legend of zelda! Πόσο το αγόρασες? Είναι σπάνια τα golden nes carts.

Επίσης, αν και offtopic, πως φορτώνεις tape images με το Mp3 player???
Theoritike.. τα μαγαζιά που λές όντως έχουν αρκετά παλιά games και κονσόλες, αλλά άν πάρω τα cartridge και τα systems και τα κοπανήσω στον τοίχο, θα τα πάρεις σε πολύ καλύτερη κατάσταση από ότι τα πουλάνε.. 7 στα 10 είναι άχρηστα εώς unplayable..

Αρκετά παιχνίδια βρίσκω από φίλους που ασχολούνται όλη μέρα με αυτά (αν νομίζεις οτι έχω καμιά αξιόλογη συλλογή απατάσαι! Ένας απο τους φίλους μου έχει όλο του το σπίτι και το basement γεμάτο με αυτά!)..

Tα Atari 2600, Odyssey2, NES, Gameboy τα έχω από μικρός.. αλλά τα περισσότερα παιχνίδια τα απέκτησα πολύ αργότερα..

Επίσης τα μαγαζιά που ανέφερες έχουν αναλωθεί πλέον μόνο στα καινούρια συστήματα .. ακόμα και για το Playstation 1 δύσκολα θα βρείς παιχνίδια πλέον, και αν βρείς θα είναι μόνο sports..

Αλλά εδώ έχει και flea markets και garage sales οπότε βρίσκεις αρκετά πράγματα..

Για τα tape images δεν ξέρω για ποιό σύστημα αναφέρεσαι αλλά θα μαντέψω!

Atari 2600 : http://members.cox.net/rcolbert/makewav.htm

Spectrum : http://www.worldofspectrum.org/utilities.html

(το PLAYTZX υποστηρίζει και τις amstrad κασσέτες)

Commodore : http://wav-prg.sourceforge.net/

Φαντάζομαι δεν έχεις κανένα ΤΙ994Α οπότε πιστεύω να σε κάλυψα με τα ανωτέρω!

Αφού έχεις μετατρέψει τα παιχνίδια ή προγράμματα που θέλεις για το μηχάνημα σου, απλά κανε Load "" ωστέ να σου ζητήσει το computer να πατήσεις το play, οπότε επέλεξε το πρόγραμμα σου απο το ipod η mp3 και τί άλλο?.. πάτησε το play!

Have fun buddie..
 
@phil_vr 7 στα 10 είναι άχρηστα εώς unplayable.

Κοίτα που υπάρχουν και αλλού elx!
 
μόλις απέκτησα (επιτέλους) το αγαπημένο μου και must μηχάνημα Nintendo NES ..είναι spanish version και από ότι μου είπαν τα παίζει όλα η έκδοση αυτή..είναι αλήθεια?

ps:μόλις το σενιαρω θα ανεβάσω και φώτο ..
 
εστω και καθυστερημένα σας γραφω και εγω τι έχω:

1. Commodore CDTV + 10 original games + black commodore floppy + black commodore mouse

2. Amiga CD32 + 6 original games +2 gamepads

3. Playstation (to proto)

4. NES

5. Nintendo Gameboy

6. Sega Master System III

7. PSP

8. Xbox

9. NIntendo Wii
 
Μόλις πριν από λίγο (το πρωί προς το μεσημεράκι) απέκτησα και μια κούκλα λευκή DS. Οπότε σύνολο τώρα 5 Nintendo handhelds. Καλά πάμε.

Επόμενη στάση PSP. Γιατί θέλω και ένα καλό MP3 player. (Καλά λαλακίες λέω το PSP πάντοτε το ήθελα. Σε καμιά 10ριά μερούλες έρχεται και αυτό....)

Αλήθεια ξέρει κανείς που θα βρω λευκό PSP;;;;

Επίσης από συνάδελφο νεοδιοριζόμενο και αυτόν περιμένω μια Megadrive European (το πρώτο μοντέλο) και κάμποσα παιχνίδια, αλλά και ότι handheld ηλεκτρονικό Game and Watch τύπου μπορέσει να ξεθάψει. Τα game and watch θα τα χαρίσω στον πολύ καλό μου φίλο Geoanas. Μακάρι να τα βρει ο τυπάκος!!!!!!!
 
καλορίζικο...λευκό DS (με την M3 lite φυσικά και αυτό) μετά το μαύρο που είχα απέκτησα και εγώ πριν λίγες μέρες μονό και μονό για να παίζουμε με την γυναίκα διπλό mario kart ds....

edit: είναι αυτές της μέρες να αποκτήσω ένα MegaDrive I στο κουτί του άριστο....και πολύ πράμα από κασέτες NES,SNES,MASTER SYSTEM,MEGADRIVE
 
Πίσω
Μπλουζα