Ποιον/αν θέλατε να παντρευτείτε μικροί;

Στο νηπιαγωγείο ήθελα να παντρευτώ τη Βήμητρα (Δήμητρα). Τελικά η Δήμητρα παντρεύτηκε άλλον και εγώ άλλη αλλά αυτό είναι άλλο θέμα... 

Αλλά μετά ήρθε ο μεγάλος έρωτας... για τη Wynona Ryder... Ήμουν πιο μεγάλος πια, πιο ώριμος, δεν είχαμε και τόσο μεγάλη διαφορά ηλικίας... αλλά τι να κάνουμε τώρα;;;

Επίσης, σε ακόμα μεγαλύτερη ηλικία έβλεπα συχνά στον ύπνο μου τη Suzane Vega αλλά χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Δεν ήμουν τόσο fan...  

WYNONA.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης, σε ακόμα μεγαλύτερη ηλικία έβλεπα συχνά στον ύπνο μου τη Suzane Vega αλλά χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Δεν ήμουν τόσο fan... 
Δράττομαι της ευκαιρίας πανω στο θέμα που αναφέρεις σχετικά με τα όνειρα που βλέπαμε με τις εφηβικές μας - διάσημες και μη - καψούρες, προσωπικά εγω κρατούσα ενα ονειρολόγιο, κατι σαν ημερολόγιο δηλαδη στο οποίο κατέγραφα διάφορα ονειρα που εβλεπα με οσες ημουν ερωτευμένος κατα καιρούς, ονειρα τα οποια θα τα χαρακτήριζα σαν ενα ταξίδι φαντασίας με απίστευτο συναίσθημα και ρομαντισμό.. Ειχαν τοσο μεγαλη αξια αυτα τα ονειρα για μενα που τα κατέγραφα για να μη ξεχαστούν ποτέ! Μετα απο τοσα χρόνια αναρωτιέμαι, υπηρχε κανεις αλλος που συνήθιζε να κανει κατι τετοιο εκτος απο μενα?
 
εγώ ποτέ δεν ερωτεύτηκα διάσημες μιας και χωρίς τηλεόραση, βίντεο και υπολογιστή δεν τις έβλεπα. είχα ερωτευτεί κάργα μια συμμαθήτρια μου που φορούσε μια μέρα ένα από αυτά τα υπέροχα αδιάβροχα των '80ς anorel και το ίδιο βράδυ την είδα στον ύπνο μου!εν τω μεταξύ αυτή δεν ήταν καν από τις όμορφες της τάξης και η μάνα μου την περιγράφει σαν στραβοχυμένο λουκουμά!φυσικά ως nerd ΄ήμουν πολύ ντροπαλός να πλησιάσω κορίτσια!
 
Hμουν πολύ μικρός για... παντρειές τότε, αλλά γενικά είχα μεγάλη αδυναμία στην Εριν Γκρέυ (η τηλεοπτική Γουίλμα Ντήρινγκ), και πάντα σκεφτόμουν πόσο τυχερός ήταν ο Μπακ Ρότζερς που είχε δίπλα του αυτή τη γυναίκα. :D (στις τελευταίες photos φαίνεται και το υπέροχο λακκάκι στο μάγουλο όταν χαμογελούσε)





Προβολή συνημμένου 158515
Πώς φαίνεται ο άνθρωπος που έχει καλό γούστο...
 
εγώ ποτέ δεν ερωτεύτηκα διάσημες μιας και χωρίς τηλεόραση, βίντεο και υπολογιστή δεν τις έβλεπα. είχα ερωτευτεί κάργα μια συμμαθήτρια μου που φορούσε μια μέρα ένα από αυτά τα υπέροχα αδιάβροχα των '80ς anorel και το ίδιο βράδυ την είδα στον ύπνο μου!εν τω μεταξύ αυτή δεν ήταν καν από τις όμορφες της τάξης και η μάνα μου την περιγράφει σαν στραβοχυμένο λουκουμά!φυσικά ως nerd ΄ήμουν πολύ ντροπαλός να πλησιάσω κορίτσια!
Εγώ πάντως τον μεγάλο έρωτα της ζωής μου - Όχι την Wynona... (αχχχχ στον Δράκουλα) - αλλά την Δήμητρα τη συνάντησα χροοοοοοοόνια μετά.... Η πρώτη μέρα κύλησε μέσα στο κλάμα από τις τότε αναμνήσεις, η δεύτερη μέρα κύλησε στο γέλιο για τον ίδιο λόγο, από τις αναμνήσεις μας και έκτοτε είμαστε κολλητοί σαν οικογένειες. Δύο 44χρονα που μιλάμε μεταξύ τους σαν... 7χρονα! 
 
Χμμ..

Τον πρώτο μου κεραυνοβολο έρωτα τον έζησα στο δημοτικό!

Ηθελα να παντρευτώ την Αναστασία!

Απο την πρώτη δημοτικού την είχα ερωτευτεί.. :love:

Μάλιστα μια φορα που κάναμε μάθημα και καθόμασταν μαζί δεν άντεξα και της το είπα την ώρα του μαθήματος.. :D

Ο αληθινός έρωτας ξεκινάει απο την πιο αγνή ηλικία και άμα δένεσαι και εύκολα όπως εγώ είναι πολύ εύκολο να ερωτευτείς όπως εγώ και στο δημοτικό! Anyway.. :lol:

Πάμε τώρα σε μεγαλύτερες ηλικίες όπου εκεί ήθελα να παντρευτώ την :

olivia-hussey.jpg


bc35d9c0733947004a8fe681c87e8f1f.jpg


cb0c33b646902961fd5ef1ee6ec5a7b1--blessed-mother-mother-mary.jpg

Αλλα τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα και έχω μπει στην ενηλικίωση :rofl: και ξέρω τι θέλω.. Θα έπαιρνα την χρονομηχανη μου και θα γύριζα το χρόνο για να παντρεύομουν την :

gene-tierney-2a810340-792f-4af8-a09d-e6fab7eb7bb-resize-750.jpeg


07c3f1c08c714e0537ed84c1ecca049e.jpg


:love::love::love:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το '86 -ήμουν ακόμη δημοτικό, ή τον John Taylor ή τον Simon Le Bon των Duran Duran, οποιοσδήποτε από τους δύο δεχόταν, δεν είχα πρόβλημα (lol). Παρεμπιπτόντως μέχρι και τώρα η αδυναμία στον Simon καλά κρατεί, ακόμη κι αν άλλαξαν οι μουσικές μου προτιμήσεις. Από την πρώτη Γυμνασίου και μετά αγρίεψαν τα πράγματα και ήθελα διακαώς τον John Bon Jovi και λίγο αργότερα ακόμη πιο διακαώς τον Rick Savage των Def Leppard (ειδικά αυτόν, πώς και γιατί μη ρωτάτε -τι παιδί ήταν τότε!). Το θέμα είναι πως ενώ μου άρεσαν αρκετοί ηθοποιοί πάντα η καρδιά μου χτύπαγε για κάποιον μουσικό, με πολύ μαλλί κατά προτίμηση. Όπως έλεγε κι ο Κυριακίδης στις "Βαρβαρότητες" : Αρρώστια!
Ξαναθυμήθηκα το thread και διαβάζοντας τα γούστα της φίλης bajar είπα να της δείξω τι έχασε. Παρεμπιπτόντως μου άρεσε και μένα πολυ ο Bon Jovi. Ορίστε λοιπόν το μανάρι του χθες και ο μπάρμπας του σήμερα.
bonojovi.jpg
Μέχρι και το χαλί της μάνας μου έχει.
 
Χμμ..

Τον πρώτο μου κεραυνοβολο έρωτα τον έζησα στο δημοτικό!

Ηθελα να παντρευτώ την Αναστασία!

Απο την πρώτη δημοτικού την είχα ερωτευτεί.. :love:

Μάλιστα μια φορα που κάναμε μάθημα και καθόμασταν μαζί δεν άντεξα και της το είπα την ώρα του μαθήματος.. :D

Ο αληθινός έρωτας ξεκινάει απο την πιο αγνή ηλικία και άμα δένεσαι και εύκολα όπως εγώ είναι πολύ εύκολο να ερωτευτείς όπως εγώ και στο δημοτικό! Anyway.. :lol:

Πάμε τώρα σε μεγαλύτερες ηλικίες όπου εκεί ήθελα να παντρευτώ την :

olivia-hussey.jpg


bc35d9c0733947004a8fe681c87e8f1f.jpg


cb0c33b646902961fd5ef1ee6ec5a7b1--blessed-mother-mother-mary.jpg

Αλλα τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα και έχω μπει στην ενηλικίωση :rofl: και ξέρω τι θέλω.. Θα έπαιρνα την χρονομηχανη μου και θα γύριζα το χρόνο για να παντρεύομουν την :

gene-tierney-2a810340-792f-4af8-a09d-e6fab7eb7bb-resize-750.jpeg


07c3f1c08c714e0537ed84c1ecca049e.jpg


:love::love::love:

Ξέχασα να πω για ελληνίδες ότι ήθελα να παντρευτώ την Αιμιλία Υψηλάντη

aimiliaypsilanti-708.jpg



και την Ελένη Φιλινη

upl588afe7af1f03.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ξαναθυμήθηκα το thread και διαβάζοντας τα γούστα της φίλης bajar είπα να της δείξω τι έχασε. Παρεμπιπτόντως μου άρεσε και μένα πολυ ο Bon Jovi. Ορίστε λοιπόν το μανάρι του χθες και ο μπάρμπας του σήμερα.
Προβολή συνημμένου 218017
Μέχρι και το χαλί της μάνας μου έχει.
Έχω λιώσει απ' τα γέλια, βρε Λώρα! Είναι όντως μπάρμπας! Και με το χαλί δένει τέλεια!
Αλλά ο έτερος εφηβικός έρωτας, ο Rick Savage όσο κι αν μεγαλώνει εξακολουθεί να μ' αρέσει, αν και με διαφορετικό τρόπο τώρα πια.

1604247196485.png 1604247476303.png

Έχει μπαταλέψει λίγο βέβαια αλλά για εξηντάρη ήδη (και παρά το πρόβλημά του), μια χαρά ροκ τον βρίσκω.
 
Α, τι μου θυμίσατε!!!@
Πολύ πολύ μα πάρα πολύ μικρή ήθελα να παντρευτώ το Μάνο Κατράκη. Αλλά όχι σε οποιαδήποτε βερσιόν. Όπως τον είχα δει στο Ιστορία μιας Ζωής.
Θεωρούσα πρώτον πως ο Κατράκης ζούσε ( που δε ζούσε πια) αλλά και πως μέχρι να μεγαλώσω θα είχε διατηρηθεί ίδιος όπως στην ταινία. Εγώ δηλαδή θα μεγάλωνα, ο Κατράκης όχι. Την ταινία δεν την είχα δει ολόκληρη, είχα δει ένα μικρό απόσπασμα, δε θυμάμαι ποιο.
Δεν ξέρω πώς μου είχε σφηνωθει η ιδέα του Κατράκη. Ίσως επειδή μου έλεγε η μαμά μου πως πήγε μαθήτρια και τον είδε στο θέατρο κι είχε μείνει εκθαμβη....
Όταν δε έμαθα πως ο Κατράκης είχε πεθάνει πολύ στεναχωρεθηκα και νομίζω έκλαιγα κιόλας. Αλλά μετά το ξεπέρασα γιατί ερωτεύτηκα το Λευτέρη ( που ο Θεός με φύλαξε και δε με ήθελε γιατί ήταν μεγαλύτερος κι ήθελε την ξαδερφη μου, αλλά ευτυχώς και γι αυτήν τελικά δεν ευδοκιμησε το ειδύλλιο κι έτσι σωθήκαμε οικογενειακώς απ το Λευτέρη που εξελίχθηκε σε μεγάλο μπαγλαμά).
Μες στη χυλόπιτα και την αποτυχία ξεκίνησε η ζωή μου τώρα που το σκέφτομαι..
Φαν φακτ: Ακόμη μ αρέσει να βλέπω τον Κατράκη στο Ιστορία μιας Ζωής
 
...και την Ελένη Φιλινη.
Αυτην την προλαβαινεις. Απο οσο ξερω, ανυπαντρη ειναι ακομα.
Ακόμη μ αρέσει να βλέπω τον Κατράκη στο Ιστορία μιας Ζωής.
...που τωρα πια πιστευω να ολοκληρωσες την ταινια και να ειδες οτι και η Λασκαρη αφοτου παντρευτηκε τον Μανο εναν Λευτερη ερωτευτηκε: Τον Βουρνα.
Συμπερασμα: Μετα τον ερωτα για τον Κατρακη ακολουθει παντα ενας Λευτερης.
 
Για την bajar
Οοοοχι καλός είναι καλός καλός. Ξάνοιξε και το μαλλί δυό τόνους όπως κάνουν όλες οι γριές, (και εγώ ανταύγειες έχω μπερδεύει μια χαρά με τις λευκές), μια χαρά παλικάρι είναι. Αυτό το απότομο ρε παιδί μου, που βλέπεις τον άλλο ξαφνικά μετά από χρόνια σιωπής, σε σοκάρει. Βέβαια από ότι διαβάζω ο Μπον Τζόβι είναι δραστήριος στις ΗΠΑ και αρκετά πολιτικοποιημένος. Και βέβαια ο άνθρωπος είναι αξιοπρεπής και όχι για γέλια όσον αφορά την εμφάνισή του, είναι σύμφωνη με την ηλικία του.
Αλλά εμείς εδώ μιλάμε για παιδικό εφηβικό έρωτα, για καψούρα. Το θρεντ τιτλοφορείται ποιόν θέλατε να παντρευτείτε. Πάει το μανάρι, πάνε και τα νιάτα.
Πάντως με τον άντρα μου διαλέξαμε πολύ πιο ωραία χαλιά από αυτό που έχει ο Τζον. Στάθηκα και σε αυτό τυχερή στη ζωή μου. Και καλά που σταματάει εκεί που σταματάει το κάδρο της φωτό γιατί δεν ξέρω αν μας περίμενε και καμιά έκπληξη με παντόφλα στο πόδι και ξενερώναμε εντελώς. Άσε τον φανταζόμαστε με μπότα.
 
Μικρός είχα ένα σκάλωμα με τα ξανθιά μαλλιά. Όταν έβλεπα ξανθό κορίτσι ερωτευόμουν. Μεγαλώνοντας έμαθα να εκτιμώ κι άλλα ανατομικά προσόντα. Πάντως με καμιά δεν ήθελα να παντρευτώ μικρός. Μετά έμπλεξα.
 
Ο πρώτος μου έρωτας δεν ήταν επώνυμος και κράτησε δύο χρόνια... Νηπιαγωγείο και Α' Δημοτικού... Τον έλεγαν Παναγιώτη... Είχαμε φλογερό ειδύλλιο.... Καθόμασταν δίπλα-δίπλα στα στρογγυλά τραπεζάκια του νηπιαγωγείου, καθόμασταν δίπλα-δίπλα στο σχολικό που μας μάζευε το πρωί, με υπερασπιζόταν αν κάποιο παιδάκι ήθελε να με πειράξει και τρώγαμε μαζί από τα δυο μας καλαθάκια... Τέτοια πράγματα, πολύ προχωρημένα!

Μια φορά είχα ρωτήσει την θεία μου: "Εγώ ποιον θα παντρευτώ όταν μεγαλώσω?" Και η θεία μου απάντησε με πάρα πολύ σοβαρό ύφος ενώ έραβε μια πετσέτα: "Ε, μα, θα σου βρούμε ένα νέο, ωραίο, πλούσιο, μορφωμένο, ευγενικό και θα σε παντρέψουμε"! Την άλλη μέρα πήγα στον Παναγιώτη και του είπα ότι δεν μπορούμε να παντρευτούμε γιατί εγώ θα παντρευτώ έναν νέο ωραίο, μορφωμένο και ευγενικό. Παρεξηγήθηκε.
"Γιατί? Εγώ δεν είμαι ωραίος και ευγενικός?"
"Μα εγώ θα παντρευτώ έναν που θα είναι και πλούσιος"
Εκεί πια έγινε έξαλλος.
"Και ποιος σου είπε ότι εγώ δεν είμαι πλούσιος? Ο μπαμπάς μου έχει πολλά λεφτά!"
Δεν επέμεινα (ίσως ικανοποιήθηκα και από τις απαντήσεις του) και το love story συνεχίστηκε για ένα χρόνο ακόμα. Μετά άλλαξα σχολείο και δεν ξαναειδωθήκαμε...

Το περίεργο δεν είναι οι βλακείες που έλεγα εγώ (που ήμουν 5-6 χρονών)... Το περίεργο είναι ότι θυμάμαι ακόμα τον διάλογο... Θυμάμαι και τον Παναγιώτη αλλά πολύ-πολύ αμυδρά... Σαν όνειρο...

Σαν κοριτσάκι, μου άρεσαν διάφοροι επώνυμοι αλλά ποτέ δεν θέλησα να παντρευτώ κανέναν. Επίσης, μεγαλώνοντας, δεν ήθελα να δω κανέναν επώνυμο από κοντά και απορούσα στο σχολείο γιατί ήταν διακαής πόθος πολλών, να δουν από κοντά ένα είδωλό τους).
 
Ξαναθυμήθηκα το thread και διαβάζοντας τα γούστα της φίλης bajar είπα να της δείξω τι έχασε. Παρεμπιπτόντως μου άρεσε και μένα πολυ ο Bon Jovi. Ορίστε λοιπόν το μανάρι του χθες και ο μπάρμπας του σήμερα.
Προβολή συνημμένου 218017
Μέχρι και το χαλί της μάνας μου έχει.
Ποτέ δεν μου άρεσαν μαλλούρες και μούσια! Μια χαρά είναι ο Jon Bon Jovi σήμερα! Και για την ηλικία του, μια χαρά κρατιέται! Αξιοπρεπέστατος!
 
Πίσω
Μπλουζα