Ποιος στα πέταξε;!

Starbuck

RetroMaNiaC
Joined
28 Σεπ 2007
Μηνύματα
680
Αντιδράσεις
44
Λοιπόν, ανοίγω εδώ ένα ιδιαίτερα πονεμένο θέμα!

Πρώτος εγώ θα ομολογήσω πως από την παιδική μου ηλικία δεν έχουν μείνει και πολλά πράγματα. Τα κόμιξ μου, τα επιτραπέζιά μου, εκείνα τα ηλεκτρονικά παιχνίδια χειρός (μπιπ-μπιπ-μπιπ) και τόσα άλλα σημαντικότητα για τον κόσμο μου πράγματα πολύ απλά χαθήκανε για πάντα!

Η κύρια αιτία είναι οι οικογενειακές μετακομίσεις. Μια άλλη αιτία είναι το χέρι της κατά τα άλλα πολυαγαπημένης μάννας που, όπως φαίνεται, της διέφευγε η κοσμική αξία αυτών που τόσο αβασάνιστα πετούσε στα σκουπίδια.

Η ιστορία αρχίζει πριν καν γεννηθώ. Όντας έμβρυο μέσ' στην κοιλιά της μητέρας (1972) ο πατέρας μου δούλευε στον Τερζόπουλο και έφερνε στο σπίτι Μίκυ Μάους. Αυτά λοιπόν κατέληγαν απευθείας στα σκουπίδια διότι "τώρα, τέτοια θα διαβάζει το παιδί;" (Γιατί μητέρα;!) :icon_cry:

Όταν έχω μια τέτοια συζήτηση με φίλους για τα παλιά κόμιξ κτλ. πολύ συχνά διαπιστώνω πως όλοι έχουν το κοινό βίωμα, η μάννα, εν αγνοία τους, να εξαφανίζει τους λατρεμένους θησαυρούς τους!

Δεν μπορώ να κατανοήσω τι ωθεί τις αγαπημένες μας μαννάδες σε μια τόσο βάρβαρη πράξη. Η αγάπη τους για ένα συγυρισμένο σπίτι όπου η "σαβούρα" απλά παίρνει δρόμο; Το σίγουρο είναι πως καθώς φαίνεται, πραγματικά ποτέ δεν κατάλαβαν την αξία που είχαν για εμάς αυτά τα απλά πράγματα και πως πετώντας τα έδωσαν ένα χτύπημα που θα πονάει για χρόνια.

Κι όσο για εμάς; Πράγματι πώς να συνέλθεις από κάτι τέτοιο; Ταρακουνάς το κεφάλι, δίνεις χαστούκια στον εαυτό σου να συνέλθει. Ξοδεύεις μετά ένα σωρό χρήματα στο Μοναστηράκι κι εδώ κι εκεί ψάχνοντας να βρεις αυτά που τόσο απάνθρωπα σου στέρησαν. Κι ίσως κάποιοι να καταρρέουν στο ανάκλινδρο του ψυχίατρου κι άλλοι να καταπίνουν χούφτες τα χάπια για να κοιμηθούν ή να πεθάνουν..

Λέω λοιπόν πως ίσως θα νοιώσουμε λίγο καλύτερα αν δοκιμάσουμε την Ομαδοθεραπεία! Ρίξτε το λοιπόν στην ομάδα κι ομολογήστε εδώ μπροστά σ' όλους: ΠΟΙΟΣ ΣΤΑ ΠΕΤΑΞΕ;!

Δημήτρης
 
Φιλε Starbuck,οπως βλεπεις σιγα μην αφηνανε οι retromaniacs αυτο εκτος συζητησης..!! :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
αχά! θα έπρεπε να είχα ψάξει καλύτερα.. Όπως και να 'χει, παίρνω το θάρρος να κοπανήσω μια δημοσκόπηση εδώ πέρα. Ελάτε, για να προβάλει η αλήθεια σε ψυχρούς αριθμούς και τρελά, χρωματιστά διαγράμματα..

Πού χαθήκανε όλα ρε παιδιάαααααααααααααααααα :icon_cry: *κλαψ * λυγμ*

(χμ.. ανόητα σμάιλις, αφού τα απενεργοποίησα στην δημοσκόπιση, γιατί εμφανίζονται; )
 
Aγαπητε Starbuck, τα εχω ολα...τωρα μπορεις να σκασεις απο το κακο σου :D

Και κατα καιρους εχω ποσταρει και φωτογραφιες απο την προσωπικη μου συλλογη. Να 'ναι καλα η μανουλα που τα κρατησε ολα :D
 
Domniki είπε:
Aγαπητε Starbuck, τα εχω ολα...τωρα μπορεις να σκασεις απο το κακο σου :D Και κατα καιρους εχω ποσταρει και φωτογραφιες απο την προσωπικη μου συλλογη. Να 'ναι καλα η μανουλα που τα κρατησε ολα :D
ειλικρινά, αρνούμαι να το πιστέψω.. δεν μπορώ να το πιστέψω! (ζηλεύω τόσο, μα τόσο πολύ!) :icon_cry:

------------

(μπορεί κανείς να βγάλει αυτά τα ηλίθια σμάιλις από την δημοσκόπιση; )
 
Domniki είπε:
βαλε ενα κενο μεταξυ ; και )
ναι μωρέ, πάντα βάζω όμως εκεί είχε μια ρύθμιση και καλά "απενεργοποίηση των smileys".. εμπιστεύτηκα κι εγώ ο αθώος..
 
Τραγικός απολογισμός...Περίπου 50 τεύχη Pixel.Περίπου 20 τεύχη User.50 τεύχη Κομιξ αρκετά Μίκυ Μάους ποπάυ..Και κασσέτες με ομιλίες μου όταν ήμουν μωρό..
 
Πετάχτηκαν(όσα θυμάμαι):

Επιτραπέζιο Monopoly

Επιτραπέζιο Hotel

Κάστρα και πολιορκητές

Καμιά 100στή μπίλιες διαφόρων χρωμάτων και μεγεθών

2-3 ηλεκτρονικά παιχνίδια χειρός

1 atari 2600 με 4-5 cartridges

1 παιχνιδομηχανή Nintendo Famicom (FAMIly COMputer) videogame system

Άγνωστος αριθμός playmobil και παρελκόμενων(αυτοκίνητα-διαστημόπλοια)

Παλιές μου χειροτεχνίες από τη πρώτη δημοτικού(πρόσφατη απώλεια)

Άγνωστος αριθμός Βαβούρα και μπλέκ που τα αγόραζα εβδομαδιαίως για 5-6 χρόνια(γέμιζαν 'μαυρίλες' τα χέρια και γέμιζα το σπίτι δαχτυλιές)

Αρκετά τεύχη μίκυ,ποπάυ,αγόρι και περιπέτεια

Αγνωστος αριθμός από εξωγήινους

3 πακέτα super ατου κάρτες(αμάξια,αεροπλάνα πολεμικά και πολιτικά)

Αρκετά επιτραπέζια τύπου γκρινιάρη,φιδάκι κτλ κτλ

Χάθηκαν(από δανεισμό η από δικιά μου @#!%!@$%)

Άπειρα στρατιωτάκια(σε ειδικές αποστολές στο κήπο της γιαγιάς)

Μερικά τεύχη asterix και Λούκυ Λούκ

6 κωμωδίες του αριστοφάνη σε comics

Σώθηκαν

Όλα μου τα βινύλια και οι κασέτες

Όλα μου τα εξωσχολικά βιβλία (από Μυστικοί Εφτά μέχρι Ιούλιος Βερν.Αυτά ήταν εκπαιδευτικού τύπου και γλύτωσαν από τη λαίλαπα)

Τα περισσότερα τεύχη Λούκυ Λούκ και Asterix.

Αυτά έτσι εν συντομία και πολύ εκ του προχείρου.Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και άλλα λησμονημένα και κρυμμένα στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου!
 
Kριμα supersonic με στεναχωρησε το ποστ σου μιας και τα πιο πολλα τα ειχα και εγω.

Παντως μου θυμισες τις μπιλιες που παιζαμε μικροι και τα διαφορα σχεδια και μεγεθη που ειχαν καθως και τα "αγωνισματα" που σκαρωναμε.

Κατι παρομοιο με τα "χαρτακια" οσο πιο πολλα τοσο πιο καλα. :D

Ποιος θα μας πει-βρει την αγγλικη ορολογια για τις μπιλιες να βρουμε καμμια φωτο να κανουμε κανα αφιερωματακι.

Εννοειται οτι ψηφισα αλλα δεν σας λεω τι γιατι θα φατε πικρα.:biglaugh:
 
Πω!!!supersonic υπάρχουν και χειρότερα δηλαδή...
 
Παιδιά, σκαλίζετε πληγές...

 


Ενώ έλιαζα την κορμάρα μου στις ακρογιαλιές της Χίου η μάνα μου περίτεχνα εξαφάνιζε: :



1) Όλο το αρχείο του Ολυμπιακού! Η πορεία της ομάδας από το 1980 εως το 88.Μαζί και όλα τα τεύχη ενός περιοδικού που κυκλοφορούσε τότε κάθε Παρασκευή "Σπορ και κάτι...".



2)Όλη την Ομάδα Τζί. Σε κανονικές κούκλες τύπου Mπάρμπι και κάτι άλλα μικρότερα ελαστικά



3)Τη μηχανή της Πριγκήπισσας και το Φοίνικα



4)Τα αποκόμματα από τη Ραδιοτηλεόραση με τα επεισόδια της Μάχης και φωτογραφίες



5)Την τσάντα που είχα στο Νηπιαγωγείο με την αγαπημένη μου ξύλινη κασετίνα



6)Όλα μου τα βιβλία του σχολείου



7)Τα επιτραπέζια: Μάχη των Πλανητών, Κάθε Μεσημέρι μαζί, Μάπετ Σώου,



Φωτεινός Παντογνώστης



8)Κάρτες Αυτοκινήτων, αεροπλάνων και μηχανών (ΑΤΟΥ)



9)Σχεδόν όλα μου τα περιοδικά: Λούκυ Λουκ, Αστερίξ, Μίκυ, Ποπάυ



10) Λευκώματα ζωής από το Δημοτικό. (Εκεί να βλέπατε υλικό Candy Sisters)



και δε θυμάμαι πόσα άλλα πράγματα


 


Με το που γύρισα -φρατζολάκι καμένο- νόμιζα ότι κατέρρευσε ο κόσμος μου...



Δε μιλιόμασταν 3 μήνες. Και πως να ξαναμαζέψω τέτοιο θησαυρό;;;;;


 


Axxxxxx. Πίκρα...
 
Απο οτι βλεπω οι μαναδες terminator ειναι η Νο1 απειλη για ρετρο αντικειμενα! :) Εγω παντως ανεκαθεν ειχα απαγορευσει την εισοδο σε οποιονδηποτε στο δωματιο μου και ετσι τα παντα εχουν σωθει. Οποιος προβλεπει εχει :biglaugh:
 
AARDVARK είπε:
Ποιος θα μας πει-βρει την αγγλικη ορολογια για τις μπιλιες να βρουμε καμμια φωτο να κανουμε κανα αφιερωματακι.
Εμείς τα λέμε και ΓΥΑΛΕΝΙΑ, εδώ στην Πάτρα...

Ψάχνω για τον Αγγλικό όρο...

EDIT : Ο Αγγλικός όρος είναι MARBLES!



Συγγνώμη για το OffTopic, αλλά να βοηθάμε όπου μπορούμε... :D
 
akmakas είπε:
Τραγικός απολογισμός...Περίπου 50 τεύχη Pixel.Περίπου 20 τεύχη User.50 τεύχη Κομιξ αρκετά Μίκυ Μάους ποπάυ..Και κασσέτες με ομιλίες μου όταν ήμουν μωρό..
Αυτό είναι πραγματικά τραγικό! Καλά πες τα περιοδικά, τα ξαναβρίσκεις, αλλά τις ηχογραφήσεις? Νομίζω αυτή είναι η υπέρτατη μάνα-καταστροφέας!:animeek:

Εμένα η μαμά μου ήταν κάλη και ίσα ίσα με προέτρεπε να μην καταστρεφω τις κούκλες μου και τα υπόλοιπα παιχνίδια. Σιγά όμως μην την άκουγα! Είναι δυνατόν να περιμένει κανείς από ένα φυσιολογικό παιδί να κρατήσει τη κούκλα στο κουτί;; Πάλι καλά μόνο τις έλουζα, δεν τις είχα κουρέψει ποτέ. Η μόνη που είχε φάει κούρεμα ήταν η Λίλυ του Σπορτ Μπίλυ και μάλιστα όχι από εμένα αλλά από την κόρη μιας φιλικής οικογένειας που "πάντα κράταγε τα παιχνίδια της σε τόσο καλή κατάσταση και γιατί δεν μπορείς να είσαι κι εσύ λίγο έτσι" κατα τα λόγια της μαμάς. Ναι, βέβαια! Άμα κατέστρεφα τα παιχνίδια άλλων, γιατί να καταστρέψω και τα δικά μου;; Αδικίες και ψυχολογικά τραύματα.. χεχε..:biglaugh:

Οι μόνες καταστροφές που έχω υποφέρει ήρθαν απ'το στοιχείο-έκπληξη, τον παππού μου. Όλα μας τα Μίκυ Μάους τα είχαμε στο χωριό γιατί μας άφηναν να τα διαβάζουμε μόνο το καλοκαίρι. Πάνω-πάνω λοιπόν είχα αφήσει τα αγαπημένα μου για γρήγορη πρόσβαση. Ε, αυτά βρήκε ο παππούς να κάνει προσάναμα...:biglaugh:

Επίσης θυμήθηκα και μια "φίλη" που μου είχε κλέψει κάτι περιοδικά που ήταν ήδη αρχαία το 96. Νομίζω πρέπει να ήταν του 84-85..

Juanita κουράγιο καλή μου!!
 
akmakas είπε:
......Και κασσέτες με ομιλίες μου όταν ήμουν μωρό..
:D :D:D ...μου ήρθαν στο μυαλό ήχοι του 1541-ΙΙ FDD του COMMODORE :D :D:D

1541-2.jpg
 
Λοιπόν για τις μπίλιες που αναφέρθηκαν....

Πρόσφατα έλεγα το πόνο μου στη κοπέλα μου για τις μπίλιες μου...και την άλλη μέρα πήγε και μου πήρε!!!!!!!!Και όχι ότι και ότι..παραθέτω photo...





(Κάντε click για να μεγαλώσουν)

Για περισσότερες info για επισκεφτείτε http://www.houseofmarbles.com

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι σώθηκαν και 4 κασέτες ήχου με ομιλίες όλης της οικογένειας (εποχής 83-84).Μόλις τις ανακάλυψα πριν 3 χρόνια της μετέτρεψα κατευθίαν σε mp3 και αποθηκεύτηκαν στο σκληρό γιατί βλέπω και τις κασσέτες να εξαφανίζονται κατά λάθος......
 
DINO είπε:
Εμείς τα λέμε και ΓΥΑΛΕΝΙΑ, εδώ στην Πάτρα...Ψάχνω για τον Αγγλικό όρο...

EDIT : Ο Αγγλικός όρος είναι MARBLES!



Συγγνώμη για το OffTopic, αλλά να βοηθάμε όπου μπορούμε... :D
Mε συγκινησε η φωτο σου .

Ηταν τοσο ομορφες. :icon_cry:
 
Τι ανοίξατε αυτό το θέμα?...πικραμένο θέμα...(Φαντασίωση..ΟΧΙ ΜΑΝΑ ΤΙ ΠΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ!!!!)..Χμμ τώρα τα περιοδικά μου θα έχουν ανακυκλωθεί σε... κουτιά γάλακτος,σε συσκευασίες από παιδικές κρέμες,εφημερίδες,χαρτί υγείας...ωραία πράγματα..
 
Πίσω
Μπλουζα