Ποιος στα πέταξε;!

και όμως Σταύρο .Ηταν το πρώτο μου μεγαλο σετ και ειχε τεράστια συναισθηματική αξία.Ηταν δώρο του Αγιου Βασίλη την Πρωτοχρονια του 1987.τοτε δεν υπήρχε η έννοια συλλέκτης και συλλογή.Τότε υπήρχε παιδική αθωότητα.
 
Ένα έχω να πω: Μάνα Είναι Μόνο Μια :D Κλασικά ανήκω κ γω στην κατηγορία Τα εξαφάνισε η μάνα μου . Οι λόγοι είναι πάνω κάτω γνωστοί όπως: μεγάλωσες,θέλω καθαρό σπίτι ,σαβούρες κλπ. Αυτό που μου κάνει πιο πολύ εντύπωση είναι οτι υπάρχουν κ μανάδες οι οποίες όχι μόνο δε σας πέταξαν τίποτα αλλά σας είπαν να μην το κάνετε ούτε οι ίδιοι. Απλά Respect :worship: Εκατοντάδες Playmobil, Lego, Γίγαντες του Kατς ,αυτοκινητάκια, δεινόσαυροι, Thundercats κ τόσα άλλα κάνουν πια παρέα με τα δικά σας retroπαιχνίδια σε κάποια χωματερή. Όσο αναφορά τα επιτραπέζια τα πέταξα εγώ ο ίδιος [ξέρω απαράδεκτος] στη μετακόμηση μετά απο πρήξιμο των δικών μου [αλλοίμονο] γιατί έπιαναν χώρο κ ότι είχα μεγαλώσει για ν ασχολούμαι με τέτοια σπορ.
 
Κατηγορια "Τα εξαφανισα με διαφορους τροπους": Μου κλεψανε ΟΛΑ τα playmobil, χαρισα στο ορφανοτροφειο το 90% των παιχνιδιων και....τα υπολοιπα τα χαρισα αλλου, σε παιδιακια της γειτονιας. Η κατηγορια μανα δεν εκανε πολλα, πετουσε τα χαλασμενα. Μονο κομικ μεινανε και τα στρατιωτακια τα οποια θα ανεβασω προσεχως..
 
Μάλιστα...

Εγώ τα κόμιξ τα έχω όλα. Κυρίως Μικυ, Ντόναλτ, Ποπάυ.

Είχα και πολλά "Κατερίνα" που αγόραζα επι 2 συναπτά έτη χωρίς να χάσω σχεδόν κανένα τεύχος αλλά τελικά τα αντάλλαξα με καμιά 20αριά παλιά παραμύθια του '60 σε άριστη κατάσταση, απ'τα οποία μερικά είχα ήδη αλλά δε πειράζει, ήθελα να τα δώσω τα Κατερίνα, έπιαναν πολύ χώρο κ δε τα'θελα πια.

Τα παραμύθια μου τα έχω όλα.

Κούκλες τύπου Μπάρμπι, Μπιμπιμπο είχα μόνο 2-3 τις οποίες κράτησα.

Σε μετακόμιση προ 3 ετών πέταξα άπειρα δικά μου πράγματα, όπως σχεδόν όλα τα σχολικά μου βιβλία αλλά κράτησα μερικά τετράδια κ βιβλία δημοτικού, κυρίως των πρώτων τάξεων.

Επίσης πέταξα όοοολα τα λούτρινα που είχα κ στεναχοριέμαι λίγο. Επίσης είχα κ την Παταπούφα αλλά πάει, αν κ όταν το καλοσκέφτομαι, μάλλον την πέταξα πρώτον γιατί θα ήταν σε άθλια κατάσταση, ίσως κ μουτζουρωμένη με μαρκαδόρους κ δεύτερον δε την πολυέπαιζα μικρή.

Μπίλιες είχα έναν κουβά γεμάτο κ τις κράτησα, όπως έχω κ το View Master με 2 καρτέλες, μόνο αυτές είχα.

Επίσης έχω όλα τα μωράκια Τζεμελίνι μου, τους ευχούληδες, τα αμαξάκια μου κ κάπου είναι κ όλες οι μπουγελόφατσες... :D

Α και να μη ξεχάσω τη συλλογή με τις κόλλες αλληλογραφίας, τις έχω όλες!!!
 
Nikki είπε:
Μάλιστα...Εγώ τα κόμιξ τα έχω όλα. Κυρίως Μικυ, Ντόναλτ, Ποπάυ.

Είχα και πολλά "Κατερίνα" που αγόραζα επι 2 συναπτά έτη χωρίς να χάσω σχεδόν κανένα τεύχος αλλά τελικά τα αντάλλαξα με καμιά 20αριά παλιά παραμύθια του '60 σε άριστη κατάσταση, απ'τα οποία μερικά είχα ήδη αλλά δε πειράζει, ήθελα να τα δώσω τα Κατερίνα, έπιαναν πολύ χώρο κ δε τα'θελα πια.

Τα παραμύθια μου τα έχω όλα.

Κούκλες τύπου Μπάρμπι, Μπιμπιμπο είχα μόνο 2-3 τις οποίες κράτησα.

Σε μετακόμιση προ 3 ετών πέταξα άπειρα δικά μου πράγματα, όπως σχεδόν όλα τα σχολικά μου βιβλία αλλά κράτησα μερικά τετράδια κ βιβλία δημοτικού, κυρίως των πρώτων τάξεων.

Επίσης πέταξα όοοολα τα λούτρινα που είχα κ στεναχοριέμαι λίγο. Επίσης είχα κ την Παταπούφα αλλά πάει, αν κ όταν το καλοσκέφτομαι, μάλλον την πέταξα πρώτον γιατί θα ήταν σε άθλια κατάσταση, ίσως κ μουτζουρωμένη με μαρκαδόρους κ δεύτερον δε την πολυέπαιζα μικρή.

Μπίλιες είχα έναν κουβά γεμάτο κ τις κράτησα, όπως έχω κ το View Master με 2 καρτέλες, μόνο αυτές είχα.

Επίσης έχω όλα τα μωράκια Τζεμελίνι μου, τους ευχούληδες, τα αμαξάκια μου κ κάπου είναι κ όλες οι μπουγελόφατσες... :D

Α και να μη ξεχάσω τη συλλογή με τις κόλλες αλληλογραφίας, τις έχω όλες!!!
Συμβουλες/Προτασεις:

1. Ξεκινα φωτογραφιση.

2. Ξεκινα αλμπουμ.

3. Απαντησεις στα αντιστοιχα θεματα.

4. Βλεπε 1, 2, και 3.

5. Ακομα; :2beers: :wave:
 
pardalotzatziki είπε:
Συμβουλες/Προτασεις:1. Ξεκινα φωτογραφιση.

2. Ξεκινα αλμπουμ.

3. Απαντησεις στα αντιστοιχα θεματα.

4. Βλεπε 1, 2, και 3.

5. Ακομα; :2beers: :wave:
Χαχα! Οκ!

Το 1 κ 2 έγινε με όσα βρήκα εύκολα, θα βάζω κ άλλα όταν τα βρίσκω, το 3 σιγά-σιγά, να μυηθώ στο πνεύμα του φόρουμ... ;)
 
Ψήφισα "τα'χω όλα ακόμη" μόνο που είναι στο πατρικό...Ευτυχώς η καλή μου η μανούλα στην τελευταία μετακόμιση δεν πέταξε τίποτα. Από μόνος μου έκανα μια εκκαθάριση από κάτι περιοδικά που δεν ήθελα και κράτησα Μίκυ Μάους, Ποπάυ κτλ
 
Εγώ πάλι ήμουν από τα παιδιά που παίρνω το βάρος της ευθύνης πάνω μου και ομολογώ ευθαρσώς ότι τα περισσότερα παιχνίδια σε ένα ποσοστό 70% τα ξεπάστρεψα μόνος μου..!! :sealed:

Σίγουρα θυμάμαι παιχνίδια που εξαφανιστηκαν μυστηριωδώς όπως το τεράστιο όχημα των thundercats που ακόμα ναι ναι θα το πω, όταν μπαίνω στην αποθήκη , θα κοιτάξω για χιλιοστή φορά λες και θα ξεπεταχτεί από τα έγκατα της γης.. :( Αυτό και μερικά άλλα παιχνίδια ήταν σίγουρα δάχτυλος μάνας, που θα της προσάψω το 20% των εξαφανισμενων μου παιχνιδιών..!

Το τελευταίο 10% θα το πάρω και αυτό στους ώμους μου, γιατί είχα μεγάλη καρδιά και με θυμάμαι πολλές φορές να χαρίσω σε άλλα παιδιά της γειτονιάς! :flower:

Το αποτέλεσμα? 100% εξαφανισμένα παιχνίδια..!! Δεν έχω ΟΥΤΕ ένα παιχνίδι από την παιδική μου ηλικία! :( Νομίζω δεν υπάρχει κανένα άλλο ρετρο-μελος που να μην έχει ούτε ένα για δειγμα παιχνίδια απο την παιδική του ηλικία.. :(

Γι αυτό προφανώς πήρα την εκδίκησή μου στα 30 μου :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makisimos είπε:
Δεν έχω ΟΥΤΕ ένα παιχνίδι από την παιδική μου ηλικία! :( Νομίζω δεν υπάρχει κανένα άλλο ρετρο-μελος που να μην έχει ούτε ένα για δειγμα παιχνίδια απο την παιδική του ηλικία.. :(
Ε ναι, εγώ είμαι αυτό το άλλο ρετρό-μέλος που ΔΕΝ έχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ για δείγμα παιχνίδι από την παιδική του ηλικία :cry:

Μιλάμε για πλήρη εξαφάνιση του παρελθόντος. Ευτυχώς που έχουμε κάτι οικογενειακά άλμπουμ με φωτογραφίες και βλέπω πως ήμουν μικρός. Πάλι καλά...
 
Θυμάμαι ξύπνησα ενα πρωι και έλειπαν ολα τα βιβλία μου! Ειχα ολα των εκδόσεων Πατάκη και αλλα πολλα .και μου λέει η μανα μου τα έδωσα σε μια σχολική βιβλιοθήκη ενός χωριού. Γκρρρρ

και οταν ημουν έκτη δημοτικού απλα μια μερα τα σαβουριασε επειδη μεγάλωσα.απιστευτος θυμός και κλάμα.

τραυμα μου άφησε.
 
Ανήκω & εγώ στην κατηγορία "Γιατί ρε μάνα ;". Παρόλο που διασώθηκαν αρκετά (και την ευχαριστώ γι' αυτό) όπως τα Playmobil, τα Στρατιωτάκια, οι Φιγούρες του Κατς, Εξωγήινοι & Τερατομάχοι, κάποια κομμάτια από τα Κάστρα & Πολιορκητές & μερικά επιτραπέζια.

 


Εξαφανίστηκαν ως δια μαγείας (αφού στην ερώτηση μου "Τι έγιναν;" η απάντηση είναι το κλασσικό "Δεν Ξέρω") :


 


Ένα ολόκληρο ψάθινο καλάθι με ΜΠΛΕΚ, ΑΓΟΡΙ, ΤΡΟΥΕΝΟ, ΜΑΧΗ, ΚΡΑΝΟΣ, ΕΦΟΔΟΣ, ΚΟΝΑΝ κτλ



Ένα ολόκληρο συρτάρι με διπλωμένες αφίσες από περιοδικά.



Πόστερ & Αφίσες που υπήρχαν στους τοίχους του δωματίου.



Όλα τα Ποδοσφαιρικά Άλμπουμ με αυτοκόλλητα.



Και ποιος ξέρει τι άλλο, το οποίο δεν το έχω αναζητήσει ακόμα.


 


Αχ ρε Μάνα τι μου έκανες
:cry: :cry: :cry:

 


 
Σπάνια συλλογή από κόλλες αλληλογραφίας και χαρτοπετσέτες με σχέδια που μάζευα μία μία και τις είχα στην εντέλεια και φυλαγμένες σε ένα μαύρο βινύλ, το θυμάμαι σαν τώρα, μεγάλο νεσεσέρ με φερμουάρ John Player Special. Μέγιστο παιδικό τραύμα. Έλειπα από το σπίτι, ο μικρός μπρο τα σκάλιζε με τα γειτονάκια στην αυλή και απο ότι έμαθα τα βγαλαν απ τη θήκη τους στην αυλή και τα περιεργάζονταν, ώσπου πιάνει δυνατή καλοκαιρινή μπόρα και τ αφήνουν έξω χύμα..Την επόμενη μέρα βρήκε η μάνα μου ένα μάτσο μουλιασμένα χαρτιά και νομίζοντας τα πλέον σκουπίδια τα σούταρε..! Όταν επέστρεψα μετά από κανα δυο μέρες κ έμαθα το συμβάν έπαθα σοκ! Μεγαλώσαμε και ο μπρο ακόμα μου λέει ξέρω ότι δεν θα με συγχωρήσεις ποτέ για τότε…κάθε φορά με πιάνει φρίκη και θλίψη μαζί, αλλά τι να κάνω που τον αγαπώ.. Αν και μερικές φορές μου κάνει δώρο ακόμα συλλεκτικά μικροπραγματάκια για αποζημίωση..χα χα
 
Οι αλληλογραφίες μου κ οι χαρτοπετσέτες ήταν ήδη ρετρό όταν έφτασαν στα χέρια μου από μεγαλύτερες ξαδερφες.. εγώ τις εμπλουτισα..μαζί με τηλεκάρτες κ ένα μωρό αλλά πανάκριβο για τότε.. κανονικό ριμπορν αλλά σε φάση του 80..είχα τη φαεινή ιδέα να τα πάω στο καινούριο σπίτι που νοίκιασε η μάνα μου κοντά στο πατρικό μου..η μάνα μου έφυγε νύχτα ως συνήθως κ τα πράγματα μου έμειναν εκεί να τα χαίρεται ούτε ξέρω ποιος..όταν της το ανέφερα μου είπε να πάω να τα ζητήσω.. εγώ.. ένα 11χρονο τότε από τον σπιτονοικοκυρη που έμοιαζε σαν αρκούδα?μηοως να πληρωνα κ τα νοίκια?δεν ξέρω αν αυτό αρμόζει στην κατηγορία μάνα εξαφανίζει παιχνίδια πάντως...ίσως έμμεσα..
 
Πίσω
Μπλουζα