Ποιος στα πέταξε;!

Η καλή μου η μαμά από την καλή της την καρδιά έβλεπε φτωχά παιδάκια και ξαδέρφια μου και δώσε και σώσε...στα μουλωχτά πάντα...και φυσικά ένα ένα σιγά σιγά μέχρι που καποια μέρα κατάλαβα ότι χάνονται πράγματα αλλά ήταν αργά...άσε που ΟΛΑ καταστρέφονταν μέσα σε μισή ώρα το πολύ με το που έφευγαν από το σπίτι μας....ενώ εγώ τα διατηρούσα σε υπέρ αρίστη κατάσταση...εκεί αν δεις πόσο χάλια γινόμουν που τα καπέλα και τα μαλλιά από τα Playmobil ήταν χαμένα και διαλυμένα όλα.Να μην πω για τα όπλα και διάφορα άλλα....!!!

1)Επιτραπέζια όπως Αναζητώντας πετρέλαιο (ακόμα το αναζητώ), Master Mind Φλιπεράκι κα.

2)Playmobil Δεκάδες καράβι, κάστρο western (Fort Union), sheriff Office, Sallon, Drug Store, πολλά κουτιά (15 περίπου ) με 7 και 5 Klicken (ανθρωπάκια), Ισπανούς, Ινδιάνους και Καου μποιδες. όλα τα είχα σε κατάσταση αρρώστιας (ΤΕΛΕΙΑ).

3)Γερανός LYRA

4)όλα τα χαρτάκια μου Panini από 197? μεχρι 1984 και άλλα χαρτάκια με σημαίες κρατών με ποδοσφαιριστές Έλληνες και συμπληρωμένη η Παναχαΐκή και πήρα δώρο μια κούκλα εντελώς χάλια (αφού αγοράσαμε μια κούτα χαρτάκια)

5)Την μπάλα του Superman (μια μπαλίτσα κόκκινη που την πετούσες και έκανε σαν παλαβή πάνω κάτω με απίστευτη ταχύτητα)

6)Την Τρελή μπάλα που ήταν μια μπάλα πάλι κόκκινη σαν του χάντμπολ και όταν την χτυπούσες κάτω έκανε οι να ναι

7)Στρατιοτακια 2ου παγκοσμίου πολέμου (Γερμανοί, Αμερικάνοι) και συναρμολογούμενα Τανκ και Αεροπλάνα όπως και Ιππότες σε άλογα πλαστικά.

8)Κύβος του Ρουμπικ και ένα άλλο σαν τον κύβο που ήταν ωοειδές κάπως σαν βαρέλι μικρο, με πλαστικά χρωματιστά κομμάτια και ένα κενό.

9)Το ασπρόμαυρο πρώτο μου ηλεκτρονικό με τις άσπρες μπάρες και το πιστόλι που σκοπεύεις μια άσπρη βούλα.

10)Μια μικρή πορτοκαλί οθόνη σαν μίνι τηλεόραση που έπαιζε κάτι σαν μίνι ταινιούλα με μουσικη και είχε το Σίλβεστρος τον Γάτο να κάνει σκι κατάβαση και να γίνετε χιονομπαλα και η άλλη ταινία πρέπει να ήταν με το ποντίκι τον Speedy Contzales η τα κοράκια.Δεν έπαιρνε άλλες μόνο αυτή είχε.

11)ΤΑ ΚΑΣΤΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΟΡΚΗΤΕΣ με ότι εξτρά ειχε βγει

12)Subuteo Μεξικό 1980 (τότε δεν ήταν το μουντιάλ?)

13)LYRA τραινάκι

14)έναν σκελετό που φωσφόριζε το βράδυ

15)όλα τα τετράδια βιβλία μου και γενικά σχολικά

16)Μπλουζάκια ΥΠΕΡ σπάνια ροκ συγκροτημάτων έγιναν Spongebob...

17)όλα τα περιοδικά μου Comics Mickey Mouse (τευχος 2,3,7,15 τα είχα σίγουρα),Βαβούρα, Μπλεκ, Δραγούμης, Spiderman, Superman, Zakoula,, Popeye, ΜΙΚΡΟΙ ΕΞΕΡΕΥΝΗΤΕΣ (2-3 τα εχω κάπου), και πολλά πολλά άλλα...

18)Κασσετες με Χάρι Κλυν , Μπουρνελη και παραμύθια που στο τέλος κοβόταν ο παπουτσωμένος γάτος νομίζω.

19)Τον Βιλλυ τον φίλο της Μάγιας της μέλισσας σε κούκλα πολύ καλής ποιότητας

20)Αυτοκινητάκια ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ Matchbox & Majorete και ενα κουτί με ταμπέλες και σηματοδοτες που άλλαζες το χρώμα τραβώντας ένα μικρο πλαστικό στην κολόνα

21)Στρουμφακια (της αδερφής μου ήταν της αγόραζα συνεχεία για να φτιάξει το χωριό)

22)Κονκάρδες, Ραφτα, ΦΟΥΛΑΡΙ σημαία Αμερικάνικη στην πίσω τσέπη, Αφίσες Samantha Fox, Iron Maiden, Sabrina ναι ναι!!!

23)Ποδοσφαιρακι πλαστικό με σούστες

24)Εκείνο που εμειαζε σαν κοκάλινα @@ με δυο κορδόνια και τα χτυπούσες τακ τακ τακ τακ τακ τακ πάνω από το χέρι και κάτω που είχε κάτι δαχτυλίδια στα κορδόνι για να βάζεις τα δυο δάχτυλα

25)Φακούς δώρα από τα γαριδάκια ΜΠΟΖΟ που ήταν μπρελόκ και το κουμπάκι είχε τον μποζο πάνω και ένα άλλο γαριδάκι που μέσα είχε ποδοσφαιριστές η ακόμα καλύτερα σήματα από ομάδες γκρι ασημί σκούρο σε μπρελόκ η ακόμα καλύτερα κάτι κεφάλια άσπρα πάλι μπρελόκ αλλά ήταν σαν προτομές.

26)δώρα από Γαριδάκια κάτι φανελάκια ομάδων από σακούλα που την φορούσες άσπρη μαύρη κλπ κλπ

27)Καπάκια από αναψυκτικά και άλλα μια σακούλα μεγάλη

28)Δεκάδες άστρο Μαχητές

29)Darta πλαστικός αυτοκινητόδρομος κίτρινου χρώματος που κούρδιζες το αυτοκινητάκι μπρος πίσω και το άφηνες και αυτό έκανε τον κύκλο του με μεγάλη ταχύτητα αλλά πολλές φορές δεν μπορούσε να φέρει τον ανάποδο κύκλο όλο.

30)κάτι μικρές σκαλίτσες πού είχαν έναν μικρο πλαστικό ακροβάτη και ανεβοκατεβαίνει και καποια άλλα μικρά πραγματάκια που τα κούρδιζες και αυτά και προχωρούσαν με πολύ μικρά βηματάκια (άσπρο κουρδιστήρι αυτά είχαν πολύ πολύ μικρά ποδαράκια κολλημένα)αν δεν κάνω λάθος δωράκια από συσκευασίες γαριδάκια η κάτι παρεμφερές.

31)Τον Ιπτάμενο Πειρατή που έχωνες κάτι σπαθακια και πεταγόταν

32)Τον ΠΟΝΗΡΟ ΚΟΥΜΠΑΡΑ με το χεράκι που έβαζες κέρματα και αυτό έβγαζε το χεράκι και στο άρπαζε μέσα.

33)Τα γιογιό από τα αναψυκτικά που είχε και τουρνουά τότε και Sprite, Coke Fanta στα αντίστοιχα χρώματα.

34)Το ηλεκτρονικό μου ένα μαύρο κουτάκι που το παιχνίδι έμοιαζε με space invaders & Galaxian κάπως μαζί και ένα άλλο Μπλε της Tandy σε σχήμα arcade που ήταν σαν Galaxian πάλι.

35)Κόλλες Γιούπι με το ανθρωπάκι το χαμογελαστό.

36)Το μαγικό μπαστούνι του Μάικλ Λαμάρ με την πετονιά που και καλά δεν φαινόταν και έκανες να φαίνεται ότι αιωρείται.

Αν θυμηθώ τίποτα άλλο θα σας το γράψω, δεν θυμάμαι αν ποτέ έκατσα και σκέφτηκα τι ειχα..είμαι σίγουρος ότι είχα και άλλα....
 
plintiriopiaton είπε:
1)25)Φακούς δώρα από τα γαριδάκια ΜΠΟΖΟ που ήταν μπρελόκ και το κουμπάκι είχε τον μποζο πάνω και ένα άλλο γαριδάκι που μέσα είχε ποδοσφαιριστές η ακόμα καλύτερα σήματα από ομάδες γκρι ασημί σκούρο σε μπρελόκ η ακόμα καλύτερα κάτι κεφάλια άσπρα πάλι μπρελόκ αλλά ήταν σαν προτομές.

26)33)Τα γιογιό από τα αναψυκτικά που είχε και τουρνουά τότε και Sprite, Coke Fanta στα αντίστοιχα χρώματα.34)Το ηλεκτρονικό μου ένα μαύρο κουτάκι που το παιχνίδι έμοιαζε με space invaders & Galaxian κάπως μαζί και ένα άλλο Μπλε της Tandy σε σχήμα arcade που ήταν σαν Galaxian πάλι.

35)Κόλλες Γιούπι με το ανθρωπάκι το χαμογελαστό.

36)Το μαγικό μπαστούνι του Μάικλ Λαμάρ με την πετονιά που και καλά δεν φαινόταν και έκανες να φαίνεται ότι αιωρείται.

Αν θυμηθώ τίποτα άλλο θα σας το γράψω, δεν θυμάμαι αν ποτέ έκατσα και σκέφτηκα τι ειχα..είμαι σίγουρος ότι είχα και άλλα....
Με έστειλες αδιάβαστο!!! :eek:
 
plintiriopiaton είπε:
36)Το μαγικό μπαστούνι του Μάικλ Λαμάρ με την πετονιά που και καλά δεν φαινόταν και έκανες να φαίνεται ότι αιωρείται.
καλέ μου φίλε, η μακρά απαρίθμησή σου έως το 36 έκανε την καρδιά μου να πονέσει... το εννοώ πραγματικά :icon_cry:

ειδικά το ξεχασμένο μπαστούνι του Μάικ Λαμάρ (ένας πραγματικός μάγος που έκανε το μπαστούνι του να χορεύει μόνο του!! στον αέρα) πρέπει να το είχα κάποτε κι εγώ.. Κάποτε..!
 
Πωπωωω... Έτσι στα προχειρα τη θυμήθηκες όλη αυτή τη λίστα;;; Καλά η μάνα σου η άκαρδη δεν το είχε παρατηρήσει ότι τα κράταγες σε άριστη κατάσταση; Καήμενα παιδιά! Σας λυπάτε η ψυχή μου με τέτοιο πόνο που γράφετε τι σας εξαφάνισαν!
 
H μανα μου τα κρατουσε ολα και ας φωναζα εγω πως δεν τα θελω πια και πιανουν χωρο. Φωναζα τι να τα κανω πλεον τα playmobil και αυτη μου ελεγε κρατατα να τα εχεις, παιχνιδια σου ηταν. Αρκετα παιχνιδια και περιοδικα αγορι, σπαιντερμαν, βαβουρα τα πεταξα εγω ο ιδιος (κλααααααααααψ). Μια σακουλα σκουπιδιων μαυρη γεματη pixel και user μου την "πεταξε" ο θερμοσιφωνας στο παταρι.
 
Μια σακουλα σκουπιδιων μαυρη γεματη pixel και user μου την "πεταξε" ο θερμοσιφωνας στο παταρι.
Μαύρη μέρα για το GRM... Εμένα πάλι πως σώθηκαν απο την υγρασία τα Pixel, τα User και τα Computer Games, ένας θεός ξέρει. Δεν ίσχυσε το ίδιο βέβαια και για τις δισκέτες της Amiga που καταστράφηκαν σχεδόν όλες :(
 
plintiriopiaton είπε:
Η καλή μου η μαμά από την καλή της την καρδιά έβλεπε φτωχά παιδάκια και ξαδέρφια μου και δώσε και σώσε...στα μουλωχτά πάντα...και φυσικά ένα ένα σιγά σιγά μέχρι που καποια μέρα κατάλαβα ότι χάνονται πράγματα αλλά ήταν αργά...άσε που ΟΛΑ καταστρέφονταν μέσα σε μισή ώρα το πολύ με το που έφευγαν από το σπίτι μας....ενώ εγώ τα διατηρούσα σε υπέρ αρίστη κατάσταση...εκεί αν δεις πόσο χάλια γινόμουν που τα καπέλα και τα μαλλιά από τα Playmobil ήταν χαμένα και διαλυμένα όλα.Να μην πω για τα όπλα και διάφορα άλλα....!!!
1)Επιτραπέζια όπως Αναζητώντας πετρέλαιο (ακόμα το αναζητώ), Master Mind Φλιπεράκι κα.

2)Playmobil Δεκάδες καράβι, κάστρο western (Fort Union), sheriff Office, Sallon, Drug Store, πολλά κουτιά (15 περίπου ) με 7 και 5 Klicken (ανθρωπάκια), Ισπανούς, Ινδιάνους και Καου μποιδες. όλα τα είχα σε κατάσταση αρρώστιας (ΤΕΛΕΙΑ).

3)Γερανός LYRA

4)όλα τα χαρτάκια μου Panini από 197? μεχρι 1984 και άλλα χαρτάκια με σημαίες κρατών με ποδοσφαιριστές Έλληνες και συμπληρωμένη η Παναχαΐκή και πήρα δώρο μια κούκλα εντελώς χάλια (αφού αγοράσαμε μια κούτα χαρτάκια)

5)Την μπάλα του Superman (μια μπαλίτσα κόκκινη που την πετούσες και έκανε σαν παλαβή πάνω κάτω με απίστευτη ταχύτητα)

6)Την Τρελή μπάλα που ήταν μια μπάλα πάλι κόκκινη σαν του χάντμπολ και όταν την χτυπούσες κάτω έκανε οι να ναι

7)Στρατιοτακια 2ου παγκοσμίου πολέμου (Γερμανοί, Αμερικάνοι) και συναρμολογούμενα Τανκ και Αεροπλάνα όπως και Ιππότες σε άλογα πλαστικά.

8)Κύβος του Ρουμπικ και ένα άλλο σαν τον κύβο που ήταν ωοειδές κάπως σαν βαρέλι μικρο, με πλαστικά χρωματιστά κομμάτια και ένα κενό.

9)Το ασπρόμαυρο πρώτο μου ηλεκτρονικό με τις άσπρες μπάρες και το πιστόλι που σκοπεύεις μια άσπρη βούλα.

10)Μια μικρή πορτοκαλί οθόνη σαν μίνι τηλεόραση που έπαιζε κάτι σαν μίνι ταινιούλα με μουσικη και είχε το Σίλβεστρος τον Γάτο να κάνει σκι κατάβαση και να γίνετε χιονομπαλα και η άλλη ταινία πρέπει να ήταν με το ποντίκι τον Speedy Contzales η τα κοράκια.Δεν έπαιρνε άλλες μόνο αυτή είχε.

11)ΤΑ ΚΑΣΤΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΟΡΚΗΤΕΣ με ότι εξτρά ειχε βγει

12)Subuteo Μεξικό 1980 (τότε δεν ήταν το μουντιάλ?)

13)LYRA τραινάκι

14)έναν σκελετό που φωσφόριζε το βράδυ

15)όλα τα τετράδια βιβλία μου και γενικά σχολικά

16)Μπλουζάκια ΥΠΕΡ σπάνια ροκ συγκροτημάτων έγιναν Spongebob...

17)όλα τα περιοδικά μου Comics Mickey Mouse (τευχος 2,3,7,15 τα είχα σίγουρα),Βαβούρα, Μπλεκ, Δραγούμης, Spiderman, Superman, Zakoula,, Popeye, ΜΙΚΡΟΙ ΕΞΕΡΕΥΝΗΤΕΣ (2-3 τα εχω κάπου), και πολλά πολλά άλλα...

18)Κασσετες με Χάρι Κλυν , Μπουρνελη και παραμύθια που στο τέλος κοβόταν ο παπουτσωμένος γάτος νομίζω.

19)Τον Βιλλυ τον φίλο της Μάγιας της μέλισσας σε κούκλα πολύ καλής ποιότητας

20)Αυτοκινητάκια ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ Matchbox & Majorete και ενα κουτί με ταμπέλες και σηματοδοτες που άλλαζες το χρώμα τραβώντας ένα μικρο πλαστικό στην κολόνα

21)Στρουμφακια (της αδερφής μου ήταν της αγόραζα συνεχεία για να φτιάξει το χωριό)

22)Κονκάρδες, Ραφτα, ΦΟΥΛΑΡΙ σημαία Αμερικάνικη στην πίσω τσέπη, Αφίσες Samantha Fox, Iron Maiden, Sabrina ναι ναι!!!

23)Ποδοσφαιρακι πλαστικό με σούστες

24)Εκείνο που εμειαζε σαν κοκάλινα @@ με δυο κορδόνια και τα χτυπούσες τακ τακ τακ τακ τακ τακ πάνω από το χέρι και κάτω που είχε κάτι δαχτυλίδια στα κορδόνι για να βάζεις τα δυο δάχτυλα

25)Φακούς δώρα από τα γαριδάκια ΜΠΟΖΟ που ήταν μπρελόκ και το κουμπάκι είχε τον μποζο πάνω και ένα άλλο γαριδάκι που μέσα είχε ποδοσφαιριστές η ακόμα καλύτερα σήματα από ομάδες γκρι ασημί σκούρο σε μπρελόκ η ακόμα καλύτερα κάτι κεφάλια άσπρα πάλι μπρελόκ αλλά ήταν σαν προτομές.

26)δώρα από Γαριδάκια κάτι φανελάκια ομάδων από σακούλα που την φορούσες άσπρη μαύρη κλπ κλπ

27)Καπάκια από αναψυκτικά και άλλα μια σακούλα μεγάλη

28)Δεκάδες άστρο Μαχητές

29)Darta πλαστικός αυτοκινητόδρομος κίτρινου χρώματος που κούρδιζες το αυτοκινητάκι μπρος πίσω και το άφηνες και αυτό έκανε τον κύκλο του με μεγάλη ταχύτητα αλλά πολλές φορές δεν μπορούσε να φέρει τον ανάποδο κύκλο όλο.

30)κάτι μικρές σκαλίτσες πού είχαν έναν μικρο πλαστικό ακροβάτη και ανεβοκατεβαίνει και καποια άλλα μικρά πραγματάκια που τα κούρδιζες και αυτά και προχωρούσαν με πολύ μικρά βηματάκια (άσπρο κουρδιστήρι αυτά είχαν πολύ πολύ μικρά ποδαράκια κολλημένα)αν δεν κάνω λάθος δωράκια από συσκευασίες γαριδάκια η κάτι παρεμφερές.

31)Τον Ιπτάμενο Πειρατή που έχωνες κάτι σπαθακια και πεταγόταν

32)Τον ΠΟΝΗΡΟ ΚΟΥΜΠΑΡΑ με το χεράκι που έβαζες κέρματα και αυτό έβγαζε το χεράκι και στο άρπαζε μέσα.

33)Τα γιογιό από τα αναψυκτικά που είχε και τουρνουά τότε και Sprite, Coke Fanta στα αντίστοιχα χρώματα.

34)Το ηλεκτρονικό μου ένα μαύρο κουτάκι που το παιχνίδι έμοιαζε με space invaders & Galaxian κάπως μαζί και ένα άλλο Μπλε της Tandy σε σχήμα arcade που ήταν σαν Galaxian πάλι.

35)Κόλλες Γιούπι με το ανθρωπάκι το χαμογελαστό.

36)Το μαγικό μπαστούνι του Μάικλ Λαμάρ με την πετονιά που και καλά δεν φαινόταν και έκανες να φαίνεται ότι αιωρείται.

Αν θυμηθώ τίποτα άλλο θα σας το γράψω, δεν θυμάμαι αν ποτέ έκατσα και σκέφτηκα τι ειχα..είμαι σίγουρος ότι είχα και άλλα....

Αχχχχ... Σε λυπάμαι...

Έτσι είναι η ζωή... ξεκινάς να πεις τον πόνο σου κάπου

και ανακαλύπτεις ότι υπάρχει μεγαλύτερος... Βαχχχχ...
 
Ξεκινάω από τη κατηγορία που πονάει περισσότερο...

ΠΕΤΑΧΤΗΚΑΝ

- ολόκληρη η συλλογή από playmobil (πιστέψτε με ήταν τεράστια) ανάμεσα τους και το πειρατικό καράβι, το κάστρο, και όλα τα διαστημόπλια

- τα πάντα από κάστρα και πολιορκητές

- όλοι οι χαρακτήρες από Τhundercats, He Man και GI Joe

- Εκατοντάδες στρατιωτάκια

- καμμιά 50ρια τεύχη Pixel μαζί με αρκετά User

- βιντεοκασσέτες με απίστευτο υλικό κινουμένων σχεδίων όπως Nils Holgersson, Στρουμφ, Thundercats, Ροζ Πάνθηρας κτλ...

- τη πρώτη παιχνιδομηχανή που έχει βγει ποτέ... το θρυλικο Αταρι...

- καμμιά 10ρια Handheld Game&Watch ηλεκτρονικά

- το θρυλικο view master

- αγαπημένα επιτραπέζια όπως Hotel, Monopoly, Το κυνήγι της ζωης κτλ

- άπειρες συλλογές με αυτοκόλλητα Panini (ακόμα και τον Marco Polo είχα)

Συνεχίζω με τη κατηγορία που φέρω αποκλειστική ευθύνη...

ΠΟΥΛΗΘΗΚΑΝ

- ο αγαπημένος μου Commodore 64 μαζί με καμμιά 200ρια παιχνίδια (κι αυτό για να πάρω Amiga - έπρεπε να βρώ κάποιον καλύτερο τρόπο)

Και τελειώνω με την κατηγορία που προσπαθεί να σώσει τη κατάσταση μετά τις προηγούμενες δύο...

ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ

- 3 κούτες μεγάλες (εκείνες που μπαίνουν τα γάλατα τα εβαπορέ αν θυμάστε) Μικυ Μαους και Κλασικά

- ΚΟΜΙΞ τεύχη 1-100

- Storm (τεύχη 1-10), Ερικ Καστέλ (τεύχη 1-9), Camelot 3000 (τεύχη 1-6)

- Όλα τα τεύχη από Λούκυ Λουκ, Αστερίξ και Ιζνογκούντ

- Καμμιά 200ριά αυτοκινητάκια Matchbox

- Όλο το πακέτο από Subutteo μαζι με καμμιά 70ρια ομάδες

- Τη θρυλική Amiga 500 μαζί με καμμιά 300ρια παιχνίδια

- Βιντεοκάσσετα με την αλησμόνητη παρουσία του αδερφού μου στη σειρά Α-Μπε-Μπα-Μπλομ (ναι εκείνη με τη κυρα μέλισσα και τη κυριά Τότα που στο τέλος έβλεπε μέσα από το μαγικό καθρέφτη)

Όπως και να έχει πάντως η πρώτη κατηγορία είναι εκείνη που με στοιχειώνει... γιατί ως γνωστόν όταν χάσουμε κάτι το εκτιμούμε...
 
DeadOrganPlayer είπε:
ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ- 3 κούτες μεγάλες (εκείνες που μπαίνουν τα γάλατα τα εβαπορέ αν θυμάστε) Μικυ Μαους και Κλασικά
τελείωσε.. και μόνο αυτό, από μόνο του, είναι υπεραρκετό!
 
Παντως εκτος απο τις επιζημιες παρεμβασεις τριτων ,μια απο τις ποιο απαραδεκτες πραξεις εγινε με τα χερακια μου.

Εχοντας τοτε ακομα παρα πολλα περιοδικα, -στο μπαλκονι (πιξελ ,τριποντα μεχρι καποιο τευχος τα ειχα κρατησει ολα τωρα ειναι ζητημα αν εμειναν 2-3 και το 1ο τευχος αναμεσα σ αυτα καπου χωμενο,μπλεκ και ενα σωρο αλλα σε 1 σιδεριενια ντουλαπα δεν τα χωρουσε ολα μαζι με τα playmobil & τα επιτραπεζια ) -

κατα την διαρκεια της μετακομισης προεβην στον εξης βανδαλισμο-βεβηλωση


-ανοσιουργημα-ιδιαζοντως ειδεχθη πραξη(ετσι δεν περιγραφουν ορισμενα αγριοτατα εγκληματα?).


Κρατησα οσες σελιδες με ενδιεφεραν (τοτε ) απο τα Pixel ,

και τις υπολοιπες τις πεταξα .....

Βαρεστε αλυπητα mode on .....
 
α θα τρελαθώ και θα αρχίσω να ψάχνω στα σκουπίδια μου φαίνεται....
 
Πολύ παλιά έχω κάνει και εγώ κάτι μπούρδες.....Πούλησα ένα κάρο τεύχη Μικυ Μαους Ποπαυ κλπ,Πέταξα την πρώτη μου καρασπάνια παιχνιδομηχανή Unimex Mark X που ήταν και δώρο του πατέρα μου...είμαι ελεεινός άστα...
 
Στη σειρα ενας ενας για μαστιγωμα! (και εγω μεσα βεβαια) :D
 
DeadOrganPlayer είπε:
- Βιντεοκάσσετα με την αλησμόνητη παρουσία του αδερφού μου στη σειρά Α-Μπε-Μπα-Μπλομ (ναι εκείνη με τη κυρα μέλισσα και τη κυριά Τότα που στο τέλος έβλεπε μέσα από το μαγικό καθρέφτη)
Kαταπληκτικο! Ηταν ενα απο τα τυχερα παιδακια που ζωγραφησε στο στουντιο, εδειξε την ζωγραφια του και καθισε στα τραπεζακια? Θυμαμαι οτι ηταν ολα πορτοκαλι! Αχ, θα μας πεις περισσοτερες λεπτομερειες για την παρουσια του εδω?

Πως και πηγε στο στουντιο! Λεπτομερειες, PLEASE!!!!
 
Λοιπόν, καθώς φαίνεται αυτή η δημοσκόπηση σταμάτησε να εμπλουτίζεται προς το παρόν οπότε ας βγάλουμε και το συμπέρασμα (βέβαια παραμένει ανοιχτή για όποιον θέλει να ψηφίσει)..

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών, μέχρι τώρα ψήφισαν 63 ρετρομανιακοί.

Όταν λοιπόν συνέταξα τις επιλογές, είχα την εντύπωση πως η δεύτερη επιλογή, "Τα εξαφάνισε η μάννα μου!" θα ήταν το μόνο μακρινάρι, όμως έπεσα έξω αφού και άλλες επιλογές ακολουθούν από πολύ κοντά.

Βέβαια, η μάννα, κατά παραδοχή 24 φίλων φαίνεται πως είναι πράγματι ο πρώτος εχθρός των ρετροφετίχ μας, αυτής της απτής απόδειξης πως διάολε, κάποτε υπήρξαμε παιδιά.

Δεύτερος, ακαθόριστος εχθρός, κατά ομολογία 16 φίλων, ο χρόνος που περνά και ξάφνου αναρωτιέσαι, πού πήγαν τα πράγματά μου.

Εκπλήσσομαι και ζηλεύω παράφορα λοιπόν διαπιστώνοντας πως 17 φίλοι τα έχουν όλα κρατημένα!!

7 φίλοι επιρρίπτουν ευθύνες και σε άλλα πρόσωπα, ενώ 5 παραδέχονται πως προβήκαν στην αψυχολόγητη ενέργεια να τα πετάξουν οι ίδιοι! 4 ομολογούν πως η ανάγκη για ρευστό τους οδήγησε να τα πουλήσουν (σκυλομετάνιωσαν μα γενικά προσπαθούν να δικαιολογηθούνε), και άλλοι 4 πως τους τα βούτηξαν (από τότε τα απομεινάρια Τρουένο και Μανίνα βρίσκονται σε τραπεζική θυρίδα..)

Ένας φίλος μου μού διηγήθηκε πως είχε τα κόμιξ του στο υπόγειο τα οποία καταστράφηκαν ολοσχερώς όταν αυτό μια φορά πλυμήρισε.. Εδώ φαίνεται πως μόνον 2 ζήσανε μια παρόμοια τραυματική εμπειρία φυσικής καταστροφής.

Τουλάχιστον, πιστεύω πως εμείς, θα φροντίσουμε τα δικά μας παιδιά να έχουν όταν μεγαλώσουν όλα αυτά που κάνουν την μαγική παιδική ηλικία ακόμη πιο μαγική και όμορφη. Δεν είναι έτσι;

Χαιρετισμούς,

Δημήτρης :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίστευα πως έτσι «νοικοκύρευα» το δωμάτιο...

Αυτά συμβαίνουν όταν μας μαθαίνουν πως αξία έχει μόνο το παρών και το μέλλον.
 
καλησπερα!

αααααααχχχχχχχχ φιλε μου Starbuck!!

πονεμενος και εγω!

σιγουρα το ψυχικο τραυμα που μου προκαλεσε η απωλεια των τευχων μπλεκ απο το προμελετημενο σχεδιο (μαμας) χαρακτηκε ανεξητηλα μεσα στην καρδια μου!(ηταν τσο καλο το σχεδιο που ουτε στα σκουπιδια τα βρηκα!!)

ηταν τετοιο μεγαλο το σοκ που εκανα καιρο για να συνελθω

η ρητορικη μου ερωτηση προς την μαμα-καταστροφεα ρετρο κομικς και λοιπον συναφιων(οπως τα ονομαζε η ιδια) για την βάρβαρη πράξη της ηταν η κλασικη απαντηση των μαναδων προς τα παιδια τους

τη τα θελεις ολα αυτα και τα διαβαζεις?

τι μ....ς διαβαζεις και ζαλιζεις το μυαλο σου με αυτα!!

τι θα κανεις ?θα ζησεις με αυτα μια ζωη

αργοτερα θα μεγαλωσεις και θα λες τι μ...ες διαβαζα κλπ.

(ελα ντε που λεω ακομα το αντιθετο!!)

οσο για το μοναστηρακι ας ειναι καλα φιλε μου Starbuck

(αλλα οι τιμες βρεεε παιδιιιι μου!!)

ευτηχως και οι αλλες πηγες ιντερνετ φιλοι κλπ.

αυτη ηταν η τραυματικη εμπειρια μου (απο μαμα)στο ποιος τα πεταξε!

ευτηχως ομως που τα κατεχω ξανα :) (αλλα εφαγα χρημα!!!)

παντως μια συμβουλη προς υποψηφιους μπαμπαδες!!

μην πετατε πραγματα των παιδιων σας τα οποια εχουν γιαυτα συναισθηματικη αξια!!(οπως περιοδικα παιχνιδακια!) καποτε και αυτα θα γινουν ρετρο προστατεψτε τα απο τις επιδρομεις-καταστροφεις μαμαδες!!

(εγω το κανω γιατι με συμφερει κιολας!!)

σε παρακαλω γυναικα το παιδι!!

μην πεταξεις το μπλεκ!!

(το πολυ πολυ το κραταω σε κρυσφηγετο!!ωστε να διατηρησουμε το αντεικειμενο που λεγεται ρετρο ωστε να μην χαθει ποτε απο την καρδια μας!!)

να και η περιφημη λιστα που εχαθηκε(δυστηχως!!)

παμε λοιπον:

τευχη μπλεκ

τευχη (200) αγορι

τευχη 10 σπαιντερμαν (πολλυ παλια και καρασπανια θα ελεγα!!)

playmobil παντως τυπου και καιρου!! απο καστρα καραβακια αμαξες μεχρι και windserfing!!

αυτοκολητα με τον ταρζαν(θυμαστε την παιδικη σειρα που επαιζε τοτε η ερτ2?)

αυτα ειχα με ολο το album συμπληρωμενο

αυτοκολητa album knight rider

τουρμπομαχιες (θυμαστε αυτα που επαιρνες ενα καλαμακι και φυσουσες και αυτα κανανε σβουρες)

και κατι που χαλασα μονος μου δυστηχως ειχα ολα τα τευχη τριποντο και τα πιο πολλα τα χαλασα

κρατησα μονο τις σελιδες που θεωρουσα εγω σημαντικες απο καθε τευχος!!

και αυτο το εκανα λογο ελειψης χωρου

εχω βεβαια καποια ακομα ακεραια αλλα λιγα

παντως το απιθανο ολης της ιστοριας ειναι οτι μεν η μαμα μου πεταξε ολα αυτα

τα ρετρο αντικειμενα αλλα τα αρλεκιν της τα κτατησε ολα ακεραια και αθηκτα!!!

μαλον πρεπει να τα ειχε ολα εκεινης της εποχης!!πρεπει να ειναι τουλαζιστον 500 τευχη (λεω εγω) ισως και περισσοτερα!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπως ειπα αλλου, τα κομικς τα εχω μοιρασει στα παιδια της γειτονιας... με ειχε πιασει ενα αγχος να θελω να απαλλαγω απο το μεγαλο ογκο

Ηταν μεγαλο το λαθος βεβαια.. τα παιδια της γειτονιας μονο κομικς και τετοια δεν ξερουν να εκτιμουν... και πηγαν χαμενα :(

Αυτα που μου εμειναν θελω να τα δωσω, αλλα καπου που θα πιασουν τοπο
 
Αχ!! Μου πατήσατε τον κάλο τώρα!!!

Μία οθόνη Amstrad μου την πέταξε καταλάθος ο πατέρας μου (δεν θα του το συγχωρήσω ποτέ!!! :D )

Με τις πλημμύρες του Μοσχάτου το 2002, επειδή τα είχα στο υπόγειο (που πλημμύρισε φυσικά) έχασα έναν amstrad 464, amiga 500 με την οθόνη της και έναν Spectrum....
 
Πίσω
Μπλουζα