Ποιο ήταν το αγαπημένο σας γλυκό ζαχαροπλαστείου;

Χαχαχα…τι τραβάνε οι άμοιροι οι ομογενείς μαγαζάτορες…ελπίζω να μη συνετέλεσε στο γαϊδούροφόρτωμα του αμαξιδίου και το τεστ με το σφύριγμα των σειρήνων…
 
Ωχ με βλέπω να τρέχω στο Syracuse που έχει Λιβανέζικο μπακάλικο. Πάνω από ώρα οδήγηση γι' αυτό το μαγαζί, που ευτυχώς είναι κοντά στο highway. Κάποτε είχε πολλά Ελληνικά προϊόντα αλλά μετά την είσοδο της Ελλάδας στο Euro όλο και λιγοστεύουν. Υπάρχει και ένα μαγαζί Ελληνικής ιδιοκτησίας αλλά το παίζει gourmet ethnic foods που θα πει πανάκριβο και δεν έχει πολλά ελληνικά ούτε αυτό, χώρια που είναι κάμποση απόσταση από το πρώτο. Κουραμπιέδες και μελομακάρονα δεν θα πάρω, διότι δεν αγοράζω ποτέ πράγματα που μπορώ να φτιάξω ο ίδιος, και δεν φτιάχνω πράγματα ο ίδιος γιατί βαριέμαι και δεν έχω ώρα. Αλλά μαζί με φέτα, λάδι και ελιές όλο και θα τρυπώσει και καμιά αμαρτωλή σοκολάτα ΙΟΝ με άνθη αμυγδαλιάς στο περιτύλιγμα. Και κανας χαλβάς ταχινένιος.
 
Αν θυμάμαι καλά Ελέφαντα, στα Wegmans έβρισκες γιαούρτι τοταλ, φέτα, ελιές καλαμών και προιόντα παπαδοπούλου. Τα έχουν καταργήσει;
 
Ζαλίζομαι :wacko: και πεινάω... Θέλω να τις φάω όλες :banghead:
Κ'εγω!!!! Είναι ΥΠΕΡΟΧΕΣ!!!!!

Μελομακάρονα και κουραμπιέδες μπορείς να φτιάξεις πολύ εύκολα! Τα υλικά τους είναι απλά και μπορείς να τα βρεις σε όποια χώρα και αν βρίσκεσαι.
 
Η απόλυτη βλασφημία! (και εντελώς κοροϊδία, λέω εγώ κι ας μην τρώω, γιατί το ορίτζιναλ μελομακάρονο είναι νηστίσιμο ούτως ή άλλως).
Υποθέτω ωστόσο ότι το πρόβλημα με τα κανονικά μελομακάρονα είναι για όσους έχουν κοιλιοκάκη και δεν μπορούν να φάνε γλουτένη. Δεκτό. Επίσης το χαρακτηρίζει vegan μάλλον γιατί προορίζεται και για τους απόλυτους χορτοφάγους που δεν τρώνε μέλι. ΟΚ, ας πούμε ότι κι αυτό το δέχομαι. Όμως λέει κι ότι δεν έχει ζάχαρη και για μια στιγμή σκέφτεσαι "α, ωραία, είναι και για διαβητικούς, κάποιος φρόντισε και για αυτούς τους ανθρώπους" μέχρι που διαβάζεις τα ψιλά γράμματα κάτω από τον τίτλο "τα γλυκαντικά που εμπεριέχονται ΔΕΝ είναι κατάλληλα για διαβητικούς" και ξενερώνεις τελείως. Ε μετά έχω άδικο που λέω ότι είναι κοροϊδία;
 
Αν θυμάμαι καλά Ελέφαντα, στα Wegmans έβρισκες γιαούρτι τοταλ, φέτα, ελιές καλαμών και προιόντα παπαδοπούλου. Τα έχουν καταργήσει;
Όχι, το αντίθετο.
1. Γιαούρτι βρίσκεις σε όλα τα supermarket εδώ, αλλά η ΦΑΓΕ έχει ανοίξει εργοστάσιο στη Νέα Υόρκη και χρησιμοποιεί ντόπια γάλατα (άλλωστε και στην Ελλάδα τα φτιάχνει με γάλα εισαγωγής). Σπάνια αγοράζω διότι συνήθως φτιάχνω μόνος μου, αλλά κι όταν αγοράζω δεν με ενδιαφέρει να πάρω ΦΑΓΕ, παίρνω τη μάρκα του μαγαζιού που ψωνίζω, ίδια μικρόβια έχουν :)
2. Από φέτα έχουν άπειρες μάρκες ψεύτικη (από αγελαδινό γάλα) όλα τα μαγαζιά, το Wegmans είχε από πρόβειο Ισραηλινή, Γαλλική και Mt. Vykos απλησίαστη από τιμή. Πριν λίγους μήνες έφερε και Δωδώνη αλλά σε μικρή συσκευασία, πανάκριβη. Δεδομένου ότι η φέτα αποτελεί βασικό food group μου και τρώω σε βιομηχανικές ποσότητες τι να μου πρωτοκάνουν αυτά? Αλλά χτες πήγα σε ένα τοπικό Ουκρανέζικο "Euro Foods" (όπου Euro θα πει Ανατολική Ευρώπη, Αρμενία, Τουρκία κλπ, ας έχει τη σημαία της Ευρωπαϊκής Ένωσης απ' έξω) που τον έχω πείσει να φέρει και Ελληνικά προιόντα και ξαναείχε φέτα καλούτσικη Ελληνική σε συσκευασία 2 κιλών οπότε πήρα 2 κουτιά, κι από σπόντα πήρα και μια σοκολάτα ΙΟΝ που ήδη αποτελεί παρελθόν και γλυκό νερατζάκι φλούδα. Κι έτσι γλύτωσα το Syracuse.
3. Ελιές Καλαμών βρίσκω σε διάφορα μαγαζιά, χύμα στο Syracuse, και από Amazon, δεν μου λείπουν. Μέχρι Τουρκικές έχει ένα μαγαζί εδώ, αλλά αρνούμαι να πάρω διότι πρώτον έλκω την καταγωγή μου εν μέρει από Μεσσηνία και θα ήταν ντροπή και δεύτερον θα έρθουν ο Κολοκοτρώνης κι ο Πετρόμπεης στον ύπνο μου να με βρίσουν ότι δεν απελευθέρωσαν αυτοί την Καλαμάτα για να παίρνω ελιές "Καλαμών" εκ Τουρκίας.
4. Προϊόντα Παπαδοπούλου δεν έχει το wegmans, αλλά στο Syracuse βρίσκω. Και τα αποφεύγω διότι άμα ανοίξω το κουτί με τα γεμιστά μπισκότα σε λίγο απομένουν ψίχουλα.
Μελομακάρονα και κουραμπιέδες μπορείς να φτιάξεις πολύ εύκολα! Τα υλικά τους είναι απλά και μπορείς να τα βρεις σε όποια χώρα και αν βρίσκεσαι.

Για το εύκολα το συζητάμε (βλ. παλιότερο ποστ μου για τα μελομακάρονα που έφτιαξα), αλλά συμφωνώ και γι' αυτό δεν ψωνίζω, άλλο αν δεν φτιάχνω γιατί βαριέμαι. Ωστόσο όταν σ' ένα μαγαζί βλέπεις ένα χιονισμένο βουνό από κουραμπιέδες και δίπλα του άλλο ένα αχιόνιστο από μελομακάρονα πώς να μην σου τρέξουν τα σάλια? Δεν είναι θέμα ποιότητας αλλά ποσότητας. Πόσους σπιτικούς κουραμπιέδες να φτιάξεις?
Η απόλυτη βλασφημία! (και εντελώς κοροϊδία, κλπ κλπ
Ναι, αλλά η υστερία με τα gluten free που έχει μεταδοθεί όπως όλες οι υστερίες από την Αμερική σ' όλο τον κόσμο δεν έχει σχέση με αυτούς που έχουν κοιλιοκάκη οι οποίοι είναι λίγοι. Ούτε σ' αυτούς απευθύνονται τα ράφια που είναι φορτωμένα με προιόντα από ρεβυθάλευρο, βλιτάλευρο, φακάλευρο και ό,τι τριμμένο superfood-du-jour. Παλιότερα είχαμε την υστερία με τα fat-free και τα carb-free (με αποτέλεσμα να δω μπέικον να διαφημίζεται carb-free λες και αυτό το κάνει υγιεινό). Και για να καταφέρουν να φτιάξουν αυτές τις απομιμήσεις προσθέτουν ένα κάρο πρόσθετα και χημικά, αλλά κατα τ' άλλα τα λένε "υγιεινά" διότι δεν υπάρχει κανείς έλεγχος. Και να μην υπήρχαν άπειρα vegetarian ακόμη και vegan φαγητά υγιεινότατα και νοστιμότατα να πω κομμάτια να γίνει. Αλλά όοοοχι. Πρέπει να φτιάξουμε απομίμηση hamburger. Ενώ εγώ σήμερα το βράδυ θα απολαύσω ωραιότατη φασολάδα με παρθένο ελαιόλαδο, ντοματοχυμό από τον κήπο μου, και συνοδευόμενη από ελιές καλαμών και μια λεπτή φέτα ψωμί φτιαγμένο από μένα (με αλευράκι γλουτενιούχο, αλλά και με κριθαράλευρο, λιναρόσπορο, σουσαμάκι κι άλλα ωραία). Veganότατο, νοστιμότατο, χορταστικότατο, και χάνω και βάρος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Χείμαρρος ο ελάφεντας…χαχαχα...Η Δωδώνη είναι εξαιρετική φέτα του εμπορίου και μη νομίζεις και στην Ελλάδα κοστίζει 13 το κιλό συσκευασμένη άρα αν είναι γύρω στα 10 δολ το κουτάκι του μισού εκεί είναι εντός ορίων πρωτευούσης…τα caprice τα θυμάμαι κάπου, ίσως σε κάποιο άλλο market. Πάντως θυμάμαι τις ετήσιες προμήθειες φέτας τις κάλυπταν τα μαγαζιά πέριξ του αρτόπολις στην Αστόρια…
 
Όχι, το αντίθετο.
1. Γιαούρτι βρίσκεις σε όλα τα supermarket εδώ, αλλά η ΦΑΓΕ έχει ανοίξει εργοστάσιο στη Νέα Υόρκη και χρησιμοποιεί ντόπια γάλατα (άλλωστε και στην Ελλάδα τα φτιάχνει με γάλα εισαγωγής). Σπάνια αγοράζω διότι συνήθως φτιάχνω μόνος μου, αλλά κι όταν αγοράζω δεν με ενδιαφέρει να πάρω ΦΑΓΕ, παίρνω τη μάρκα του μαγαζιού που ψωνίζω, ίδια μικρόβια έχουν :)
2. Από φέτα έχουν άπειρες μάρκες ψεύτικη (από αγελαδινό γάλα) όλα τα μαγαζιά, το Wegmans είχε από πρόβειο Ισραηλινή, Γαλλική και Mt. Vykos απλησίαστη από τιμή. Πριν λίγους μήνες έφερε και Δωδώνη αλλά σε μικρή συσκευασία, πανάκριβη. Δεδομένου ότι η φέτα αποτελεί βασικό food group μου και τρώω σε βιομηχανικές ποσότητες τι να μου πρωτοκάνουν αυτά? Αλλά χτες πήγα σε ένα τοπικό Ουκρανέζικο "Euro Foods" (όπου Euro θα πει Ανατολική Ευρώπη, Αρμενία, Τουρκία κλπ, ας έχει τη σημαία της Ευρωπαϊκής Ένωσης απ' έξω) που τον έχω πείσει να φέρει και Ελληνικά προιόντα και ξαναείχε φέτα καλούτσικη Ελληνική σε συσκευασία 2 κιλών οπότε πήρα 2 κουτιά, κι από σπόντα πήρα και μια σοκολάτα ΙΟΝ που ήδη αποτελεί παρελθόν και γλυκό νερατζάκι φλούδα. Κι έτσι γλύτωσα το Syracuse.
3. Ελιές Καλαμών βρίσκω σε διάφορα μαγαζιά, χύμα στο Syracuse, και από Amazon, δεν μου λείπουν. Μέχρι Τουρκικές έχει ένα μαγαζί εδώ, αλλά αρνούμαι να πάρω διότι πρώτον έλκω την καταγωγή μου εν μέρει από Μεσσηνία και θα ήταν ντροπή και δεύτερον θα έρθουν ο Κολοκοτρώνης κι ο Πετρόμπεης στον ύπνο μου να με βρίσουν ότι δεν απελευθέρωσαν αυτοί την Καλαμάτα για να παίρνω ελιές "Καλαμών" εκ Τουρκίας.
4. Προϊόντα Παπαδοπούλου δεν έχει το wegmans, αλλά στο Syracuse βρίσκω. Και τα αποφεύγω διότι άμα ανοίξω το κουτί με τα γεμιστά μπισκότα σε λίγω απομένουν ψίχουλα.


Για το εύκολα το συζητάμε (βλ. παλιότερο ποστ μου για τα μελομακάρονα που έφτιαξα), αλλά συμφωνώ και γι' αυτό δεν ψωνίζω, άλλο αν δεν φτιάχνω γιατί βαριέμαι. Ωστόσο όταν σ' ένα μαγαζί βλέπεις ένα χιονισμένο βουνό από κουραμπιέδες και δίπλα του άλλο ένα αχιόνιστο από μελομακάρονα πώς να μην σου τρέξουν τα σάλια? Δεν είναι θέμα ποιότητας αλλά ποσότητας. Πόσους σπιτικούς κουραμπιέδες να φτιάξεις?

Ναι, αλλά η υστερία με τα gluten free που έχει μεταδοθεί όπως όλες οι υστερίες από την Αμερική σ' όλο τον κόσμο δεν έχει σχέση με αυτούς που έχουν κοιλιοκάκη οι οποίοι είναι λίγοι. Ούτε σ' αυτούς απευθύνονται τα ράφια που είναι φορτωμένα με προιόντα από ρεβυθάλευρο, βλιτάλευρο, φακάλευρο και ό,τι τριμμένο superfood-du-jour. Παλιότερα είχαμε την υστερία με τα fat-free και τα carb-free (με αποτέλεσμα να δω μπέικον να διαφημίζεται carb-free λες και αυτό το κάνει υγιεινό). Και για να καταφέρουν να φτιάξουν αυτές τις απομιμήσεις προσθέτουν ένα κάρο πρόσθετα και χημικά, αλλά κατα τ' άλλα τα λένε "υγιεινά" διότι δεν υπάρχει κανείς έλεγχος. Και να μην υπήρχαν άπειρα vegetarian ακόμη και vegan φαγητά υγιεινότατα και νοστιμότατα να πω κομμάτια να γίνει. Αλλά όοοοχι. Πρέπει να φτιάξουμε απομίμηση hamburger. Ενώ εγώ σήμερα το βράδυ θα απολαύσω ωραιότατη φασολάδα με παρθένο ελαιόλαδο, ντοματοχυμό από τον κήπο μου, και συνοδευόμενη από ελιές καλαμών και μια λεπτή φέτα ψωμί φτιαγμένο από μένα (με αλευράκι γλουτενιούχο, αλλά και με κριθαράλευρο, λιναρόσπορο, σουσαμάκι κι άλλα ωραία). Veganότατο, νοστιμότατο, χορταστικότατο, και χάνω και βάρος.
Φασολάδα με ελιές, Παναγία μου που να φύγω. Μόνο στην κατοχή θα τρωγα φασολάδα καλά ελιές ούτε τότε.
 
Μια χαρά είναι η φασολάδα κι οι ελίτσες με το ζυμωτό ψωμάκι..Εγω θα έβαζα μέσα στο πιάτο και καυτερή πιπεριά τριμένη ,το τουρκάκι που έλεγε η γιαγιά μου ,μπούκοβο το λένε κάτι σεφ στο tv..:worship:
 
Μια χαρά είναι η φασολάδα κι οι ελίτσες με το ζυμωτό ψωμάκι..Εγω θα έβαζα μέσα στο πιάτο και καυτερή πιπεριά τριμένη ,το τουρκάκι που έλεγε η γιαγιά μου ,μπούκοβο το λένε κάτι σεφ στο tv..:worship:
Έπρεπε να ήμουν πελουσια
 
Γούστα είναι αυτά. Εγώ σιχαίνομαι τις φακές και τις πιπεριές.

@foutix, Caprice έβρισκα πολύυυυ παλιά στο TJ Max. Αλλά αν μιλάμε για Αστόρια, τι χρειάζονται τα άλλα μαγαζιά όταν υπάρχει το Titan Foods? Εκεί είχα δει πρώτη φορά καλαθάκι Λήμνου! Υπάρχει και το Mediterranean Foods αλλά δεν είναι τόσο μεγάλο.
 
Μια χαρά είναι η φασολάδα κι οι ελίτσες με το ζυμωτό ψωμάκι..Εγω θα έβαζα μέσα στο πιάτο και καυτερή πιπεριά τριμένη ,το τουρκάκι που έλεγε η γιαγιά μου ,μπούκοβο το λένε κάτι σεφ στο tv..:worship:
Ούτε εγώ τρώω φασολάδα, μαζί με τα παντζάρια (τα οποία κάνουν μια μισητή κατηγορία από μόνα τους), το σπανακόρυζο και το κοκκινιστό αρνί για μακαρονάδα είναι στη μαύρη λίστα των φαγητών που απεχθάνομαι από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Το ζυμωτό ψωμάκι όμως είναι ένα όνειρο. Να 'ναι καλά οι γιαγιάδες μου εκεί πάνω που είναι πια, που μ' έμαθαν να φτιάχνω και προζύμι και ψωμί από νωρίς κι έτσι δεν έχω τόση ανάγκη το φουρνο της γειτονιάς. Ειδικά στο πρώτο μεγάλο lockdown αυτή η γνώση με έσωσε.
@elephadas Κάνω προζυμένιο ολικής εδώ και χρόνια αλλά τη συνταγή σου με τα κριθάρια θα στη ζητησω σίγουρα.

Να ξαναγυρίσουμε όμως κάποια στιγμή στα γλυκά.
 
Ούτε εγώ τρώω φασολάδα, μαζί με τα παντζάρια (τα οποία κάνουν μια μισητή κατηγορία από μόνα τους), το σπανακόρυζο και το κοκκινιστό αρνί για μακαρονάδα είναι στη μαύρη λίστα των φαγητών που απεχθάνομαι από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Το ζυμωτό ψωμάκι όμως είναι ένα όνειρο. Να 'ναι καλά οι γιαγιάδες μου εκεί πάνω που είναι πια, που μ' έμαθαν να φτιάχνω και προζύμι και ψωμί από νωρίς κι έτσι δεν έχω τόση ανάγκη το φουρνο της γειτονιάς. Ειδικά στο πρώτο μεγάλο lockdown αυτή η γνώση με έσωσε.
@elephadas Κάνω προζυμένιο ολικής εδώ και χρόνια αλλά τη συνταγή σου με τα κριθάρια θα στη ζητησω σίγουρα.

Να ξαναγυρίσουμε όμως κάποια στιγμή στα γλυκά.
Για το ζυμωτό ψωμί συμφωνώ απόλυτα με Μερέντα θα ναι όνειρο
 
@elephadas 2 φορές έτυχε να βρεθώ Αστόρια για προμήθειες, οπότε όταν βρήκα 10 κιλό τενεκέ δε το πολυέψαξα παραπάνω...χεχεχε

Επανερχόμενος με το κύριο θέμα του νήματος, θυμάμαι ότι 2 φορές που φτιάξαμε μελομακάρονα με ελληνικό μέλι με την κοινότητα στο μέρος που βρισκόμουν, δεν έμεινε ούτε ψίχουλο...
 
Τα επάνω τα ξέρω απλώς "βουτήματα" (για τα οποία τρελαίνομαι). Αυτά που ξέρω για πτι-φουρ (και για τα οποία τρελαίνομαι) είναι μικρά, στρογγυλά, με ζαχαρένια κρούστα - γλάσο απ' έξω.
1670965053173.png
Βλέπω όμως ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει από τον καιρό μου. Αν βάλω ελληνικά στο google "πτι φουρ" βλέπω κυρίως "βουτήματα" ενώ αν βάλω "petit four" βλέπω αυτά που ξέρω. Ίσως όταν πρωτοεμφανίστηκαν στα ελληνικά ζαχαροπλαστεία να ήταν αντίγραφα των γαλλικών κι έτσι να τα έμαθα εγώ, αλλά με τον καιρό η χρήση τους επεκτάθηκε.

Όσο για το δεύτερο γλυκό που θυμάται η αριάδνη., δεν έχουμε αρκετές πληροφορίες. Μπορεί να είναι σαραγλί (για το οποίο τρελαίνομαι). Μπορεί να είναι κάποιο άλλο είδος τυλιχτού μπακλαβαδοειδούς, με γέμιση απλού μπακλαβά ή φλογέρας (που έχει και αυγό και άλλα πιο πολύπλοκα). Για όλα αυτά τρελαίνομαι.

Δεν ξέρω αν το υποψιαστήκατε, αλλά τρελαίνομαι για γλυκά.
 
Πίσω
Μπλουζα