Ποιο ήταν το αγαπημένο σας γλυκό ζαχαροπλαστείου;

Δηλαδή αν μέσα στις γιορτές ,σε διάστημα 10 ημερών δηλαδή , φας 2-3 άντε 4 κουραμπιέδες με το καφεδάκι σου
Ετσι ετσι, αυτο ακριβως κανω με καθε καφεδακι. Πεινω μονο 2 την ημερα, εναν πρωι, εναν απογευμα με 2 κουραμπιεδακια, 2 μελομακαρονα. Ειμαι και σε καποια ηλικια και πρεπει να προσεχω.
Καλα η ΤΙΝΑ δεν εχει προβλημα και 20 κουραμπιεδακια να φαει στην καθησια της, το βραδυ 3 ωρες χορευοντας και τραγουδοντας, θα καψει 3 φορες τοσους. Τι να πεις? simly the best
 
Τελευταία επεξεργασία:
θυμαμαι πάντα υπήρχαν στο σπίτι σοκολατάκια noisetta, δεν μου άρεσαν λόγω του φουντουκιού, προτιμούσα τις σκέτες σοκολάτες γάλακτος αλλά όταν με έπιανε τρελή επιθυμία για γλυκό, έπαιρνα κρυφά και έτρωγα 1-2 σοκολατάκια...
 
θυμαμαι πάντα υπήρχαν στο σπίτι σοκολατάκια noisetta, δεν μου άρεσαν λόγω του φουντουκιού, προτιμούσα τις σκέτες σοκολάτες γάλακτος αλλά όταν με έπιανε τρελή επιθυμία για γλυκό, έπαιρνα κρυφά και έτρωγα 1-2 σοκολατάκια...
Αχ καλή καλή και η noisetta τι να λέμε τώρα
 
θυμαμαι πάντα υπήρχαν στο σπίτι σοκολατάκια noisetta, δεν μου άρεσαν λόγω του φουντουκιού, προτιμούσα τις σκέτες σοκολάτες γάλακτος αλλά όταν με έπιανε τρελή επιθυμία για γλυκό, έπαιρνα κρυφά και έτρωγα 1-2 σοκολατάκια...
Ααα... κι εγώ τα έτρωγα στην ανάγκη κι έφτυνα το φουντούκι :)
 
Για μένα ήταν μια σοκολατίνα με το όνομα Ideal σε ένα ζαχαροπλαστείο στην Καλαμάτα και ένα γλυκό με το όνμα "αραπίνα" στο Αιγάλεω. Και τα δύο είχαν το όνομα των ζαχαροπλαστείων τα οποία δυστυχώς δεν υπάρχουν πλέον.
 
Τι αντίο... εγώ θα ξαναφτιάξω κουραμπιέδες επειδή του γιου μου δεν του αρέσουν του εμπορίου με το αμύγδαλο μέσα!!
 
Τι αντίο... εγώ θα ξαναφτιάξω κουραμπιέδες επειδή του γιου μου δεν του αρέσουν του εμπορίου με το αμύγδαλο μέσα!!
Γιατί όχι; Μια χαρά γλυκάκι είναι ο κουραμπιές, κακώς τον έχουμε συνδέσει μόνο με τα Χριστούγεννα.
Ο κουραμπιές παραδοσιακά βέβαια θέλει αμύγδαλο, αλλά και χωρίς μια χαρά είναι! Κάποτε πιτσιρικάς θυμάμαι είχα πετύχει σε ένα mini market κάτι κουραμπιέδες χωρίς αμύγδαλο που έλιωναν στο στόμα.. Κόλαση!
 
Ξέρει κανείς τι είναι τα φοντάν ;; Έψαξα αλλά βρήκα μόνο συνταγές για κάτι κρέμες .Κάτι άλλο εννοούσαν παλιά όταν έλεγαν για φοντάν .
ξερω αλλα αδυνατω να το περιγραψω
παντως το κανονικο αυθεντικο φονταν ειναι κατι συγκεκριμενο,μεταγενεστερα ετσι ελεγαν γενικα το κερασμα,εξαιτιας οτι φοντανιερα ελεγαν εκει οπου μπορει να κρυβοταν και αλλο κερασμα,σοκολατακι κα
 
Πίσω
Μπλουζα