Ποιο ήταν το αγαπημένο σας γλυκό ζαχαροπλαστείου;

ε άρα λάθος έκανε ο γιατρός ξέρω 'γω εγώ προσπαθώ να κόψω τελείως τα γλυκά και δεν παίρνω καθόλου γλυκά από ζαχαροπλαστείο μιας και είναι και αυτά ακριβά μπας και πέσει λίγο η μπάκα. πάντως αυτός ο γιατρός έχει λίγο περίεργες απόψεις και είναι εναντίον της κλασσικής ιατρικής.
Στο έντερο τα γλυκαντικα κάνουν φούσκωμα και έτσι χορταίνεις, αυτό έχω δει από εμπειρία και δεν ανεβάζουν σαχαρο σε λογικές ποσότητες πάντα. Η ζάχαρη είναι επιζημια για πολλά πράγματα παιδιά , όπως και το λίπος. Θέλει μέτρο.
 
Τα κώκ τα μεγάλα όμως, όχι τα μικρούλια. Μου θυμίζουν τους παππούδες μου.
Όταν ήμουν μικρή και με άφηναν 2-3 μέρες στους παππούδες στο χωριό, όταν γύριζε απ΄ το καφενείο ο παππούς το μεσημέρι μου έφερνε ένα μεγάλο κώκ, για μετά το φαγητό. Αυτό το χειμώνα, το καλοκαίρι παγωτό Marengata.
 
Το βάζω στην 5άδα μου ever. Μου αρέσουν τόσο πολύ. Το μυστικό είναι να μην φας πολλά και λιγωθείς. Αλλά πως γίνεται αυτό. :D
Πως είναι να λιγωνεται κάνεις; το κάνω εικονα
 
Πως είναι να λιγωνεται κάνεις; το κάνω εικονα
Ψάχνεις για νερό και το πίνεις σαν να γύρισες από την έρημο. :lol:
Και αφού στανιάρεις, συνεχίζεις να τρως τουλουμπάκια.
 
Ψάχνεις για νερό και το πίνεις σαν να γύρισες από την έρημο. :lol:
Και αφού στανιάρεις, συνεχίζεις να τρως τουλουμπάκια.
Ακούς μωρέ @elephadas τι λένε, έλα να τους κάνουμε πλύση εγκεφάλου με την στεβια
 
^^^ Μα νερατζάκι στο σουλτάν; Τι αρρωστημένη φαντασία είναι αυτή; Βάλε ένα κερασάκι να έρθει στα ίσα του, να δώσει και χρώμα.
Επίσης διαπιστώνω μια υποψία κανέλας στο καταΐφι. Μήπως δεν είναι σουλτάν αλλά κάτι άλλο; πάντως η εικόνα είναι ίδια όπως το φτιάχνει η μάνα μου (με κερασάκι στην κορυφή πάντα).

Κατά τα άλλα διάβασα τις τελευταίες δύο σελίδες και με την ανάγνωση μόνο ήπια μισό μπουκάλι νερό. Α πα πα, πολύ σιρόπι! Συμφωνώ με τη @Ράγια . Κωκ και είμαι τρισευτυχισμένη!
 
όπως λέμε ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

Νουαζέτα από εμένα...αν και με χάλαγε κάπως το φουντούκι
 
το κανονικό του όνομα είναι σαβαρέν
Εγώ "μπαμπα" το ήξερα και ετσι το προωθούσαν τότε...θυμαμαι και χειρογραφη πινακιδα σε περιφερειακο αθηναϊκο ζαχαροπλαστείο! Φαντάζομαι όμως ότι ειναι ξενικό γλυκό οπότε εσύ θα έχεις δίκιο για την διεθνή του ονομασία! Άρα...ενα κιλό μπαμπάδες σαβαρεν παρακαλώ!!!
 
Εγώ "μπαμπα" το ήξερα και ετσι το προωθούσαν τότε...θυμαμαι και χειρογραφη πινακιδα σε περιφερειακο αθηναϊκο ζαχαροπλαστείο! Φαντάζομαι όμως ότι ειναι ξενικό γλυκό οπότε εσύ θα έχεις δίκιο για την διεθνή του ονομασία! Άρα...ενα κιλό μπαμπάδες σαβαρεν παρακαλώ!!!
κι εγώ "μπαμπά" το έμαθα. το "σαβαρέν" το διδάχτηκα πολύ αργότερα από βιβλίο ζαχαροπλαστικής!!
 
Οι μπαμπαδες εινα τα σαβαρεν και τα σαβαρεν ειναι οι μπαμπαδες. Το γλυκο κυκλοφορει και με τις δυο ονομασιες, αλλα οπως λεει και ο Γιωργος Κωνσταντινου για το προφιτερολ "Δε θελω να το μαθω. Θελω να το φαω." :D
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα