Ποιο ήταν το πρώτο σας κινητό τηλέφωνο;

Το πρώτο μου κινητό είναι (γιατί δουλεύει ακόμα) ένα Nokia 3310 το οποίο το απέκτησα (μάλλον μου το κάνανε δώρο) το Πάσχα του 2001. Το κινητό το χρησιμοποίησα για 4 χρόνια, μέχρι που πήρα αυτό που έχω τώρα ,ένα Nokia 6670.

Σε αυτό το διάστημα η μπαταρία του τα 'φτυσε (γύρω στον τρίτο χρόνο) όπου μέσω μιάς πατέντας που έκανα κατάφερα και έβαλα μπαταρία από Nokia 5210!

Πάρα πολύ καλό κινητό και αρκετά ανθεκτικό!
 
nokia7110.jpg

Το πρώτο μου ήταν ένα Nokia 7110 που αγόρασα στη Λήμνο. Το ίδιο νούμερο έχω κρατήσει από τότε. Το άναψα προχτές για να κάνω δοκιμές με κάποιες SIM και λειτουργεί ακόμα.

Θυμάμαι είχα αγοράσει σειριακό καλώδιο και το είχα συνδέσει με το Nokia Logomanager. Και έστελνα σε φίλους και γνωστούς το όνομά τους σε λογότυπο παροχέα και διάφορα ringtones. Γινόταν χαμός τότε.

Μετά πέρασα σε Symbian λειτουργικά και τα καλούδια τους. Το 3650 αρχικά, και έπειτα για ένα ΠΟΛΥ μεγάλο διάστημα το NGage. Το αγάπησα πάρα πολύ για τα υπέροχα παιχνίδια του, αλλά δυστυχώς όταν μιλούσες αισθανόσουνα πολύ χαζός, καθώς το κρατούσες και μιλούσες λες και κρατούσες ένα κομμάτι πίτσα. Suuucks :rolleyes:

Τελικά κατέληξα σε αυτό που κρατάω τώρα, ένα Qtek S100 το οποίο είναι και PocketPC και τα κάνει όλα και συμφέρει. Και ετοιμάζομαι να πάρω είτε κάποιο Glofiish είτε κάποιο ETEN HTC. Άμα συνηθίσεις στο PocketPC και στις ευκολίες που προσφέρει, δεν το αλλάζεις με τίποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Badge είπε:
Το πρώτο μου ήταν ένα Nokia 7110 που αγόρασα στη Λήμνο

-----OFF TOPIC------

Στη Λημνο ησουν οντας φανταρος να υποθεσω;

----OFF TOPIC CLOSED-----
 
(μη βαλεις στοιχημα...θα το χασεις :biglaugh: )
 
Badge είπε:
sidetalkin.jpg
im000343.jpg


Μετά πέρασα σε Symbian λειτουργικά και τα καλούδια τους. Το 3650 αρχικά, και έπειτα για ένα ΠΟΛΥ μεγάλο διάστημα το NGage. Το αγάπησα πάρα πολύ για τα υπέροχα παιχνίδια του, αλλά δυστυχώς όταν μιλούσες αισθανόσουνα πολύ χαζός, καθώς το κρατούσες και μιλούσες λες και κρατούσες ένα κομμάτι πίτσα. Suuucks :rolleyes:
Ένα παιδί στη δουλειά είχε το N-Gage και έτρωγε πολύ δούλεμα όταν τον έβλεπαν να μιλάει στο κινητό.

Του λέγανε ότι είναι σα σουβλάκι :biglaugh::biglaugh:
 
Το 7110 παραμένει ένα κορυφαίο κινητό....
 
Το πρώτο μου κινητό ήταν το ERICSSON GA628...

[edit] dead imageshack photo [edit]

Η πρόσοψη του ήταν αυτή, κάτω αριστερά...

Το έχω ακόμα... Μετά από αλλεπάληλες σκασές, δε λειτουργεί πια...

Τώρα έχω το NOKIA 3210.... Το ξέρω, ρετρό είναι και αυτό, αλλά την κάνει τη δουλειά του... Αθάνατο! Απλά δεν είμαι technology freak στα κινητά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO έχω ΔΥΟ 3210 και τα έχω αναστήσει, αλλά δεν κρατάει η μπαταρία τους. Μπας και ξέρεις που μπορώ να βρω καινούργιες; Όχι απαραίτητα ΝΟΚΙΑ. Και τρίτου κατασκευαστή μου κάνουν.

Ακολουθώ κι εγώ την δική σου πορεία νησάφι με τα κινητά. Όσο πιό παλιό τόσο πιό καλό. 628 έχω κι εγώ και δεν λειτουργεί. Αλλά και τα δύο 318 λειτουργούν τέλεια, εκτός από το γεγονός ότι η από δεκαετίας μπαταρίες τους τά χουν φτύσει από καιρό!
 
Όπως λες κι εσύ αγαπητέ pooky, νησάφι με τα κινητά!

Το ένα είναι slim, το άλλο έχει 50megapixels, άλλο είναι για γυναίκες, άλλο έχει καθρεφτάκι για να βάφεσαι, άλλο βγάζει βόλτα το σκύλο, κλπ κλπ κλπ...

Μας δημιουργούν επιπλέον ανάγκες για να μαζεύουν το "χαρτί"...

Τέλος πάντων.... σημεία των καιρών...

Όσον αφορά τις μπαταρίες, εαν έχεις προσπαθήσει σε Γερμανούς κλπ., ρίξε μια ματιά σε κάτι συνοικιακά μαγαζάκια με μπαταρίες... Θα κοιτάξω και εγώ, στο πολυκατάστημα που δουλεύω, μήπως έχει ξεμείνει τίποτα στην αποθήκη...

I'll let you know...
 
Thanks DINO.

Γουστάρω να μοστράρω κινητά επταετίας και βάλε φάτσα κάρτα σε βλαμμένα παντός είδους που πιστεύουν ότι αν έχουν ένα "καλό" κινητό έχουν γίνει και κάτι. Πάντως έχω να πληρώσω κινητό πάνω από 5 χρόνια (το τελευταίο που πήρα ήταν ένα 3310) μια και δεν μπορείς να φανταστείς πόσες συσκευές περνάνε από τα χέρια μου που είτε έχουν μια μικροβλάβη και φτιάχνονται, είτε λόγω μιας γρατζουνιάς (που για να τη δεις θες μικροσκόπιο) κάποιο κοριτσάκι τα θεωρεί σκουπίδια, είτε λόγω κυκλοφορίας νέων μοντέλων οι κάτοχοί τους τα πετάν στα σκουπίδια.

Θα περιμένω νέα σου.
 
Το πρωτο μου εμενα ηταν το θρυλικο GA628,τελειο με μπλε προσοψη και μετα πηρα κατι προσοψεις του Picaso που εβγαλε η ericsson,απο τοτε εχουν περασει πολλα,προχθες ομως που το φορτισα και εβαλα την καρτα μου μετα απο πολα χρονια δεν την αναγνωριζει πιθανος γιατι εχουν αλλαξει οι καρτες και τις πιο συνχρονες δεν μπορει να τις διαβασει

pooky μπορω να σου βρω αν θελεις μπαταρια αν δεν βρηκες ακομα,ειμαι θεσσαλονικη.
 
Φίλε playmobil δεν βρήκα ακόμα για το 3210.

Αν ξέρεις μέρος πές τον Akmaka θα τον στείλω να πάρει και να μου την στείλει.

Εγώ ανεβαίνω πάνω συχνά - κοντά, αλλά τώρα πριν το Πάσχα δεν το νομίζω.

P.S. Αν είναι κάρτα Cosmote δεν θα την δει γιατί δεν είναι στην μπάντα GSM900 αλλά στην 1800.

Το 318 μου βλέπει κανονικά κάρτα Wind και Vodafone!!!!!! Αν και εδώ οι μπαταρίες τα έχουν πάιξει εντελώς, τα πράγματα είναι πιό εύκολα μια και αλλάζουν τα εσωτερικά στοιχεία της μπαταρίας.
 
καλησπερα pooky,παρειγγειλα μπαταρια βγαινει γυρω στα 15 ευρω εστειλα σου στελνω με Pm το κινητο μου αν την θες,για να συνενοηθουμε ειναι σε imitasion καινουργεια αν δεν την θες δεν πειραζει την εψαχνα και εγω θα την δοσω καπου.

Σχετικα με την καρτα sim οχι ειναι wind δεν ξερω τη γινεται,τελως παντων δεν πειραζει.
 
nokia 1611 και εγω.μου ειχε πεσει στο metropolis και εφτασε στον κατω οροφο και δεν επαθε τιποτα.τανκ!
 
Telital-GM-410-1.jpg

telital GM410! σε μαύρο το έιχα! το αγόρασα προς το τέλος του 99.ο γερμανός το διαφήμιζε τότε ως το φθηνότερο καρτοκινητό της αγοράς. θυμάμαι το είχα αγοράσει 40.000 και είχε χρόνο ομιλίας 20.000

έχω τον ίδιο αριθμό από τότε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πωπω telital εβγαλε 2 μοντελα τα εφερνε μονο ο γερμανος αποκλειστικα αυτο ηταν το καλο μοντελο εβγαζε και ενα αλλο πιο φτηνο,τα εφαγα στην μαπα στο γερμανο που δουλευα!!
 
Το πρώτο μου κινητό ήταν η παντόφλα NOKIA 1610 (1998 ή 1999). Μάλιστα θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι τότε η Panafon (μπορεί και η Telestet) είχε εντελώς δωρεάν τα SMS, με αποτέλεσμα ο αναλυτικός λογαριασμός να ερχόταν 20 σελίδες από τις οποίες οι 18 ήταν με τα δωρεάν SMS! :animeek:
 
dionik είπε:
Το πρώτο μου κινητό ήταν η παντόφλα NOKIA 1610 (1998 ή 1999). Μάλιστα θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι τότε η Panafon (μπορεί και η Telestet) είχε εντελώς δωρεάν τα SMS, με αποτέλεσμα ο αναλυτικός λογαριασμός να ερχόταν 20 σελίδες από τις οποίες οι 18 ήταν με τα δωρεάν SMS! :animeek:


:animeek:

αυτό το δωρεάν δεν το πρόλαβα. Με panafon σύνδεση και γω έτυχε να πληρώσω λογ/μο για sms μόνο 180.000 δρχ! Σωτήριον έτος 2000

:rip:
 
Πίσω
Μπλουζα