Ποιο ήταν το πρώτο σας κινητό τηλέφωνο;

Πρωτο κινητο το Motorola AM3180. Kαποτε πισω στο 1999 στο Νησι των Ιπποτων που υπηρετουσα την μαμα πατριδα. Αξεχαστο κινητο ακομα το εχω δεν δουλευει η μπαταρια ομως.... 34000 δραχμουλες και μονο panafon η telestet καρτα. Ακολουθησαν το Nokia 3210, το t18, t20, t39 (το καλυτερο κινητο της ericsson!!!!), t65 (ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ μπαταρια) motorola v50, nokia 6610 και ολα αυτα μεχρι να ερθει το σκυλι των σκυλιων. Το απολυτο SIEMENS M55!!!!!! Xτυπηματα στους τοιχους στα πατωματα πτωσεις απο τραπεζια.... ΧΑΜΠΑΡΙ ο Τρυφωνας! Εννοειται δουλευει ΤΕΛΕΙΑ ακομα παρα τις εκδορες και την ταλαιπωρια. Μade in Germany για να μην ξεχνιομαστε. Μετα το Panasonic Χ70 και 420 euros αγορα.... Πανεμορφο, σκυλι, φανταστικο για την εποχη του. Επειτα τα GX25 (φοβερες photos), k510, w810 (απειρα προβληματα - δυστυχως!!!!), και τωρα το κ800 μαζι με ενα motorola w270 για εφεδρεια..... Oυφ..... Τελικα οσο παλιοτερα τοσο καλυτερα..... :)

Παρτε και ενα λινκ για να δειτε ποια ηταν τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ κινητα.....

Nokia 3210 unter Wasser

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 1999 μου πήραν ένα ericsson παντόφλα καρτοκινητό στην τιμή των 15000 δρχ!Μοντέλο δεν θυμάμαι κάτι με SG είχε σχέση!
 
αυτο ηταν το πρωτο μου κινητο και ο λογος που το αγορασα ηταν γιατι δεχοταν μπαταριες.

Alcatel-One-Touch-Easy.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταίως ζαχαρώνω αυτό. Για συλλογή, όχι για χρήση. Ηταν το πιο εύχρηστο κινητό που είχα ποτέ.
 
Sony (σκέτο) Ζ1 plus.

soz1pb.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ericsson GF768 ftw!

Το αγόρασα το 2000 μέρος του πακέτου BeFree τηςTelestet

Έκανε 58.000 δρχ!

ericsson .jpg

ericsson gf768.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 768 ηταν πολυ της μοδας τοτε. :thumbup:

Aντε μετα απο 3 χρονια που εχει ανοιξει το θεμα ,να σας αποκαλυψω και εγω το πρωτο μου κινητο. :D

BOSCH 908 με αρκετες καινοτομιες για την εποχη.

bosch_908.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχεις μια εμμονη να αγοραζεις τηλεφωνα απο κατασκευαστες ψυγειων και κονσολες απο κατασκευαστες τηλεορασεων...
 
Wally είπε:
Εχεις μια εμμονη να αγοραζεις τηλεφωνα απο κατασκευαστες ψυγειων και κονσολες απο κατασκευαστες τηλεορασεων...
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

:bow: :bow: :bow:

Κι άλλη μία υποψηφιότητα για best post of 2009 !!!! :bow: :bow:
 
Ειχε dot-matrix οθονη και μεταλικο φινιρισμα,λεπτο για την εποχη και αλλα καλουδια που τα εχω ξεχασει.

Μεχρι και νετ καπως εμπαινε (απο την μπαλκονοπορτα).
icon10.gif


Καποια στιγμη αξιζει ξεχωριστο review.

 

 


Το σχολιο σου κορυφαιο. :D

 
 

 


Θυμαστα εκεινη την διαφημιση της Erricsson με τον ΕΤ και το εν λογω εξυπνο κινητο με την καινοτομια της εποχης του μιλουσες και επαιρνε το νουμερο.



How retro.
:rofl:
 
Motorola C520. Ένα ακόμη τηλέφωνο με τη φοβερή μόντα των ΑΑ μπαταριών...μια ομορφιά... Μετά πήρα 5110 και είδα το φως μου.

...motorola... αισχρά τηλέφωνα...Θυμάμαι ένα Startac ενός φίλου, μοντέλο κάπου 99-2000, δεν είχε ξυπνητήρι! μην αναφέρω το προγραμματιστικό έγκλημα μη πρόσβασης στον κατάλογο κατα την εισαγωγή αποστολέα στο γραπτό μήνυμα. Κάτι το οποίο τα ακολουθούσε χρόνια.
 
Το δικό μου πρώτο κινητό ήταν , Γενάρης του 1998 , Motorola CD 930 σε μπλε χρώμα.

Motorola CD 930.jpg

Τον επόμενο χρόνο , Γενάρης 1999 πήρα ericson 788 γκρί

ericsson gf788.jpg

To 2000 πήρα Siemens M35i μαύρο

Siemens M35i.jpg

Το 2002 πήρα Alcatel One Touch 715

Alcatel-One-Touch-715-1.jpg

Το 2004 πήρα Alcatel OT 565

Alcatel-One-Touch-565-3.jpg

To 2007 πήρα Sony Ericsson K610im

sony-ericsson-k610im.jpg

Κριτήριο μου ίσως ήταν για κινητά , να μην θεωρούνται μούρη από ξανθιά θαμώνα μουράτης καφετέριας!

Μάλλον να τα μισεί καλύτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
image-sony-ericsson-z600-184.jpg

Sony-Ericsson-Bluetooth-Car-100.jpg

Αυτό είναι το πρώτο μου κινητό που αν και πανέμορφο και με δυνατότητα αλλάγης προσόψεων ήταν απογοητευτίκα αδύναμο και με μερικά mb μνήμη. Το παράδοξο έιναι οτί ένα απ'τα αξεσουάρ του έιναι κανονικό χειριστήριο και ακόμα ένα τηλεκατευθυνόμενο αμαξάκι! (φυσικά τα έχω πα΄ρει και τα δύο :p )

Πριν μερικούς μήνες κοιτάζοντας τυχαία μια βιτρίνα ενός videoclub(!) είδα κάτι που δεν πίστευα στα μάτια μου...ένα Nokia N-Gage!!

nokia n-gage.jpg

,μπήκα μέσα ρώτησα αν είναι άδειο κουτί και το πήρα αμέσως χωρίς δευτερή σκέψη αφού πηγα σπίτι και έφερα χρήματα.

Απίστευτο κινητό με φοβερές multitasking δυνατότητες. Τρομερά βολικό στην πληκτρολόγηση και στα παιχνίδια (έχει ένα σωρό+emulators) αν και λιγάκι άβολο στις συνομιλίες λόγο της θέσης του ηχείου(χρησιμοποιω και έχω καταβολευτεί το handsfree) το μόνο που λείπει έιναι είναι το να δέχεται μεγαλύτερη από 1 γιγα μνήμη και οτι δεν έχει ιντερνετ :(

Πολλοί ίσως θα το χαρακτήριζαν "παιχνιδομηχανή που παίρνει τηλέφωνα" δεν τους αδικώ #) εξάλλου γι'αυτό το πήρα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To πρωτο μου κινητο ηταν το Ericsson 388GF

ericsson gf-388.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] dead imageshack photo [edit]

nokia 5110! Φοβερο κινητακι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ericsson t10.jpg

Ericsson t10 Δεκεμβρης του 2000 με το ζορι λογω στρατου. Ημουν απ αυτους που αντισταθηκαν παρα πολυ στην κινητομανια γιατι μου την εσπαγε να με βρισκουν ανα πασα στιγμη.

ακολουθησε αυτο

Ericsson-T20s-2.jpg

το οποιο κρατησε πολυ παρολη την κακομεταχειριση. Εξακολουθω να μην ενδιαφερομαι για κινητα. Εχω ενα τ715 και αυτο απο την επιδοτηση. Ουτε που με νοιαζουν iphone κτλ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πρώτο μου

Panasonic G450, σκυλί ο άτιμο.

panasonic g450.jpg

Το επόμενο μου ήταν το Siemens M35i(σιχτίρ), απαίσιο κινητό το πληκτρολόγιο του μου θύμιζε κακό after market ανταλλακτικό πληκτρολόγιο ZX spectrum.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
10 σελίδες και κανείς δεν είχε το ίδιο πρώτο κινητό με εμένα!

Ιδού:

fetch


Siemens C11. 137 x 55 x 22 mm και 165 γραμμάρια βάρος, υπερμέγεθες ακόμα και για την εποχή... Βλέπετε δεν συμφωνούσα με την λογική που υπερίσχυε εκείνα τα χρόνια "όσο μικρότερο, τόσο καλύτερο"... το αποτέλεσμα ήταν να με δουλεύουν όλοι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
alkis21 είπε:
10 σελίδες και κανείς δεν είχε το ίδιο πρώτο κινητό με εμένα!
Ιδού:

fetch


Siemens C11. 137 x 55 x 22 mm και 165 γραμμάρια βάρος, υπερμέγεθες ακόμα και για την εποχή... Βλέπετε δεν συμφωνούσα με την λογική που υπερίσχυε εκείνα τα χρόνια "όσο μικρότερο, τόσο καλύτερο"... το αποτέλεσμα ήταν να με δουλεύουν όλοι!

χαχααχαχα!!!! ΚΛΑΙΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΤΟΦΛΑ ΔΙΠΛΑ!!!!! τι νουμεράκι είναι?? :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα