Ποιο ήταν το πρώτο σας κινητό τηλέφωνο;

To Πρώτο μου τηλέφωνο ήταν το Ericson GA-318 και το πήρα κοντά δευτέρα γυμνασίου. Δεν με πολυένοιαζε τότε. Μετά ενα Philips Twist

Philips Twist.jpg

To οποίο το σιχαινόμουν για τον ηλίθιο τρόπο που έγραφες μυνήματα (έπρεπε να πληκτρολογήσεις το γράμμα και για να το κάνεις κεφαλαίο έπρεπε να πατάς το πάνω) επίσης στα εισερχόμενα μυνήματα θυμάμαι οτι είχε αυτόματο scrolling και δεν μπορούσες να το διαβάζεις με την ησυχία σου.

Μετά Πέρασα κατευθύαν στα Nokia 3310 που ήταν και πολύ popular κινητό.

nokia 3310 blue.jpg

Μετά απο χρόνια μου έφεραν δώρο το Nokia N-gage που αμέσως κατάλαβα το κόλπο με τα παιχνίδια και κατέβαζα αβέρτα. Θυμάμαι είχα τερματίσει το Tomb Raider για 100η φορά (τις άλλες 99 τις είχα τερματίσει στο PSX) και εν μέσω πανελληνίων.

Τώρα έχω ενα Motorola Z6

motorola-z6-1.jpg

Το οποίο θέλω να το δώ να γίνεται σκόνη απο μέταλλο, πλαστικό και σιλικόνη γιατί πραγματικα ΤΟ ΜΙΣΩ. Εννοείται οτι δεν θα ξαναπιάσω Moto στα χέρια μου.

Α ναι, για ένα φεγγάρι χρησιμοποίησα ένα δανεικό Panasonic GD 75. Αυτό το κινητό είναι θρύλος! Ειδικά το παιχνιδάκι με την μπάλα και την δημιουργία κινούμενον SMS για τα Nokia με έκανε να νιώθω θεότητα του ολύμπου (έ ρε αξίες που είχαμε κάποτε...)

Panasonic GD 75.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πρώτο μου κινητό ήταν η "παντόφλα" το Philips Twist!!!
 
Butterfly είπε:
χαχααχαχα!!!! ΚΛΑΙΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΤΟΦΛΑ ΔΙΠΛΑ!!!!! τι νουμεράκι είναι?? :p
Για να είναι ίδιο μέγεθος με το κινητό εκείνο, ένα 43άρι θα το έχει... :)
 
ericsson gf388 με omnitel το 1997 στην ιταλία :cool:

τότε δεν υπήρχαν γραπτά μηνύματα. τόσο απλά.
 
νοκια 3210 θεικο κινητο τι το πεταγες απ το μπαλκονι τι το βουταγες στο νερο αυτο επιζουσε τωρα ειναι ολα ψευτικα
 
Έχω 2 3210 σε λειτουργία σε πολύ καλή κατάσταση!!!!!!!!

Δεν είχε δόνηση, η λήψη του ήταν θρυλική!!!!!!!!!!
 
status είπε:
Το πρώτο μου
Panasonic G450, σκυλί ο άτιμο.

Α να γειά σου! Τέτοιο ήταν κι εμένα το πρώτο μου κινητό, κι έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ μοντέλο.. :p Κορυφαίο κινητο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θαρρώ πως ήταν ένα τεράστιο Motorola! Δυστυχώς δε θυμάμαι μοντέλο και δεν βρήκα φωτογραφία...
 
Ενα Νοκια 3210 ( με γκρί πρόσοψη, οχι κόκκινη οπως στη φωτο ) ήταν το πρώτο μου τηλέφωνο.

nokia 3210  red.jpg

και μετά ακολούθησε αυτα: ...

Nokia 3310

nokia 3310 silver.jpg

Sony Ericsson T68i

Sony Ericsson T68i.jpg

SE Z600 ( σκέτη απογοήτευση )

SE Z600.jpg

SE K700 ( θα ήταν εξαιρετικό ... αν είχε υποδοχή κάρτα μνήμης )

SE K700.jpg

SE K750 ( All-around ... ισως το καλύτερο τηλέφωνο που είχα ποτέ, ακόμη το έχω σαν 2η συσκευή )

SE K750.jpg

Samsung G600 ( αυτό μαζί με το G600 ηταν τα 2 χειρότερα που είχα ποτέ )

Samsung G600.jpg

SE W995 ( Απο εμφάνιση και ποιότητα ήχου έσκιζε )

SE W995.jpg

Samsung i9000 Galaxy S ( κινητάρα :D )

Samsung i9000 Galaxy S.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτα ηταν "το πρωτο σου κινητο τηλεφωνο ?" :D
 
Nokia 7110 - The Matrix phone

Nokia 7110 Promo

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πρώτο μου ήταν ένα Motorola CD 930 στο χρώμα της φωτογραφίας!

Dual Band παρακαλώ!

Για την ακρίβεια βέβαια, πριν από εμένα ήταν της τότε γυναίκας μου. Το είχαμε πάρει με το που είχε βγει!

Αρκετά αργότερα το πήρα εγώ γιατί εκείνη ήθελε με καπάκι τελικά.

Motorola CD 930 blue.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά το πρώτο πραγματικό τηλέφωνο που πραγματικά απόλαυσα ήταν το HTC Desire. Όλα τα άλλα νόμιζα ότι ήταν τηλέφωνα.

Ειδικά αυτά τα μισητά ΝΟΚΙΑ με τους απαίσιους default ήχους κλίσης, όποτε τα ακούω να χτυπάνε σε κανένα μετρό μέσα μου βγάζουν αισθήματα αποστροφής (θέλω να τα βάλω σε μπλέντερ δηλαδή) .

Είδα και το Ν8 σήμερα στο Πλαίσιο. Μπλεεεααααααααααρρρρρχχχχχχχχχχ. Λειτουργικό ονομάζεται αυτό που τρέχει;
 
Pooky κάπως έτσι δηλαδή; :p

Nokia n73 in de blender


:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
YES!!!! LET IT BLEND!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
αχ pooky, εγώ μισώ τους default ήχους των Sony Ericsson. Το χειρότερο είναι ότι ο πατέρας μου έχει ένα και θέλω να το σπάσω κάθε φορά που χτυπάει...
 
Πίσω
Μπλουζα