Ποιο ήταν το πρώτο σας κινητό τηλέφωνο;

Το πρώτο μου κινητό ήταν μία παντόφλα , δεν θυμάμαι μάρκα , θυμάμαι όμως πως τελείωνε τόσο γρήγορα η μπαταρία που όπως έλεγε και η φίλη μου, αυτό δεν είναι κινητό , είναι σταθερό.
 
Το πρώτο μου κινητό το απέκτησα το 1998 κι ήταν ένα Philips Diga,

1.jpg
Προβολή συνημμένου 97483

το οποίο μου χάρισε ένας γείτονάς μου που έφευγε για Αγγλία και είχε αγοράσει άλλο. Το κράτησα για 3 χρόνια κι ύστερα απεσύρθη λόγω αλλαγής. Πριν από ένα χρόνο, το έβγαλα από το κουτί του και δοκίμασα για πλάκα να δω αν δουλεύει. ΔΟΥΛΕΥΕΙ! Κανονικότατα! Και σημείωση ότι μπαταρία δεν του είχα αλλάξει ποτέ!

1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτά τα παλιά κινητά έχουν πολύ καλή μπαταρία και γενικώς είναι γερά,σε σχέση με τα smartphones.Χρησιμοποιούσα σαν δεύτερο κινητό ένα παλιό NOKIA χωρίς κάμερα,το οποίο μου το είχε δώσει πριν 2-3 χρόνια ένας φίλος, ο οποίος το είχε πάρει για το στρατό από το 2004 περίπου.Το κινητό αυτό χάλασε πριν 1 εβδομάδα περίπου,και δεν έχω ψάξει αν φταίει η μπαταρία.
 
Μιας και μιλάμε για ρετρό κινητά, υπάρχει αναφορά σε ένα αστείο βίντεο, που αντί να του δώσουν για δώρο ένα smartphone, του δίνουν μία παντόφλα:

[edit] βίντεο με βρισιές / εκτός θέματος [/edit]

Αν πάτε στο 6:17 του βίντεο, θα την δείτε την παντόφλα, και να πως θα αντιδράσει το παιδί στο βίντεο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσπαθώ να καταλάβω γιατί έπρεπε να χάσω 7 πολύτιμα λεπτά από τον χρόνο μου, για να δω ένα βίντεο εκτός θεματολογίας κι εκτός πραγματικότητας.

Σε παρακαλώ, μαζί με τα πολιτικά, κόψε και τα βίντεο με τα μπινελίκια. Αφού δεν το σηκώνει το κλίμα, δεν το βλέπεις?
 
Το πρωτο μου κινητο ηταν ενα πολυ ομορφο για την εποχη του 1998..Αλλα ειχε ενα κακο..Εγραφε συχνα πυκνα --Ελεγξτε Καρτα//Τοποθετηστε Καρτα--..Ποιο ειναι το κινητο??? :p
 
D@redevil είπε:
Προσπαθώ να καταλάβω γιατί έπρεπε να χάσω 7 πολύτιμα λεπτά από τον χρόνο μου, για να δω ένα βίντεο εκτός θεματολογίας κι εκτός πραγματικότητας.
Σε παρακαλώ, μαζί με τα πολιτικά, κόψε και τα βίντεο με τα μπινελίκια. Αφού δεν το σηκώνει το κλίμα, δεν το βλέπεις?
Ξέρω το βίντεο αυτό είχε αγγλίκες βρισιές. Άντε, πες μου τώρα πώς θα βγάλω μόνος μου, αυτά τα σχόλια με τα κόκκινα τα προειδοποιητικά βρε παιδί μου, γιατί στο τέλος θα εκνευριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
warrior21 είπε:
Ξέρω το βίντεο αυτό είχε αγγλίκες βρισιές. Άντε, πες μου τώρα πώς θα βγάλω μόνος μου, αυτά τα σχόλια με τα κόκκινα τα προειδοποιητικά βρε παιδί μου, γιατί στο τέλος θα εκνευριστώ.
Αντί να εκνευριστείς, πρόσεχε λίγο περισσότερο τι ποστάρεις. Δε σου κάνει εντύπωση που σε τόσα θέματα, κανένας δεν έχει ποστάρει βίντεο σαν τα δικά σου?

Κάτω από το ποστ σου, έχει το κουμπί "Επεξεργασία Μηνύματος". Πάτησέ το, κάνε τις διορθώσεις σου και πάτα υποβολή.
 
D@redevil είπε:
Αντί να εκνευριστείς, πρόσεχε λίγο περισσότερο τι ποστάρεις. Δε σου κάνει εντύπωση που σε τόσα θέματα, κανένας δεν έχει ποστάρει βίντεο σαν τα δικά σου?
Κάτω από το ποστ σου, έχει το κουμπί "Επεξεργασία Μηνύματος". Πάτησέ το, κάνε τις διορθώσεις σου και πάτα υποβολή.
Όχι, εγώ δεν θέλω να τα επεξεργαστώ, θέλω να τα διαγράψω από αυτό το θέμα, πες μου τί να κάνω;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πατάς το "Επεξεργασία μηνύματος" και αντί για το κουμπί "Υποβολή", πατάς το "Διαγραφή" που βρίσκεται 2 κουμπιά πιο δεξιά.

Σ.σ. τα offtopics θα καθαριστούν.
 
To 2o κινητό που πήρα (το πρώτο το έχω αναφέρει, ένα Ericsson GA628) ήταν αυτό...

ericsson_gf788.jpg

Ξανά Ericsson, τέλη 1998, αυτή τη φορά με 1 χρόνο συμβόλαιο στη PANAFON. Το έκλεψαν μετά 7 μήνες στη κατοχή μου. Πήρα ένα Panasonic GD93. Μετά από 3 χρόνια Ericsson, μου πήρε λίγο να μάθω τη λειτουργία του μενού, αλλά ήταν πολύ καλό.
 
D@redevil είπε:
Πατάς το "Επεξεργασία μηνύματος" και αντί για το κουμπί "Υποβολή", πατάς το "Διαγραφή" που βρίσκεται 2 κουμπιά πιο δεξιά.
Σ.σ. τα offtopics θα καθαριστούν.
Thanks very much D@redevil, απλά το ξέχασα βρε παιδί μου. Δυστυχώς όμως, υπάρχουν και δικά μου σχόλια, στα οποία έκανες παρατήρηση, χωρίς όμως να υπάρχει το κουμπί της Επεξεργασίας μηνύματος ώστε να τα διαγράψω, μιας και χθεσινά, προχθεσινά και πιο πριν, τί θα πρέπει να κάνουμε ακόμα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
prisma είπε:
Πήρα ένα Panasonic GD93. Μετά από 3 χρόνια Ericsson, μου πήρε λίγο να μάθω τη λειτουργία του μενού, αλλά ήταν πολύ καλό.
Μιας και μιλάμε και για το Panasonic GD93, θύμαμαι βέβαια μία μελωδία για ξυπνητήρι, η οποία με ενοχλούσε πολύ, και γι' αυτό ηθέλα στους γονείς μου, να την αλλάξουν, βέβαια επίσης το καλοκαίρι του 2004 (που η Ελλάδα (η εθνική μας ομάδα παρακαλώ) κέρδισε στο ποδόσφαιρο και έγιναν εκεί οι Ολυμπιακοί Αγώνες, μιλάμε ακριβώς 10 χρόνια παρακαλώ), που όταν ο αδελφός, με πειράζε με αυτό, εγώ του όρμηξα πάνω του, το κάναμε και αργότερα στο παλιό μας το σπίτι, μέχρι που το τότε κινητό του μπαμπά ένα χρόνο αργότερα, κλάπηκε.

Υπάρχει αναφορά και σε αυτό το βίντεο:

Αν πάτε στο 0:49, θα την ακούσετε την μελώδια, έτσι να δούμε και σε ποιους άλλους ενόχλησε.
 
Το GD93 είχε το καλό ότι μπορούσε να έχει διαφορετικά ήχο εισερχόμενων και διαφορετικό φωτισμό οθόνης για έναν αριθμό αποθηκευμένων τηλεφώνων. Δηλαδή αν σε καλούσε ο Α είχε άλλο ήχο και μπλε χρώμα και αν σε καλούσε ο Β διαφορετικό ήχο και πράσινο χρώμα (π.χ.) Αυτό σε ορισμένες περιπτώσεις ήταν πολύ χρήσιμο, π.χ στην οδήγηση ή σε διάφορες φάσεις στην εργασία.

Μπορούσες να έχεις τον ίδιο ήχο και φωτισμό πάντως για όλους αν δεν σε ενδιέφερε. Με ορισμένες εξαιρέσεις, για τους περισσότερους χρησιμοποιούσα τον πρώτο ήχο για εισερχόμενες (type 1 στο βίντεο).
 
prisma είπε:
Με ορισμένες εξαιρέσεις, για τους περισσότερους χρησιμοποιούσα τον πρώτο ήχο για εισερχόμενες (type 1 στο βίντεο).
Ποιές ήταν οι ορισμένες εξαιρέσεις για αυτό το κινητό;
 
warrior21 είπε:
Τί εξαιρέσεις είχε εκείνο το Panasonic GD93, που είχες βρε παιδί μου;
Ενοούσε ότι χρησιμοποιούσε άλλο ήχο για μερικούς που τον καλούσαν, διαφορετικό από τον στάνταρ που είχε για όλες τις επαφές.

Οι "εξαιρέσεις" είναι οι άλλοι που τον καλούσαν, και δεν χτυπούσε με τον στάνταρ/βασικό ήχο.

Δεν εννοούσε τπτ σχετικό με τις λειτουργίες του κινητού.
 
nwntas είπε:
Ενοούσε ότι χρησιμοποιούσε άλλο ήχο για μερικούς που τον καλούσαν, διαφορετικό από τον στάνταρ που είχε για όλες τις επαφές.Οι "εξαιρέσεις" είναι οι άλλοι που τον καλούσαν, και δεν χτυπούσε με τον στάνταρ/βασικό ήχο.

Δεν εννοούσε τπτ σχετικό με τις λειτουργίες του κινητού.
Βέβαια είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ την μελωδία που με ενοχλούσε, αμά την ακούσεις εδώ:

στο 0:49 παρακαλώ, και να αναρρωτηθώ μετά σε ποιους άλλους ενόχλησε.
 
Πίσω
Μπλουζα