Ποιο είναι το πιο retro PC που έχετε σε λειτουργία;

χαχαχα Αυριο παιδια παω Πελλοπονησο να τον ξεθαψω υπομονη.........
 
´Αντε να βάλω και γω το vintage pc aki μου στην λίστα.

Mitac 8088 @ 1.8MHz (turbo @ 3.6Mhz)

CGA/Hercules graphics card (το mode αλλάζει μέσω switch πίσω στο slot)

1 x 5 1/4 floppy 360ΚΒ

1 HD 20 MB me MSDOS 3.3

Mitac Hercules Screen

Mitac AT Keyboard

Α, και έχω και έναν Archimedes A3000 στο πατάρι.....δουλεύει.

teflon είπε:
Σας ρίχνω τάπα όλους σας!!! Tο αρχαίτερο PCάκι που έχω σε non stop λειτουργία είναι ένα P75 και παίζει μουσική στην πιτσαρία που διατηρώ στην πόλη μου.

CPU: Pentium 75Mhz

RAM: 4mb

M/B: Δεν Θυμάμαι

Sound: SB 16 pnp ISA

HDD: Δεν έχει(,γιατί δεν χρειάζεται)

CD- ROM

DVD-ROM

Καρτα γραφικών: Cirrus Logic 1mb PCI

Monitor: VGA mono

Τα χαρακτηριστικά του, αν και δεν είναι τα αρχαιότερα σ'αυτό το thread, είναι όμως υπεραρκετά για να παίζει σε DOS .mp3 & .ogg files;)

Bootάρει με μια δισκέτα το FREEDOS και φορτώνει στη μνήμη το mpxplay (mp3 player for DOS) και αύτο με τη σειρά του ψάχνει για λίστες .mp3 στο CD-ROM ή στο DVD-ROM (οπότε δεν χρειάζεται και ο HDD) :) .

Έτσι απλά rockάρουμε all night long !!! :acoustic: :acoustic: :headbangdude:

ΥΓ: Πάντως έχει πλάκα βλέποντας τους παλιούς του είδους να μένουν με ανοιχτό το στόμα και τα νεούδια να προσπαθουν να καταλάβουν τι Η/Υ είναι αυτός με ασπρόμαυρη οθόνη. (Αντε τώρα να τους εξηγήσεις τι είναι το DOS) :p

ΑΠΑΝ!!!!
Δεν νομίζω να ρίχνεις σε όλους μας. Δες το προηγούμενο post μου....

Respect.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
falcon030gr είπε:
´Αντε να βάλω και γω το vintage pc aki μου στην λίστα.
Mitac 8088 @ 1.8MHz (turbo @ 3.6Mhz)

CGA/Hercules graphics card (το mode αλλάζει μέσω switch πίσω στο slot)

1 x 5 1/4 floppy 360ΚΒ

1 HD 20 MB me MSDOS 3.3

Mitac Hercules Screen

Mitac AT Keyboard

Α, και έχω και έναν Archimedes A3000 στο πατάρι.....δουλεύει.
Καλά !!! Εχεις σε μόνιμη λειτουργεία ένα MiTAC και τον A3000 στο πατάρι?????? :eek::eek:

Ιεροσυλία......

Στο πειθαρχικό και ετοιμάστε την γκιλοτίνα :behead:
 
Κανένα από τα 2 δεν είναι σε λειτουργία. τον Α3000 λέω να τον "σπρώξω". Κάνα 100άρι ευρώ. Σε σχετικα "καλή" εξωτερική κατάσταση μαζί με ένα κουτί δισκέτες.

Anyone interested??? Τον αγόρασα πριν 3 χρόνια και άντε να'χει δουλέψει 2 ώρες.....
 
falcon030gr είπε:
Κανένα από τα 2 δεν είναι σε λειτουργία. τον Α3000 λέω να τον "σπρώξω". Κάνα 100άρι ευρώ. Σε σχετικα "καλή" εξωτερική κατάσταση μαζί με ένα κουτί δισκέτες.Anyone interested??? Τον αγόρασα πριν 3 χρόνια και άντε να'χει δουλέψει 2 ώρες.....
Ωππ!!! Ενδιαφέρον!!! Μπορεις να ανεβάσεις καμια σχετική φωτό ????

:)
 
Ποιος θα κανει αφιερωμα και στον "Αρχιμηδη" να μαθουμε 2 πραγματακια για αυτον ,το μονο που θυμαμαι απο τις τοτε εποχες ηταν οτι :

1)Ηταν καλυτερος απο την ΑMIGA στα γραφικα. :D

και πιο γρηγορος (whatever that means).

2)Δεν ειδαμε παιχνιδια που να δικαιολογουν το 1 (εγω τουλαχιστον)

3)Ηταν πανακριβος.

Bαλτε και καμμια φωτο.
 
AARDVARK είπε:
Ποιος θα κανει αφιερωμα και στον "Αρχιμηδη" να μαθουμε 2 πραγματακια για αυτον ,το μονο που θυμαμαι απο τις τοτε εποχες ηταν οτι :1)Ηταν καλυτερος απο την ΑMIGA στα γραφικα. :D

και πιο γρηγορος (whatever that means).

2)Δεν ειδαμε παιχνιδια που να δικαιολογουν το 1 (εγω τουλαχιστον)

3)Ηταν πανακριβος.
Θυμαμαι ακριβως τα ιδια πραγματα..! :biglaugh:
 
falcon030gr είπε:
Κανένα από τα 2 δεν είναι σε λειτουργία. τον Α3000 λέω να τον "σπρώξω". Κάνα 100άρι ευρώ. Σε σχετικα "καλή" εξωτερική κατάσταση μαζί με ένα κουτί δισκέτες.Anyone interested??? Τον αγόρασα πριν 3 χρόνια και άντε να'χει δουλέψει 2 ώρες.....
me interested interested interested....
 
pooky είπε:
PS. Mano πώς πάει ο AMD K6?????
Για να μη ξεφυγουμε απο τη θεματολογια του Consoles VS PC thread,σου απαντω εδω pooky.....

Δυστυχως ο AMD K-6 εχει ''νεκρωσει'' εδω και καποιο διαστημα,καθοτι η μητρικη του δεν παταει σωστα στο νεο κουτι απο P3 που τον εβαλα και δε ξεκινα....

Καποι στιγμη πρεπει να δω τι θα κανω και μ'αυτο το ζητημα παλι...
 
Βάλε μια αγγελία και ζήτα ΑΤ κουτάκι αν είναι ΑΤ μητρική. Αλλοιώς έλα από δω να σου δώσω κουτί ΑΤΧ που δεν χρειάζομαι.
 
Ναι,κατι τετοιο θα γινει,οταν τελειωσει πρωτα το Amiga project....!! :D

(ολα μαζι δε γινονται.... :D )
 
geia! psaxnw karta grafikwn gia 486 VLB, me S3 chip.

exeis kati ipopsin?
 
Δυστυχώς τελευταία φορά δεν πήρε μπρος. Τον άνοιξα και είδα ότι η μπαταρία του τα έχει φτύσει και έχει ανοίξει πάνω στην πλακέτα. Περιμένω τον καινούργιο προσεχώς:

europc2_1.jpg


(H φωτογραφία είναι από ένα site, δεν έχω πρόχειρη φωτογραφική για τον δικό μου).

Εννοείται είναι με μονόχρωμη Hercules οθόνη.

Έχει για την ηλικία του τεράστια ανάλυση, 720×348 (1 bit per pixel) (http://en.wikipedia.org/wiki/Hercules_Graphics_Card) , όχι τα φτωχά 320×200 που είχε η CGA (4 χρώματα) (http://en.wikipedia.org/wiki/Color_Graphics_Adapter)
 
Buttons είπε:
geia! psaxnw karta grafikwn gia 486 VLB, me S3 chip.exeis kati ipopsin?
ΦΙΛε Buttons,αφου σε καλωσορισω καταρχην στο forum,να σου πω οτι:

Για ζητηση PC hardware,υπαρχει το καταλληλο subforum

Φροντισε,να διαβασεις και τις οδηγιες αναρτησης αγγελιων,

αλλα και τους κανονισμους λειτουργιας του forum μας ,αν δεν το εχεις κανει ηδη βεβαια...

Καλα posts λοιπον..! :)
 
teflon είπε:
Ωππ!!! Ενδιαφέρον!!! Μπορεις να ανεβάσεις καμια σχετική φωτό ????:)
Να και μερικές φωτό του A3000. Μόλις φτιάξω και το καλώδιο να τον βάλω "μπρος", θα ποστάρω και OS screenshots. Enjoy...

PA260891.jpg


PA260897.jpg


PA260899.jpg


PA260890.jpg


P.S. Κύριε administrator, sorry για την ακαταστασία, αλλά δεν τσέκαρα αν υπάρχει σχετικό subforum για τον Archimedes... :help:
 
Δυστυχως αδερφε δεν υπαρχει ΑΚΟΜΑ.

Συντομα θα προστεθουν πολλες ενοτητες και θα πεσουν πολλες μεταφορες θεματων.

Μεχρι τοτε υπομονη...(μπορει να μεταφερω το ποστ σου αλλου)

ΚΟΥΚΛΑ Ο ARCHIE!!!!!!!

Περιμενουμε κι αλλες φωτο!
 
Πίσω
Μπλουζα